KUCHNIE ŚWIATA 2019

MENU :

Zupy :

Zupa grzybowa zabielana


8 szklanek wywaru z włoszczyzny,
4 dag grzybów suszonych,
łyżka smalcu,
cebula,
2/3 szklanki śmietany,
3 łyżki mąki,
sól,
nać pietruszki,
pieprz

Grzyby dokładnie opłukać i ugotować z cebulą, następnie pokrajać w paski i dodać razem z wywarem do zagotowanego wywaru z włoszczyzny. Podprawić mąką i śmietaną, dodać tłuszcz, przyprawić da smaku pieprzem i posiekaną nacią pietruszki. Podawać z łazankami, ryżem lub domowymi kluskami, ewentualnie z kaszą jęczmienną.

PowrótStrona Główna

KAPUSTA PEKIŃSKA W ROSOLE - kuchnia chińska


25 dag kapusty pekińskiej lub włoskiej
2 szklanki wywaru ll

Wypłukaną kapustę pokrajać w paski o szerokości 1 1/2 cm. Wsypać do wywaru, doprowadzic do wrzenia, gotować około 30 min na małym ogniu, aż warzywo stanie się miękkie. Proporcje: dla 3-4 osób

PowrótStrona Główna

GRZYBY W ROSOLE - kuchnia chińska


12 suszonych chińskich grzybów lub 16 pieczarek
3 i 1/2 szklanki wywaru l
1 cebula dymka lub mała cebula
1 plasterek świeżego imbiru lub 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżeczki cukru
1/4 łyżeczki soli

Chińskie grzyby wypłukać, zalać 1 i 1/2 szklanki ciepłej wody, odstawić na 20 min. Trzonki ściąć równo z brzegiem kapelusza, odrzucić. Pieczarki opłukać, trzonki odciąć od kapelusza (wykorzystać do innej potrawy). Chińskie grzyby włożyć do rondla, wlać wodę, w której moczono grzyby i wywar, dodać pozostałe składniki doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 1 godz. Pieczarki zalać wywarem i szklanką wody, dodać cebulę, imbir, sos sojowy i przyprawy, gotować pod przykryciem przez 30 min. Wyjąć cebulę i imbir (świeży) przed podaniem.
Serwować na gorąco.
Proporcje: dla 4-5 osób

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczano-cebulowa


50 dag cebuli
10-15 dag chudego boczku
łyżka margaryny lub łyżka oliwy
duży ząbek czosnku
1,5 I rosołu (może być z kostki)
50 dag ziemniaków
4 parówki lub 15 dag kiełbasy
łyżeczka sproszkowanej papryki
sól
pęczek naci pietruszki lub szczypiorku

W rondlu podgrzać tłuszcz, dodać pokrajany w drobną kostkę boczek i pokrajaną w cienkie talarki cebulę. Dusić na małym ogniu do lekkiego zrumienienia, włożyć zmiażdżony ząbek czosnku oraz obrane, umyte i pokrajane w kostkę ziemniaki. Całość oprószyć papryką i zalać rosołem. Osolić, rondel przykryć i gotować zupę na średnim ogniu 25-30 min. Po tym czasie włożyć do zupy pokrajane (bez skórki) parówki lub kiełbaski. Podgrzać dobrze i przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem.

PowrótStrona Główna

Zupa gulaszowa – kuchnia węgierska


400 g wołowiny bez kości
2-3 marchwie
1 cebula plaster selera
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczki kminku
1 papryka
2 łyżeczki mielonej papryki
2 pomidory
50 g tłuszczu
750 g ziemniaków

Drobno pokrojoną cebulę udusić na tłuszczu, dodać mieloną paprykę, roztarty ząbek czosnku i opłukane, pokrojone w kostkę mięso. Dusić pod przykryciem tak długo, aż sok z mięsa prawie się wygotuje: Wtedy dodać kminek, pokrojone w kostkę marchew i seler, pokrojoną w plasterki paprykę i pomidory, sól i zalać wszystko taką ilością wody, aby zawartość garnka była przykryta. Gdy mięso będzie prawie miękkie, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i jeszcze raz dolać wody. Dusić pod przykryciem tak długo, aż mięso i ziemniaki będą zupełnie miękkie.

PowrótStrona Główna

Żurek śląski


1,5 szklanki kwasu na żur,
5 dag słoniny,
2 małe cebule,
szklanka śmietany,
sól,
ząbek czosnku,
pieprz,
majeranek,
ziele angielskie

Do wrzącej wody włożyć cebulę, zagotować, wlać kwas razem z mąką aby odpowiednio zagęścić zupę. Słoninę przesmażyć z cebulę, dodać przyprawy (majeranek, roztarty czosnek, sól, pieprz, ziele angielskie) i podprawić śmietaną. Podawać z ziemniakami okraszonymi słoniną. Można również żur ugotować na ziemniakach.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa zasmażana


(25 dkg kości)
20 dkg fasolki szparagowej
15 dkg włoszczyzny
30 dkg ziemniaków
20 dkg kapusty włoskiej
4 dkg masła
10 dkg marchewki
4 dkg mąki
1 mały kalafior (12 dkg)
sól
6 dkg fasoli suchej lub zielona pietruszka
10 dkg zielonego groszku, albo zielony koperek

Włoszczyznę (i kości) opłukać, oczyścić, ugotować wywar. Gdy warzywa ugotują się, wywar odcedzić, warzywa pokrajać, włożyć do wazy. Kalafior opłukać, podzielić na części. Ziemniaki opłukać, obrać, pokrajać w drobną kostkę. Fasolkę szparagową opłukać, obrać z włókien, pokrajać na małe, skośne kawałki. Na odcedzonym wywarze ugotować kalafior, ziemniaki, groszek lub fasolkę szparagową. Sporządzić lekko zrumienioną zasmażkę, wlać do wrzącej zupy, mieszając zagotować i posolić do smaku. Do zupy dodać pokrajaną zieleninę. W zimie dodać do zupy ugotowaną osobno suchą fasolę (10 dkg) - zamiast fasolki szparagowej i groszku zielonego. Podawać z grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa pomidorowa ze śmietaną


25 dkg kości
1/2-1 szklanki śmietany
25 dkg włoszczyzny
3 dkg mąki
50 dkg pomidorów
sól
2 dkg masła
cukier
5 dkg cebuli
zielony koperek

Włoszczyznę (i kości) umyć, oczyścić, opłukać, ugotować, wywar przecedzić. Pomidory opłukać, podzielić na części, ugotować z wodą, cebulą i masłem na silnym ogniu pod, przykryciem, gdy ugotują się, przetrzeć. Mąkę rozmieszać w śmietanie i podprawić zupę, mieszając zagotować, dodać przetarte pomidory, sól, cukier do smaku. Podawać z ryżem na sypko, makaronem, lanym ciastem, ziemniakami. Do zupy tej można pomidorów nie gotować, lecz po podprawieniu dodać surowe przetarte i zupę ogrzać.

PowrótStrona Główna

ROSÓŁ Z SZYNKĄ I GRZYBAMI - kuchnia chińska


1 cała pierś z kury lub kurczaka
1 plasterek świeżego imbiru lub 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
4 szklanki wody
6 średnich chińskich suszonych czarnych grzybów lub 6 dużych pieczarek
1 szklanka cieplej wody
5 dag surowej wędzonej polędwicy (sopocka)
1/2 szklanki pędów bambusa lub 1 1/2 średnich ziemniaków
1 szklanka młodych listków szpinaku
2 szklanki wywaru l
Przyprawy:
1 białko
2 łyżki wody
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka czystej wódki lub białego wytrawnego wina
1/2 łyżeczki cukru
szczypta pieprzu

Skórę i kostki usunąć z piersi kurczaka. Mięso pokrajać w bardzo cienkie plasterki o wymiarach 3 x 4 1/2 cm. Białko roztrzepać z wodą i mąką ziemniaczaną, dodać mięso, starannie wyrabiać ręką, dodać pozostałe przyprawy, dokładnie wymieszać. Wstawić do lodówki. Kostki i skórę kury zalać 3 szklankami wody, dodać świeży imbir (imbir w proszku dodać pod koniec gotowania), gotować około 1 godz. na małym ogniu aż 1/3 płynu wyparuje. Chińskie grzyby namoczyć w szklance ciepłej wody, odstawić na 20 min, odciąć trzonki, odstawić. Odcisnąć wodę z kapeluszy grzybów i pokrajać na paski o szerokości 1 /2 cm. (Odcięte trzonki z pieczarek pokrajać w paski o szerokości 1/2 cm). Trzonki z grzybów chińskich lub pieczarek dodać do wywaru, wlać wodę, w której moczone były grzyby, lub jeśli używamy pieczarek dodać ¾ szklanki wody do gotującego się wywaru, gotować 5 min na małym ogniu. Wywar przecedzić. Polźdwicę pokrajać w bardzo cienkie plasterki o wymiarach około 1/2 x 3 1/2 cm, odstawić. Pędy bambusa lub obrane ziemniaki sparzyć, pokrajać w plasterki o wymiarach polędwicy. Szpinak wypłukać, osączyć. Przecedzony wywar wlać do garnka o pojemności 4 l, doprowadzić do wrzenia. Tymczasem mięso kurze włożyć do małego rondla, zalać wrzącą wodą, mieszając trzymać 30 sek na średnim ogniu, przelać do cedzaka, przepłukać zimną wodą. Do gotującego się rosołu dodać polędwicę i grzyby, zmniejszyć płomień na średni, gotować 5 min. Dodać pędy bambusa lub ziemniaki, gotować dalsze 5 min (ziemniaki 10 min). Włożyć szpinak, doprowadzić do wrzenia. Dodać mięso z kury, mocno podgrzać. Wlać do wazy, podawać natychmiast. Proporcje: dla 4-6 osób

PowrótStrona Główna

Barszcz burakowy czysty na rosole


50 dkg buraków ćwikłowych
cukier
50 dkg mięsa wołowego z kośćmi
liść bobkowy
25 dkg włoszczyzny
pieprz
5 dkg cebuli
ziele angielskie
zakwas burakowy do smaku
(czosnek)
sól

Buraki oczyścić pod bieżącą wodą, obrać, zetrzeć, zalać wrzącą wodą, dodać kwasku cytrynowego, kilka razy zagotować, odstawić. Gdy ostygnie, odcedzić, odcisnąć. Mięso i kości opłukać, zalać wodą, posolić, ugotować wywar, na dogotowaniu dodać oczyszczoną włoszczyznę pokrajaną na części, zrumienioną na płycie cebulę, przyprawy, wywar dogotować i odcedzić. Połączyć wywar z mięsa i buraków, dodać zakwas burakowy do smaku, sól, cukier do smaku (i roztarty czosnek). Podawać na talerzach lub w filiżankach. Przed wlaniem do filiżanek zebrać z barszczu tłuszcz. Do barszczu na talerzu podaje się uszka z różnorodnym nadzieniem, fasolę jasiek, perłową ugotowaną osobna, ziemniaki. Do barszczu w filiżankach podaje się różnego rodzaju paszteciki.

PowrótStrona Główna

Zupa cytrynowa (Liban)

1/4 kg podrobów z drobiu (nóżki, skrzydełka)
1 mała cebula
1 mały kawałek selera
1 mała marchewka
1 i 1/2 l wody
2 łyżki ryżu
1 żółtko
1-4 łyżek soku z cytryny
1/2 łyżeczki soli

1. Podroby dokładnie wymyć, włożyć do garnka z wodą, dodać cebulę, seler, marchewkę. Zagotować, odszumować. Gotować na małym ogniu przez godzinę.
2. Ryż dobrze wypłukać pod bieżącą wodą i w czystej wodzić odstawić na 30 min.
3. Odcedzić wywar, wlać go do drugiego garnka, powoli doprowadzić do wrzenia, a tymczasem jeszcze raz wypłukać ryż i osączyć. Do gotującego się rosołu dodać ryz, zamieszać, zagotować. Zmniejszyć płomień i gotować przez 15 min. Zdjąć z ognia. Żółtko roztrzepać w miseczce z sokiem cytrynowym i solą, mieszając, stopniowo wlewać wywar.
5. Połączyć z resztą wywaru, podgrzewać na małym ogniu, mieszając nie dopuścić do zagotowania. Doprawić do smaku solą.
6. Podawać na gorąco. Zupę można posypać posiekanym koperkiem lub zieloną pietruszką.
Proporcje dla 3-4 osób

PowrótStrona Główna

Zupa Jogurtowa (Turcja)

4 łyżki kaszy jęczmiennej perłowej
2 i1/2 szklanki rosołu lub 2 I1/2 szklanki wody z kostką rosołową
1 szklanka jogurtu
1 duża cebula drobno posiekana
1 łyżka masła
4 łyżki posiekane) mięty lub zielonej pietruszki
1/2 łyżeczki soli szczypta pieprzu
2 szklanki czerstwej bułki
1 szklanka twarogu
1 roztarty ząbek czosnku wywar z kości lub woda z 1-2 kostkami rosołowymi śmietanka lub mleko posiekana zielona pietruszka lub szczypiorek sól i pieprz do smaku

1. Kaszę wypłukać, zalać wodą i zostawić na noc.
2. Odcedzić, gotować do miękkości w rosole lub wodzie z kostką rosołową około 15 min.
3. Na rozgrzanym małe usmażyć cebulą, aż będzie przezroczysta, nie dopuścić do jej zrumienienia. Dodać do zupy wraz z miętą lub zieloną pietruszką oraz solą i pieprzem. Gotować na małym ogniu przez 30 min.
4. Na pięć minut przed podaniem zdjąć zupą z ognia. Po 3 minutach wlać jogurt uprzednio połączony z matą ilością zupy.
Proporcje dla 3-4 osób

PowrótStrona Główna

Zupa z twarogu i bułki TARLHANA CORBASI (Turcja)

1. Do twarogu dodać czosnek i 1/2 szklanki wywaru, ucierać na jednolitą masą.
2. Przełożyć masę do garnka, mieszając wlewać stopniowo tyle rosołu lub wody z rozpuszczonymi kostkami rosołowymi, aby powstała masa serowa o konsystencji śmietanki. 3. Powoli doprowadzić do wrzenia, gotować, na małym ogniu przez 30 min., ciągle mieszając. Zdjąć z ognia.
4. Rozprowadzić zupę do żądanej gęstości śmietanką lub mlekiem, podgrzać. Zupa powinna być dość gęsta.
5. Doprawić solą i pieprzem.
6. Zupę podawać natychmiast, posypaną zieloną pietruszką lub szczypiorkiem. Z czerstwej bułki zetrzeć na tarce skórkę lub okroić ją nożem.
Starannie rozdrobnić.

Proporcje dla 4 osób

PowrótStrona Główna

Ostra zupa MULLIGATAWNY (Indie)

Przepis: oryginalny

1 duża cebula
pokrajana w plasterki
1 posiekany ząbek czosnku
1 łyżka Imbiru
2 zielone strąki chlli
4 łyżki sklarowanego masła ghee
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/2 łyżeczki kurkumy (curams domenäs)
1/2 łyżeczki ziarenek cumin (cummln cyminum)
1 łyżka soli
1/2 łyżki mielonego
fenugreek ( trigortalla facnuni)
6 i 1/2 szklanki wywaru z kości
lub wody z 1-2 kostkami rosołowymi
plasterki cytryny (dowolnie)

1. Na rozgrzanym maśle smażyć cebulę, czosnek, imbir i chili na małym ogniu przez 2 min., stale mieszając.
2. Dodać kolęndrę kurkumę, ziarna cumin, sól, fenugreek i smażyć na małym ogniu przez 3 min. mieszając.
3. Zalać wywarem· lub wodą z rozpuszczonymi kostkami rosołowymi, zagotować, zmniejszyć płomień i gotować przez 10 min.
4. Usunąć z wywaru strąki chili.
5. Podawać w filiżankach z plasterkami cytryny.
Proporcje dla 6 osób

Przepis w naszej kuchni

1 mała bułka drobno posiekana
1 roztarty ząbek czosnku
1-2 łyżeczki masła
1/4 - 1/8 przyprawy chili
1/4 łyżeczki imbiru
szczypta mielonego kminku
1/4 łyżki mielonej kolendry
1/2 łyżki soli
1 łyżka soku z cytryny
(dowolnie)
3 i 1/2 szklanki wywaru z kości lub wody z kostką rosołową

1. Rozgrzać masło w małym rondlu, dodać cebulę, czosnek, chili, imbir, kminek i kolęndrę. dokładnie wymieszać. Smażyć na małym ogniu przez 3 min., stale mieszając.
2. Zalać wywarem lub wodą z rozpuszczoną kostką rosołową, dodać sok z cytryny i sól, zamieszać, gotować na małym ogniu przez 15 min.
3. Podawać w filiżankach.
Proporcje dla 3-4 osób

PowrótStrona Główna

Rosół z pulpetami mięsnymi TSU YUK BENG TONG (Chiny)
35 dkg mielonej wieprzowiny
3 dymki lub szczypiorek drobno posiekany
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka sosu sojowego lub 1/2 łyżeczki przyprawy maggi
2 łyżeczki wody
szczypta glutasoli (dowolnie)
1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
1 duże jajo
4 szklanki rosołu lub 4 szklanki wody z kostką rosołową
1 łyżka posiekanej zielonej pietruszki

1. Wieprzowinę, dymkę lub szczypiorek sos sojowy lub maggi i wodę, gluta sól. pieprz oraz jajo dokładnie wymieszać na pulchną masę.
2. W garnku zagotować rosół lub wodę z kostką rosołową, o wstawić w drugi większy garnek z gorącą wodą, postawić na
3. Formować okrągłe pulpety wielkości dużego orzecha, włoskiego, wkładać pojedynczo do rosołu, gotować pod przykryciem przez godzinę.
4. Rosół podawać w głębokich talerzach, posypany zielenin.
Proporcje dla 4-6 osób

PowrótStrona Główna

Rosół z kwiatem (Chiny)
3 szklanki rosołu z drobiu lub 3 szklanki wody z kostką rosołową
sól i pieprz do smaku
2 jaja
1/4 łyżeczki imbiru (dowolnie)
2 łyżeczki drobno posiekanego szczypiorku

1. Zagotować rosół lub wodę z kostką rosołową, doprawić solą i pieprzem, zmniejszyć ogień, dodać imbir.
2. Roztrzepać jaja w małej misce. Jaja przelewać przez trzymany nad garnkiem widelec. Powoli przesuwać widelec nad powierzchnią naczynia. Po delikatnym
zamieszaniu, powstanie wzór kwiatu. Natychmiast zdjąć z ognia.
3. Podawać na gorąco ze szczypiorkiem.
Proporcje dla 3 osób.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa YASAI - SUIMONO (Japonia)

2 pieczarki pokrajane w cienkie plasterki
3 szklanki wywaru z kości lub 3 szklanki wody z kostką rosołową
1 chudy kotlet schabowy pokrajany w cienkie plasterki
1 marchewka pokrajana w cienkie plasterki
2 łyżeczki posiekanej cebuli 1/2 łyżeczki przyprawy maggi i łyżeczki wody
szczypta glutasoli (dowolnie)
1/2 szklanki posiekanego szpinaku
1/2 łyżeczki imbiru

1. Podgrzać rosół lub wodę z kostką rosołową, dodać mięso i pieczarki, gotować na małym ogniu przez 10 min.
2. Dodać marchewkę, cebulę i sos sojowy lub maggi, wodę i giutasól, gotować dalej - przez 5 min.
3. Dodać szpinak, imbir i gotować minutę.
4. Podawać na gorco.
Proporcje dla 3-4osób

PowrótStrona Główna

Zupa ze świeżych ogórków, SOP KETIMUN (Indonezja)

1 średni świeży obrany ogórek
1 mała cebula rozdrobniona posiekanego szczypiorku
2 łyżki masła
3 szklanki rosołu lub wody z kostką rosołową
1 mały kawałek selera drobno posiekanego
sól i pieprz do smaku
4 łyżeczki szynki pokrajanej w paski (dowolnie)
2 małe jaja
2 łyżki smażonych płatków cebulowych

1. Ogórki przekroić wzdłuż, usunąć nasiona, pokrajać w plastry grubości 2 cm,
2. Rozgrzać masło w rondlu, dodać cebulę i szczypiorek, smaż na małym ogniu na złoty kolor.
3. Wlać rosół lub wodę z kostką rosołową, dodać plasterki ogórków, seler, sól, pieprz i szynkę, gotować przez 15 min. Zmniejszyć płomień.
4. Roztrzepać jaja, wlać do zupy i gotować przez 8 min.
5. Podawać na gorąco z płatkami cebulowymi.
Proporcje dla 3-4 osób

PowrótStrona Główna

Zupa z dyni PUMPKIN SOUP (Australia)

1/2 kg dyni
1 posiekana cebula
1 litr rosołu lub wody z kostką rosołową
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu
1/2 łyżki mąki
2 łyżki wody
1/2 szklanki śmietanki

1. Dynię obrać, usunąć ziarna i włókna, pokrajać w 2 cm kostki
2. Do garnka włożyć dynię, cebulę, sól, pieprz, wlać rosół lub wodę z kostką rosołową, gotować na małym ogniu przez godzinę, aż dynia będzie bardzo miękka.
3. Przetrzeć zupę przez sito lub zmiksować.
4. Mąkę połączyć z wodą, wlewać do zupy, stale mieszając.
5. Zagotować, zdjąć z ognia. Ostudzić.
6. Śmietanę rozmieszać z małą ilością zupy, wlać do garnka z zupą, zamieszać. Podgrzewać, nie dopuszczając do zagotowania.
Proporcje dla 4-6 osób

PowrótStrona Główna

Zupa fasolowa SOPA D FRIJOLES (Meksyk)

1 szklanka kolorowej fasoli
1 i 1/2 litra wody
1 łyżeczka soli
1 średnia cebula
pokrajane w plasterki
1 ząbek czosnku
1 i1/2 łyżeczki przyprawy
1/2 łyżeczki oregano lub tymianku
1/2 szklanki utartego sera cheddar
drobne grzanki
usmażone na tłuszczu

1. Przebrać fasolę, wypłukać -i pozostawić w zimnej wodzić na noc.
2. Odcedzić, włożyć do rondla z wodą, dodać sól, cebulę, czosnku chili, oregano lub tymianek.
3. Po zagotowaniu, trzymać na małym ogniu około 2 godz., aż fasola będzie miękka.
4. Zupę przetrzeć przez sito lub przestudzoną zmiksować.
5. Mieszając, wlewać tyle gotującej wody, aby powstała zupa krem.
6. Połączyć ser z zupą, podgrzewać aż ser się roztopi, stale mieszając.
7. Podawać z grzankami.

PowrótStrona Główna

Kartoflanka z serem LACRO (Ekwador)

4 ziarnka czarnego pieprzu
1 listek laurowy
1 goździk
2 małe cebule drobno posiekane
2 łyżki masła
1 soli
3 szklanki wody
2 duże, obrane ziemniaki, pokrajane w kostki
1 szklanka mleka
1 jajo roztrzepane
1/2 szklanki utartego
sera cheddar

1. Pieprz, listek laurowy i goździk zawinąć w gazę.
2. Cebulę przesmażyć na rozgrzanym maśle, wlać wodę, dodać ziemniaki, włożyć gazę z przyprawami, gotować pod przykryciem przez 10 min. na małym ogniu. Wyjąć gazę, przestudzić zupę.
3. W miseczce ubić jajo z mlekiem, rozprowadzić je małą ilością zupy, wlewać do garnka mieszając, dodać ser.
4. Stale mieszając podgrzewać na bardzo małym ogniu, aż ser się roztopi.
Proporcje dla 4 osób

PowrótStrona Główna

Mleczna zupa z jajami CHUPE DE HUEVOS (Peru)

1 łyżka oleju jadalnego
1 roztarty ząbek czosnku
2 duże pomidory obrane i posiekane (świeże lub mrożonej)
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki majeranku
2 szklanki
przegotowanego mleka
1/2 ,szklanki utartego sera cheddar
2-3 jaja

1. Do rondla z rozgrzanym olejem, włożyć czosnek, pomidory, i sól, dusić na małym ogniu przez 10 min., przestudzić.
2. Dodać majeranek, wlać mleko, zamieszać, podgrzewać nie dopuszczając do zagotowania.
3. Wsypać ser, mieszając podgrzewać, aż do roztopienia się sera, posolić.
4. Wbijać jaja do zupy, podgrzewać około 3-4 min., aż zetną się białka jaj.
Proporcje dla 2-3 osób

PowrótStrona Główna

Kartoflanka z curry CURRIED POTATO SOUP (RPA)

1 i 1/2 łyżki masła
1/4 kg wołowiny bez kości pokrajanej w małą kostkź
2 średnie posiekane cebule
4 szklanki wody
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka przyprawy curry lub garam masala
1 listek laurowy
2 średnie ziemniaki pokrajane w plasterki
1 łyżeczka octu

1. Mięso i cebulę włożyć do rondla z rozgrzanym masłem, smaży na małym ogniu do zrumienienia, często mieszając.
2. Wlać wodę, dodać sól, listek laurowy, gotować na małym ogniu przez 45 min.
3. Dodać ziemniaki, ocet i curry lub gram masła, gotować dalej przez 30 min.
4. Wyjąć listek laurowy, podawać na gorąco w głębokich talerzach.
Proporcje dla 3-4 osób

PowrótStrona Główna

Wołowina z imbirem AHME HNAT HIN (Birma)

3 średnie cebule, drobno posiekane
2 roztarte ząbki czosnku
1 łyżeczka kurkumy (cuncuma domeetica) (dowolnie)
łyżeczki przyprawy chili
1 kawałek korzenia imbiru - zmielony, posiekany lub w proszku
1 łyżeczka soli
1/2 kg wołowiny bez kości pokrajanej w kostkź
2-3 łyżki oleju jadalnego
obrane, posiekane
1 szklanka rosołu lub wody z kostką rosołową

1. Cebulę, czosnek, karkumę, chili i sól, utrzeć na jednolitą masę; dokładnie wymieszać z mięsem, odstawić na 3 godz., kilka razy przełożyć.
2. Wołowinę z przyprawami smażyć na mocno rozgrzanym oleju do zrumienienia.
3. Dodać pomidory, dusić na małym ogniu przez 10 min.
4: Wlaę rosół lub wodź z kostką rosołową, gotowaę na małym ogniu przez 1 i1/2 godz., aż miźso bździe miękkie, w razie potrzeby podlać wodą.
5. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko i ogórkiem konserwowym ewentualnie z jedną z azjatyckich sałatek.
Proporcje dla 4-5 osób

PowrótStrona Główna

Podprawianie zup owocowych mąką ziemniaczaną

1 i 1/4 litra przecieru z owoców
2 dkg mąki ziemniaczanej

Ugotować wywar z owoców, przetrzeć, silnie ogrzać; mąkę ziemniaczaną rozmieszać w małej ilości wody, wlać do gorącego przecieru, zagotować mieszając, zupę przyprawić cukrem.

PowrótStrona Główna

Podprawianie zup śmietaną

Ze względu na wysoką wartość witaminową śmietana i śmietanka nie powinny być zasadniczo gotowane po dodaniu do zupy. Śmietana i śmietanka są dobrym źródłem witaminy A, która jest dość odporna na utlenianie zachodzące w czasie ogrzewania produktów. Straty spowodowane jednorazowym zagotowaniem śmietany nie są duże, dodatek więc surowego nabiału do zup należy stosować tylko wtedy, jeżeli mamy pewność, że pochodzi on od krów zdrowych, pozostających pod kontrolą weterynaryjną. Obecnie w handlu jest śmietanka butelkowana pasteryzowana, którą można bez obawy spożywać na surowo; śmietankę tę można ukwasić.

PowrótStrona Główna

Podprawianie zupy śmietaną

1 i 1/4 litra zupy
3 dkg mąki
1/1 - 1 szklanki śmietany

Przygotowaną do wykończenia zupę zagotować. Mąkę wymieszać ze śmietaną małą mątewką (rogalką), aby nie było grudek. Wlać do śmietany trochę wrzącej zupy i wymieszać. Śmietanę mąką wlać da reszty zupy i następnie zagotować lub mąkę wymieszać z wadą, wlać do zupy i zagotować. Śmietanę pasteryzowaną rozdzielić wprost na talerze.

PowrótStrona Główna

Podprawianie zup zasmażką

Podprawa zasmażką, bardzo rozpowszechniona, jest najwyżej kaloryczna ze względu na zwiększaną ilość tłuszczu wchodzącego w skład tej podprawy, lecz jest najtrudniej strawna. Ze względu na stopień zrumienienia mąki rozróżniamy zasmażkę białą i jasnozłotą. Zasmażką ciemną, dawniej często stosowaną, nie podprawiamy już obecnie potraw, nawet dla ludzi zdrowych ze względu na wysoką szkodliwość tłuszczów mocna zrumienionych. Według dawnych metod kucharskich mąkę rumieniono z tłuszczem. Obecnie smażenie mąki można zastąpić inną metodą, przez zrumienienie mąki w piekarniku i zmieszanie jej z nie zrumienionym tłuszczem {zwłaszcza gdy jest to masło zrobione ze śmietany pasteryzowanej i należy je spożywać surowe). Po wymieszaniu zrumienionej mąki z masłem podprawę wkłada się do zupy i rozgotowuje.

PowrótStrona Główna

Zasmażka biała (pierwszego stopnia)

4 dkg tłuszczu
4 dkg mąki
gorący wywar
mleko (zimne) lub 1/4 litra wody (zimnej)

Tłuszcz stopić, wsypać mąkę, mieszając podgrzewać chwilę, żeby mąka straciła zapach surowizny. Zestawić z ognia, rozprowadzić zimnym mlekiem lub rosołem na gładką masę, mieszając wlać do gorącego wywaru i zagotować.

PowrótStrona Główna

Zasmażka jasnozłota (drugiego stopnia)

4 dkg tłuszczu
1/4 litra wady (zimnej)
4 dkg mąki
gorący wywar

Mąkę zrumienić w piekarniku lub na płomieniu przykrytym płytką azbestową, mieszając drewnianą łyżką. Do mąki dodać tłuszcz, rozgrzać go, wymieszać, rozprowadzić zimnym wywarem lub wodą, i wlać podprawę da wrzącej zupy, mieszając - zagotować.

PowrótStrona Główna

Zasmażka z cebulą lub z czosnkiem

4 dkg tłuszczu
4 dkg mąki
3 dkg cebuli lub
1/4 litra wody (zimnej)
1-2 ząbków czosnku
gorący wywar

Cebulę drobno pokrajać, tłuszcz z cebulą podsmażyć, wsypać zrumienioną mąkę, silnie rozgrzać, rozprowadzić zimną wodą lub wywarem, wlać do wrzącej zupy, zagotować.

PowrótStrona Główna

Wywar z warzyw jako podstawa do zup

25 dkg warzyw mieszanych
11/2-2 dkg soli
2 litry wody

Warzywa oczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, oskrobać, opłukać szybko; zalać wrzącą wodą, ugotować. Miękkie warzywa odcedzić, wywar podprawić. Warzywa pokrajać i włożyć do zupy lub zużyć do sałatki, albo po pokrajaniu i ogrzaniu użyć jako dodatek do drugiego dania, zwłaszcza do mięs z rosołu, potrawek itp.

PowrótStrona Główna

Wywar z grzybów suszonych

2 litry wody
ziele angielskie
3 dkg grzybów suszonych
pieprz gorzki
3 dkg cebuli
11/2-2 dkg soli

Grzyby umyć w ciepłej wodzie, opłukać, zalać zimną przegotowaną wodą, dodać cebulę i przyprawy, i ugotować pod przykryciem na niezbyt silnym ogniu. Gdy grzyby ugotują się, wywar odcedzić, podprawić, a grzyby rozdrobnić i użyć jako dodatek do zupy, kluseczek lub pasztecików.

PowrótStrona Główna

Wywar z kości jako podstawa zup

2 litry wody
25 dkg warzyw mieszanych
25-50 dkg kości
11/2 -2 dkg soli

Kruche kości wołowe lub cielęce opłukać starannie, drobno porąbać, zalać zimną wodą, podgotować. Oczyścić warzywa szczoteczką pod bieżącą wodą, oskrobać, opłukać, większe sztuki przekrajać, włożyć da podgotowanych kości, posolić i gotować. Gdy resztki mięsa przy kości ugotują się, wywar odcedzić, połączyć z głównym składnikiem i zupę podprawić. Drobne resztki mięsa pokrajać, włożyć do zupy. Gdy jest ich więcej, można je zużyć jako nadzienie do pierogów, naleśników itp.

PowrótStrona Główna

Wywar z owoców jako podstawa do zup

1 1/4 litra wody
60 dkg owoców

Przyprawy:
2 goździki
cynamon
skórka cytrynowa itp.

Owoce opłukać starannie pod bieżącą wodą, przekrajać na kilka części nie obierając ich. Zalać wrzącą wodą, dodać przyprawy, ugotować szybko na silnym ogniu, pod przykryciem. gdy owoce ugotują się, przecedzić je i przetrzeć przelewając wywarem. Wywar z przetartymi owocami podprawić według przepisu.

PowrótStrona Główna

Bulion z warzyw (na 1 porcję)

10 dkg oczyszczonej włoszczyzny bez kapusty
zielony koperek lub kminek
sól
1/4 litra wrzącej wody

Włoszczyznę drobno pokrajać w cienkie paseczki, zalać wrzącą wodą i pod przykryciem szybko ugotować (ok. 20 min.). Miękkie warzywa przecedzić, Odcisnąć. Wywar posolić, wyłożyć dla aromatu drobno pokrajany koperek, w zimie dodać szczyptę zmiażdżonego kminku.

PowrótStrona Główna

Zupa pomidorowa czysta na rosole

50 dkg mięsa wołowego z kośćmi (szponder, pręga)
2 dkg masła
4 dkg cebuli
25 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
sól
ziele angielskie,
liść bobkowy
cukier do smaku
50 dkg pomidorów lub 4 dkg gęstego przecieru pomidorowego
pieprz
zielony koperek

Mięso opłukać, włożyć do wrzącej wody i gotować. Gdy na pół ugotowane, dodać opłukaną włoszczyznę i przyprawy, ugotować do miękkości. Ugotowany wywar odcedzić. Pomidory opłukać, podzielić na części, dodać pokrajaną cebulę i masło, zalać małą ilością gorącej wody, ugotować pod przykryciem, przetrzeć. Przetarte pomidory wlać do przecedzonego rosołu, dodać soli i cukru do smaku, silnie ogrzać, dodać zielony kaperek. Czystą zupę pomidorową podawać w talerzu lub w filiżankach. Podawać z pasztecikami w naleśniku, w kruchym lub półfrancuskim cieście, z paluszkami, z diablotkami. W sezonie, w którym nie rozporządzamy świeżymi pomidorami, do zupy dodać 4 dkg gęstego przecieru pomidorowego. Na zlecenie lekarza rosół dla chorych rozcieńczyć wrzącą wodą.

PowrótStrona Główna

Barszcz burakowy czysty na rosole z szynki

Składniki jak wyżej. Zamiast mięsa wołowego z kośćmi i włoszczyzną używa się rosołu pozostałego po ugotowaniu szynki. Sporządzać jak podano wyżej.

PowrótStrona Główna

Barszcz ukraiński na mięsie

50 dkg łba wołowego z mięsem szpondra itp.
30 dkg starych warzyw mieszanych
sól
20 dkg starych buraków
2-3 łyżki cukru
10 dkg fasoli suchej
2 łyżki zielonego koperku
30 dkg obranych ziemniaków
2 łyżki zielonej pietruszki
50 dkg pomidorów lub 4 łyżki gęstego przecieru pomidorowego
2 łyżki szczypiorku
25 dkg śmietany

Fasolę przebrać, opłukać, namoczyć na noc w zimnej, przegotowanej wodzie; na drugi dzień fasolę w tej samej wodzie zagotować. £eb oczyścić, porąbać na małe kawałki; zmierzyć 2 1/2 litra wody, zagotować, dodać mięso, dodać namoczoną fasolę wraz z wodą i powoli gotować. Wszystkie warzywa starannie umyć, oczyścić, opłukać i zetrzeć na tarce o dużych okach. Gdy mięso i fasola już się dogotowują, włożyć warzywa i razem ugotować. Ziemniaki umyć, obrać, pokrajać na kawałki i gdy warzywa i mięso miękkie, ugotować je w zupie. Jeżeli potrzeba, dodać wrzącej wody do odpowiedniej objętości. Mięso wyjąć, obrać z kości i drobno pokrajać. Do zupy dodać pomidory, zupę posolić, dodać cukru do smaku; na końcu wlać śmietanę i wsypać siekaną zieleninę. Zupę podawać z chlebem. Do zupy też można dodać pomidory. Opłukać je, podzielić na kawałki i raz w zupie zagotować, żeby były gorące i jędrne, lecz nie rozgotowane. Jeżeli nie mamy już ani pomidorów świeżych, ani z butelki, barszcz można zakwasić kwasem burakowym albo żurem żytnim czy owsianym. Porcja tej, zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza się na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Barszcz zabielany śmietaną

50 dkg buraków ćwikłowych
3 dkg mąki
(25 dkg kości)
sól
25 dkg włoszczyzny
cukier
ziele angielskie
liść bobkowy
pieprz
ziele angielskie
5 dkg cebuli
1 ząbek czosnku
zakwas burakowy do smaku
zielony koperek
1/2 -1 szklanki śmietany
(3 jaja na twardo)

Warzywa (i kości) opłukać; oczyścić, buraki opłukać, obrać, pokrajać, dodać sól i przyprawy, ugotować wywar. Odcedzony wywar podprawić śmietaną i mąką, zagotować, dodać zakwasu burakowego i cukru do smaku, jeżeli potrzeba dodać soli. Ugotować jaja na twardo, obrać ze skorupki, podzielić na 5 części wzdłuż i wyłożyć do wazy. Jeżeli kolor barszczu jest za słaby, można zabarwić go burakami: mały burak ćwikłowy opłukać, obrać, zetrzeć na tarce, włożyć do łyżki cedzakowej, zanurzyć w zupie, tak aby łyżka z burakami wystawała nieco ponad poziom zupy; wycisnąć buraki łyżką i odrzucić. Podawać z ziemniakami, fasolą, sypką kaszą gryczaną.

PowrótStrona Główna

Grysik (manna) rozklejany na wodzie (na 1 porcję)

3 dkg grysiku pszennego
(1/2 dkg masła)
1/2 litra wody
sól
zielona pietruszka i koperek

Odmierzyć wodę, wsypać grysik, zamieszać, zagotować i powoli rozklejać na brzegu płyty (1 1/2 godz.). Przed wydaniem dodać do manny surowe masło, sól i zieleninę.

PowrótStrona Główna

Kleik grysikowy (na 1 porcję)

3 dkg grysiku pszennego
sól
1 litr wody
1 dkg masła surowego
zielona pietruszka i koperek

Odmierzyć wodę, wsypać mannę, mieszając zagotować, zsunąć na brzeg płyty i powoli gotować 1 godzinę pod przykryciem. Przy końcu gotowania dodać sól. Gdy kasza jest już rozklejona, kleik przecedzić przez włosiane, gęste sito, a gdy ocieknie, silnie ogrzać i zaraz wydać. Na zlecenie lekarza dodać surowe żółtko lub masło i zieleninę.

PowrótStrona Główna

Kleik jęczmienny (na 1 porcję)

4 dkg drobnej kaszy jęczmiennej siekanej lub perłowej
1 litr wody
sól
(1 dkg masła)
zielona pietruszka i koperek

Kaszę opłukać i dalej sporządzić tak jak kleik grysikowy.

PowrótStrona Główna

Kleik z płatków owsianych (na 1 porcję)

2 1/2 dkg płatków owsianych
sól
1 litr wody
(1 dkg masła)
zielona pietruszka i kaperek

Sporządzić tak jak kleik grysikowy.

PowrótStrona Główna

Kleik ryżowy (na 1 porcję)

4 dkg ryżu
sól
1 litr wody

Ryż opłukać i dalej sporządzić tak jak kleik grysikowy. Gdy ryż w czasie gotowania zanadto gęstnieje, dodać trochę wrzącej wody.

PowrótStrona Główna

Krupnik jęczmienny

25 dkg warzyw mieszanych (bez kapusty)
(25 dkg kości) sól
(1 dkg grzybów)
12 dkg kaszy jęczmiennej
1 litr wady do kaszy
4 dkg masła
zielony koperek
zielona pietruszka
35 dkg ziemniaków obranych

Warzywa (i kości lub grzyby) opłukać, oczyścić, ugotować wywar. Krupy opłukać, wymieszać z 1 litrem wody, dodać część masła, rozkleić powoli na brzegu płyty (ok. 1 godz.).Przed połączeniem kaszy z wywarem dodać do kaszy resztę masła i dokładnie rozetrzeć. Wywar odcedzić, połowę warzyw z wywaru (i grzyby) drobno pokrajać. Na odcedzonym wywarze ugotować pokrajane w kostkę ziemniaki. Wywar połączyć z rozklejonymi krupami i warzywami, posolić. Wlać do wazy, dodać drobno posiekaną, zieloną pietruszkę i koperek.

PowrótStrona Główna

Krupnik na podróbkach

50 dkg mięsa z kośćmi (ogonów lub łba wołowego)
podróbki z drobiu
30 dkg krup jęczmiennych, perłowych lub siekanych drobnych
zielony koperek i pietruszka
30 dkg warzyw mieszanych (bez kapusty)
1 szklanka śmietany lub 4 dkg masła
35 dkg ziemniaków
sól

Mięso i podróbki opłukać, włożyć do wrzącej wody i podgotować. Krupy opłukać, a gdy mięso na pół ugotowane, włożyć je i razem gotować powoli, bez przykrycia. Warzywa opłukać, oczyścić, zetrzeć, zalać wrzącą wodą i ugotować. Ziemniaki opłukać, obrać, pokrajać w małe kawałki. Gdy mięso i podróbki zupełnie miękkie, wyjąć z wywaru, pokrajać, do wywaru dodać ziemniaki i ugotować. Do zupy włożyę pokrajane miźso, wywar wraz z połową warzyw, dodaę śmietanź lub surowe masło, sól do smaku i silnie ogrzaę. Do każdego talerza z zupą włożyę krajaną zieleninź. Podawaę z chlebem. Porcja tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza siź na ¾ itra.

PowrótStrona Główna

Krupnik polski

25 dkg warzyw mieszanych (bez kapusty)
35 dkg ziemniaków
(25 dkg kości)
12 dkg krup perłowych
sól
1 litr wody do kaszy
2 dkg masła
(1-2 żółtka)
ziele angielskie i liść bobkowy
1/2-1 szklanki śmietany
zielony koperek i pietruszka

Warzywa (i kości) opłukać, ugotować wywar, odcedzić, część warzyw pokrajać. Krupy opłukać, zalać zimną wodą, dodać masło i przyprawy, i powoli rozkleić na słabym ogniu (ok. 1 godz.). Ziemniaki obrać, pokrajać w kostkę, ugotować na odcedzonym wywarze. Do wywaru z ziemniakami dodać rozklejone krupy, pokrajane warzywa, zupę podprawić śmietaną, posolić do smaku. Przed wydaniem wymieszać z zieleniną i surowymi żółtkami.

PowrótStrona Główna

Zacierka z fasolą

15 dkg białej fasoli drobnej
2 dkg włoszczyzny (bez kapusty)

Zacierka;
sól
4 dkg tłuszczu
2 dkg cebuli
10 dkg mąki
pieprz
1 jajo
sól
1 łyżka wody
zielona pietruszka

Fasolę opłukać, namoczyć w przegotowanej ostudzonej wodzie na noc, następnego dnia ugotować ją w tej wodzie, w której się moczyła. Włoszczyznę opłukać, oczyścić, ugotować wywar. Sporządzić zacierkę Gdy warzywa ugotują się, wywar odcedzić. Na brzegu kuchni lub na płytce azbestowej ugotować zacierkę w wywarze, dodać ugotowaną fasolę z wywarem. Cebulę pokrajać, lekko zrumienić na tłuszczu. Zupę okrasić tym tłuszczem, dodać pieprz, sól i zieloną pietruszkę do smaku.

PowrótStrona Główna

Zupa fasolowa na mięsie z zacierką

15 dkg białej fasoli sól
40 dkg mięsa z kośćmi (ogony, łeb pręga),
zielenina
30 dkg warzyw mieszanych
6 dkg słoniny
1 cebula

Zacierka
20 dkg mąki
2 jaja
2 łyżki wody

Zagotować i ostudzić 2 i 1/2 raza tyle wody, ile fasoli. Fasolę przebrać, opłukać, zalać wodą i namoczyć na kilka godzin. Nazajutrz w tej samej wodzie zagotować. Mięso opłukać, dodać fasolę i powoli razem ugotować, w czasie gotowania uzupełniać odparowaną wodą. Warzywa opłukać, oczyścić, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Gdy mięso i fasola są miękkie, dodać warzywa i szybko ugotować. Sporządzić zacierkę. Gdy warzywa w zupie są ugotowane, wsypać zacierkę, ugotować na brzegu płyty, odstawić. Cebulę pokrajać, lekko zrumienić z tłuszczem, wlać do zupy, dodać soli, pieprzu i zielonej pietruszki. Porcję tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza się na 3/4 litra.

PowrótStrona Główna

Zacierka na ziemniakach

15 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
30 dkg ziemniaków

Zacierka:
sól
10 dkg mąki
pieprz
3 dkg cebuli
1 jajo zielenina
1 łyżka wody
5 dkg słoniny
sól

Włoszczyznę oczyścić, zetrzeć, włożyć do wrzącej wody i szybko ugotować (20 min.). Gdy włoszczyzna dogotowuje się, ziemniaki opłukać, obrać i pokrajać, włożyć do wywaru i ugotować Sporządzić zacierkę Gdy ziemniaki dogotowują się, wsypać zacierkę razem z mąką, mieszając zagotować, dodać sól i pieprz, dogotować powoli na brzegu płyty, gdyż zacierka łatwo przypala się. Słoninę drobno pokrajać, wytopić. Cebulę pokrajać, lekko zrumienić na tłuszczu. Przed wydaniem zupę okrasić, dodać drobno krajaną zieleninę.

PowrótStrona Główna

Zupa z flaczków cielęcych (krezek) na kościach z ziemniakami

50 dkg kości cielęcych
6 dkg masła
1 kg krezek cielęcych
15 dkg warzyw mieszanych (bez kapusty)
3 dkg mąki
majeranek
sól

Krezki starannie umyć pod bieżącą wodą i wielokrotnie płukać, włożyć do wrzącej wody, zagotować i odcedzić. Kości opłukać, porąbać. Zagotować wodę, włożyć kości i podgotować je. Warzywa opłukać, oczyścić i zetrzeć. Po godzinie włożyć do wywaru z kości obgotowane flaczki i warzywa i powoli ugotować do miękkości, jeżeli potrzeba, uzupełnić odparowaną wodę. Miękkie flaczki wyjąć, pokrajać drobno. Z masła i mąki sporządzić lekko zrumienioną zasmażkę, wlać do wrzącego wywaru, włożyć flaczki, dodać soli i majeranku, zagotowaę. Podawaę z ziemniakami. Porcjź tej żupy jako posiłku jednodaniowego oblicza siź na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Zupa fasolowa

30 dkg białej fasoli
2 dkg cebuli
25 dkg kości
3 dkg mąki
25 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
majeranek
5 dkg tłuszczu
sól

Fasolę przebrać, opłukać; namoczyć na kilka godzin w przegotowanej zimnej wodzie (na noc); fasolę ugotować w tej samej wodzie do miękkości. Warzywa (i kości) oczyścić, opłukać, ugotować wywar. Gdy fasola ugotuje się, przetrzeć ją przez sito przelewając wywarem. Cebulę pokrajać, udusić z tłuszczem. Na tłuszcz z cebulą wsypać mąkę, lekko zrumienić, odstawić. Zasmażkę rozprowadzić zimnym wywarem, mieszając zagotować, połączyć z zupą, dodać sól, zupę zagotować. Podawać z chlebem, z grzankami z bułki, z kluskami (i kiełbasą lub gotowanym boczkiem krajanym w kostkę).

PowrótStrona Główna

Zupa grochowa

30 dkg grochu
3 dkg mąki
25 dkg kości wieprzowych
sól
25 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
majeranek
5 dkg tłuszczu
czosnek

Sporządzić jak zupę fasolową.

PowrótStrona Główna

Zupa grysikowa na kostkach bulionowych

5 dkg masła
3 kostki bulionowe
5 dkg grysiku (manny)
sól
3 dkg mąki
zielenina

Zagotować wodę z kostkami bulionowymi. Grysik z masłem lekko zrumienić, dodać mąkę, mieszając powtórnie lekko zrumienić. Zasmażkę zalać wrzącą wodą mieszając, rozgotować zasmażkę, rozrzedzić wodą do odpowiedniej gęstości. Do zupy dodać kostki bulionowe, dodać soli do smaku i zieleninę. Podawać z grzankami z bułki lub z ziemniakami. Wtedy zamiast wody dodać do zupy wywar z ziemniaków, co podnosi jej smak.

PowrótStrona Główna

Zupa z grzybów suszonych ze śmietaną

3 dkg grzybów suszonych
3 dkg mąki
25 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
sól
5 dkg cebuli
pieprz
1/2 -1 szklanki śmietany

Grzyby starannie opłukać i umyć rękami w ciepłej wodzie. Ugotować wywar z grzybów i włoszczyzny. Gdy grzyby są już miękkie, odcedzić, pokrajać w paski, włożyć do wazy. Mąkę rozmieszać w śmietanie, podprawić nią zupę, posolić, dodać pieprzu i zagotować. Podawać z kaszą perłową sypką, z kostką z kaszy, z grzankami, z kluskami lanymi, półfrancuskimi lub makaronem.

PowrótStrona Główna

Zupa ze świeżych grzybów

25 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
1/2 -1 szklanki śmietany
50 dkg świeżych grzybów (borowików, maślaków, podpieniek, koźlarzy)
5 dkg cebuli
zielona pietruszka
2 dkg mąki
sól
pieprz

Włoszczyznę oczyścić, opłukać, zalać wrzącą wodą, dodać sól, ugotować wywar, odcedzić. Grzyby oczyścić z piasku (z maślaków zdjąć śliską¦ skórkę), opłukać, poszatkować, dodać cebulę krajaną, dodać trochę wody i w osobnym naczyniu ugotować powoli pod przykryciem. Miękkie grzyby połączyć z odcedzonym wywarem, zagotować, podprawić śmietaną i mąką, dodać soli i pieprzu do smaku, zagotować. Podawać z lanym ciastem, łazankami, makaronem, kaszą perłową, ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupa z kurek ze śmietaną

40 dkg kurek
3 dkg mąki
25 dkg włoszczyzny
sól
5 dkg cebuli
pieprz
20 dkg śmietany
zielona pietruszka

Włoszczyznę opłukać, oczyścić, zetrzeć, ugotować wywar, włoszczyznę odcedzić, odcisnąć.
Grzyby oczyścić (jeżeli potrzeba, opłukać z, piasku),pokrajać na kawałki, włożyć do wywaru i powoli ogrzewając zagotować kilka tylko razy. Zupę podprawić śmietaną z mąką, dodać soli i odrobinę zmielonego pieprzu. Przed podaniem włożyć drobno pokrajaną pietruszkę. Zupę wydać zaraz po podprawieniu, bo kurki twardnieją, gdy dłużej trzymać je w gorącej zupie. Podawać z okraszonymi, młodymi ziemniakami z koperkiem lub z makaronem.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa dietetyczna

15 dkg włoszczyzny
30 dkg ziemniaków
30 dkg kalafiorów lub brokułów
4 dkg masła
10 dkg marchewki
20 dkg fasolki szparagowej lub 10 dkg zielonego groszku
zielony koperek i pietruszka
2 dkg mąki sól

Sporządzić tak samo jak zupę jarzynową zasmażaną. Z surowego masła i mąki sporządzić zamiast zasmażki podprawę zacieraną. Po zagotowaniu z zupą dodać zieleninę. Na zlecenie lekarza zupę przetrzeć Wtedy do podprawy zastosować tylko surowe masło (bez mąki).

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa ze śmietaną

25 dkg kości
30 dkg ziemniaków
15 dkg włoszczyzny
10 dkg groszku zielonego
20 dkg kapusty włoskiej
1 szklanka śmietany
10 dkg marchewki
2 dkg mąki
1 mały kalafior
sól
6 dkg fasoli lub 20 dkg fasolki szparagowej
zielona pietruszka
zielony kaperek

Włoszczyznę (i kości) opłukać, oczyścić, ugotować wywar. Opłukać, oczyścić, poszatkować warzywa, dodać trochę masła i udusić z małą ilością wody na silnym ogniu, pod przykryciem. Ziemniaki opłukać, obrać, pokrajać w kostkę. Kalafior opłukać, podzielić na cząstki. Wywar odcedzić, ugotować w nim kalafior i ziemniaki. Mąkę rozmieszać w śmietanie. Podprawić zupę śmietaną, mieszając zagotować, dodać sól. Do zupy dodać osobno uduszone warzywa i zieleninę siekaną. Podawać z grzankami, lanym ciastem, ryżem.

PowrótStrona Główna

Zupa kalafiorowa lub brokułowa ze śmietaną

(25 dkg kości)
3 dkg mąki
25 dkg włoszczyzny
1 szklanka śmietany
50 dkg kalafiora
sól
4 dkg masła
1 łyżeczka cukru

Włoszczyznę i kości opłukać, oczyścić, ugotować wywar. Kalafior opłukać, obrać z liści, podzielić na cząstki, głąb oczyszczony ze zdrewniałych części ¦pokrajać w paseczki. Gdy warzywa ugotują się, odcedzić wywar, ugotować w nim kalafior. Sporządzić lekko zrumienioną zasmażkę, wlać do wrzącego wywaru mieszając gotować, dodać śmietanę i sól do smaku. Podawać z grysikiem, lanym ciastem lub groszkiem ptysiowym, grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa kalafiorowa lub brokułowa (dietetyczna)

25 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
1 szklanka śmietanki pasteryzowanej
2 dkg mąk
sól, cukier, do smaku
(2 surowe żółtka)

Zagotować wywar z włoszczyzny, odcedzić. Opłukać kalafior, głąb oczyścić ze zdrewniałej skórki, ugotować w wywarze, przetrzeć. Wymieszać mąkę z kilkoma łyżkami śmietanki, wlać na wrzący wywar, zagotować. Zupę posolić, dodać I łyżeczkę cukru. Po uzgodnieniu z lekarzem można dodać żółtka surowe.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak z mięsem i ziemniakami

40 dkg mięsa wieprzowego z kośćmi albo 25 dkg kiełbasy
4 dkg słoniny
1 1/2 łyżki mąki
2 kg ziemniaków
75 dkg kapusty kiszonej
sól
15 dkg marchwi
kminek
1 duża cebula

Mięso oczyścić, opłukać, obgotować i odcedzić. Kapustę pokrajać, marchew opłukać, oczyścić, zetrzeć. Zagotować 2 1/2 litra wody, włożyc mięso i kapustę, powoli ugotować w odkrytym naczyniu. Gdy mięso dogotowuje się, dodać marchew, część pokrajanej cebuli i dogotować. Gdy mięso jest już miękkie, wyjąć je, obrać z kości, pokrajać. Sporządzić zasmażkę z cebulą, tłuszcz stopić, włożyć cebulę i udusić do miękkości, dodać lekko zrumienioną mąkę, wymieszać, ogrzać i zasmażkę wlać do wrzącej zupy. Gdy zasmażka rozgotuje się, do zupy dodać soli, kminku. Ziemniaki ugotować osobno, wywar wlać do zupy, a ziemniaki wydać każdemu wprost do talerza z zupą. Porcja tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza się na 3/4 litra.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak po mazursku

25 dkg kości (lub wędzone żeberka)
5 dkg tłuszczu
50 dkg kiszonej kapusty
30 dkg ziemniaków
kminek (2 szczypty)
sól
5 dkg cebuli
pieprz

Kości opłukać, zalać wodą, ugotować wywar. Odcisnąć sok z kapusty, przechować w przykrytym garnuszku. Kapustę pokrajać, dodać kminek, trochę wody i tłuszczu, ugotować bez przykrycia do miękkości na silnym ogniu. Cebulę pokrajać drobno, lekko zrumienić na tłuszczu. Ziemniaki opłukać, obrać, ugotować, rozetrzeć w wywarze i dodać do zupy, połączyć z kapustą, surowym sokiem, zrumienioną cebulą, mięsem obranym z kości, dodać sól, pieprz do smaku. Podawać z chlebem lub grochem.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak zasmażany

25 dkg kości wieprzowych
5 dkg tłuszczu
(2 dkg grzybów suszonych)
2 dkg cebuli
25 dkg włoszczyzny
5 dkg mąki
50 dkg kiszonej kapusty
sól
5 dkg cebuli
pieprz
kminek (2 szczypty)

Włoszczyznę i kości (grzyby) umyć, oczyścić, opłukać, ugotować wywar, odcedzić. Kapustę odcisnąć z soku, pokrajać, dodać posiekaną cebulę, kminek, trochę wody i tłuszczu, ugotować do miękkości aż na silnym ogniu bez przykrycia, kwas przechować w garnuszku pod przykryciem. (Grzyby z wywaru pokrajać). Cebulę pokrajać, lekko zrumienić z resztą tłuszczu. Mąkę zrumienić, wsypać do cebuli z tłuszczem, wymieszać, wlać do zupy, mieszając zagotować: Do zupy dodać (pokrajane, grzyby) kapustę, sól, pieprz i surowy. sok z kapusty. Podawać z kraszonymi słoniną ziemniakami, grochem, chlebem.

PowrótStrona Główna

Zupa ze słodkie] kapusty na mięsie z pomidorami

15 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
60 dkg pomidorów lub 3 łyżki powideł pomidorowych (5 dkg)
25 dkg wieprzowiny z kośćmi
50 dkg kapusty cukrowej
1 szklanka śmietany
1 duża cebula
4 dkg mąki
sól
kminek

Zagotować 2 1/2 litra wody, włożyć opłukane mięso i powoli ugotować. Kapustę opłukać, zszatkować, cebulę obrać, drobno pokrajac. Gdy mięso ugotowane, wyjąć je, obrać z kości, pokrajać na kawałki. Do zupy włożyć kapustę i cebulę, i powoli ugotować bez przykrycia, jeżeli potrzeba, uzupełnić odparowaną wodę. Pomidory opłukać. Podzielić na cząstki, włożyć do ugotowanej kapusty, szybko zagotować. Zupę podprawić: dodać do śmietany, mąkę, rozmieszać, aby nie było grudek, wlać do zupy, zagotować, dodać soli i pokrajane mięso. Podawać z ziemniakami tłuczonymi. Porcję tej zupy jako posiłku
jednodaniowego oblicza się na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Zupa z kapusty włoskiej na mięsie

15 dkg mieszanych warzyw
sól
25 dkg wieprzowiny z kośćmi lub 5 dkg kiełbasy
pieprz
2 ząbki czosnku
40 dkg poszatkowanej włoskiej kapusty
1 szklanka śmietany
4 dkg mąki
40 dkg ziemniaków

Mięso opłukać i pokrajać na małe kawałki. 2 1/2 litra wody zagotować, dodać mięso i powoli ugotować. Warzywa umyć, oczyścić, opłukać i zetrzeć. Kapustę opłukać i pokrajać na grubą kostkę. Starte warzywa i kapustę włożyć do zupy z mięsem, ugotować w odkrytym naczyniu, jeżeli potrzeba, uzupełnić odparowaną wodę. Ziemniaki umyć, obrać, pokrajać na kawałki. Gdy mięso jest już całkiem miękkie, do zupy dodac ziemniaki, ugotować. Zupę podprawić śmietaną z mąką, zagotować, dodać pieprzu, soli i roztarty czosnek. Podawać z chlebem razowym. Porcję tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza się na ¾ litra. Jeżeli do zupy dodajemy kiełbasę, zmyć ją, pokrajać na porcje i włożyć do zupy po podprawieniu jej śmietaną.

PowrótStrona Główna

Zupa kaszubska

(25 dkg kości)
1-11/2 szklanki śmietany
25 dkg włoszczyzny
3 dkg mąki
30 dkg kapusty cukrowej
sól
5 dkg cebuli
30 dkg pomidorów
kminek (szczypta)

Włoszczyznę (i kości) umyć, ugotować wywar, odcedzić. Poszatkowaną kapustę ugotować z cebulą i kminkiem w małej ilości wody, bez przykrycia. Ugotowaną kapustę dodać do wywaru. Mąkę rozmieszać w śmietanie, zupę podprawić śmietaną, mieszając zagotować, dodać sól. Pomidory opłukać i surowe przetrzeć do wazy, wymieszać z zupą (zamiast surowych pomidorów można w zimie dodać powidła pomidorowe). Podawać z ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zarzucajka z kapusty kiszonej

11/2 litra wody
5 dkg słoniny
50 c dkg ziemniaków
5 dkg cebuli
20 dkg kiszonej kapusty z sokiem
sól
kminek

Ziemniaki opłukać, obrać, pokrajać na części, zalać wrzącą wodą, dodać zmiażdżony kminek, ugotować, i rozgnieść pałką lub widelcem. Do ziemniaków dodać pokrajaną kapustę z sokiem, podgrzać, zupę posolić do smaku i okrasić słoniną z lekko zrumienioną cebulą.

PowrótStrona Główna

Zupa ogórkowa ze śmietaną

25 dkg włoszczyzny
4 dkg mąki
25 dkg ogórków kiszonych wraz z papryką
sok z ogórków kiszonych
sól

Włoszczyznę i kości umyć, oczyścić, opłukać, ugotować wywar, odcedzić. Ogórki cieniutko poszatkować. Zupę podprawić mąką i śmietaną, zagotować, wymieszać z surowymi ogórkami, dodać do smaku kiszonego soku ogórkowego i soli, lekko ogrzać. (Ogórki do tej żupy można też, po obraniu, ugotować do miękkości z dodatkiem masła i połączyć z zupą, lecz wtedy ich smak jest nieco zmieniony). Podawać z ziemniakami lub kostką z manny.

PowrótStrona Główna

Zupa pomidorowa zasmażana lub z podprawą zacieraną

25 dkg kości
3 dkg tłuszczu (masła)
25 dkg włoszczyzny
4 dkg mąki
50 dkg pamidorów
sól
2 dkg masła
cukier
5 dkg cebuli
zielony kaperek

Włoszczyznę (i kości) umyć, oczyścić, opłukać, ugotować, odcedzić. Pomidory opłukać, podzielić na części, ugotować z masłem i cebulą na silnym ogniu pod przykryciem, przetrzeć. Sporządzić jasno zrumienioną zasmażkę, wlać do wrzącej zupy, mieszając zagotować, dodać przetarte pomidory, sól i cukier do smaku. Podawać z grzankami lub ryżem, makaronem, lanym ciastem, ziemniakami. W letnim sezonie można do tej zupy dodać po podprawieniu dojrzałe, surowe - a nie gotowane - przetarte pomidory i tylko ją mocno ogrzać.

PowrótStrona Główna

Zupa pomidorowa z dynią

(25 dkg kości)
25 dkg włoszczyzny
25 dkg dyni
50 dkg pomidorów
2 dkg cebuli
2 dkg masła

Podprawa:
3 dkg masła
2 dkg mąki
sól
cukier
zielony koperek

Zagotować wywar z włoszczyzny (i kości),odcedzić. Oczyścić, pokrajać na części i ugotować dynię w małej ilości wody, rozetrzeć ją. Opłukać, podzielić na części pomidory, ugotować z cebulą i masłem w małej ilości wody, przetrzeć. Zagotować wywar, włożyć roztartą dynię i przecier z pomidorów. Zupę podprawić padprawą zacieraną z surowego masła i mąki lub jasnozłotą zasmażką, dodać soli, cukru i dużo zielonego koperku. Podawać z grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa z porów na mięsie

25 dkg mięsa wieprzowego z kośćmi lub 25 dkg kiełbasy
1,5 dkg ziemniaków
4 dkg mąki
1-1 1/2 szklanki śmietany
15 dkg warzyw mieszanych, sól
25 dkg porów
pieprz

Zagotować 2 1/2 litra wody, włożyć opłukane surowe mięso i powoli ugotować, jeżeli potrzeba, uzupełnić odparowaną wodą. Warzywa opłukać, oczyścić, zetrzeć i włożyć do zupy, gdy mięso jest już prawie ugotowane. Miękkie mięso wyjąć, obrać z kości, pokrajać i włożyć do wazy. Pory oczyścić, opłukać, pokrajać na małe kawałki, dodać przy końcu do zupy ,ugotować nie nakrywając garnka. Zupę podprawić śmietaną z mąką, zagotować, dodać soli i pieprzu do smaku. Podawać z ziemniakami posypanymi zieleniną. Wywar z ziemniakami wlać do zupy. Gdy zamiast mięsa do zupy dodajemy kiełbasę, trzeba ją opłukać w gorącej wodzić, pokrajać na porcje i włożyc do zupy po jej podprawieniu. Porcję tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza się na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna ze śmietaną

30 dkg włoszczyzny
ziele angielskie
jadalne wnętrzności, 2 głowy ryb i cały kościec lub 50 dkg ryby
1/2-1 szklanki śmietany
2 dkg mąki
sól
4 dkg cebuli
(zielona pietruszka)
liść bobkowy

Ugotować wywar z włoszczyzny, jadalnych wnętrzności i głów ryb (zwłaszcza karpi) z dodatkiem przypraw, odcedzić. Oddzielić ód głów części jadalne i wraz z wnętrznościami przetrzeć przez sito, włożyć do wywaru. Zupę zagotować, podprawić mąką i śmietaną, dodać sól do smaku i zieloną pietruszkę. Podawać z łazankami lub grzankami. (Wywaru z ryb nie przechowywać do następnego dnia).

PowrótStrona Główna

Zupa selerowa ze śmietaną

(25 dkg kości)
3 dkg masła
25 dkg włoszczyzny
1 szklanka śmietany
5 dkg cebuli
2 dkg mąki
30 dkg selera
sól

Ugotować wywar z włoszczyzny (i kości),posolić, odcedzić. Bardzo starannie opłukany seler oczyścić, zetrzeć na tarce, ugotować z masłem w małej ilości wody na silnym ogniu, przetrzeć przelewając wywarem. Przetarte selery wlać do wywaru, zagotować. Mąkę rozmieszać w śmietanie, podprawić zupę mieszając, zagotować, dodać sól do smaku. Podawać z grzankami, kluseczkami francuskimi.

PowrótStrona Główna

Zupa szczawiowa ze śmietaną i mlekiem

25 dkg kości wieprzowych
1 szklanka śmietany
25 dkg włoszczyzny
3 dkg mąki
20 dkg szczawiu
sól
2 dkg masła
1 szklanka mleka

Włoszczyznę i kości umyć, oczyścić, opłukać, ugotować wywar, odcedzić. Szczaw opłukać, odjąć ogonki, posiekać nierdzewnym nożem, połowę włożyć do wazy, resztę zagotować z masłem. Do wywaru dodać ugotowany szczaw, zupę podprawić śmietaną, dodać mleko, sól (i cukier) do smaku, zagotować. Podawać z jajami ugotowanymi na twardo i ryżem wypiekanym lub grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana na mięsie z pomidorami (zimowa)

50 dkg tłustego mięsa z kośćmi
4 dkg mąki
20 dkg warzyw mieszanych
2 łyżki powideł pomidorowych
60 dkg ziemniaków krajanych
6d kg smalcu
sól
1 cebula
papryka

Mięso opłukać, włożyć do wrzącej wody i powoli ugotować; gdy jest już miękkie, wyjąć, obrać z kości, pokrajać. Ziemniaki opłukać, obrać, pokrajać na części. Warzywa opłukać, oczyścić, zetrzeć, !włożyć do wywaru wraz ż ziemniakami, ugotować i przetrzeć przelewając wywarem, zagotować. Sporządzić lekko zrumienioną zasmażkę z cebulą. Zasmażkę wlać do wrzącej zupy, dodać mięso, sól, paprykę i pomidory, zagotować. Porcję tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza siź na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana na mięsie ze śmietaną (letnia)

50 dkg mięsa z kością
4 dkg mąki
20 dkg warzyw mieszanych
sól
60 dkg ziemniaków krajanych
zielony koperek
1 i 1/2 szklanki śmietany
szczypiorek

Mięso opłukać, zalać wrzącą wodą i powoli gotować, dodać oczyszczoną włoszczyznę, ugotować, odcedzić, mięso obrać z kości, pokrajać. Ziemniaki obrać, opłukać, pokrajać na małe kawałki, włożyć do wywaru, ugotować. Zupę podprawić śmietaną i mąką, dodać mięso i soli do smaku, zagotować. Na każdy talerz włożyę łyżkź siekanej zieleniny. Podaę z chlebem. Porcjź tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza siź na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana z baraniną (jesienna)

50 , dkg mięsa baraniego z kością
4 dkg mąki
20 dkg warzyw mieszanych
sól
60 dkg ziemniaków krajanych
pieprz
50 dkg pomidorów
2 ząbki czosnku
6 dkg smalcu

Mięso opłukać, zalać wrzącą wodą i powoli gotować, dodać oczyszczoną włoszczyznę, ugotować i wywar odcedzić, mięso obrać z kości, pokrajać. Jeżeli potrzeba, uzupełnić odparowaną wodę. Ziemniaki opłukać, obrać, pokrajać na małe kawałki, włożyć do odcedzonego wywaru, ugotować. Pomidory opłukać, pokrajać na cząstki. Sporządzić zasmażkę lekko zrumienioną, wlać do wrzącego wywaru, dodać pomidory, pokrajane mięso, sól, pieprz, zagotować. Przed wydaniem dodaę roztarty czosnek lub drobno krajane listki czosnku. Porcjź hej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza siź na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana zasmażana

20 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
4 dkg mąki
(1 dkg grzybów suszonych)
sól
40 dkg ziemniaków
zielona pietruszka
4 dkg tłuszczu
koperek
3 dkg cebuli

Włoszczyznę (i grzyby) umyć, oczyścić, opłukać, ugotować wywar, odcedzić, połowę włoszczyzny (i grzyby) pokrajać. Ziemniaki obrać, pokrajać w kostkę, ugotować w wywarze. Sporządzić lekko zrumienioną zasmażkę na cebuli, wlać do wrzącej zupy, mieszając zagotować. Do zupy dodać pokrajane warzywa i grzyby, siekaną zieloną pietruszkę i koperek.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana dietetyczna

20 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
(2 żółka)
30 dkg ziemniaków
sól
2 dkg mąki
zielony koperek lub majeranek albo kolender
4 dkg masła

Ugotować wywar, odcedzić, na wywarze ugotować ziemniaki. Ziemniaki i części włoszczyzny przetrzeć. Mąkę rozmieszać z paroma łyżkami wywaru, wlać do zupy, zagotować, dodać soli do smaku. Rozetrzeć masło, wymieszać z zupą, przed podaniem dodać zielony koperek. Po uzgodnieniu z lekarzem do zupy można dodać żółtka (roztarte z masłem).

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana z grzybami po poznańsku

20 dkg włoszczyzny
4 dkg tłuszczu
1 dkg grzybów
3 dkg cebuli
35 dkg ziemniaków
3 dkg mąki
liść bobkowy
sól
ziele angielskie
(ocet do smaku)

Włoszczyznę i grzyby umyć, oczyścić, opłukać, ugotować wywar z przyprawami. Obrać ziemniaki, pokrajać w kostkę. Gdy warzywa ugotują się, odcedzić wywar, ugotować w nim pokrajane ziemniaki. Połowę włoszczyzny i grzyby pokrajać. Sporządzić zasmażkę na cebuli z mąką silniej zrumienioną, wlać do wrzącej zupy, mieszając zagotować, dodać pokrajane warzywa i grzyby, sól (i ocet) do smaku.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana ze śmietaną

20 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
2 dkg mąki
(1 dkg grzybów suszonych)
sól
35 dkg ziemniaków
zielona pietruszka
1/2 -1 szklanki śmietany
koperek

Włoszczyznę (i grzyby) umyć, oczyścić, opłukać, ugotować wywar, odcedzić; połowę włoszczyzny (i grzyby) pokrajać. Ziemniaki oczyścić, obrać, opłukać, pokrajać w kostkę, włożyć do wywaru, ugotować: Mąkę rozmieszać w śmietanie, podprawić zupę, mieszając zagotować, zupę posolić, dodać pokrajaną włoszczyznę, zieloną pietruszkę
i koperek.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana z jarmużem lub szpinakiem

(25 dkg kości)
1 szklanka śmietany
25 dkg włoszczyzny (bez kapusty)
2 dkg mąki
35 dkg jarmużu oczyszczonego lub szpinaku
sól
1-2 ząbków czosnku
35 dkg ziemniaków
1/4 litra mleka

Jarmuż lub szpinak umyć, opłukać, wyciąć grube nerwy i ogonki liściowe. Włoszczyznę umyć, oczyścić, opłukać, zalać wrzącą wadą, dodać jarmuż, ugotować. Warzywa odcedzić, na wywarze ugotować obrane i na części pokrajane ziemniaki. (Szpinak opłukać, posiekać, włożyć tylko na chwilę do wywaru, gdy ziemniaki są już miękkie). Połowę włoszczyzny, jarmuż i ziemniaki przetrzeć, przelewając wywarem, zupę podprawić śmietaną i mąką, dodać soli i zmiażdżonego czosnku do smaku. Przed podaniem wlać gorące mleko. Podawać z grzankami z bułki w kromkach.

PowrótStrona Główna

Żur owsiany ze śmietaną i serem

ok. 1/2 litra zakwasu
3 dkg mąki
wywar z ziemniaków
15 dkg białego sera
przegotowana woda
sól
20 dkg śmietany
zielony koperek

Odcedzić wywar z ziemniaków, dodać zakwasu owsianego do smaku, dopełnić wrzącą wodą (do 1 1/4 litra) i zagotować. Wymieszać mąkę ze śmietaną, wlać do zupy, zagotować, posolić do smaku. Przed wydaniem do zupy dodać pokruszony ser i zielony, drobno pokrajany koperek. Podawać z ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Żur żytni

20 dkg włoszczyzny
sól
1 dkg grzybów
1 szklanka śmietany lub b5 dkg słoniny lub boczku wędzonego
(25 dkg kości wieprzowych)
ok.1/2litra kiszonego żuru

Włoszczyznę, grzyby (i kości) umyć, oczyścić, opłukać, ugotować wywar, odcedzić, zagotować. Wlać żur do wrzącego wywaru, mieszając zagotować, dodać soli. Do wazy wlać surową śmietanę, dolać żur mieszając lub okrasić zupę stopioną słoniną. Podawać z ziemniakami osypanymi zieleniną.

PowrótStrona Główna

Żur na kiełbasie

1/2 litra kiszonego młodego żuru
1 ząbek czosnku
10-25 dkg kiełbasy
3 dkg słoniny do okraszenia
(sól)

Zagotować wodę, włożyć pokrajaną kiełbasę, dodać żur (z mąką), sól do smaku i roztarty czosnek. Zupę przed podaniem okrasić. Podawać z ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Żur zalewajka

1 duża cebula
5 dkg słoniny
50 dkg obranych ziemniaków
sól
ok.1/2 litra młodego żuru (żytniego lub owsianego)
pieprz

Ugotować na wodzie drobno pokrajaną cebulę. Włożyć obrane, pokrajane ziemniaki, ugotować je, rozetrzeć. Do zupy wlać żuru do smaku, zupę zagotować, posolić, dodać pieprzu lub kminku, okrasić zrumienioną słoniną. Podawać z chlebem.

PowrótStrona Główna

Żur na wywarze z ziemniaków

3/4 litra ukiszonego młodego żuru
1 szklanka śmietany
1/2 litra wywaru z ziemniaków
3 dkg mąki
sól
czosnek

Zagotować wywar, dodać żuru do smaku, posolić, zupę podprawić śmietaną z mąką, zagotować, dodać roztarty czosnek. Podawać z ziemniakami okraszonymi słoniną.

PowrótStrona Główna

Zupy mleczne z kaszami

Ryż
kasza jaglana
kasza krakowska
kasza owsiana
kostka z kaszy krakowskiej
kasza gryczana
manna
tapioka
kasza kukurydziana

Kasza do mleka może być rozklejona na mleku z wodą (kasza owsiana, tapioka, manna, kasza kukurydziana) lub ugotowana na sypko. Gorącą kaszę sypką lub półsypką (ryż, kaszę krakowską, kaszę jaglaną, kaszę gryczaną) zalać gorącym mlekiem, rozmieszać, lekko osolić.

PowrótStrona Główna

Zupy mleczne z kluskami

Zacierka
kluski francuskie
makaron fabryczny
kluski kładzione
makaron domowy
kluski biszkoptowe
lane ciasto

Sporządzić ciasto domowe, ugotować je na mleku. Makaron fabryczny włożyć na wrzącą osoloną wodę, ugotować do miękkości, odcedzić, przelać gorącą wodą, zalać gorącym mlekiem; zupę osolić do smaku; można do niej podać cukier. Kluski kładzione, zacierkę, makaron fabryczny ugotować na wodzie, francuskie, biszkoptowe i lane - na mleku.

PowrótStrona Główna

Grysik kukurydziany rozklejany na mleku (na 1 porcję)

3 dkg grysiku kukurydzianego
1/2 litra mleka
1/2 litra wody
sól

Grysik wymieszać z wodą i powoli gotować pod przykryciem ok. 1 godziny. Gdy woda wsiąknie w kaszę, wlać gorące mleko i dogotować ją na brzegu płyty, osolić. Grysik kukurydziany na mleku można podawać z cukrem.

PowrótStrona Główna

Grysik pszenny (manna) rozklejany na mleku (na 1 porcję)

3 dkg grysiku pszennego
sól
1/2 litra mleka
cukier do smaku
Zagotować mleko.

Grysik wymieszać z paroma łyżkami wody, wlać na wrzące mleko i mieszając powoli ugotować (ok. 10 minut). Na końcu grysik posolić do smaku. Grysik na mleku można sporządzić także na słodko.

PowrótStrona Główna

Zupa z dyni z zacierką

2 litry mleka
50 dkg pokrajanej dyni
5 dkg cukru
1/2 łyżeczki zmiażdżonych nasion śliwek

Zacierka:

20 dkg mąki
2 jaja
2 łyżki wody
sól

Dynię obrać, oczyścić z nasion i strzępków, drobno poszatkować, dodać 1/2 litra wody, ugotować i rozetrzeć na miazgę. Sporządzić zacierkę. Dla chorych zacierkę posiekać drobniutko. Zagotować mleko, do mleka włożyć zacierkę razem z mąką i mieszając ugotować na brzegu kuchni ostrożnie, aby zupa nie przypaliła się. Gdy zacierka jest miękka, do zupy dodać rozgotowaną dynię, trochę soli i cukru do smaku, dla zapachu dodać rozgniecione nasiona śliwek (pestki ze śliwek potłuc, wybrać nasiona i rozgnieść je na deseczce). Porcję tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza się na ¾ litra. Porcja dla chorych oblicza się na 1/4 litra.

PowrótStrona Główna

Chłodnik owsiany na serwatce

3/4 litra młodej serwatki
2 dkg mąki
1/2 litra młodego zakwasu owsianego
sól
20 dkg śmietany
15 dkg białego nieprzekiszonego sera
zielony koperek

Zagotować serwatkę, wlać rozmieszany i przecedzony żur, zagotować. Śmietanę wymieszać z mąką, wlać do wrzącego żuru, zagotować, dodać sól do smaku. Przed podaniem włożyć pokruszony ser i drobno pokrajany koperek. Podawać z młodymi ziemniakami posypanymi zieloną pietruszką z surowym masłem, lub witaminizowaną margaryną.

PowrótStrona Główna

Chłodnik ze zwarzonego mleka z koperkiem

2 litry zwarzonego mleka
3 łyżki siekanego zielonego koperku
2 łyżki mąki
sól
1/4 litra śmietany

Zwarzone mleko bardzo starannie rozbić, aby grudki sernika były jak najmniejsze, zagotować. Do śmietany dodać mąkę, wymieszać, wlać na wrzące mleko, zagotować, odstawić. Zupę posolić i ostudzić; przed wydaniem dodać do niej opłukany i posiekany zielony koperek, i bardzo lekko zakwasić. Podawać z gorącymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Chłodnik litewski na kwaśnym mleku z botwinką

2 1/2 litra pełnego mleka zsiadłego
2 łyżki szczypiorku
30 dkg pokrajanej botwinki
4 łyżki zielonego koperku
(młodych listków i korzeni buraków)
sól
1 łyżka cukru
1/2 łyżki octu 6%
(1 szklanka śmietany pasteryzowanej)
2 kiszone lub świeże ogórki
2 jaja

Botwinę opłukać starannie pod wodą bieżącą, oczyścić i pokrajać drobno, zalać 1/2 litrem wrzącej wody, lekko zakwasić, ugotować, i ostudzić. Ogórki świeże umyć, obrać i poszatkować, kiszone poszatkować bez obierania. Szczypiorek, koperek opłukać, otrząsnąć, drobno pokrajać. Jaja ugotować na twardo, obrać, grubo posiekać. Młode, kwaśne mleko dobrze rozmącić mątewką, dodać do mleka zimną, ugotowaną botwinkę razem z wywarem, jaja, ogórki i zieleninę pokrajaną, soli (i cukru) do smaku. Na końcu do zupy można dodać śmietanę. Podawać z chlebem lub ziemniakami. Porcja tej zupy jako posiłku jednodaniowego oblicza się na ¾ litra.

PowrótStrona Główna

Chłodnik na kwaśnym mleku z poziomkami lub truskawkami

1/2 litra pełnego, młodego, kwaśnego mleka
ok. 30 dkg cukru
(1/4 litra śmietany)
1/4 litra poziomek

Poziomki wypłukać, osączyć na sicie, rozgnieść na masę, lecz nie rozcierać, żeby nie rozmiażdżyć pestek, które są cierpkie. Mleko rozmącić starannie, dodać cukier i poziomki, wymieszać i zaraz podawać. Do zupy można dodać śmietanę.

PowrótStrona Główna

Chodnik z serwatki z koperkiem

1/2 litra serwatki z młodego mleka zsiadłego
sól
zakwas burakowy lub ogórkowy kiszony wraz z papryką
2 łyżki mąki
1/2 szklanki śmietany
zielony koperek

Serwatkę zagotować. Wrzącą serwatkę podprawić mąką i śmietaną, zagotować odstawić i ostudzić. Do zupy dodać zakwas burakowy lub ogórkowy do smaku (ok. 1/2 litra), posolię, dodaę opłukany, posiekany zielony koperek. Podawaę z gorącymi ziemniakami lub chlebem. Uwaga: zupź tź można też podawaę na gorąco.

PowrótStrona Główna

Chłodnik szczawiowy na serwatce

Sporządza się tak samo jak chłodnik z serwatki z zakwasem burakowym lub ogórkowym. Zamiast zakwasu dodaę ok. 1/4 litra drobno posiekanego młodego szczawiu. Szczaw opłukaę, zemleę, podgotowaę z sosem, który szczaw wydzielił, ostudzię, dodaę do wykończonej już i ochłodzonej zupy. Do zupy szczawiowej przed wydaniem włożyć 2-4 pokrajane jaja gotowane na twardo. Podawać z okraszonymi gorącymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupy owocowe czyste

Do sporządzania zupy owocowej czystej nie nadają się poziomki, truskawki, borówki brusznice. Zupy czyste ze wszystkich innych owoców sporządza się w ten sam, podany niżej sposób. Ilość cukru do zupy zależna jest od kwasoty owoców. Najwięcej cukru trzeba dodać do zupy z wiśni lub agrestu.

60 dkg owoców
15 dkg rokitnika lub 6 dkg przecieru z czarnej porzeczki lub 2 łyżki utartych z cukrem surowych owoców róży
1 i 1/2 litra wody
2 dkg mąki ziemniaczanej
15-20 dkg cukru

Owoce starannie opłukać, jagody wsypać do cedzaka i opłukać je pod bieżącą wodą; owoców jak jabłka nie obierać, pokrajać na części. Wodę zagotować, włożyć owoce, ugotować szybko na silnym ogniu, pod przykryciem. Wywar odcedzić, owoce szybko przetrzeć przez włosiane sito, przelewając wywarem. Mąkę wymieszać z zimną wodą. Wywar zagotować, wlać mąkę ziemniaczaną z wodą, zamieszać, zagotować, dodać cukier do smaku. Zupę owocową czystą można podawać na gorąco lub po ostudzeniu. Studzić szybko, pod przykryciem, w zimnej wodzie. Sporządzać na krótko przed podaniem. Zupy owocowe o małej zawartości witaminy C uzupełnić dodatkiem owoców wysokowitaminowych. Podawać z grzankami, kluskami, ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupy owocowe ze śmietaną

Do sporządzenia zupy owocowej ze śmietaną nie nadają się poziomki i borówki-brusznice. Najsmaczniejsze są zupy z owoców mieszanych. Zupę ze śmietaną ze wszystkich innych owoców sporządza się w ten sam sposób. Ilość cukru do zupy zależna jest od kwasoty owoców. Najwięcej cukru trzeba dodać do zupy z wiśni lub agrestu.

60 dkg owoców
11/2litra wody
szklanka śmietany
3 dkg mąki pszennej
ok.20 dkg cukru (5 dkg rokitnika lub 6 dkg przecieru z czarnej po rzeczki lub 2 łyżki utartych z cukrem surowych owoców róży)

Wywar i przecier z ugotowanych owoców sporządzić jak do zup owocowych czystych. Przecier zagotować, podprawić śmietaną wymieszaną z mąką, mieszając zagotować, dodać cukier do smaku. Zupy owocowe ze śmietaną można podawać na gorąco lub po ostudzeniu. Studzić szybko pod przykryciem, w zimnej wodzie. Sporządzić na krótko przed podaniem. Zupy owocowe o niskiej zawartości witaminy C uzupełnić przed podaniem wysokowitaminowymi dodatkami. Podawać z grzankami, kluskami, ziemniakami, ryżem.

PowrótStrona Główna

Polewka z powideł lub z przecieru jabłecznego

5 łyżek gęstych powideł śliwkowych lub 25 dkg pasteryzowanego przecieru jabłecznego (1 żółtko)
skórka z cytryny(i sok z cytryny lub pomarańczy)
cukier do smaku
1 1/2 litra wody
20 dkg śmietany

Do wrzącej wody włożyć powidła lub przecier jabłeczny, rozgotować i odstawić. Śmietanę wymieszać z żółtkiem, wlać do rozgotowanych powideł, dodać skórkę i sok z cytryny lub pomarańczy do smaku. Zupę dosłodzić. Podawać z grzankami (lub ziemniakami).

PowrótStrona Główna

Zupa z jabłek lub gruszek z owocami róży, podprawiona śmietaną

40 dkg jabłek kompotowych
3 dkg mąki
20 dkg surowych owoców róży
10-15 dkg cukru
20 dkg śmietany

Jabłka lub gruszki i owoce róży umyć, opłukać. Owoce róży zalać połową wrzącej wody przeznaczonej na zupę, szybko ugotować pod przykryciem, przecedzić i mocno odcisnąć na cedzaku. Inne świeże owoce o wysokiej zawartości witaminy C (porzeczki, rokitnik itp.) gotować razem z podstawowym surowcem i razem z nim przetrzeć. Jabłka lub gruszki pokrajać, zalać drugą połową wrzącej wody przeznaczonej na zupę, szybko ugotować pod przykryciem, przetrzeć i przecier zagotować. Śmietanę wymieszać z mąką, wlać do wrzącego przecieru, zagotować, do zupy dodać wywar z róży i cukier do smaku. Podawać zaraz po ugotowaniu, z grzankami z bułki w kromkach, makaronem, ryżem itp.

PowrótStrona Główna

Zupa ze śliwek suszonych wzbogacona pasteryzowaną czarną porzeczką

20 dkg śliwek suszonych niedymionych
6 dkg pasteryzowanego przecieru z czarnej porzeczki
20 dkg śmietanki
ok.25 dkg cukru
3 dkg mąki
(skórka cytrynowa)

Śliwki umyć w ciepłej wodzie i namoczyć na kilka godzin w zimnej, przegotowanej wodzie. Gdy śliwki napęcznieją, wlać je wraz z wodą, w której moczyły się, do wrzącej wody odmierzonej na zupę, chwilę gotować i przetrzeć przelewając wywarem. Śmietankę wymieszać z mąką, wlać do wrzącego wywaru, zagotować. Przed wydaniem wymieszać z porzeczkami, posłodzić do smaku (dodać surową skórkę cytrynową). Jest to zupa zimowa, podawać ją więc gorącą (zaraz po ugotowaniu) z grzankami, makaronem, sypkim ryżem itp.

PowrótStrona Główna

Zupa z malin lub jeżyn

40 dkg malin lub jeżyn
3 dkg mąki
20 dkg śmietany
ok. 15 dkg cukru

Zagotować odmierzoną ilość wody (1 1/2 litra).Œmietanę wymieszać z mąką, wlać do wrzącej wody, zagotować i odstawić. Maliny lub jeżyny opłukać natryskując wodą (przez sitko), osączyć, przetrzeć. Przecier wlać zaraz do wody podprawionej śmietaną, dodać cukru do smaku. Zupę podawać gorącą lub zimną (wtedy studzić ją szybko w zimnej wodzie, pod przykryciem). Podawać z grzankami w kromkach, kruchymi paluszkami, biszkoptami itp. W ten sposób sporządza się zupy z cierpkimi pestkami (oprócz malin i jeżyn - truskawki, poziomki).

PowrótStrona Główna

WYWAR I – Do potraw chińskich

szyjka, skrzydełka i grzbiet dużej kury lub kurczaka
1/2-1 kg kości wieprzowych
2 1/2 l wody
1 łyżeczka soi
2 plasterki świeżego korzenia imbiru lub ¾ łyżeczki imbiru w proszku
1 1/2 łyżeczki "Jarzynki", "Vegety" lub glutasoli

Do dużego garnka włożyć wszystkie części kurze oraz kości wieprzowe, wlać wodę, doprowadzić do wrzenia, gotować 5 min, zszumować i osolić. Następnie dodać świeży imbir (imbir w proszku dodać pod sam koniec gotowania), gotować 1 i 1 /2 godz. na małym ogniu pod przykryciem. Wywar przecedzić, doprawić wybraną przyprawą, gotować na średnim ogniu 3 min, wystudzić, zebrać tłuszcz, zagotować. Zlać do słoików, wystudzić.
Przechowywać w zamkniętych słoikach w lodówce lub zamrozić, używać do przyrządzania zup i innych chińskich potraw.
Proporcje: na około 1 i 1/2 I.

PowrótStrona Główna

WYWAR II – Do potraw chińskich

szyjka, skrzydełka i grzbiet kury
1/2 kg kości wieprzowych
pieprz do smaku (dowolnie)
1/2 łyżeczki soli
1/2 małej cebuli
1/2 małej marchewki
1/4 średniego selera
21/2 l wody
2 plasterki świeżego imbiru lub ¾ łyżeczki imbiru w proszku
1 łyżeczka; "Jarzynki", "Vegety" lub glutasoli

Części kury i kości wieprzowe włożyć do dużego garnka, zalać wodą, gotować na średnim ogniu 5 min; zebrać szumowiny, dodać warzywa i świeży imbir (imbir w proszku dodać z przyprawą), przykryć, gotować na małym ogniu przez godzinę i 15 min, wystudzić. Zebrać tłuszcz, dodać "Jarzynki" lub "Vegety" (imbir w proszku), gotować 3 min. Używać do przyrządzania chińskich potraw, przede wszystkim zup. Po wystudzeniu przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce lub zamrażalniku.
Proporcje: na około 1 1/2 I

PowrótStrona Główna

WYWAR NADZWYCZAJNY – Do potraw chińskich

1 kura (około 1/2 kg)
11/2 -2 kg chudej wieprzowiny od szynki
6 plasterków imbiru
1 wędzona wieprzowa golonka

Golonkę włożyć do zimnej wody, doprowadzić do zagotowania, gotować 10 min, odcedzić, wypłukać, odstawić. Kurę podzielić na 8 -10 części, wieprzowinę zostawić w jednym kawałku. Skroić tłuszcz z mięsa, usunąć tłuszcz z otworu brzusznego i szyjki kury i dokładnie wypłukać. Mięso włożyć do dużego, głębokiego garnka (o poj. 8 litrów). Zalać wodą, postawić na dużym ogniu, doprowadzić do wrzenia, gotować 10 min. Zawartość garnka wylać na cedzak. Mięso i kawałki kury starannie wypłukać. Garnek dokładnie oczyścić. Wieprzowinę, kurę i golonkę włożyć do garnka, zalać wodą, dodać świeży imbir (imbir w proszku dodać pod koniec przyrządzania), doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, Gotować bez przykrycia 5-6 godz. na małym ogniu lub do wyparowania połowy płynu. Mięso wybrać, wywar przecedzić przez cedzak wyłożony 3-4 warstwami zwilżonej gazy. Wystudzić, wstawić do lodówki. Następnego dnia zebrać tłuszcz z wywaru, doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu (dodać imbir w proszku), zmniejszyć płomień, gotować 3 min na małym ogniu i przestudzić. Przelać do słoików, zakręcić wieczka, wstawić do lodówki lub zamrozić. Proporcje: na 3 litry

Uwaga! Mięso po przyrządzeniu "wywaru nadzwyczajnego" włożyć do garnka, zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, dodać 2-3 plasterki świeżego imbiru (imbir w proszku dodać przy końcu gotowania), zmniejszyć płomień, gotować na małym ogniu tak długo, aby pozostało 5-6 szklanek płynu. Wyjąć mięso, wywar przyprawię łyżeczką glutasoli, "Jarzynką ' albo "Vegetą" (dodaę ¾ łyżeczki imbiru), gotowaę 3 minuty. Zestawie z ognia, przestudzię, przechowywaę jak podano w przepisie: "Wywar nadzwyczajny". Używaę do duszenia miźs lub przyrządzania warzyw.
Proporcje: na 1 1/4 -1 1/2 I.

PowrótStrona Główna

ZUPA SZYBKOŚCIOWA – kuchnia chińska

3 listki sałaty lub 4-5 listków szpinaku
1 marchewka
2 cebule dymki lub mała cebula
10-15 dag cukini lub świeżego ogórka
1/4 małego selera
10 dag wołowiny lub wieprzowiny (lekko zmrożone)
1 łyżka oleju
2 plasterki świeżego imbiru lub ¾ łyżeczki imbiru w proszku
1 łyżeczka soli
1 1/2 szklanki wywaru l lub ll
1 1/2 szklanki wody
Przyprawy:
1 łyżeczka oleju
2 łyżeczki sosu sojowego
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Sałatę lub szpinak (bez ogonków) wypłukać, pokrajać jak makaron. Oczyszczoną marchewkę i seler pokrajać w słupki o grubości zapałki. Szczypior pokrajać w 1 cm kawałki, cebulę w piórka. Nie obraną cukinię lub ogórek pokrajać w grube plasterki. Mięso pokrajać w bardzo cienkie plasterki (mięso lekko zmrożone łatwiej kroić) i wymieszać z olejem, sosem sojowym i mąką ziemniaczaną, po czym odstawić. Rondel postawić na ogniu, wlać łyżkę oleju, mocno podgrzać, dodać imbir i sól, wlać wywar i wodę, doprowadzić do wrzenia. Włożyć marchewkę i seler, gotować 5 min na średnim ogniu, Dodać cukinię lub ogórka, gotować 5 min. Kłaść plasterki wieprzowiny na wrzącą zupę, gotować minutę (dodać wołowinę razem ze szpinakiem lub sałatą). Wsypać cebulę, gotować 1 min. Dodać sałatę lub szpinak (i wołowinę), doprowadzić do zagotowania, zestawić z ognia. Podawać zupę natychmiast. Proporcje: dla 4 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA POMIDOROWA - kuchnia chińska

45 dag średnich pomidorów
10 dag wołowiny bez kości (lekko zmrożonej)
4 łyżeczki oleju sojowego
1 jajo
1 plasterek świeżego imbiru lub 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
3 szklanki wywaru l
sól
1 łyżka posiekanej cebuli dymki lub szczypiorku
Przyprawy:
2 łyżeczki sosu sojowego
1 łyżeczka wytrawnego białego wina lub czystej wódki
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki oleju sezamowego (dowolnie)
szczypta pieprzu

Pomidory zalać wrzącą wodą, postawić na 3 min, obrać, przeciąć w poprzek na pół, lekko ścisnąć rźką, łyżeczką usunąć nasiona. Każdą połówkę pokrajać na 3-4 części. Wołowinę pokrajać w bardzo cienkie plasterki o wymiarach 3 x 4 i 1/2 cm (lekko zmrożone mięso ułatwia krojenie), starannie wymieszać z przyprawami dodając 1/2 łyżeczki oleju sojowego, odstawić. Jajo lekko roztrzepać. Garnek (o pojemności 2 I.) postawić na dużym ogniu, wlać pozostały olej sojowy, rozgrzać, dodać świeży imbir, smażyć do zrumienienia, wyjąć. Garnek z gorącym olejem zestawić z ognia, wsypać imbir w proszku, zamieszać kilkakrotnie. Włożyć pomidory, mieszając smażyć przez minutę, wlać wywar, doprowadzić do wrzenia, gotować 2 min. Dodać plasterki wołowiny, mieszając zagotować, wyłączyć gaz. Cienkim strumieniem wlać jajko, zaczekać 20 sek, dokładnie zamieszać. Spróbować, w razie potrzeby, przyprawić solą i pieprzem, posypać dymką lub szczypiorkiem. Podawać natychmiast. Proporcje: dla 4 osób.

PowrótStrona Główna

SZPINAK W ROSOLE - kuchnia chińska

25 dag szpinaku
12 szklanek wody
21/2 szklanki wywaru ll

Usunąć korzonki, szpinak starannie wypłukać w kilku wodach, wrzucić na wrzącą wodę (12 szklanek), gotować do pociemnienia liści. Natychmiast przelać do cedzaka, płukać pod bieżącą wodą do całkowitego wystudzenia. Wodę dokładnie odcisnąć. Szpinak pokrajać w grube paski lub grubo posiekać, jeszcze raz odcisnąć wodę. Wywar podgrzać, dodać szpinak, mocno zagrzać. Spróbować, w razie potrzeby doprawić solą lub "Vegetą". Podawać natychmiast. Proporcje: dla 4 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA Z ŻEBEREK WIEPRZOWYCH - kuchnia chińska

6 szklanek wody
2 cebule dymki
25 dag żeberek wieprzowych rozdzielonych między kośćmi
¾ łyżeczki glutasoli lub łyżeczka "Jarzynki" albo "Vegety"
2 1/2 łyżeczki cukru
sól do smaku
1/4 łyżeczki pieprzu
20 dag serka sojowego (tofu) lub ugotowane na twardo białka z 4 jaj

Wodę wlać do garnka, dodać cebulę dymkę, żeberka i przyprawy, doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejszyć płomień, zupę gotować pod przykryciem na małym ogniu 1 1/2 godz. Serek pokrajać na 18 kawałków lub każde białko pokroić wzdłuż na 4 części, następnie przeciąć na pół każdą i dodać do zupy. Podawać zupę na gorąco. Proporcje: dla 4-5 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA Z WĄTROBY I MAKARONU - kuchnia chińska

1/2 - ¾ szklanki połamanego makaronu wermiszelu lub nitek
40 dag wątroby wieprzowej pokrajanej w bardzo cienkie małe plasterki
pieprz do smaku
ocet do smaku
Wywar:
3 1/2 szklanki wody
1/2 łyżeczki glutasoli lub "Jarzynki" albo "Vegety"
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki sosu sojowego
1/4 łyżeczki pieprzu
1 cebula dymka pokrajana w 6 cm kawałki lub grubo posiekana mała cebula
2 plasterki imbiru lub 1 łyżeczka imbiru w proszku

Makaron wsypać do wrzącej wody, gotować 10 -12 min, odcedzić, starannie wypłukać zimną wodą, osączyć. Składniki wywaru doprowadzić do wrzenia, gotować 5 min. Makaron dodać do wywaru, trzymać na małym ogniu minutę, włożyć sparzone, wypłukane plasterki wątroby, gotować 30-60 sek, zszumować. Zupę podawać natychmiast, przyprawioną pieprzem i octem. Proporcje: dla 4-6 osób

PowrótStrona Główna

FLACZKI PO CHIŃSKU - kuchnia chińska

1/2 kg flaczków (żołądek wieprzowy)
gruba sól
ocet (6%)
1 szklanka wytrawnego białego wina
2 łyżeczki sosu sojowego
1 i 1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki glutasoli lub "Jarzynki" albo "Vegety"
¾ łyżeczki cukru
2 1/2 dag suszonego serka sojowego tofu (dowolnie)
mała puszka orzechów gingko lub 5 dag migdałów bez łupinek
1/2 szklanki orzechów ziemnych bez ciemnych łupinek

Usunąć tłuszcz z żołądka, mocno natrzeć solą z wierzchu i wewnątrz, wypłukać zimną wodą, następnie zakwaszoną i jeszcze raz czystą wodą. Czynności powtórzyę dwukrotnie. Dwanaście szklanek wody doprowadzię do wrzenia, włożyę oczyszczony żołądek gotowaę 3 min, odcedzię, płukaę pod bieżącą wodą aż bździe zimny. Pokrajaę w paski 1 1/2 x 6 cm. Włożyę do rondla, wlaę 3 szklanki wody, wino, sos sojowy, przyprawić solą, przyprawą i cukrem, dodaę namoczony serek sojowy pokrajany w paski, orzechy gingko lub migdały i orzeszki ziemne, przykryę doprowadzię do wrzenia. Dusię na małym ogniu przez 1/2 godz. Podawaę na gorąco, z ryżem lub świeżą bułeczką. Proporcje: dla 4 osób Uwaga! Zamiast serka sojowego i orzechów można dodaę 2-3 plasterki świeżego imbiru lub łyżeczkź imbiru w proszku, 1/2 łyżeczki cynamonu i 1/4 - 1/2 łyżeczki chilli przed duszeniem.

PowrótStrona Główna

ZUPA Z KACZKI (BANKIETOWA) - kuchnia chińska

szkielet z kaczki upieczonej po pekińsku
3 szklanki wody
1 plasterek imbiru lub 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
1 cebula dymka lub mała cebula
1/2 łyżeczki soli
45 dag pekińskiej lub włoskiej kapusty pokrajanej w 3 cm kawałki
1/2 łyżeczki cukru
1/2 łyżeczki sosu sojowego (dowolnie)

Grzbiet, skrzydełka, kostki udek i nóg połamać. Żeberka i kręgosłup kaczki mocno stłuc. Zalać wodą, dodać imbir i cebulę, doprowadzić na dużym ogniu do zagotowania. Gotować na dużym ogniu przez 45 min, dolewając wody, aby utrzymać pierwotny poziom płynu, przecedzić. Dodać sól, kapustę, cukier i sos sojowy, gotować około 40 min na małym ogniu do miękkości warzyw. Proporcje: dla 4 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA AKSAMITNA ZE SZPINAKIEM - kuchnia chińska

1/2 kg szpinaku
1 łyżka cukru
3 białka
1 łyżka wody
1 łyżka mąki ziemniaczanej
5 1/2 szklanki wywaru l
2 łyżki posiekanej szynki
sól do smaku
1 łyżeczka oleju sezamowego (dowolnie)
2 łyżki oleju sojowego

Po usunięciu łodyg szpinak starannie wypłukać w kilku wodach, osączyć. Do dużego garnka wlać wodę zagotować na dużym ogniu, wsypać cukier dodać szpinak, mieszając doprowadzię do wrzenia, natychmiast wlaę do cedzaka, przelaę zimną wodą. Dokładnie odcisnąę wodź, szpinak bardzo drobno posiekaę. Białka roztrzepaę z wodą. Mąkź ziemniaczaną wymieszaę z 1/2 szklanki wywaru. Wywar (5 szklanek) wlaę do garnka (o pojemności 2 I.), zagotować na dużym ogniu, zmniejszyć płomień, wsypać 1 łyżkę posiekanej szynki, gotować 5 min. Zwiększyć płomień pod garnkiem, włożyć szpinak do wywaru, mieszając zagotować. Zupę przyprawić solą, mieszając wlać mąkę wymieszaną z wywarem, doprowadzić do zagotowania i zgęstnienia. Zestawić garnek z ognia, mieszając zupę wlać białko, pozostawić na 30 sek, następnie zamieszać dodając olej sezamowy i olej sojowy. Przelać do wazy, posypać pozostałą szynką, podawać natychmiast. Proporcje: dla 6-8 osób.

PowrótStrona Główna

ZUPA AKSAMITNA Z MIĘSEM KURZYM I KUKURYDZĄ - kuchnia chińska

3 szklanki kukurydzy z puszki lub 6 kolb młodej kukurydzy
1 i 1/2 szklanki wody
1 duża cała pierś kurza
4 jaja
5 1/4 szklanki wywaru l
2 łyżki posiekanej szynki (dowolnie)
1 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
sól
1 łyżka oleju
1 łyżeczka oleju sezamowego
Przyprawy:
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka czystej wódki lub wytrawnego białego wina
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki cukru
1 łyżeczka oleju sezamowego lub sojowego
szczypta pieprzu

Kolby kukurydzy postawić szerokim końcem na desce, mocno trzymając część górną oddzielić ziarenka ostrym nożem. Kukurydzę świeżą lub z puszki wsypać do pojemnika miksera, wlać szklankę wody, zmiksować. Mięso z piersi, bez kości i skóry pokrajać w kostkę, zemleć. Dodaę około 4 łyżeczek wody, utrzeę na jednolitą pastź. Ubijając miźso, dodawaę kolejno białka i przyprawy. Mieszając masź miźsną powoli wlewaę 1/4 szklanki zimnego wywaru, wstawię do lodówki na 1 1/2 godz. Dwa żółtka ubię z całymi jajami. Połowź wywaru wlaę do garnka, dodać połowę szynki, doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, wlać masę kukurydzianą, zmniejszyć płomień na średni, doprowadzić do zagotowania (surową gotować 3 min). Ponownie zmniejszyć gaz, trzymać garnek na małym płomieniu. Mieszając zupę widelcem, dodać masę mięsną, mocno mieszać, aby masa połączyła się z zupą, trzymać na małym ogniu aż mięso zbieleje. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z 3 łyżkami wody. Mieszając zupę wlać mąkę rozprowadzoną wodą, doprowadzić do zagotowania na średnim ogniu. Przyprawić solą. Mocno mieszając zupę, wlać roztrzepane jaja, odczekać 10 min, następnie starannie wymieszać, dodać olej. Zupa powinna być gęsta. Przelać do wazy, posypać szynką. Zupę podawać na gorąco. Proporcje: dla 8-12 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA KWAŚNO-OSTRA - kuchnia chińska

6 chińskich średniej wielkości suszonych grzybów lub 6 pieczarek
10 dag wieprzowiny bez kości (lekko zmrożonej)
¾ szklanki pźdów bambusa lub marchewki pokrajanych w cienkie paseczki
kawałek miękkiego serka sojowego tofu (dowolnie)
1 cebula dymka
1 grubo posiekana gałązka naci kolendry lub zielonej pietruszki i szczypta zmielonej kolendry
4 szklanki wywaru l
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżki wody
2 lekko roztrzepane jaja
Przyprawy A
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżeczki cukru
Przyprawy B
1 łyżka oleju sezamowego lub sojowego
1 łyżeczka pieprzu
2 łyżki octu (6%)
1 łyżeczka cukru

Suszone grzyby zalać szklanką ciepłej wody, odstawić na 20 min. Odcisnąć wodę, odkroić trzonki, pokrajać jak makaron. Wodę, w której moczono grzyby odstawić. Pieczarki wypłukać, pokroić w cienkie plasterki. Mięso pokrajać w cieniutkie paseczki, starannie wymieszać z przyprawami A, odstawić. Serek sojowy pokrajać tak samo jak grzyby i mięso. Cebulę dymkę posiekać. Składniki przyprawy B starannie wymieszać, odstawię. Wywar I i wodź, w której moczono grzyby (lub ¾ szklanki czystej wody), wlaę do garnka o pojemności 3 I, postawię na dużym gazie, doprowadzię do wrzenia. Dodaę grzyby lub pieczarki, serek, pźdy bambusa lub marchew i miźso, zamieszaę, zagotowaę, zmniejszyć płomień, mocno zamieszać, gotować 5 min na średnim ogniu. Płomień zmniejszyć na mały. Mąkę rozprowadzić z 2 łyżkami wody. Ciągle mieszając zupę, stopniowo wlewać rozprowadzoną mąkę, doprowadzić do zgęstnienia. Mocno mieszając zupę wlać małym strumieniem roztrzepane jajka, pozostawić na 10 sek. Dodać nać (jeśli używamy zielonej pietruszki dodać zmielonej kolendry) i cebulę dymkę, zdjąć z gazu. Wlać do zupy zamieszane przyprawy B, zamieszać, podawać natychmiast. Proporcje: dla 6-8 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA "KWIAT" ZE ZMIELONĄ WOŁOWINĄ - kuchnia chińska

10 dag zmielonej chudej wołowiny
2 łyżki oleju
2 jaja + żółtko
1 cebula dymka
5 szklanek wywaru l
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżki wody
sól do smaku
Przyprawy:
1 łyżka sosu sojowego
2 łyżeczki czystej wódki lub wytrawnego białego wina
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka oleju sezamowego lub sojowego
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
1 białko
1/4 łyżeczki pieprzu

Przyprawy starannie wymieszać, dodać mięso, mieszać widelcem w jedną stronę, aż składniki połączą się w jednolitą masę. Dodać olej, wymieszać, odstawić na 15 min. Jaja i żółtko lekko roztrzepać. Cebulę dymkę drobno posiekać. Do garnka o pojemności 4 litrów wlać wywar, postawić na średnim gazie. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z 2 łyżkami wody. Wywar doprowadzić do wrzenia, mieszając zupę wlać rozprowadzoną mąkę, zmniejszyć płomień, gotować do zgęstnienia. Odlać 2 szklanki gorącej zupy do rondla, dodać mięso, mocno mieszać widelcem przez 15 sek, wlać do rosołu w garnku. Zwiększyć płomień, mieszając doprowadzić do zagotowania na średnim ogniu, wyłączyć gaz. Cienkim strumieniem wlać na zupę jaja, pozostawić na 10 sek, lekko zamieszać. Spróbować, w razie potrzeby przyprawić solą i pieprzem. Przelać do wazy, posypać dymką lub natką pietruszki. Zupę podawać na gorąco. Proporcje: dla 6 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA RYBNA Z CHRYZANTEMAMI - kuchnia chińska

30-35 dag filetów z soli flądry, ewentualnie karpia, dorsza (bez skóry), lub morszczuka (oryginalnie z ryb płastugowatych)
2 łyżki oleju
3 plasterki świeżego imbiru lub 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
1 łyżka czystej wódki lub wytrawnego białego wina
3 szklanki wody
6 średnich chińskich suszonych czarnych grzybów lub 6 pieczarek
1/2 szklanki pźdów bambusa pokrajanych w paseczki lub 1 obrany ziemniak pokrajany w słupki
1 duży kawałek serka sojowego tofu - około 30 dag (dowolnie)
2 łyżki polędwicy sopockiej pokrajanej w cienkie paseczki
2 białka
2 duże białe chryzantemy
1 łyżka soli rozprowadzona 4 szklankami wody (solanka)
6 gałązek zielonej kolendry lub zielonej pietruszki i 1/4 łyżeczki zmielonej kolendry
5 1/4 szklanki wywaru l
sól do smaku
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Przyprawy:
1 łyżka sosu sojowego
1/8 łyżeczki pieprzu
2 łyżeczki oleju sezamowego lub sojowego
1/2 łyżeczki cukru
1/4 łyżeczki soli

Filety opłukać, osuszyć. Olej wlać do garnka (o pojemności 3 I), rozgrzać na dużym ogniu, dodać plasterki imbiru (imbir w proszku dodać z wodą), mieszając smażyć do zrumienienia, wlać alkohol z 3 szklankami wody (i imbir w proszku), doprowadzić do wrzenia, włożyć rybę, zagotować, zmniejszyć płomień. Gotować 5 min na małym ogniu, zestawić, ostrożnie przelać do cedzaka, odstawić rybę, wywar przecedzić, odstawić. Suszone grzyby zalać gorącą wodą, odstawić na 15 min, odcedzić, wodę odstawić, odkroić trzonki, grzyby pokrajać jak makaron. Trzonki pieczarek posiekać, kapelusze pokrajaę w plasterki. Serek sojowy osączyę, pokrajaę w paski o wymiarach 1/2 x 1/2 x 5 cm. Białko lekko roztrzepaę. Kwiaty zanurzyę w solance, strzepnąę, płatki oddzielię, zawinąę w czystą ściereczkź, wstawię do lodówki. Listki z 6 wypłukanych gałązek kolendry lub pietruszki grubo posiekaę. Do garnka wlaę 5 szklanek wywaru i wody, w której moczono grzyby (lub ¾ wody jeśli używamy pieczarek), dodaę polźdwicź i wywar rybny doprowadzię do wrzenia na dużym ogniu, dodaę grzyby (lub pieczarki) i pźdy bambusa lub ziemniaki, zmniejszyę płomień, gotowaę na średnim ogniu. Dodaę serek, doprowadzię do wrzenia, włożyę rybź, zagotowaę, przyprawię solą, trzymaę na małym ogniu (wsypaę zmieloną kolendrź, jeśli stosujemy zieloną pietruszkź). Mąkź ziemniaczaną rozprowadzię 1/4 szklanki zimnego wywaru. Mieszając zupę stopniowo wlewać mąkę z wywarem, ostrożnie mieszać do zgęstnienia, połączyć z roztrzepanymi białkami, podgrzewać przez 30 sek. Zupę przelać do wazy. Oddzielnie serwować miseczki z płatkami chryzantem i listkami zielonej kolendry lub pietruszki. Proporcje: dla 6-8 osób

PowrótStrona Główna

ZUPA RYBNA Z KALAREPĄ – kuchnia chińska

mały karp o wadze około 1/2 kg
2 małe kalarepy lub małe marchewki
5 łyżek smalcu lub oleju
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki glutasoli, "Vegety" lub "Jarzynki"
1 1/2 łyżki wytrawnego białego wina lub czystej wódki
1/2 malej cebuli pokrajanej w piórka
2 plasterki świeżego imbiru lub 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
2 łyżki posiekanej pietruszki

Rybę oczyścić z łusek i wypatroszyć, usunąć skrzela i oczy. Starannie wypłukać. Naciąć co 3 cm przy grzbiecie. Kalarepę lub marchew obrać, pokrajać w cienkie paski o długości 3 cm. Wsypać na wrzącą wodę, gotować minutę, odcedzić, wypłukać w zimnej wodzie, osączyć. Smalec lub olej rozgrzać na średnim ogniu na gorącej patelni, włożyć rybę, smażyć z obydwu stron na złoty kolor, ostrożnie przełożyć do płaskiego, szerokiego garnka. Wlać 4 szklanki wrzącej wody, dodać alkohol, sól, glutasól lub substytut, cebulę i imbir, doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, zmniejszyć płomień, gotować 20 min na małym ogniu. Dodać obgotowaną kalarepę lub marchew, gotować 2-3 min. Wybrać świeży imbir. Przełożyć rybę do wazy, wlać wywar z warzywami, posypać zieleniną. Zupę podawać natychmiast. Proporcje: dla 2-3 osób - z potrawą z mięsa i ryżem

PowrótStrona Główna

GĘSTA ZUPA RYBNA – kuchnia chińska

karp o wadze ¾ kg
1/4 łyżeczki soli
2 łyżeczki wytrawnego białego wina lub czystej wódki
1 łyżka szczypiorku pokrajanego w 2 cm kawałki
plasterek świeżego imbiru pokrajany w cienkie słupki lub 1/4 łyżeczki imbiru w proszku
Zupa:
3 łyżki smalcu lub oleju
¾ łyżeczki soli
1 łyżka posiekanej cebuli
plasterek świeżego imbiru lub 1/4 łyżeczki imbiru w proszku
1/2 łyżeczki pieprzu lub 1/2 łyżeczki chilli
1/2 łyżeczki glutasoli; "Vegety" lub “Jarzynki"
2 1/2 szklanki wrzątku
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej rozprowadzonej łyżką wody
1 łyżka wytrawnego białego wina lub czystej wódki
1 roztrzepane jajo
2 - 3 łyżki posiekanej zielonej pietruszki

Wypatroszoną rybź, bez skrzeli i oczu, wypłukaę, osuszyę, ułożyę na talerzu, przyprawię 1/4 łyżeczki soli i 2 łyżeczkami alkoholu, posypać szczypiorem i imbirem, gotować pod przykry ciem przez 30 min na parze, na dużym ogniu. Talerz z rybą odstawić, przestudzić, ostrożnie oddzielić mięso od ości, odrzucić cebulę i imbir, przełożyć na inny talerz. Smalec lub olej rozgrzać w rondlu, wsypać cebulę dymkę, świeży imbir (imbir w proszku dodać z wodą), mieszając smażyć 15 sek, wlać wodę (i imbir w proszku), dodać sól, alkohol, pieprz i glutasól lub substytut, zagotować, włożyć mięso z karpia. Mieszając zupę wlać mąkę rozprowadzoną wodą, zagotować. Powoli wlać roztrzepane jajko, lekko zamieszać. Przelać do wazy, posypać zieloną pietruszką. Proporcje: dla 2-3 osób

PowrótStrona Główna

BARSZCZ CZERWONY

30 dag buraków (najlepiej Czerwona kula)
20 dag kwaśnych jabłek
2 ząbki czosnku
1 utłuczony goździk
sól

Buraki umyć szczotką, włożyć do wrzącej wody, ugotować pod przykryciem do miękkości. Odcedzić, nieco przestudzić, obrać i zetrzeć na tarce z małymi otworami. Jabłka umyć, obrać, zetrzeć na takiej samej tarce i razem z burakami zalać wrzącą wodą. Osolić, zagotować i utrzymywać w stanie wrzenia 2-3 min. Dodać roztarty z solą czosnek i utłuczony goździk. Przyprawić do smaku zwykłą solą lub solą czosnkowo-kminkową. Podawać na gorąco lub na zimno. Taki barszczyk można spożywać nie tylko na obiad, ale na drugie śniadanie lub podwieczorek.

PowrótStrona Główna

BARSZCZ Á LA UKRAIŃSKI

15 dag buraków
15 dag warzyw mieszanych (marchew, seler, pietruszka)
10 dag cebuli
15 dag pomidorów świeżych lub mrożonych
4 łyżki umytej, posiekanej naci pietruszki z koperkiem
sok cytrynowy lub zaprawa cytrynowa
sól

Warzywa mieszane i buraki umyć, oczyścić, opłukać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokrajać, razem z warzywami włożyć do garnka z wrzącą wodą i ugotować pod przykryciem do miękkości. Pomidory umyć. Mrożone od razu obrać, świeże sparzyć wrzącą wodą i dopiero ściągnąć z nich skórkę. Pokrajać pomidory w cienkie cząstki, kostkę lub półkrążki, dodać do ugotowanej zupy razem z posiekaną zieleniną. Przyprawić do smaku solą i ewentualnie sokiem cytrynowym. Podawać od razu, traktując ją jako danie warzywne. Może ono stanowić kolację, jeśli do porcji zupy wkroimy jajko na twardo lub nieco gotowanego, duszonego czy pieczonego mięsa. Barszcz bez tych dodatków podaje się na obiad.

PowrótStrona Główna

CHŁODNIK Z BOTWINKĄ

20 dag botwinki
10 dag zielonych pędów cebuli (szczypior)
kilka łodyżek kopru
4 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki z koperkiem i szczypiorkiem
sól
sok cytrynowy, zaprawa cytrynowa lub przecier z kwaśnych jabłek,

Warzywa umyć, osączyć. Zagotować 1 1/2 szklanki wody, osolić, włożyć łodyżki kopru. Botwinkę oczyścić ze zwiędłych listków, a buraczki ze skórki, odkrajać ogonki, opłukać, osączyć i drobno posiekać. Dodać do gotującego się kopru, gotować ok. 5 min, odstawić. Dodać drobno posiekane pędy cebuli, przyprawić solą i sokiem cytrynowym do smaku. Ostudzić, wymieszać z kefirem.

PowrótStrona Główna

CHŁODNIK SZCZAWIOWY

20 dag liści szczawiu
20 dag liści szpinaku
4 łyżki umytego, drobno posiekanego koperku
1 szklanka jogurtu
sól

Liście szczawiu i szpinaku przebrać, usuwając szypułki. Umyć, osączyć, włożyę do wrzącej osolonej wody (1 1/2 szklanki), ugotowaę (ok. 3 min), ostudzię, zmiksowaę. Przecier wymieszaę z jogurtem i koperkiem. Przyprawię do smaku solą.

PowrótStrona Główna

ZUPA POMIDOROWA NA POCZEKANIU

1 1/2 szklanki przecieru pomidorowego
4 łyżki umytego, drobno posiekanego koperku
4 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki i liści selera naciowego
sól

Do przecieru pomidorowego dodaę 1/2-3/4 szklanki przegotowanej wody lub wywaru z warzyw. Zagotowaę, dodaę zieleninź, przyprawię do smaku solą.

PowrótStrona Główna

ZUPA POMIDOROWA NA ZIMNO

1 1/2 szklanki przecieru pomidorowego
1 szklanka jogurtu
4 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki z koperkiem
sól

Przecier pomidorowy zmiksować z jogurtem. Wymieszać z zieleniną, przyprawić do smaku solą.

PowrótStrona Główna

ZUPA JARZYNOWA

25 dag warzyw mieszanych (marchew, seler, por)
10 dag fasolki szparagowej
10 dag zielonego groszku
4 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki z koperkiem
1 szklanka słodkiego mleka

Warzywa mieszane umyć, oczyścić, opłukać, rozdrobnić na tarce z dużymi otworami, włożyć do wrzącej, osolonej wody, nastawić do gotowania pod przykryciem. Groszek umyć, dodać do gotujących się warzyw. Fasolkę szparagową umyć, oczyścić z włókien, pokrajać w kawałki o długości ok. 2 cm, dodać do gotującej się zupy. Ugotować do miękkości. Odstawić, wlać gorące przegotowane mleko i posiekaną zieleninę, przyprawić do smaku solą i od razu podawać.

PowrótStrona Główna

ZUPA JARZYNOWA PRZECIERANA

50 dag warzyw mieszanych (marchew, pietruszka, seler, por, kalarepka lub kalafior)
1 szklanka słodkiego mleka
4 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki z koperkiam i liśćmi selera naciowego

Warzywa mieszane umyć, oczyścić, opłukać, pokrajać na mniejsze kawałki, włożyć do wrzącej, osolonej wody (ok. 1 1/2 szklanki), ugotować do miękkości, nieco przestudzić i zmiksowac lub przetrzeć przez sito. Do przecieru dodać gorące, przegotowane mleko, zagrzać, wsypać zieleninę, przyprawić solą i od razu podawać.

PowrótStrona Główna

ZUPA KALAFIOROWA

20 dag warzyw mieszanych (marchew, seler, por)
30 dag kalafiora
4 łyżki umytego, drobno posiekanego koperku
sól

Warzywa mieszane umyć, oczyścić, opłukać, pokrajać na mniejsze kawałki, włożyć do wrzącej, osolonej wody (ok. 1 szklanki). Ugotować do miękkości. Kalafior oczyścić ze stwardniałych liści, przyciąć głąb, umyć, podzielić na różyczki, włożyć do niewielkiej ilości (ok. 1/2 szklanki) wrzącej, osolonej wody, ugotowaę. Warzywa mieszane zmiksowaę lub przetrzeę przez sito, dodaę ugotowany kalafior. Zagrzaę, wlaę gorące mleko i śmietankź, wsypaę koperek. Przyprawię do smaku solą, od razu podawaę.

PowrótStrona Główna

ZUPA Z PORÓW

50 dag porów
10 dag cebuli
10 dag selera
1/4 szklanki śmietanki (9% tłuszczu)
sól
pieprz

Pory i seler umyć, oczyścić, opłukać, sprawdzając, czy pomiędzy listkami porów nie pozostały resztki ziemi. Oczyszczone pory pokrajać w poprzek na małe kawałki, seler pokrajać i razem z obraną, opłukaną i pokrajaną cebulą włożyć do wrzącej, osolonej wody. Ugotować pod przykryciem do miękkości, nieco przestudzić, przetrzeć przez sito lub zmiksować. Zagrzać, dodać śmietankę. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

PowrótStrona Główna

ZUPA JULIENNE

30 dag warzyw mieszanych
10 dag kalafiora
10 dag fasolki szparagowej
15 dag pomidorów
1 dag masła
sól
pieprz
4 łyżki drobno posiekanej naci pietruszki z koperkiem

Warzywa mieszane umyć, oczyścić, opłukać, pokrajać w drobny makaronik lub rozdrobnić na szatkownicy czy robotem. Włożyć do wrzącej, osolonej wody (2 szklanki), nastawić do gotowania. Fasolkę umyć, oczyścić z włókien, pokrajać w kawałki o długości ok. 2 cm, dodać do gotujących się warzyw. Kawałek kalafiora umyć, podzielić na różyczki i jako ostatni włożyć do gotującej się zupy. Ugotować do miękkości. Pomidory umyć, sparzyć wrzącą wodą, obrać ze skórki, pokrajać w cienkie plasterki, włożyć do zupy, dodając równocześnie zieleninę i masło. Przyprawić solą i pieprzem. Podawać od razu.

PowrótStrona Główna

Wywar z włoszczyzny do zup jarskich

Pęczek włoszczyzny,
sól,
ziele angielskie,
ewentualnie cukier

Umyte, oczyszczane i opłukane warzywa pokrajać na części, cebulę zrumienić na rozgrzanej płycie, włożyć wszystko do gorącej wody (2,5 litra), dodać przyprawy i gotować do miękkości. Następnie przecedzić, powstały wywar wykorzystać do sporządzania zup oraz sosów. Ugotowaną włoszczyznę można zużyć do niektórych zup, zmniejszając ilość warzyw mających stanowić zasadniczy składnik zupy. Zależnie od rodzaju zupy można z włoszczyzny usunąć cebulę lub kapustę. Niekiedy do wywaru dodaje się suszone grzyby.

PowrótStrona Główna

Kwas buraczany

1 kg buraków ćwikłowych,
łyżka cukru,
czosnek lub koper,
łyżka kwaśnego mleka (śmietany) lub skórka z razowego chleba

Umyte i obrane buraki pokrajać w cienkie plastry. Włożyć do porcelitowego naczynia lub kamiennego słoja i zalać przegotowaną ciepłą wodą, dodać kwaśne mleko lub skórkę razowego chleba. Przykryć i postawić w cieple. Po 2-3 dniach dodać cukier, roztarty czosnek (zapobiega tworzeniu się pleśni) lub zielony koper (najlepiej z kwiatem). Po kilku dniach gdy kwas nabierze winnego smaku odcedzić, wlać do wyparzonych butelek, zakorkować i postawić w chłodnym miejscu. Po odcedzeniu można buraki zalać ponownie ciepłą wodą. Otrzyma się wówczas kwas nieco słabszy. Kwas buraczany służy do sporządzania barszczu; można go też podawać jako doskonały napój orzeźwiający. Po połączeniu z kwaśnym mlekiem lub maślanką i wsypaniu posiekanej zieleniny otrzyma się świetny napój litewski.

PowrótStrona Główna

Kwas żytni na biały żur

50 dag mąki żytniej białej lub 60 dag mąki żytniej razowej,
10 dag skórki chleba lub chleb,
cebula,
majeranek lub ząbek czosnku

Mąkę rozprowadzić w kamiennym lub porcelitowym naczyniu ciepłą wodą (2,5 I), wkruszyć skórki chleba, włożyć cebulę pokrajaną w plastry oraz majeranek lub czosnek. Naczynie obwiązać gazą i postawić na kilka dni w ciepłym pomieszczeniu. Kwas (wraz z mąką) może służyć do sporządzania żuru i innych kwaśnych zup.

PowrótStrona Główna

Rosół jarski z lanym ciastem

Włoszczyzna,
łyżka tłuszczu,
pieprz,
przyprawa do zup,
sól,
pół pęczka kopru lub naci pietruszki,
1-2 grzyby suszone

Ciasto lane:
10 dag mąki,
2 jaj,
sól

Oczyszczone i opłukane warzywa pokrajać w paseczki i udusić z tłuszczem pod przykryciem, podlewając niewielką ilością wody. Następnie zalać je wrzącą wadą, dodać ugotowane osobno i poszatkowane suszone grzyby razem z wywarem; gotować. Warzywa odcedzić, wywar posolić i zarzucić lanym ciastem. Przyprawić do smaku zmielonym pieprzem, dodać pozostałe przyprawy. Podawać gorący, z dodatkiem posiekanej naci pietruszki lub kopru.

PowrótStrona Główna

Barszcz czerwony czysty

5 szklanek wywaru z włoszczyzny,
pół łyżki tłuszczu (smalec),
łyżka cukru,
40 dag buraków ćwikłowych,
szklanka kwasu buraczanego,
cebula,
sól,
ziele angielskie,
majeranek lub koper,
ząbek czosnku

Przygotować wywar z włoszczyzny z dodatkiem suszonych grzybów. Buraki umyć, ugotować w całości, następnie obrać i pokrajać w plastry. Włożyć je do wywaru, zagotować, zalać kwasem buraczanym, ponownie zagotować, dodać pozostałe składniki, przykryć i odstawić, aby barszcz nabrał przyjemnego zapachu; na koniec barszcz przecedzić. Zamiast buraków gotowanych w całości można użyć buraki oczyszczone, pokrajane w plastry, zalane niewielką ilością wody i ugotowane na wpół miękko. Następnie zalać je wywarem i kwasem, dodać pozostałe składniki i przyprawić do smaku. Barszcz czysty można podawać w filiżankach z pasztecikami, krokietami itp. lub na talerzach - z uszkami, fasolą, ziemniakami itp.

PowrótStrona Główna

Barszcz czerwony zabielany

50 dag buraków ćwikłowych,
8 szklanek wywaru z włoszczyzny,
szklanka śmietany,
szklanka kwasu buraczanego,
2,5 łyżki mąki,
sól,
ziele angielskie,
koper lub szczypiorek,
cukier,
łyżka masła

Buraki umyć, ugotować w całości, następnie obrać, pokrajać w plastry i zalać wywarem. Dodać kwas buraczany oraz cebulę pokrajaną w plastry; zagotować. Zupę zaprawić zawiesiną z mąki i śmietany, dodać łyżkę masła i pozostałe składniki. Doprawić do smaku i przykryć. Podawać z ziemniakami lub ugotowanymi na twardo jajami. Zamiast buraków gotowanych w całości można użyć buraki surowe, które należy pokrajać w cienkie plastry i ugotować w niewielkiej ilości wody.

PowrótStrona Główna

Barszcz ukraiński

25 dag buraków ćwikłowych,
15 dag marchwi,
seler,
por,
cebula,
20 dag kapusty włoskiej lub białej,
10 dag fasoli perłowej,
łyżka tłuszczu,
szklanka śmietany,
grzyby suszone,
25 dag ziemniaków,
20 dag pomidorów lub łyżka koncentratu pomidorowego,
łyżka cukru,
szklanka kwasu buraczanego,
2,5 łyżki mąki pszennej,
sól,
pół pęczka naci pietruszki,
liść laurowy,
ziele angielskie,
ząbek czosnku

Warzywa korzeniowe umyć, obrać, opłukać, poszatkować lub zetrzeć na tarce, zalać wrzącą wodą i gotować. Później dodać poszatkowaną kapustę i pokrajane w kostki ziemniaki. Gdy zmiękną dodać koncentrat pomidorowy, ugotowane grzyby i fasolę, wlać kwas buraczany. Sporządzić zawiesinę z mąki i wody, wlać do zupy. Przyprawić do smaku i zabielić śmietaną. Przed podaniem wsypać posiekaną nać pietruszki lub koper.

PowrótStrona Główna

Barszcz czerwony litewski

40 dag buraków ćwikłowych,
10 dag grzybów świeżych lub 1,5 dag grzybów suszonych,
łyżka tłuszczu (smalcu),
2 cebule lub 2 pory,
5 dag selera,
szklanka śmietany,
1,5 łyżki mąki,
szklanka kwasu buraczanego,
cukier,
sól,
pieprz,
ziele angielskie,
pół pęczka naci pietruszki

Buraki ćwikłowe ugotować albo lepiej upiec w całości, następnie obrać i poszatkować w paseczki. Świeże grzyby oczyścić, poszatkować i udusić z pokrajaną cebulą lub porami. Selery obrać, pokrajać w paseczki i ugotować. Wszystko połączyć, dolać 4 szklanki wrzącej wody i szklankę kwasu buraczanego. Sporządzić podprawę z mąki. Wlać do zupy i zagotować. Zabielić śmietaną i przyprawić do smaku. Podawać zupę z ziemniakami, posypaną posiekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Chłodnik czysty

40 dag buraków ćwikłowych,
5 szklanek wywaru z włoszczyzny (bez kapusty),
szklanka kwasu buraczanego,
20 dag ogórków,
pęczek kopru,
ząbek czosnku,
pieprz,
2 jaja,
sól,
cukier

Buraki umyć i ugotować w całości. Gdy zmiękną obrać, pokrajać w paseczki, zalać wywarem z włoszczyzny. Dodać kwas buraczany albo sok z ogórków kwaszonych. Barszcz zagotować, dodać roztarty czosnek, ostudzić. Następnie wsypać dużo posiekanego kopru, przyprawić do smaku pieprzem, cukrem i solą. Ogórki obrać, pokrajać w cienkie paski, nakładać na talerze, dodać jaja ugotowane na twardo i posiekane, zalać ostudzonym chłodnikiem, który powinien mieć smak kwasowo-winny.

PowrótStrona Główna

Chłodnik na zsiadłym mleku

Pęczek botwiny,
5 szklanek mleka zsiadłego,
szklanka kwasu buraczanego,
2/3 szklanki śmietany,
łyżka cukru,
pół pęczka kopru,
pączek rzodkiewek,
20 dag ogórków,
pół pęczka szczypiorku,
2 jaja,
sól

Botwinkę starannie oczyścić umyć, drobno pokrajać i ugotować w wodzie (ok. 2 szklanki). Następnie zalać kwasem buraczanym i ponownie zagotować. Ostudzić, dodać roztrzepane zsiadłe mleko, posiekany koper i szczypiorek oraz pokrajaną rzodkiewkę. Dodać śmietanę, przyprawić do smaku. Ogórki obrać; pokrajać w drobną kostkę, wrzucić do zupy. Dodać ugotowane na twardo i posiekane jaja.

PowrótStrona Główna

Chłodnik biały z ogórków

30 dag ogórków kwaszonych lub małosolnych,
pół pęczka kopru,
2/3 szklanki śmietany,
4 szklanki mleka zsiadłego,
pół pęczka szczypiorku,
2 szklanki kwasu z ogórków,
cukier,
ząbek czosnku,
3 jaja,
sól

Ogórki obrać, pokrajać w paseczki lub zetrzeć na tarce, zalać kwasem z ogórków i zagotować, doprawić roztartym czosnkiem i dobrze ostudzić. Mleko zsiadłe roztrzepać razem ze śmietaną i dodać do oziębionego chłodnika, wsypać posiekany szczypior i koper; przyprawić do smaku. Podawać z ugotowanymi i pokrajanymi jajami oraz ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa wiosenna

20 dag młodej marchwi,
5 dag pietruszki (korzeń),
20 dag porów,
10 dag szpinaku,
10 dag selerów,
pół pęczka kopru,
2/3 szklanki śmietany,
łyżka masła,
łyżka mąki
przyprawa do zup,
sól

Ciasto lane:
10 dag mąki,
2 jaja,
sól

Warzywa dokładnie oczyścić i pokrajać w paski lub zetrzeć na tarce. Pory obrać, pokrajać w krążki i udusić z masłem, dodać pozostałe warzywa. Gdy zmiękną, zalać wodą, dodać pokrajany szpinak, zagotować, podprawić śmietaną i mąką. Podawać zupę z lanym ciastem, posypaną koprem.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa grecka

50 dag warzyw mieszanych,
15 dag koncentratu pomidorowego,
10 dag papryki zielonej,
papryka sproszkowana,
przyprawa do zup,
czosnek,
sól,
pół pęczka kopru,
łyżka smalcu,
ziele angielskie,
nać pietruszki

Ciasto lane:
10 dag mąki,
2 jaja,
sól,
woda

Oczyszczone warzywa zetrzeć na tarce jarzynowej, paprykę pokrajać w cienkie paski i udusić z tłuszczem pod przykryciem. Gdy warzywa lekko się zrumienią, dodać koncentrat pomidorowy i sproszkowaną paprykę. Zalać wrzącą wodą, posolić, dodać ziele angielskie, czosnek i przyprawić do smaku. Sporządzić lane ciasto, wlać je do papierowej lub plastykowej torebki, odciąć trochę czubek i wyciskać wprost do zupy cienkie lane ciasto; zagotować. Przed podaniem wsypać posiekaną nać pietruszki,

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa zabielana

70 dag warzyw (marchew, pietruszka, kapusta włoska lub biała, pory, selery, cebula, groszek zielony kalafiory),
10 dag ziemniaków,
łyżka tłuszczu,
2,5 łyżki mąki,
2/3 szklanki śmietany,
sól,
przyprawa do zup,
ziele angielskie,
pół pęczka kopru lub naci pietruszki

Oczyszczone warzywa drobno pokrajać lub zetrzeć na tarce jarzynowej. Następnie włożyć do garnka i gotować w niewielkiej ilości wody z dodatkiem tłuszczu. Gdy będą na wpół miękkie, dodać pokrajane ziemniaki, przyprawy i dolać tyle wrzącej wody, ile potrzeba zupy. Gdy warzywa i ziemniaki zmiękną, podprawić zawiesiną z wody i mąki, zagotować, zabielić śmietaną, Przed podaniem wsypać posiekaną zieleninę.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa - krem

70 dag warzyw (marchew seler, pietruszka, kalafior, por, kapusta włoska),
2,5 łyżki mąki,
5 dag koncentratu pomidorowego,
2/3 szklanki śmietany,
sól,
pół pęczka zielonego kopru,
2 żółtka,
łyżka masła

Oczyszczone warzywa pokrajać w plastry lub zetrzeć na tarce jarzynowej, włożyć do rondla, zalać małą ilością wrzącej wody i udusić do miękkości; dodać koncentrat pomidorowy, dopełnić wrzącą wodą (4-5 szklanek) i zagotować. Przetrzeć przez sito, podprawić zasmażką, przyprawić do smaku. Przed padaniem wsypać posiekany koper i zaciągnąć żółtkami oraz dodać śmietanę. Podawać z grzankami, groszkiem ptysiowym lub preparowanym ryżem.

PowrótStrona Główna

Zupa bałkańska

20 dag papryki zielonej lub czerwonej,
25 dag pomidorów czerwonych,
15 dag marchwi,
10 dag selera,
10 dag cebuli,
50 dag ziemniaków,
5 dag tłuszczu (oliwa),
2,5 łyżki mąki,
przyprawa do zup,
pieprz,
pół pęczka naci pietruszki,
czosnek,
ziele angielskie

Paprykę oczyścić z nasion. Warzywa obrać, umyć, pokrajać razem z papryką i cebulą w paski, udusić na oliwie, dodając pokrajane pomidory i ziele angielskie. Umyte ziemniaki obrać, pokrajać w kostkę i ugotować. Gdy miękkie, wszystko razem połączyć, dolać tyle wody, ile potrzeba zupy (4-5 szklanek). Sporządzić zasmażkę, dodać do zupy, doprawić do smaku przyprawą do zup i czosnkiem. Posypać posiekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa cytrynowa

25 dag warzyw mieszanych (marchew, pietruszka, pory),
1,5 łyżki masła,
3 łyżki mąki,
szklanka śmietany,
cytryna,
cukier,
sól,
nać pietruszki

Warzywa umyć, oczyścić. Marchew zetrzeć na tarce i dusić z dodatkiem masła, które nabierze złocistego koloru (w marchwi karoten rozpuści się). Pozostałe warzywa również zetrzeć na tarce i ugotować w wodzie, dodając uduszoną marchew. Powstały na powierzchni wywaru zabarwiony tłuszcz zebrać do filiżanki i dodać do zupy po ugotowaniu. Sporządzić zawiesinę z mąki, wlać do lekko osolonego wywaru, zagotować i podprawić śmietaną. Następnie przecedzić zupę do osobnego naczynia, dodać skórkę otartą ze starannie umytej w ciepłej wodzie cytryny oraz sok z cytryny, dosłodzić do smaku. Podawać z ryżem na sypko.

PowrótStrona Główna

Zupa fasolowa z zacierką

35 dag fasoli perłowej,
5 dag słoniny,
20 dag marchwi,
pietruszki i selera,
20 dag mąki,
sól,
nać pietruszki,
liść laurowy,
ziele angielskie,
cebula

Fasolę umyć, namoczyć i ugotować w tej samej wodzie do miękkości. Warzywa obrać, drobno pokrajać i ugotować dodając tyle wody, ile potrzeba zupy. Gdy warzywa będą miękkie, zasypać wywar zacierką zrobioną z mąki i wody, dodać ugotowaną fasolę, osolić, dodać ziele angielskie i liść laurowy oraz przysmażoną cebulę. Posypać posiekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa fasolowa przecierana

35 dag fasoli białej,
6 szklanek wywaru z włoszczyzny,
5 dag słoniny,
cebula,
ewentualnie 10 dag warzyw z wywaru,
1,5 łyżki mąki,
sól,
nać pietruszki,
ziele angielskie,
majeranek

Fasolę, uprzednio namoczoną na kilka godzin, ugotować do miękkości w tej samej wodzie. Wywar z włoszczyzny zagotować z dodatkiem ziela angielskiego. Fasolę zemleć w maszynce, rozprowadzić wywarem, zagotować. Słoninę drobno pokrajać, przesmażyć z cebulą, dodać mąkę i sporządzić jasną zasmażkę. Zupę podprawić zasmażką i przyprawić do smaku. Posypać posiekaną nacią pietruszki. Można ewentualnie dodać pokrojoną w kostkę włoszczyznę, pozostałą z wywaru. Podawać z grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa gospodarska

25 dag fasoli (może być kolorowa),
15 dag mąki,
6 dag słoniny,
60 dag ziemniaków,
25 dag włoszczyzny,
cebula,
sól,
czosnek,
ziele angielskie,
nać pietruszki

Fasolę ugotować do miękkości w tej samej wodzie, w której się moczyło. Ugotować wywar z rozdrobnionych warzyw, razem z pokrajanymi w koskę ziemniakami, a następnie zasypać zacierką, połączyć z ugotowaną fasolą. Następnie dodać pokrajaną w kostkę słoninę, przesmażoną z cebulą, czosnek i pozostałe przyprawy. Wsypać posiekaną nać pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa grochowa przecierana

6 szklanek wywaru z włoszczyzny,
50 dag grochu całego lub 35 dag łuszczonego,
5 dag słoniny,
cebula,
1,5 łyżki mąki,
sól,
majeranek,
ziele angielskie

Groch uprzednio namoczony ugotować do miękkości (grochu łuszczonego nie moczyć) i przetrzeć przez sito lub w przypadku łuszczonego zemleć w maszynce, dodać do wywaru. Przesmażyć słoninę z cebulą, dodać mąkę, zasmażyć ją na jasnozłoty kolor. Zupę zagotować z zasmażką i przyprawić do smoku. Podawać z grzankami lub z chlebem.

PowrótStrona Główna

Zupa z zielonego groszku - krem

40 dag groszku zielonego świeżego lub konserwowego,
5 szklanek wywaru z warzyw,
łyżka masła,
1,5 łyżki mąki,
1/2 szklanki śmietanki,
2/3 szklanki mleka,
cukier,
pęczek kopru,
sól,
2 żółtka

Groszek ugotować w niewielkiej ilości wody z dodatkiem masła i przetrzeć przez sito. Miazgę rozprowadzić wywarem z włoszczyzny i zagotować. Sporządzić podprawę z mąki i mleka, wlać do zupy, powtórnie zagotować. Przyprawić do smaku. Na koniec dodać żółtka rozmieszane ze śmietaną i posiekany koper. Podawać w filiżankach z grzankami lub groszkiem ptysiowym.

PowrótStrona Główna

Zupa grzybowa czysta

4 dag grzybów suszonych,
4 szklanki wywaru z włoszczyzny,
cebula,
łyżka tłuszczu,
sól,
pieprz,
nać pietruszki,
liść laurowy

Grzyby dokładnie opłukać i ugotować w 4 szklankach wody z liściem laurowym, następnie pokrajać w paski i poddusić razem z drobno posiekaną cebulą, dodać do zagotowanego wywaru, wsypać pieprz i posiekaną nać pietruszki. Zupę podawać z kostką z kaszy manny lub łazankami.

PowrótStrona Główna

Zupa Julienne

1 kg warzyw (marchew, pietruszka, seler, por, cebula, groszek zielony, kalafior, kapusta włoska, kalarepka),
2 łyżki masła,
sól,
przyprawa do zup,
nać pietruszki.

Ciasto:
10 dag mąki,
2 jaja,
woda

Oczyszczone warzywa pokrajać w paski lub zetrzeć na tarce jarzynowej. Stopić masło (może być inny tłuszcz), włożyć warzywa bez groszku i kalafiora, lekko podsmażyć. Następnie zalać wrzącą wodą, ugotować, dodać ugotowany oddzielnie kalafior i groszek. Zupę przyprawić do smaku. Sporządzić lane ciasta i ugotować bezpośrednio w zupie. Dodać posiekaną nać pietruszki; można doprawić pieprzem.

PowrótStrona Główna

Zupa kalafiorowa zabielana

75 dag kalafiorów,
5 szklanek wywaru z włoszczyzny,
łyżka tłuszczu,
1,5 szklanki mleka,
2/3 szklanki śmietany,
2 łyżki mąki,
sól,
pęczek kopru

Kalafiory oczyścić i pokrajać w drobne kawałki; ugotować, następnie dodać do wywaru z włoszczyzny. Z mleka i mąki sporządzić podprawę, wlać do zupy, zagotować. Przyprawić do smaku, dodać śmietanę i posiekany koper. Podawać z grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa kalafiorowa - krem

60 dag kalafiorów,
6 szklanek wywaru z włoszczyzny,
1,5 łyżki mąki,
2/3 szklanki śmietany,
łyżka masła,
sól,
cukier,
pęczek kopru,
2 żółtka

Kalafiory oczyścić, podzielić na części i ugotować do miękkości (część różyczek można ugotować oddzielnie i przed podaniem włożyć do zupy). Przetrzeć przez sito i dodać do wywaru z włoszczyzny, podprawić śmietaną i mąką, zagotować. Następnie dodać surowe masło roztarte z żółtkami. Zupę przyprawić do smaku, dodać posiekany koper. Podawać w filiżankach z groszkiem ptysiowym, ryżem preparowanym lub grzankami.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak rumiany

60 dag kapusty białej lub włoskiej,
20 dag warzyw (marchew, pietruszka, seler), cebula,
2 dag grzybów suszonych,
szklanka kwasu na żur,
2 łyżki tłuszczu (słonina),
2,5 łyżki mąki,
sól,
cukier,
ząbek czosnku,
papryka sproszkowana,
ziele angielskie,
nać pietruszki

Oczyszczoną kapustę drobno pokrajać, ugotować, odcedzić, wywar dodać do zupy. Cebulę przesmażyć na części tłuszczu. Warzywa obrać, pokrajać w kostkę i ugotować w dwóch litrach wody, dodając grzyby. Gdy będą miękkie, dodać kapustę, zakwasić żurem lub poszatkowanymi jabłkami, zagotować i dodać rumianą zasmażkę. Zupę przyprawić, dodać roztarty czosnek, posypać posiekaną nacią pietruszki. Podawać z ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak z kwaszonej kapusty

40 dag kwaszonej kapusty,
20 dag warzyw (marchew, pietruszka, seler),
cebula 2 łyżki mąki,
cukier,
2 łyżki tłuszczu,
ząbek czosnku,
sól,
papryka,
ziele angielskie,
majeranek
Kapustę kwaszoną posiekać i ugotować. Warzywa obrać, pokrajać w paski, ugotować wywar. Kapustę połączyć z ugotowanymi warzywami, uzupełnić wodą. Cebulę przesmażyć, dodać mąkę, zrumienić, połączyć z kapuśniakiem. Dodać przyprawy. Podawać z ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak z pomidorami

60 dag kapusty białej,
10 dag pietruszki,
10 dag marchwi,
cebula,
25 dag pomidorów,
1,5 łyżki smalcu,
3 łyżki mąki,
cukier,
sól,
majeranek,
ziele angielskie,
nać pietruszki

Kapustę oczyścić, obrać í poszatkować, połączyć z obranymi warzywami, pokrajanymi w kostkę lub utartymi. Następnie zalać dwoma litrami wrzącej wody i ugotować do miękkości. Pomidory poddusić, przetrzeć i dodać do kapuśniaku. Jeżeli będzie za mało kwaśny, dodać trochę kwasu na żur. Cebulę przesmażyć, wsypać mąkę, lekko zrumienić, dodać do kapuśniaku. Przyprawić do smaku. Posypać posiekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak ze śmietaną

60 dag kapusty białej,
1,5 łyżki tłuszczu,
cebula,
3,5 łyżki mąki,
szklanka kwasu na żur,
2/3 szklanki śmietany,
cukier,
sól,
ząbek czosnku,
pieprz,
ziele angielskie

Kapustę obrać, pokrajać w kostkę i ugotować w sześciu szklankach wody. Gdy będzie miękka, zalać żurem i zagotować. Dodać lekko zrumienioną cebulę, podprawić mąką i śmietaną. Dodać czosnek i przyprawy. Podawać z ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupa kminkowa

5 dag kminku,
8 szklanek wywaru z włoszczyzny,
łyżka mąki,
łyżka tłuszczu,
2/3 szklanki śmietany,
sól,
cukier,
nać pietruszki,
przyprawa do zup

Kminek sparzyć wywarem. Sporządzić jasną zasmażkę, dodać do wywaru i zagotować. Po chwili zupę przecedzić i podprawić śmietaną. Przyprawić do smaku. Podawać z kluskami krajanymi lub grzankami, posypać nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa koperkowa

Pęczek kopru,
7 szklanek wywaru z włoszczyzny,
szklanka mleka,
pół szklanki śmietany,
3 łyżki mąki,
2 łyżki masła,
sól,
2 żółtka

Koper drobno posiekać nierdzewnym nożem. Część kopru przesmażyć na łyżce masła, aż do zabarwienia go na zielono. Do reszty masła dodać mąkę, lekko zasmażyć i rozprowadzić wywarem razem z mlekiem. Zupę zagotować, podprawić śmietaną rozmieszaną z żółtkami, przyprawić do smaku i dodać pozostały koper. Podawać z ryżem, grzankami, łazankami, makaronem domowym itp.

PowrótStrona Główna

Krupnik wiosenny

30 dag warzyw (marchew, pietruszka, seler, por),
15 dag kaszy jęczmiennej,
cebula,
sól,
przyprawa do zup,
nać pietruszki i koper,
50 dag ziemniaków,
łyżka masła

Warzywa umyć, obrać, opłukać, zalać dwoma litrami wrzącej wody i ugotować. Gdy zmiękną, wyjąć warzywa, wywar zasypać kaszą i powoli gotować pod przykryciem. Gdy kasza zmięknie, dodać pokrajane warzywa oraz pokrajane w kostkę i sparzone ziemniaki. Ugotowany krupnik przyprawić do smaku posypać posiekaną nacią pietruszki i koprem. Dodać surowe masło.

PowrótStrona Główna

Krupnik litewski

Cebula,
10 dag selera,
10 dag marchewki,
2,5 dag grzybów suszonych,
20 dag kaszy gryczanej,
łyżka masła,
sól,
ziele angielskie,
pieprz,
nać pietruszki

Cebulę oraz warzywa obrać, drobno pokrajać i wrzucić do dwóch litrów wrzącej wady. Grzyby umyć i dodać do warzyw. Gdy warzywa zmiękną, zasypać kaszą gryczaną i gotować powali do miękkości. Krupnik przyprawić, posypać posiekaną nacią pietruszki, dodać masło. Można do zupy dodać sparzane ziemniaki pokrojone w kostkę i razem ugotować.

PowrótStrona Główna

Zupa neapolitańska

8 szklanek wywaru z włoszczyzny,
łyżka masła,
5 dag żółtego,
ostrego sera,
szklanka śmietany,
3 łyżki mąki,
sól,
żółtko,
nać pietruszki

Przygotować wywar. Masło stopić, dodać mąkę, lekko przesmażyć, rozprowadzić wywarem i podprawić śmietaną, zagotować. Zupę przyprawić do smaku, zaciągnąć żółtkiem, dodać utarty ser i posiekaną nać pietruszki. Podawać z łazankami, krajanymi kluskami lub grubym makaronem włoskim.

PowrótStrona Główna

Zupa ogórkowa zabielana
Marchew,
pietruszka,
75 dag ziemniaków,
30 dag ogórków kwaszonych,
łyżka tłuszczu,
szklanka śmietany,
szklanka kwasu ogórkowego,
2 łyżki mąki,
pęczek kopru,
cukier,
sól

Warzywa obrać, pokrajać w paski, zalać wrzącą wodą (1,5 litra), ugotować. Gdy zmiękną, dodać obrane i pokrajane ziemniaki, ugotować. Ogórki obrać, drobno pokrajać i dusić do miękkości. Następnie połączyć z wywarem, dolać odpowiednią ilość kwasu ogórkowego i zagotować. Zupę podprawić mąką i śmietaną, posypać posiekanym koprem.

PowrótStrona Główna

Zupa pieczarkowa

8 szklanek wywaru z warzyw,
25 dag pieczarek,
łyżka tłuszczu,
cebula,
szklanka śmietany,
2,5 łyżki mąki,
pęczek kopru,
pieprz

Wywar z warzyw przecedzić. Pieczarki opłukać i poszatkować. Cebulę drobno pokrajać, przesmażyć, dodać pieczarki i dusić. Następnie rozprowadzić je wywarem, podprawić zawiesiną z mąki i śmietaną. Zupę przyprawić do smaku. Podawać z ryżem, lanymi kluskami lub kostką z kaszy manny.

PowrótStrona Główna

Zupa z papryki zielonej

8 szklanek wywaru z warzyw,
15 dag ryżu,
35 dag papryki,
łyżka smalcu,
cebula,
szklanka śmietany,
nać pietruszki,
sól

Ryż opłukać i ugotować w wywarze z warzyw. Paprykę wydrążyć z ziaren, pokrajać w drobne paseczki i udusić na tłuszczu razem z lekko zrumienioną cebulą. Gdy papryka zmięknie - włożyć do ugotowanego ryżu, podprawić śmietaną, przyprawić i wsypać posiekaną nać pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa z porów - krem

30 dag białych porów,
łyżka masła,
5 szklanek wywaru z warzyw,
3 łyżki mąki,
1/3 szklanki śmietany,
2 szklanki mleka,
cukier,
sól,
pęczek kopru,
żółtko

Oczyszczone pary pokrajać i ugotować. Gdy zmiękną, przetrzeć przez sito lub zemleć i rozprowadzić wywarem z warzyw. Zupę podprawić mlekiem i mąką, zagotować. Następnie dodać śmietanę zmieszaną z żółtkami, masło, przyprawić do smaku. Podawać z groszkiem ptysiowym lub ryżem preparowanym, grzankami itp. Podawać w filiżankach. Posypać koprem.

PowrótStrona Główna

Zupa pomidorowa czysta

60 dag pomidorów lub 15 dag koncentratu pomidorowego,
łyżka tłuszczu,
5 szklanek wywaru z warzyw,
cukier,
nać pietruszki,
przyprawa do zup,
sól,
ziele angielskie

Pomidory umyć, pokrajać i udusić z dodatkiem tłuszczu. Do wywaru z warzyw dodać przetarte pomidory lub przesmażony koncentrat. Zupę zagotować, przyprawić do smaku, dodać posiekaną nać pietruszki. Podawać w filiżankach z pasztecikami lub groszkiem ptysiowym.

PowrótStrona Główna

Zupa pomidorowa zabielana

60 dag pomidorów lub 15 dag koncentratu pomidorowego,
liście z selerów lub 5 dag korzenia,
łyżka tłuszczu,
6 szklanek wywaru z warzyw.
2,5 łyżki mąki,
cukier,
szklanka śmietany,
nać pietruszki,
sól

Pomidory umyć, pokrajać i udusić z dodatkiem tłuszczu, dodając liście lub korzeń selera, następnie przetrzeć, rozprowadzić wywarem, podprawić mąką i śmietaną. Zupę przyprawić do smaku, dodać posiekaną zieleninę. Podawać z ryżem, kluskami lub lanym ciastem.

PowrótStrona Główna

Zupa ryżowa zabielana

Marchew,
pietruszka,
por,
seler,
20 dag ryżu,
2/3 szklanki śmietany,
sól,
nać pietruszki,
ziele angielskie

Warzywa obrać i pokrajać w drobne paski lub utrzeć na tarce. Wrzucić do wrzącej wody (2 litry), wsypać sparzany ryż, dodać ziele angielskie i powoli gotować na małym ogniu. Gdy ryż będzie miękki, podprawić śmietaną i przyprawić do smaku; wartość potrawy wzbogacić posiekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa szparagowa

50 dag szparagów,
4 szklanki wywaru z warzyw,
łyżka masła,
szklanka mleka,
2 łyżki mąki,
pół szklanki śmietany,
pęczek kopru,
sól, żółtko

Szparagi obrać z włókien, rozpoczynając od główki ku dołowi. Główki szparagów odciąć i ugotować w małej ilości wody. Pozostałe pędy ugotować na miękko, a następnie przetrzeć przez sito. Masę włożyć do wywaru z włoszczyzny, dolewając wywar ze szparagów. Podprawić zupę mlekiem i mąką, potem zaciągnąć śmietaną zmieszaną z żółtkiem. Następnie zupę przyprawić do smaku, włożyć masło i dodać posiekany koper. Podawać w filiżankach razem z główkami szparagów oraz z groszkiem ptysiowym lub ryżem preparowanym; mogą być również grzanki z bułki.

PowrótStrona Główna

Zupa szparagowa "solanum"

35 dag szparagów,
pietruszka,
pory,
60 dag ziemniaków,
1,5 łyżki mąki,
pół szklanki mleka,
1/3 szklanki śmietany,
koper,
sól,
łyżka masła

Szparagi obrać z włókien, rozpoczynając od główki ku dołowi, umyć i pokrajać w kostkę. Obrane pory i pietruszkę drobno pokrajać, zalać wodą, zagotować i wrzucić szparagi. Gdy szparagi będą na wpół miękkie, dodać obrane i pokrajane w kostkę ziemniaki, które należy uprzednio sparzyć we wrzątku (kiełkujące na wiosnę ziemniaki zawierają solaninę szkodliwą dla zdrowia). Całość zagotować i podprawić mąką i mlekiem. Zupę przyprawić do smaku, wlać śmietanę, dodać surowe masło. Przed padaniem posypać posiekanym koprem.

PowrótStrona Główna

Zupa szparagowa z rYżem

35 dag szparagów,
10 dag ryżu,
por,
kawałek selera,
2/3 szklanki śmietany,
sól,
koper lub nać pietruszki,
łyżka masła

Szparagi obrać jak wyżej i pokrajać w kostkę. Do 6 szklanek wrzącej wady wrzucić opłukany ryż, pokrajane drobno szparagi, por i seler. Ugotować na wolnym ogniu, posolić. Gdy wszystkie składniki będą miękkie, podprawić zupę śmietaną i przyprawić do smaku. Przed padaniem wsypać posiekaną nać pietruszki lub koper, dodać surowe masło.

PowrótStrona Główna

Zupa szczawiowa

25 dag szczawiu,
2 szklanki mleka,
6 szklanek wywaru z warzyw,
szklanka śmietany,
3,5 łyżki mąki,
sól,
cukier,
koper lub nać pietruszki

Szczaw, obrać, opłukać i drobno posiekać nierdzewnym nożem, następnie rozprowadzić wywarem i zasmażką z mąki, wiać mleko. Zupę przyprawić i zabielić śmietaną. Wsypać posiekany koper lub nać pietruszki. Podawać z jajami na twardo, ryżem itp.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana przecierana

1,15 kg ziemniaków,
pietruszka,
seler,
por,
marchew,
2 łyżki mąki,
pół szklanki śmietany,
szklanka mleka,
ząbek czosnku,
sól,
nać pietruszki

Ziemniaki i warzywa obrać, pokrajać i ugotować w wodzie (8 szklanek). Gdy zmiękną, przetrzeć przez sito, rozprowadzić wywarem. Zupę podprawić mlekiem oraz mąką i zagotować. Następnie zabielić śmietaną i przyprawić do smaku, dodając roztarty czosnek i pozostałe przyprawy. Wsypać posiekaną nać pietruszki. Podawać z grzankami z razowego chleba.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana zasmaiana

1 kg ziemniaków,
pęczek włoszczyzny (z kapustą),
cebula,
2 łyżki tłuszczu (słonina),
łyżka mąki,
przyprawa do zup,
sól,
ziele angielskie,
majeranek,
nać pietruszki

Ziemniaki i włoszczyznę umyć, obrać, opłukać i pokrajać w drobną kostkę. Włoszczyznę ugotować w wodzie (7 szklanek). Gdy będzie na wpół miękka, dodać ziemniaki. Cebulę lekko zrumienić, dodać mąkę, trochę zasmażyć, rozprowadzić wywarem i gdy nieco przestygnie - dodać do zupy. Całość przyprawić do smaku, dodając roztarte przyprawy; posypać posiekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa ziemniaczana z pomidorami

1 kg ziemniaków,
30 dag pomidorów,
1,5 łyżki tłuszczu (smalec),
3 łyżki mąki,
marchew,
pietruszka,
cebula,
kawałek kapusty włoskiej,
sól,
przyprawa do zup,
pieprz,
papryka,
ziele angielskie,
nać pietruszki

Umyte, obrane i opłukane warzywa oraz ziemniaki pokrajać w kostkę. Warzywa ugotować w pięciu szklankach wody. Gdy będą miękkie, dodać ziemniaki, ugotować, następnie dołożyć przetarte pomidory. Sporządzić jasną zasmażkę z tłuszczu i mąki z cebulą, dodać do zupy, zagotować. Przyprawić do smaku, posypać posiekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

Żurek mazurski

80 dag ziemniaków,
2-3 grzyby suszone,
szklanka soku z kwaszonej kapusty,
łyżka smalcu,
pół szklanki śmietany,
cebula,
2,5 łyżki mąki,
sól,
pieprz,
ząbek czosnku

Ziemniaki obrać, opłukać i pokrajać w kostkę. Zalać wodą (6 szklanek) i ugotować. Oddzielnie ugotować grzyby suszone. Gdy ziemniaki i grzyby będą miękkie połączyć, wlać sok z kwaszonej kapusty. Cebulę drobno pokrajać, następnie lekko przesmażyć, dodać mąkę i sporządzić jasną zasmażkę, dodać do zupy, następnie podprawić śmietaną. Przyprawić do smaku zmiażdżonym czosnkiem, pieprzem oraz solą.

PowrótStrona Główna

Żurek wigilijny

15 dag chleba razowego,
4-5 grzybów suszonych,
cebula,
1/3 szklanki kwasu żuru,
łyżka oleju rafinowanego,
sól,
pieprz,
liść laurowy,
ziele angielskie

Do pięciu szklanek wody włożyć pokrojony w kostkę chleb, dodać pokrajaną w plastry cebulę i suszone grzyby. Wlać łyżkę oliwy i gotować kilkanaście minut. Następnie zakwasić żurem, dodać pokruszone ziele angielskie, liść laurowy i pieprz. Żurek przyprawić do smaku (grzyby pokrajać) - powinien być dość astry. Podawać z jajem ugotowanym na twardo lub ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupa mleczna "nic"

6 jaj,
20 dag cukru,
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej,
paczka cukru waniliowego lub laska wanilii,
2,5 I mleka,
2 łyżki cukru pudru

Żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać cukier waniliowy i mąkę ziemniaczaną (w przypadku użycia wanilii naturalnej należy zagotować ją w mleku). Mleko zagotować, wlać kilka łyżek do utartych żółtek, rozmieszać. Wrzącym mlekiem zaparzyć żółtka, aż zupa zgęstnieje; nie gotować. Z białek ubić pianę, dodając cukier puder i kłaść łyżką na gotującą się wodę. Zagotować pod przykryciem, wyjąć pianki i połączyć je z przygotowaną zupą; ostudzić. Można podawać z groszkiem ptysiowym, biszkoptami lub ugotowanym na sypko ryżem.

PowrótStrona Główna

Zupa mleczna "jagiełka"

2 I mleka,
10 dag kaszy jaglanej,
cukier,
sól,

Zacierki:
10 dag mąki,
jajo

Kaszę opłukać, sparzyć wrzątkiem, zalać dwiema szklankami wody i ugotować na miękko. Z mąki, jaja i wody przygotować zacierki. Gdy kasza będzie miękka, zalać ją mlekiem, wrzucić zacierki i zagotować. Lekko posłodzić i posolić do smaku.

PowrótStrona Główna

Zupa piwna z twarogiem

5 szklanek piwa jasnego,
łyżka mąki ziemniaczanej,
szklanka śmietany,
łyżka masła,
20 dag cukru,
2 żółtka,
goździki,
sól,
cynamon,
25 dag twarogu

Zagotować piwo z dodatkiem 1,5 szklanki wady. Sporządzić zawiesinę z mąki ziemniaczanej i śmietany, wlać do zagotowanego piwa. Wsypać cukier, dodać goździki, trochę soli i zaciągnąć żółtkami roztartymi z masłem. Na talerze kłaść kawałki twarogu i zalewać gorącą zupą; natychmiast po przyrządzeniu podawać.

PowrótStrona Główna

Zupa z wina czerwonego

3 żółtka,
20 dag cukru,
łyżka mąki ziemniaczanej,
3 szklanki wina czerwonego,
goździki,
cynamon

Żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać mąkę ziemniaczaną. Wino zagotować w emaliowanym naczyniu z dodatkiem wody (szklanka) i goździkami. Do żółtek dodać 2 łyżki wina i zaciągnąć nimi zupę; gdy trochę zgęstnieje - odstawić. Podawać z biszkoptami lub sucharkami.

PowrótStrona Główna

Zupa chlebowa z winem

2 szklanki wina czerwonego,
15 dag cukru,
15 dag chleba razowego,
1,5 łyżki masła,
cytryna,
2 żółtka,
cynamon,
goździki

Chleb razowy pokrajać w kostkę i zrumienić na maśle. Następnie włożyć do emaliowanego naczynia, zalać winem i wodą (1/5 szklanki), zagotować, dodać cukier i przyprawy. Żółtka rozbić z sokiem z cytryny i kilkoma łyżkami wina, dodać do zupy; podawać z biszkoptami na gorąco.

PowrótStrona Główna

Chłodnik z owoców

40 dag czarnych jagód,
30 dag poziomek albo 50 dag truskawek,
20 dag cukru,
2/3 szklanki śmietany,
paczka cukru waniliowego,
7 szklanek mleka zsiadłego

Dowolnie wybrane owoce opłukać w bieżącej wodzie, usunąć ogonki i rozetrzeć z cukrem na miazgę (najlepiej w mikserze). Mleko zsiadłe oziębić i roztrzepać razem ze śmietaną. Dodać roztarte owoce i cukier waniliowy; przyprawić do smaku.

PowrótStrona Główna

Zupa rabarbarowa

50 dag rabarbaru malinowego,
2,5 łyżki mąki ziemniaczanej,
szklanka śmietany,
30 dag cukru,
goździki lub cynamon

Umyty rabarbar (nie obrany z włókien) pokrajać i ugotować w niewielkiej ilości wody. Następnie przetrzeć przez sito, dopełnić wodą, zaprawić zawiesiną z mąki ziemniaczanej, posłodzić i dodać zmielone korzenie. Ostudzić, wlać śmietanę.

PowrótStrona Główna

Zupa jagodowa

45 dag czarnych jagód,
30 dag cukru,
szklanka śmietany,
2 łyżki mąki ziemniaczanej,
cukier waniliowy lub cynamon

Opłukane jagody rozgotować w niewielkiej ilości wody, przetrzeć, osłodzić, dopełnić wodą do pożądanej ilości, podprawić zawiesiną z mąki i wody. Ostudzić, dodać roztrzepaną śmietanę. Podawać z domowymi kluskami.

PowrótStrona Główna

Zupa śliwkowa

70 dag śliwek,
30 dag cukru,
szklanka śmietany,
łyżka mąki ziemniaczanej,
goździki,
paczka cukru waniliowego

Śliwki umyć, usunąć pestki i rozgotować, następnie przetrzeć przez sito. Sporządzić zawiesinę z mąki i wody, wlać do zupy, zagotować, dodać cukier i zmielone korzenie. Gdy zupa ostygnie, wlać śmietanę.

PowrótStrona Główna

Zupa truskawkowa

50 dag truskawek,
25 dag cukru,
2,5 łyżki mąki ziemniaczanej,
szklanka śmietany

Umyte i obrane truskawki wrzucić do małej ilości wrzącej wody. Gdy się rozgotują, przetrzeć przez sito, dopełnić odpowiednią ilością wady, posłodzić, sporządzić zawiesinę z mąki ziemniaczanej, dodać do zupy i zagotować. Gdy ostygnie - dodać śmietanę. Podawać z biszkoptami, groszkiem ptysiowym lub kluskami.

PowrótStrona Główna

ZUPA WIŚNIOWA

60 dag wiśni,
30 dag cukru,
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej,
szklanka śmietany,
paczka cukru waniliowego,
cynamon

Opłukane i obrane wiśnie wrzucić do małej ilości wrzącej wody. Zagotować. Gdy będą miękkie - przetrzeć je przez sito. Dopełnić odpowiednią ilością wody. Zupę osłodzić, zaprawić zawiesiną z mąki i wady, zagotować, dodać przyprawy, ostudzić, następnie zabielić śmietaną. Podawać z biszkoptami, kluskami krajanymi lub grzankami z bułki.

PowrótStrona Główna

KAPUŚNIAK Z MAJORKI

1 główka kapusty (ok. 1 kg),
1 sucha, bardzo ostra papryka,
4 ząbki czosnku,
20 dag chleba,
5 dag smalcu,
sól

Gotować 2 l wody z solą, wrzucić pokrojoną w paseczki kapustę i po około 40 min. zdjąć z ognia. Na patelni stopić smalec, usmażyć na nim czosnek i paprykę, przełożyć do moździerza i utrzeć, a na patelni podpiec chleb pokrojony w cienkie kromki. Kiedy wchłonie prawie cały tłuszcz, dodać do kapusty razem z utartym czosnkiem i papryką. Następnie wymieszać i gotować pod przykryciem. Gorącą zupę zdjąć z ognia i podawać w glinianej misce z drewnianymi łyżkami.

PowrótStrona Główna

CHŁODNIK HISZPAŃSKI

1 burak,
3 średnie pomidory,
duża cebula,
zielona papryka,
2 łyżeczki posiekanego czosnku,
1/2 szklanki pokruszonego miźkiszu białego chleba,
1 l zimnej wody,
4 łyżki octu winnego,
4 łyżeczki soli,
4 łyżki oliwy,
1 łyżka koncentratu pomidorowego

garnitur:
1 szklanka malutkich grzanek z pszennego chleba,
1 średnia cebula,
1 mały ogórek,
2 zielone papryki,
2 duże pomidory

Starannie umyte warzywa obrać ze skóry, odrzucić pestki, drobno pokroić (buraki zetrzeć na tarce) i utrzeć w głębokiej misce z czosnkiem i chlebem. Dodać wodę, ocet i sól, wymieszać. Rozbić w mikserze, tak by utworzył się gęsty jednolity płyn. Przelać do miski, dodać oliwę i koncentrat pomidorowy, starannie zmieszać lub jeszcze raz miksować. Miskę przykryć folią aluminiową i na 2 godz. wstawić do lodówki. Zupę podaje się je bardzo zimną, a tuż przed wniesieniem na stół ubija trzepaczką. Podawać z garniturem: grzanki, drobno posiekany ogórek, pomidor, cebula i papryka (każde warzywo osobno w małej miseczce, by można sobie wybrać to, na co ma się ochotę).

PowrótStrona Główna

ZIMNA ZUPA SZCZAWIOWA

50 dag szczawiu,
3 jaja,
1 ząbek czosnku,
4 kromki suchego chleba,
1/2 szklanki śmietanki,
3 świeże ogórki,
sól

Gotować na twardo 2 jaja, obrać i posiekać drobniutko. Szczaw po wypłukaniu grubo posiekać. Liście i części łodyżek obgotować w osolonej wody i przetrzeć. Po 10 min., gdy wywar już ostygnie, dodać surowe żółtko, gotowane jaja, rozgnieciony czosnek. Zupę ostudzić. Przed podaniem dodać śmietankę i krojone w cienkie plasterki ogórki. Podawać z grzankami z czarnego chleba.

PowrótStrona Główna

ZUPA ARANZAZU Z HISZPANII

15 dag chleba,
10 łyżek oliwy,
4 ząbki czosnku,
10 dag suchej ostrej kiełbasy,
20 dag czerwonej papryki (bez skórki),
30 dag pomidorów,
sól

Chleb krajany w drobną kostkę podpiec w piekarniku. Na patelnię wlać oliwę, wrzucić czosnek i kiedy zacznie się rumienić, przełożyć do garnka, dodać drobno krajaną kiełbasę i paprykę. Postawić na ogniu i ogrzewać przez 2 min., ciągle mieszając. Włożyć obrane i pokrojone pomidory. Po 5 min. dodać chleb i wlać 2 l wrzątku. Osolić i dusić na małym ogniu ok. 1 godz.

PowrótStrona Główna

ZUPA CHLEBOWA

50 dag chleba,
10 dag masła,
3 jaja,
20 dag śmietanki,
sól,
pieprz

Do garnka włożyć drobno pokrojony chleb, wlać około 1,5 l wody i postawić na małym ogniu. Dodać drobne kawałki masła, sól i pieprz. Gotować w odkrytym garnku około 30 min., mieszając od czasu do czasu. Następnie zawartość przetrzeć przez sito, wlać z powrotem do garnka i trzymać na małym ogniu, aż się zagotuje. Odstawić, dodać 3 żółtka ubite ze śmietanką, solą i pieprzem, dokładnie.

PowrótStrona Główna

ASTURYJSKA ZUPA CZOSNKOWA

1/2 szklanki oliwy,
2 łyżki drobno siekanego czosnku,
2 łyżki drobno pokruszonego chleba,
1 łyżka sproszkowanej papryki,
1/4 łyżeczki cayenne lub ostrej papryki,
2 lekko ubite jaja,
1 łyżka drobno posiekanej
nać pietruszki,
1 łyżeczka soli

W garnku zagrzać na małym ogniu oliwę i smażyć czosnek przez 2-3 min., aż będzie miękki i przezroczysty. Wciąż mieszając, dodać chleb i lekko przyrumienić, uważając, aby się nie przypalił. Wrzucić paprykę, cayenne, nadal mieszając dolać 1,5 l wody, osolić i gotować na słabym ogniu bez przykrycia przez pół godziny. Dodać ubite jaja, wymieszać i podgrzewać jeszcze przez chwilę. Uważać, aby zupa się nie zagotowała. Przyprawić do smaku ostrą papryką. Zupa powinna być bardzo pikantna. Każdą porcję zupy posypać zieloną pietruszką.

PowrótStrona Główna

ZUPA KASTYLIJSKA

1/2 szklanki oliwy,
10 dag szynki,
6 kromek podsuszonego chleba,
6 jaj,
3 ząbki czosnku,
1 łyżeczka sproszkowanej słodkiej papryki,
sól

Podgrzać oliwę. Wrzucić do niej siekany czosnek, a gdy podrumieni się, dodać krajaną szynkę. Rozprowadzić powoli 2 l wrzątku, posolić i całość podgrzewać do wrzenia. Przygotować jaja sadzone. Z chleba usmażyć grzanki, położyć na nich jaja i zalać na talerzach zupą.

PowrótStrona Główna

ZUPA JARZYNOWA HISZPAŃSKA

40 dag grochu,
2 karczochy,
3 duże marchewki,
1 kg ziemniaków,
2 pomidory,
2 cebule,
1 czosnek,
1 fasolka,
1/2 szklanki oliwy,
15 dag wędzonego boczku,
ziele lubczyku,
sól

Wlać do garnka oliwę, dodać krajany w kostkę boczek, jarzyny i ziemniaki, siekaną cebulę, pomidory oraz lubczyk. Całość posolić i dusić, aż wszystkie składniki będą miękkie. Dolać 2 l wody i gotować na małym ogniu przez 15 min. Zupę podawać bardzo gorącą.

PowrótStrona Główna

ZUPA Z SELERA

1 seler średniej wielkości,
2 cebule,
2 pory,
1 duży ziemniak,
1/2 szklanki oliwy,
10 dag drobnego makaronu,
sól

Seler, cebulę, pory i ziemniak, oczyszczone i krajane, gotować w 2,5 l wody z dodatkiem oliwy przez około pół godziny. Zdjąć z ognia i przetrzeć przez sito. Ponownie zagotować i dodać drobny makaron. Zupę podawać bardzo gorącą.

PowrótStrona Główna

ZUPA Z ZIEMNIAKÓW I PORÓW

50 dag porów,
50 dag ziemniaków,
10 dag masła,
1 szklanka mleka,
suchy chleb,
sól,
pieprz

Pory obrać, usunąć prawie całą część zieloną, resztę krajać na kawałki długości około 2 cm. W garnku stopić masło, dodać pory i poddusić na wolnym ogniu, uważając, by się nie zrumieniły. Wlać 2 l wody, dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, przyprawić solą i pieprzem. Gotować na słabym ogniu około pół godziny, następnie dodać mleko. Zupę podawać bardzo gorącą z cieniutkimi kromkami chleba.

PowrótStrona Główna

Kopenhaska zupa rybna

1 kg ryby 5 ziemniaków
pół szklanki białego wytrawnego wina
4 łyżki oleju kostka bulionowa
por
kilka ziaren ziela angielskiego
2 listki laurowe
sól

Obranym i wypatroszonym rybom odciąć łby i płetwy, zalać wodą (2 I) i gotować ok. 20 min. Płyn przecedzić. Por i cebulę obrać, pokrajać w drobną kostkę i krótko przesmażyć na rozgrzanym oleju. Zalać rosołem rybnym, dodać kostkę bulionową, sól i przyprawy i po zagotowaniu, wrzucić pokrajane w większą kostkę ziemniaki. Gdy będą mięknąć, włożyć do zupy kawałki ryby i gotować pod przykryciem na bardzo małym ogniu. Przed podaniem wlać wino.

PowrótStrona Główna

Zupa grochowa

40-50 dag wędzonego boczku lub bekonu
25 dag purée grochowego
2 marchwie
2 pory
2 cebule
łyżeczka suszonego tymianku lub pęczek świeżego
sól

Wźdzonkź zalaę 1 1/2 I wody i gotowaę. Gdy bździe prawie miźkka, dodaę obrane warzywa i cebulę w całości. Po ugotowaniu mięso i warzywa wyjąć, zebrać z wywaru warstewkę tłuszczu i przeznaczyć np. do przyrządzania sosu. Wsypać do wywaru purée grochowe i gotować 15 min. Podawać zupę z grzankami lub sucharkami.

PowrótStrona Główna

Zupa z jabłek

70 dag jabłek (kwaśne odmiany)
łyżeczka otartej skórki cytrynowej
2 łyżki cukru
łyżka mąki ziemniaczanej
bita śmietana

Jabłka pokrajać w ósemki usunąć gniazda nasienne, zalać wodą (1 I), dodać cukier oraz skórkę cytrynową i gotować. Gdy jabłka będą miękkie, przetrzeć je przez sito i zagotować, dodając dokładnie rozmieszaną w małej ilości zimnej wody mąkę ziemniaczaną. Zupę którą podaje się na gorąco, przybrać "czubem" z bitej śmietany. Osobno podać sucharki lub grzanki.

PowrótStrona Główna

Chłodnik

3 żółtka
10 dag cukru
1/2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
łyżeczka soku cytrynowego
łyżeczka cukru waniliowego
3 szklanki maślanki
3 łyżki bitej, słodkiej śmietanki

Utrzeć na puch żółtka z cukrem. Dodać skórkę i sok cytrynowy, wanilię a potem - maślankę. Wszystko dokładnié ubić trzepaczką lub zmiksować. Rozlać do miseczek, przybrać "kleksem" bitej śmietany. Podawać z ciastem jęczmiennym.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna z leszcza lub lina

1 kg lina lub leszcza (mogą też być oba gatunki ryb)
3/4 szklanki śmietany
pęczek zielonego kopru
sól

Rybę sprawić, opłukać i pokrajać na spore dzwonka. Włożyć do wrzącej wody (1,5 I) i gotować na wolnym ogniu ok.15 min. Osolić i po ugotowaniu potrzymać jeszcze na gorącej płycie lub wstawić do ciepłego piekarnika na 10-15 min. Dodać śmietanę, starannie ją rozprowadzając. Podawać zupę z gotowanymi ziemniakami lub kromkami pieczywa.

PowrótStrona Główna

Gęsty żur (kaerakile)

50 dag mąki owsianej lub płatków owsianych
kromka czarnego chleba
2 łyżki cukru
2 łyżki masła
sól

Mąkę owsianą lub płatki oraz chleb zalać 2 I ciepłej wody, zamieszać i odstawić na dobę w ciepłe miejsce, aby mieszanina zakisła. Po tym czasie przecedzić przez gazę, wlać do garnka, dodając cukier oraz trochę soli i gotować na bardzo małym ogniu, aż masa zgęstnieje. Podawać na gorąco z topionym masłem lub na zimno - jak kisiel - polewając zimnym mlekiem.

PowrótStrona Główna

Zupa z bobu

20 dag bobu
20 dag wędzonki (boczek lub kiełbasa)
20 dag ziemniaków
cebula
3 łyżki wiejskiej, kwaśnej śmietany
sól

Suszony bób umyć i namoczyć na noc w wodzie. Nazajutrz ugotować w tej samej wodzie (2,5 I), dodając cebulę, wędzonkę i sól. Gdy bób będzie już prawie miękki, dodać obrane i pokrajane ziemniaki, ugotować do miękkości i przyprawić śmietaną.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak z bobem

50 dag kwaszonej kapusty
50 dag wieprzowiny
10 dag suszonego bobu
cebula
sól

Bób umyć i namoczyć na 8-9 godz. Gotować w tej samej wodzie, w której był moczony (2,5 I). Dodać mięso, po 30 min odszumować i dodać odciśniętą z soku kapustę oraz cebulę i sól. Gotować na wolnym ogniu jeszcze ok. 40 min. Jest to bardzo pożywna i kaloryczna potrawa jednogarnkowa.

PowrótStrona Główna

Gęsta zupa z żytniej mąki

1,5 szklanki grubo zmielonej żytniej mąki
2 łyżki masła
szczypta soli
szklanka bitej
słodkiej śmietanki
pół szklanki konfitur

Zagotować 3 I wody z dodatkiem masła i soli. Powoli, cienką strużką wsypać mąkę żytnią i - ciągle mieszając - gotować. Powinno się uzyskać konsystencję rzadkiego kisielu. Podawać na gorąco z bitą śmietaną i konfiturami.

PowrótStrona Główna

Zupa z bobu i kaszy jęczmiennej

2 ziemniaki średniej wielkości
1 marchew
szklanka młodego bobu
1 cebula
5 suszonych borowików
szklanka kaszy jęczmiennej
1 żółtko
listek laurowy
pół szklanki śmietany
łyżeczka masła
sól

Ziemniaki i marchew obrać, pokrajać, zalać wodą (2 I), dodać opłukany bób oraz cebulę. Gotować do miękkości, po czym przecedzić przez sitko. Warzywa przetrzeć i z powrotem włożyć do wywaru, w którym się gotowały. Kaszę jęczmienną opłukać, wymieszać z surowym żółtkiem i włożyć do zupy. Grzyby dobrze umyć, posiekać w bardzo cienkie pasemka i też dodać do zupy. Całość osolić i gotować na bardzo słabym ogniu przez 25 min. Przed podaniem dodać masło i śmietanę.

PowrótStrona Główna

Zupa mleczna (kőrt)

2,5 I mleka
10 dag mąki jęczmiennej
łyżka masła
szczypta soli
kilka łyżek cukru

Mleko zagotować, osolić i ocukrzyć. Cienką strużką wsypywać mąkę - ciągle mieszając. Zagotować jeszcze raz na bardzo małym ogniu i dodać masło.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna

1 kg różnych morskich ryb
50 dag ziemniaków
2 łyżki mąki
pół szklanki słodkiej śmietanki
8 kromek bułki
5 dag masła
szklanka mleka
2 kieliszki białego wina
cebula
2 marchwie
pęczek natki pietruszki
zielony koper
sól
pieprz

2 I wody zagotować z winem posolić, dodać drobno pokrajaną marchew, całą cebulę oraz natkę pietruszki i gotować 15 min. Po tym czasie dodać obrane całe ziemniaki, pogotować chwilę i dołożyć pokrajaną na dzwonka rybę. Gotować do miękkości. W rondelku przygotować jasną zasmażkę z masła i mąki, zalać ją zimnym mlekiem i mieszać trzymając na bardzo małym ogniu, aż powstanie gładki sos. Wlać śmietankę, wymieszać i trzymać w cieple. Przed podaniem na stół rybę i ziemniaki wyjąć na półmisek i obłożyć wokół kromkami bułki posmarowanej masłem. Wywar przecedzić, połączyć z sosem, zagotować, przyprawić solą, pieprzem i posiekanym koperkiem. Podać jednocześnie na stół półmisek z rybą i zupę do popicia.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa

Mały kalafior
20 dag fasolki szparagowej
pół szklanki zielonego groszku
2 marchwie
2 duże ziemniaki
łyżka ugotowanego, posiekanego szpinaku
2 szklanki mleka
2 łyżki mąki
2 łyżki masła
natka pietruszki
sól

Zagotować 3 szklanki osolonej wody, dodać podzielony na różyczki kalafior, pokrajaną na talarki marchew, pokrajane w kostkę ziemniaki i fasolkę szparagową. Gotować 20 min, po czym dodać zielony groszek i gotować dalej, aż jarzyny będą miękkie. Mąkę rozmieszać z zimnym mlekiem, dodać do zupy razem ze szpinakiem i zagotować. Po zdjęciu z ognia dodać masło i posiekaną pietruszkę.

PowrótStrona Główna

Wiosenna zupa rybna

1 kg różnych ryb słodkowodnych
10 jagód jałowca
pół szklanki posiekanych zielonych pędów ozimego żyta
łyżka posiekanej natki pietruszki lub szczypiorku
sól

Ryby oczyścić, sprawić, opłukać, pokrajać na dzwonka. Zalać 2 I gorącej wody, posolić i ugotować na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodać posiekaną zieleninę i zmiażdżone jagody jałowca. Krotko - ok.1 min - jeszcze pogotować. Podawać z pieczonymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna "gęsta"

1 kg różnych ryb
2 łyżki mąki
2 łyżki masła lub margaryny
pół szklanki gęstej kwaśnej śmietany
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
listek laurowy
kilka ziaren ziela angielskiego
sól
pieprz
Ołatki:
1 jajko
szklanka mąki
pół szklanki zsiadłego mleka
sól
tłuszcz do smażenia

Ryby sprawić, opłukać, włożyć do 1,5 I wrzącej wody, dodać listek laurowy, ziele angielskie i ugotować. Miękkie ryby wyjąć, ostudzić, usunąć ości i kręgosłupy, odrzucić łby. Przepuścić przez maszynkę lub utrzeć drewnianą łyżką w donicy. Z tłuszczu i mąki zrobić zasmażkę, dodać do ryb razem ze śmietaną i dobrze rozmieszać. Dolewać powoli rosół rybny - wciąż energicznie mieszając. Całość przelać do rondla i dobrze podgrzać, lecz już nie gotować. Dodać posiekaną natkę, jeśli trzeba - przyprawić solą i pieprzem. Podawać z ołatkami. Przyrządzanie ołatek: Z podanych składników sporządzić ciasto o gęstości śmietany (w razie potrzeby dolać wody) i na rozgrzanym tłuszczu smażyć niewielkie ołatki. Podawać na gorąco.

PowrótStrona Główna

Zupa drwali

Szklanka fasoli
szklanka grochu
50 dag mielonego mięsa
1 kg kości wołowych lub wieprzowych
jajko
pieprz
sól
pół szklanki śmietany
porcja włoszczyzny

Z włoszczyzny i kości ugotować wywar i odcedzić. Włożyć namoczony groch oraz fasolę i ugotować do miękkości. Do mielonego mięsa dodaé jajko, sól i pieprz, dokładnie wymieszać i wyrobić. Formować z niego małe kulki, ugotować je w osolonej wodzie. Dodać do wywaru i jeszcze raz zagotować. Jeżeli zupa okaże się zbyt gęsta, można rozcieńczyć ją wodą, w której gotowały się pulpety. Osolić do smaku, a przed podaniem podprawić kwaśną śmietaną. Zupę tę podaje się z kromkami czarnego chleba, smażonymi na tłuszczu i posypanymi kminkiem.

PowrótStrona Główna

Kwaśna zupa rybna

1 kg różnych ryb (ale może być tylko lin, z którego zupa jest najsmaczniejsza)
1 I zsiadłego mleka lub maślanki
pół szklanki posiekanych
zielonych pędów ozimego żyta
sól

Ryby oczyścić, sprawić i opłukać, większe pokrajać w dzwonka. Włożyć je do 1,5 I gorącej wody, osolić i ugotować. Miękkie ryby wyjąć, do wywaru włożyć posiekane pędy żyta i zagotować. Energicznie mieszając wlewać powoli kwaśne mleko, albo maślankę, jeszcze chwilę podgrzewać na ogniu, ale nie gotować. Włożyć dzwonka ugotowanej ryby. Podawać z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Wiejski chłodnik z maślanki

2 l maślanki
2 gotowane czerwone buraczki
20 dag obsuszonego wiejskiego sera z kminkiem
szklanka śmietany
pieprz
sól
mała cebula

Obsuszony ser pokrajać w kostkę, buraczki i cebulę posiekać. Maślankę roztrzepać w glinianej misce, dodać wszystkie składniki i doprawić śmietaną. Podawać z ziemniakami gotowanymi w łupinach.

PowrótStrona Główna

Chłodnik starolitewski

2 młode czerwone buraczki razem z liśćmi
szklanka śmietany
2 świeże ogórki
3 jajka
pęczek szczypiorku
natka pietruszki
pęczek koperku
2 I kwasu chlebowego

Buraczki starannie umyć, obrać i gotować do miękkości. Przed zakończeniem gotowania włożyć pokrajane liście i łodygi. Miękkie buraczki pokrajać na drobne paseczki, włożyć do ok.1,5 szklanki wywaru z liśćmi i łodygami, ostudzić. Wlać kwas chlebowy, dodać drobno pokrajane, obrane ogórki, jajka na twardo pokrajane w kostkę i drobno posiekaną zieleninę. Śmietanę rozprowadzić małą ilością zupy, bardzo dokładnie wymieszać i wlać do garnka. Do chłodnika podawać gotowane ziemniaki, suto posypane posiekanym zielonym koperkiem.

PowrótStrona Główna

Chlebowa zupa rybna

1 kg drobnych ryb
30 dag (ok. 3 porcji) dużej ryby
kilka kromek ciemnego, żytniego chleba
1 pietruszka
mały seler
1 por
zielony koper
sól
8 ziaren ziela angielskiego

Do 1,5 I zimnej wody włożyć obrane warzywa, ziele angielskie i małe rybki. Gotować ok. 30 min, po czym wywar przecedzić, osolić, dodać kromki chleba oraz porcje dużej ryby. Gotować 15-20 min. Przed podaniem wsypać posiekany zielony koper.

PowrótStrona Główna

Barszcz rybny

50 dag rybich łbów
3 łyżki oleju
pół szklanki śmietany
łyżka pasty pomidorowej
2 cebule
2 kiszone czerwone buraczki
marchew
pietruszka
seler
por
pęczek zielonego kopru
sól

Z rybich łbów usunąć skrzela i oczy, zalać wodą (1,5 I), dodać obraną i umytą włoszczyznę. Gotować na wolnym ogniu 30-45 min. Wywar przecedzić, jarzyny zużyć do innych celów. Kwaszone buraczki zetrzeć na grubej tarce jarzynowej i zagotować w wywarze. Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć startą na tarce surową marchew i posiekaną cebulę, dodać do barszczu, osolić do smaku, przyprawić pastą pomidorową i śmietaną, wsypać posiekany koper. Podawać z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna z grzybami

1 kg ryby
50 dag świeżych grzybów (rydze, koźlarze, podgrzybki, borowiki, maślaki)
pół szklanki śmietany
łyżka masła
2 łyżki posiekanej zieleniny (natka pietruszki, koperek)
sól

Ryby oczyścić, sprawić, opłukać, włożyć do 2 I wrzącej wody, osolić, dodać oczyszczone i umyte grzyby. Gotować, aż ryby i grzyby będą miękkie (ok.15 min). Podprawić śmietaną i masłem, dodać posiekaną zieleninę. Podawać z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Barszcz śledziowy

Duży solony śledź
garść suszonych borowików
2 czerwone buraczki
2 łyżki oleju
2 małe cebule
sól

Borowiki umyć i namoczyć na noc w 2 I zimnej wody. Rano, w tej samej wodzie, ugotować grzyby do miękkości. Do gorącego wywaru dodać oczyszczonego i sfiletowanego śledzia i gotować jeszcze przez 5 min. Buraczki opłukać i ugotować w łupinach. Po ostudzeniu obrać, zetrzeć na jarzynowej tarce i dodać do wywaru. Na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno posiekane cebule, dodać do zupy i jeszcze raz zagotować. Podawać z gotowanymi ziemniakami lub fasolą.

PowrótStrona Główna

Zupa buraczana z konopnym mlekiem

1 kg czerwonych buraczków
2 łyżki oleju
szklanka nasion konopi
1 cebula
pieprz
sól

Buraczki ugotować w łupinach, po ostudzeniu obrać, pokroić w “zapałkę" i podsmażyć na rozgrzanym oleju. Konopie uprużyć na suchej patelni i utłuc w moździerzu. Następnie zalać 1 I przegotowanej, ciepłej wody i przecedzić: Tak przygotowanym “mleczkiem" zalać buraczki, przyprawić drobniutko posiekaną cebulą i pieprzem. Podawać z ziemniakami gotowanymi lub pieczonymi w łupinach.

PowrótStrona Główna

Kartoflanka z płuckami

10 dag płucek
2-3 ziemniaki
cebula
2 łyżki śmietany
łyżeczka kaszy jęczmiennej
listek laurowy
sól

Płucka pokrajać na małe kawałki, włożyć do 1,5 I gorącej wody i gotować 10-15 min. Odszumować, po czym włożyć obrane i pokrajane ziemniaki, umytą kaszę jęczmienną, pokrajaną drobno cebulę i listek laurowy Gotować, aż kasza i ziemniaki będą miękkie. Osolić, przyprawić śmietaną.

PowrótStrona Główna

Zupa mleczna z kluskami ziemniaczanymi

1,5 I mleka
3-4 średniej wielkości ziemniaki
2 jajka
2 łyżki mąki
2 dag masła
sól

Ugotowane w łupinach ziemniaki obrać i po ostudzeniu przepuścić przez maszynkę. Dodać mąkę, żółtka i trochę soli, wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę, dodać do masy ziemniaczanej i ostrożnie połączyć. Mleko zagotować i do wrzącego wkładać łyżeczką maczaną każdorazowo w mleku małe kluseczki z przygotowanej masy. Gotować 7-10 min na małym ogniu. Po ugotowaniu osolić i okrasić masłem.

PowrótStrona Główna

Zupa mleczna z warzywami

3 ziemniaki
ósemka małej główki kapusty
2 marchwie
listek laurowy
mleka
sól

Ziemniaki obrać i pokrajać na 4-6 części (wzdłuż, jak pomarańczę), kapustę pokrajać w małe kwadraciki. Włożyć do 2 szklanek wrzącej wody i gotować do miękkości, dodając listek laurowy i trochę soli. Gdy jarzyny będą miękkie, dodać umytą i startą na tarce o drobnych otworach marchew, zalać mlekiem i zagotować. Podawać na gorąco.

PowrótStrona Główna

Zupa mleczna z owocami

Szklanka mąki ziemniaczanej
1-2 jajka
1 I mleka
2 łyżki suszonych jabłek (wymoczonych i posiekanych)
łyżka rodzynków
sól
cukier

Jajka ubić trzepaczką sprężynową, dodać mąkę ziemniaczaną i zagnieść dość twarde ciasto. Uformować z niego kulki wielkości orzecha laskowego i obtoczyć w mące ziemniaczanej. Mleko połączyć z 1 szklanką wody i zagotować. Dodać trochę soli i cukru do smaku. Do gotującego płynu włożyć kluseczki, gotować kilka minut - mieszając - na małym ogniu. Po zdjęciu z ognia dodać owoce i podawać na stół. Zupę można także podawać na zimno.

PowrótStrona Główna

Chłodnik rybny

1 kg ugotowanych ryb różnych gatunków
3 łyżki śmietany
2 czerwone buraczki średniej wielkości
kwaszony ogórek
1 jajko ugotowane na twardo
sól
pieprz
1,5 I kwasu chlebowego lub buraczanego (zob. następne przepisy)

Buraki umyć, ugotować w łupinach, obrać i zetrzeć na tarce o grubych otworach. Ugotowane ryby obrać ze skórki, usunąć kręgosłupy oraz ości. Połowę kwasu chlebowego lub buraczanego zagotować z solą i gorącym płynem zalać buraczki. Ostudzić. Jajko i kwaszony ogórek pokrajać w kostkę, włożyć do przygotowanego płynu razem z kawałkami ryb i drobno posiekanym, zielonym koprem. Wymieszać i na krótko wstawić do lodówki. Podawać z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Chłodnik rybny z czarną rzodkwią

1 kg gotowanej lub smażonej ryby
1,5 I kwasu kminkowego lub brzozowego (zob. następne przepisy)
50 dag czarnej rzodkwi
pół szklanki śmietany
koper zielony
sól

Czarną rzodkiew zetrzeć na tarce o dużych otworach. Miskę z utartą rzodkwią przykryć i kilka razy potrząsnąć, aż stanie się miękka i przeźroczysta. Gotowaną lub smażoną rybę pokrajać na drobne kawałki, włożyć do wazy, dodać rzodkiew, zalać kwasem kminkowym wymieszanym ze śmietaną i posypać posiekanym zielonym koperkiem. Podawać z ugotowanymi młodymi ziemniakami, suto posypanymi koperkiem.

PowrótStrona Główna

Zupa piwna

2 szklanki piwa
szklanka mleka
jajko
łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki cukru
szczypta mielonego cynamonu
łyżka cukru pudru

Mleko zagotować, dodając cukier i cynamon. Mąkę ziemniaczaną rozmieszać z małą ilością zimnej wody i dodać do gorącego mleka - ciągle mieszając - aby płyn zgęstniał. Nadal wciąż mieszając wlać piwo i postawić na ogniu, aby zupa była bardzo gorąca, lecz nie zagotowała się. "Zaciągnąć" ją żółtkiem. Białko ubić na bardzo sztywną pianę, dodając pod koniec cukier puder. Małą łyżeczką kłaść porcje piany na gorącą zupę i przykryć naczynie na kilka minut, co wystarczy, aby kluseczki ścięły się.

PowrótStrona Główna

Krupnik ze śliwkami

12 dag suszonych śliwek
5 dag kaszy perłowej
1 łyżka masła
1 łyżka cukru
sól

Śliwki umyć, namoczyć na 3¦ godz., płyn odlać, dodać do niego tyle wody, aby razem był 1 I i zalać nim dobrze wypłukaną kaszę. Gotować 20-25 min, po czym włożyć śliwki (bez pestek) i gotować jeszcze 25 min na małym ogniu. Dodać sól i cukier. Po ugotowaniu przyprawić surowym masłem. Podawać z grzankami z bułki lub pieczywem.

PowrótStrona Główna

Hamburska zupa z węgorza

50 dag świeżego węgorza
50 dag kości wołowych
12-15 dag wędzonego mięsa
włoszczyzna
pół szklanki suszonych śliwek
pól szklanki świeżego, zielonego groszku
2 łyżki drobno posiekanego koperku
pół łyżeczki cukru
pieprz
sól

Kości i wędzone mięso (mogą też być skórki wędzonego boczku) zalać 1-5 I zimnej wody i gotować ok.1 godz., po czym przecedzić. Do rosołu włożyć obraną i pokrajaną włoszczyznę oraz umyte śliwki, chwilę gotować, po czym dodać zielony groszek, a po 10 min kawałki sprawionego węgorza i osolić. Gotować 10-12 min. Zupę przyprawić mielonym pieprzem, cukrem i posiekanym koperkiem. Bardzo gorącą podawać na stół ze słonymi paluszkami albo groszkiem ptysiowym.

PowrótStrona Główna

Zupa ogonowa

2 wołowe ogony
porcja włoszczyzny
1 cebula
2 suszone grzyby
10 dag przecieru pomidorowego
łyżka mąki ziemniaczanej
sól
pieprz
ziele angielskie
listek laurowy
15 dag włoskiego makaronu

Ogony dokładnie oczyścić, umyć, sparzyć, zalać zimną wodą (1,5 I), zagotować i zdjąć szumowiny. Do wrzącego wywaru wrzucić obraną i umytą włoszczyznę oraz umyte i pokrajane grzyby. Dodać cebulę, listek laurowy i ziele angielskie. Gdy ogony będą zupełnie miękkie, przecedzić wywar, dodać przecier pomidorowy wymieszany z mąką ziemniaczaną, zagotować, osolić i przyprawić pieprzem. Ogony obrać z kości, mięso pokrajać w kawałeczki, marchewkę - w talarki i wrzucić do zupy. Podawać z ugotowanym osobno włoskim makaronem.

PowrótStrona Główna

Zupa szpinakowa

35-40 dag przebranego szpinaku (może być mrożony, co znacznie skróci czas przygotowania zupy)
25 dag mielonego mięsa wołowego
20 dag bułki tartej
15 dag tartego żółtego sera o ostrym smaku
3 jajka
mały pęczek naci pietruszki
1,5 I rosołu wołowego (może być z kostki)
łyżeczka soku cytrynowego
sól
ząbek czosnku (niekoniecznie)
pieprz

Szpinak zalać szklanką osolonego wrzątku i gotować na silnym ogniu przez 3 min, po czym dokładnie odsączyć na sitku. Do mięsa wbić jajka, dodać tartą bułkę, ser, drobno posiekaną nać pietruszki oraz pieprz i sól do smaku. Jeśli ktoś lubi smak czosnku, dodać zmiażdżony ząbek. Wszystkie składniki dokładnie wyrobić i z uzyskanej masy formować niewielkie pulpety. Rosół zagotować, przyprawić sokiem cytrynowym (z umiarem) i do wrzącego włożyć pulpety oraz odsączony posiekany szpinak. Gotować przez 15 min, osolić do smaku. Podawać z kromkami bułki paryskiej.

PowrótStrona Główna

Zupa z rzepy z wkładką mięsną

50 dag baraniny z kością
porcja włoszczyzny
40 dag rzepy
2 cebule
łyżeczka margaryny
płaska łyżeczka mąki
sól
pieprz
cukier

Z mięsa i włoszczyzny zalanych 1,5 I wody ugotować wywar i odcedzić. Osobno ugotować w niewielkiej ilości wody obraną i drobno pokrajaną rzepę. Gdy będzie miękka, przetrzeć ją przez sito, przelewając wodą, w której się gotowała. Połączyć przetartą rzepę z wywarem mięsnym. Cebule zarumienić na blasze, dodać do zupy i pogotować, po czym je usunąć. Doprawić solą, pieprzem i cukrem. Z tłuszczu i mąki zrobić zasmażkę i zagęścić zupę. Ugotowaną baraninę pokrajać w kostkę i włożyć do wazy. Podawać z grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna

70 dag filetów rybnych
1 I rosołu z kostki
1/3 szklanki oleju
5 ziemniaków
szklanka białego wytrawnego wina
2 cebule
1 por
kilka ziaren angielskiego ziela
listek laurowy
ząbek czosnku
sól

Cebulę, por i ząbek czosnku drobno pokrajać i krótko przesmażyć w rozgrzanym oleju. Wlać przygotowany, gorący rosół, wrzucić ziele angielskie, listek laurowy i obrane, przekrajane na pół ziemniaki. Gotować 15-20 min. Osolić. Włożyć dość drobno pokrajane filety i gotować jeszcze 10-12 min. Zdjąć z ognia, wlać wino i podawać.

PowrótStrona Główna

Zupa z czarnego chleba

6 kromek czarnego chleba
1 I rosołu drobiowego z kostki
skórka z połowy cytryny
szczypta utartej gałki muszkatołowej
szczypta sproszkowanego cynamonu
2 łyżki cukru pudru
1/2 I ciemnego piwa
pół szklanki śmietany

Do wazy włożyć kromki chleba. W rondlu zagotować rosół, dodając utartą skórkę cytrynową, gałkę muszkatołową, cynamon, cukier i piwo. Gotować ok.10 min, po czym przelać do wazy. Obok podać w sosjerce kwaśną śmietanę, którą przyprawia się zupę na talerzach.

PowrótStrona Główna

Zupa kalafiorowa

40 dag kalafiora
25 dag ziemniaków
pęczek zielonego koperku
3 szklanki mleka
5 dag masła
sól
cukier

Kalafior oczyścić, umyć, podzielić na różyczki. Ziemniaki obrać, umyć i pokrajać w kostkę. Ugotować warzywa w mleku (ok. 2 szklanek) rozcieńczonym pół na pół wodą. Pod koniec gotowania osolić i wsypać trochę cukru do smaku. Przetrzeć przez sito i wlać resztę gorącego mleka. Przed podaniem zupę podgrzać, dodać surowe masło i posiekany koperek.

PowrótStrona Główna

Zupa z kalarepy

50 dag kalarepy
porcja włoszczyzny
2 duże ziemniaki
łyżka margaryny lub masła
buteleczka bardzo świeżej słodkiej śmietanki lub niepełna szklanka mleka skondensowanego nie słodzonego
sól
cukier
nać pietruszki
koperek
1,5 I wody

Włoszczyznę umyć, oczyścić, zalać wodą, ugotować wywar i przecedzić (jarzyny użyć do innych celów). Kalarepkę obrać, pokrajać w kostkę, poddusić krótko na tłuszczu, po czym zalać wywarem i gotować do miękkości. Ziemniaki obrać, umyć, pokrajać w kostkę, i wrzucić do wywaru na 25 min przed zakończeniem gotowania. Przetrzeć przez sito, zagotować, doprawić solą i cukrem. Śmietankę lub skondensowane mleko rozprowadzić częścią gorącej zupy i połączyć z resztą. Posypać posiekaną natką pietruszki i koperkiem. Podawać z kluseczkami francuskimi.

PowrótStrona Główna

Zupa z zielonego groszku

4 szklanki młodego zielonego groszku
łyżka masła
1 I rosołu (może być z kostki)
sól
nać pietruszki
cukier

Groszek umyć, odsypać pół szklanki, a resztę pogotować krótko w małej ilości wody, nieco osolonej i ocukrzonej, a następnie przetrzeć przez sito. Wlać rosół. Osobno ugotować odsypany groszek, wrzucić do zupy, dodać masło oraz posiekaną nać pietruszki i ewentualnie dosolić. Podaje się zupę na ogół bez dodatków, lecz całkiem dobrze smakują do niej małe grzanki z bułki lub groszek ptysiowy.

PowrótStrona Główna

Gapia zupa

Gęsie podroby (skrzydła, nóżki, żołądek)
pieprz
2 cebule
6 ziemniaków łyżka gęsiego tłuszczu
listek laurowy

Podroby umyć, zalać 2 I wody i gotować. Gdy utworzy się piana, odszumować. Miękkie mięso pokrajać na kawałki, do wywaru wrzucić przyprawy i pokrajane ziemniaki, ugotować i okrasić gęsim tłuszczem.

PowrótStrona Główna

Mnisi barszcz

50 dag kości wieprzowych lub wołowych
4-5 czerwonych buraków
porcja włoszczyzny bez kapusty
2 kwaskowe jabłka
2 ząbki czosnku
pół szklanki czerwonego, wytrawnego wina
sok z małej cytryny lub sok cytrynowy
liść laurowy
5 ziaren ziela angielskiego
cukier
sól
szczypta otartego majeranku

Kości podpiec w piekarniku, a następnie zalać wodą (1 I) i ugotować wywar z dodatkiem włoszczyzny i listka laurowego. Buraki umyć, obrać, pokrajać, zalać 1 I wody i gotować pod przykryciem dodając trochę soku lub kwasku cytrynowego, aby nie straciły koloru; pod koniec włożyć pokrajane jabłko i ziele angielskie. Oba wywary przecedzić, połączyć, przyprawić roztartym z solą czosnkiem, cukrem, majerankiem, sokiem cytrynowym i czerwonym winem. Podawać z pasztecikami lub słonymi paluszkami, wkładając do każdej porcji plasterek cytryny.

PowrótStrona Główna

Polewka grzybowa po kaszubsku

Garść suszonych borowików (inne grzyby nie nadają się)
50 dag drobno pokrojonych ziemniaków
szklanka kwaśnej śmietany
sól
listek laurowy
4-5 ziaren ziela angielskiego
2 łyżki mąki
łyżka octu (10%)

Grzyby starannie umyte w letniej wodzie wrzucić do 2 I wrzątku przyprawionego solą, listkiem laurowym i zielem angielskim. Pokrajane ziemniaki dodać, gdy grzyby są już prawie miękkie. Ugotować, podprawić mąką i śmietaną, wlać ocet.

PowrótStrona Główna

Polewka kaszubska - mięsna

30 dag mięsa rostbefowego
połówka niewielkiego kurczaka
30 dag zielonego groszku
porcja włoszczyzny bez kapusty
liść laurowy
ziele angielskie
sól
nać pietruszki

Mięso i kurczaka umyć, włożyć do 2 I zimnej wody, podgrzać wolno do zagotowania i na bardzo słabym ogniu utrzymywać w stanie wrzenia przez 40 min. Po tym czasie dodać obraną i pokrajaną w słupki włoszczyznę, listek laurowy oraz ziele angielskie i dalej gotować bardzo wolno przez 50 min; przy końcu włożyć zielony groszek. Mięso oddzielić od kości, pokrajać w słupki, włożyć z powrotem do zupy, zagotować, przyprawić solą i pieprzem. Pietruszkę drobno posiekać i posypać polewkę przed podaniem.

PowrótStrona Główna

Polewka kaszubska - rybna

1 kg drobnicy (płotki okonki, karaski)
1 szklanka kwaśnej śmietany
2 łyżki octu
1 żółtko
listek laurowy
ziele angielskie
sól
2 łyżki mąki

Ryby oczyścić i wrzucić do wrzącej wody, przyprawionej solą, zielem angielskim, liściem laurowym oraz octem (aby ryby się nie rozgotowały). Gotować przez 10 min. Wyjąć ryby i zabielić zupę śmietaną z mąką. Roztarte żółtko dodać na końcu. Do zupy podawać gotowane ziemniaki, okraszone słoniną z dodatkiem cebuli.

PowrótStrona Główna

Rosół rybi

1 kg ryb
4 cebule
2 listki laurowe
sól
pieprz

Sprawione ryby opłukać, pokrajać na dzwonka, włożyć do 2 I wrzącej wody, osolić i gotować ok. 25 min. Wywar przecedzić i podawać z gotowanymi ziemniakami lub chlebem. Rybę podaje się osobno. Odmianą rosołu rybnego jest tzw. kwaśna zupa. Gotuje się ją w ten sam sposób, dodając szklankę kwasu kapuścianego na 2 I wody. Po odcedzeniu podprawia się kwaśną śmietaną (pół szklanki) rozmieszaną z łyżką mąki. Rosół rybny, po odcedzeniu, można również zabielić słodkim, przegotowanym mlekiem i podawać z chlebem lub ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Polewka z kminkiem

1,3 I wywaru z kości i jarzyn
1 dag kminku
3 dag masła
1 dag mąki
pół szklanki śmietany
sól

Kminek uprużyć w małym rondelku, aż zacznie "odskakiwać" od dna, wówczas zalać 2 szklankami rosołu i gotować ok. 1 godz. Przecedzić, wlać do pozostałego wywaru. Z masła i mąki zrobić zasmażkę, podprawić polewkę i dodać roztrzepaną śmietanę. Podawać z grzankami z bułki lub jasnego chleba.

PowrótStrona Główna

Zarzutka kaszubska z kapusty kiszonej

50 dag ziemniaków
20 dag kwaszonej kapusty z sokiem
5 dag słoniny
5 dag cebuli
sól
kminek

Ziemniaki obrać, pokrajać na części, zalać 17 /2 I wrzącej wody, dodać zmiażdżony kminek, ugotować i rozgnieść tłuczkiem lub widelcem. Dodać pokrajaną kapustę razem z sokiem i podgrzać. Zupę posolić do smaku i okrasić słoniną z lekko zrumienioną cebulą.

PowrótStrona Główna

Zupa z brzadu

Po garści suszonych owoców: gruszek, śliwek, wiśni i jabłek; szklanka śmietany
2 łyżki mąki
cukier
sól

Owoce umyć i wrzucić do garnka z wrzącą wodą. Lekko osolić (szczypta) i dodać łyżkę cukru. Gdy owoce są już miękkie, zupę zabielić śmietaną i zagęścić mąką. Podawać z tłuczonymi (po kaszubsku: dukanymi) ziemniakami, okraszonymi słoniną. Na ziemniakach można położyć usmażone jajka sadzone. Zamiast zabielać śmietaną i mąką pszenną, można zupę zagęścić mąką ziemniaczaną. Dodajemy wówczas więcej cukru - ok. 4 łyżek.

PowrótStrona Główna

Zupa z dyni z zacierką

50 dag obranej dyni
2 I mleka
5 dag cukru
4 pestki ze śliwek
sól
Zacierki:
20 dag mąki
2 jajka
ok. 2 łyżek wody
sól

Obraną dynię oczyścić z nasion, drobno poszatkować, zalać 2 szklankami wody, ugotować i rozetrzeć na miazgę. Zrobić zacierki : mąkę zagnieść z jajkami, solą i niewielką ilością wody na twarde ciasto, wyrobić, posiekać nożem na drobniutkie kawałki lub zetrzeć na tarce o dużych otworach; następnie kluseczki przesypać mąką, aby się nie skleiły. Zagotować mleko, wrzucić zacierki i mieszając ugotować na wolnym ogniu. Gdy są już miękkie, dodaé miazgę z dyni, sól i cukier do smaku oraz rozgniecione nasiona śliwek (pestki potłuc, wyjąć nasiona i rozgnieść na fajansowej płytce).

PowrótStrona Główna

Zupa flisacka

30 dag (ewentualnie więcej) ryby (dorsza, karmazyna, płoci i leszcza)
duża porcja włoszczyzny
1 cebula
3-4 suszone grzyby
niepełna szklanka kwaśnej śmietany
2 żółtka
2 łyżki soku cytrynowego
nać pietruszki
sól

Do garnka z wrzątkiem (5 szklanek) włożyć dokładnie oczyszczoną rybę, włoszczyznę, cebulę oraz grzyby (można je zastąpić czubatą łyżką proszku grzybowego) i gotować. Miękką rybę wyjąć, ostudzié, obrać z ości, a mięso podzielić na małe kawałeczki. Wywar gotować dalej, aż grzyby będą miękkie, po czym przecedzić przez sito; płynu powinno być ok. 1 I, w razie potrzeby uzupełnić wodą. Wlać żółtka rozkłócone ze śmietaną. Garnek postawić na małym ogniu, zupę posolić do smaku i doprowadzić -ciągle mieszając - prawie do zagotowania. Doprawić sokiem cytrynowym, dodać kawałki ugotowanej ryby i posypać posiekaną natką. Podawać z ciepłymi chrupiącymi grzankami z chleba lub gotowanymi ziemniakami, okraszonymi smażonym boczkiem lub słoniną.

PowrótStrona Główna

Zupa z karasi

1,5 kg ryb
50 dag warzyw mieszanych (marchew, pietruszka, seler, por)
łyżka mąki
łyżka masła
sól
pieprz
pół pęczka zielonego kopru

Ryby umyć, oskrobać z łusek, sprawić, opłukać, odkrajać łby oraz płetwy. Umyte warzywa obrać, opłukać, zalać 2 I osolonej wody, dodać przygotowane karasie i gotować, aż będą miękkie. Wówczas przetrzeć je przez gęste sito razem z jarzynami. Masło stopić na patelni, wymieszać z przesianą mąką, lekko zasmażyć i dodać do zupy. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Wsypać posiekany koperek. Zupę podawać z kostką z kaszy krakowskiej lub manny.

PowrótStrona Główna

Zupa rybacka

Karp (ok.1 kg)
2 jajka, bułka (kajzerka)
2 dag mąki ziemniaczanej
2 dag kaszy manny
łyżka masła
1 cebula
nać pietruszki
porcja włoszczyzny
listek laurowy
sól
pieprz

Karpia oczyścić sfiletować i z głowy, odrzuconych ości, łusek i płetw zalanych 2 I wody gotować wywar przez 1 godz. Po tym czasie dodać obrane jarzyny, listek laurowy i gotować jeszcze ok.1 godz. Filety rybne, cebulę oraz namoczoną w mleku bułkę (po odciśnięciu) przepuścić przez maszynkę, dodać masło, mąkę ziemniaczaną mannę, drobno posiekaną natkę, białka i odrobinę soli. Masę dobrze wyrobić i formować z niej pulpety. Gotować je w przecedzonym wywarze. Zupę "zaciągnąć" rozkłóconymi żółtkami i dodać pokrajaną w talarki marchew.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna - klasztorna

1 kg rozmaitych ryb
garść suszonych borowików
łyżka mąki
pół szklanki śmietany
żółtko
cebula
listek laurowy
kilka ziaren ziela angielskiego
por
pietruszka
kawałek selera
parę łyżek soku cytrynowego
koper
sól

Grzyby dokładnie wymyć i moczyć przez noc. Do 2 I wody dodać grzyby z wodą, w której się moczyły, oraz pokrajaną włoszczyznę. Gotować 10-15 min, po czym włożyć sprawione, umyte ryby i gotować na małym ogniu jeszcze ok.15 min. Po ugotowaniu ryby wyjąć, a wywar przecedzić. Grzyby i jarzyny przeznaczyć do innych celów, a wywar (jeśli jest za mało, rozcieńczyć go wodą) "zaciągnąć" śmietaną, rozmieszaną z mąką i żółtkiem i silnie podgrzać. Na koniec dodać sok z cytryny i wsypać mielone ziele angielskie. Podawać zupę rybną na gorąco z dodatkiem ziemniaków z wody lub pieczywem.

PowrótStrona Główna

Zupa mięsna po warmińsku

30 dag wołowiny bez kości
1 cebula
5-6 średniej wielkości ziemniaków
pół szklanki śmietany
łyżka mąki ziemniaczanej
nać pietruszki
4-5 ziaren ziela angielskiego
liść laurowy
sól

Mięso włożyć do 2 I zimnej wody i ugotować z dodatkiem pokrajanej cebuli. Gdy będzie miękkie, ostudzić i przepuścić przez maszynkę. W wywarze ugotować obrane i pokrajane ziemniaki, zagęścić, dodając mąkę ziemniaczaną rozmieszaną w niewielkiej ilości wywaru i zagotować. Wlać śmietanę, włożyć zmielone mięso i posiekaną nać pietruszki. Osolić i podawać z pieczywem.

PowrótStrona Główna

Zupa z wątróbek z dorsza

50 dag wątróbek dorsza
porcja włoszczyzny bez kapusty
2 łyżki margaryny
łyżka mąki
duża cebula
sól
pieprz
zielony koperek

Do 2 I wrzącej wody włożyć obraną włoszczyznę i ugotować z niej wywar. Cebulę pokrajać w kostkę, przesmażyć w łyżce tłuszczu, dodać wątróbki i chwilę smażyć. Następnie ostudzić, utrzeć drewnianą łyżką na miazgę, dodać do przecedzonego wywaru, podprawić zasmażką z mąki i reszty tłuszczu dodać sól, pieprz i posiekany koperek. Podawać z pieczywem lub grzankami z bułki.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna – staropolska

1 kg rozmaitych ryb
10 dag świeżych borowików
łyżka masła sok z połowy cytryny lub sok cytrynowy
pół szklanki śmietany
1 żółtko
świeży ogórek
pomidor
10 ziaren ziela angielskiego
korzeń pietruszki
maty seler
2 listki laurowe
2 cebule
łyżka kaparów lub marynowanych nasion nasturcji
sól

Oczyszczone ryby ugotować w osolonej wodzie, po czym wyjąć, usunąć kręgosłupy i ości. Do wywaru dodać pokrajane jak najdrobniej seler i pietruszkę, oczyszczone i pokrajane borowiki, ziele angielskie i podsmażoną cebulę. Gotować, aż jarzyny zmiękną. Wówczas dodać pokrajany ogórek i pomidor oraz kapary. Jeszcze chwilę gotować, wlać sok cytrynowy, włożyć kawałki ryby, a zupę "zaciągnąć" śmietaną wymieszaną z żółtkiem. Podawać bardzo gorącą.

PowrótStrona Główna

Chłodnik z wędzoną rybą

20 dag wędzonej ryby
1 I kwasu chlebowego
2 ogórki
5 rzodkiewek
kilka listków sałaty
pieprz
sól

Rybę obrać ze skórki, wyjąć kręgosłup oraz ości i utrzeć w misce na miazgę. Ogórki i rzodkiewki pokrajać w piórka, liście sałaty drobno poszarpać. Przygotowane składniki zalać ochłodzonym kwasem, dodaé trochę pieprzu i soli do smaku. Podawać z gotowanymi ziemniakami.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna z uszkami

1 kg różnych ryb
2 cebule
szczypiorek z dymki
2 listki laurowe
łyżka posiekanego
zielonego kopru
pieprz
sól
Ciasto na uszka:
1 jajko
mała cebula
15 dag mąki
sól

Ryby oczyścić, dodać cebulę i listki laurowe, zalać 2 I wody i gotować. Gdy szumowiny z powierzchni znikną (nie usuwać ich), zupa będzie gotowa. Ryby wyjąć, wywar przyprawić pieprzem, solą, posiekanym szczypiorkiem oraz koperkiem i jeszcze raz zagotować. Ugotowane ryby oczyścić z ości i kręgosłupów, przepuścić razem z cebulą przez maszynkę, dodać jajko, sól i pieprz. Z mąki i wody zagnieść ciasto, cienko rozwałkować, pokrajać w trójkąty lub kwadraty, układać na każdym po trochę nadzienia i formować uszka. Ugotować w osolonej wodzie, podawać jako dodatek do gorącej zupy rybnej.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna z szaszłykiem

30 dag filetów rybnych
5 ząbków czosnku
2 łyżki pasty pomidorowej
listek laurowy
1 pietruszka
2 goździki
3 ziarna ziela angielskiego
cebula
sól
pieprz
Szaszłyki:
40 dag filetów rybnych
2 łyżki mąki
20 dag wędzonego boczku lub słoniny
strąk papryki
jabłko
cebula
sól

Filety (30 dag) zalać 11 /2 I zimnej wody. Dodać cebulę, ząbki czosnku, listek laurowy, pietruszkę, ziele angielskie i trochę soli. Gotować na bardzo małym ogniu 1 godz. Po ugotowaniu przecedzić, dodać pastę pomidorową, trochę pieprzu i ewentualnie soli. Przyrządzić szaszłyki. Filety pokrajać na kwadratowe kawałki, posolić, obtoczyć w mące. Boczek, paprykę, cebulę i jabłko pokrajać także w kwadratowe kawałki i nadziewać na zmianę z kawałkami ryby na metalowe szpadki do szaszłyków. Smażyć w szaszłykarni, na ruszcie lub nad ogniskiem. Gorącą zupę przelać do filiżanek, na każdej z nich położyć szaszłyk. Podawać z pieczywem.

PowrótStrona Główna

Leningradzka zupa ogórkowa

10 dag kaszy perłowej
50 dag ziemniaków
1 marchew
1 pietruszka
1 cebula
1 por
2-3 kwaszone ogórki
łyżka margaryny
pół szklanki śmietany
sól
pieprz
listek laurowy
2 łyżki drobno posiekanego zielonego kopru
1,1/2 I wywaru miźsnego

Przebraną i umytą kaszę zalać wrzątkiem (1,5 szklanki) i ugotować. W wywarze mięsnym ugotować obrane i pokrajane w kostkę ziemniaki. Warzywa i cebulę obrać, pokrajać w słupki, przesmażyć na margarynie, dodać do wywaru razem z kaszą i pokrajanymi w plasterki ogórkami. Gotować 10-15 min. Ugotowaną zupę przyprawić zalewą z kwaszonych ogórków, a następnie - śmietaną. Przed podaniem posypać posiekanym koperkiem.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak z kwaszonej kapusty

50 dag mięsa wieprzowego z kością
60 dag kwaszonej kapusty
włoszczyzna bez kapusty
2 cebule
łyżka pasty pomidorowej
pół szklanki śmietany
łyżka mąki
łyżka margaryny
5 dag słoniny
4 ząbki czosnku
natka pietruszki
sól
pieprz
kilka ziaren ziela angielskiego
listek laurowy

Mięso zalać 11 /2 I zimnej wody, dodać listek laurowy, ziele angielskie i ugotować do miękkości, po czym wyjąć i pokrajać na kawałki. Wywar przecedzić. Kapustę odcisnąć z soku (sok zachować) i pokrajać na krótsze kawałki. Włożyć do rondla, podlać niewielką ilością wywaru mięsnego i dusić do miękkości. Włoszczyznę obrać, pokrajać w cienki makaronik, dodać posiekane cebule, przesmażyć na margarynie, włożyć do garnka z duszącą się kapustą i gotować razem jeszcze 15 min. Wywar mięsny zagotować, dodać miękką kapustę i jeszcze chwilę pogotować razem. Dodać pastę pomidorową, roztarte ząbki czosnku, przyprawić surowym sokiem kapuścianym, solą i posiekaną zieleniną. Przed podaniem podprawić zasmażką z topionej słoniny i mąki. Podawać z kulebiakiem (zob. następny przepis).

PowrótStrona Główna

Zupa rybna - sztokholmska

1 kg różnych ryb
5 łyżek oleju
1,1/2 I rosołu miźsnego z kostki
4 ziemniaki
1 /2 szklanki białego wina
por
5 ziaren ziela angielskiego
2 listki laurowe
2 cebule
2 ząbki czosnku
pieprz mielony
sól

Por i cebulę oczyścić i pokrajać, czosnek drobno posiekać. W rondlu rozgrzać olej, podsmażyć przygotowane jarzyny, zalać rosołem, dodać przyprawy. Gdy płyn się zagotuje, włożyć kawałki oczyszczonych i umytych ryb oraz pokrajane ziemniaki. Przykryć i gotować na bardzo słabym ogniu. Po ugotowaniu dodać wino i podawać na stół.

PowrótStrona Główna

Zupa piwna

butelka (ok.1/3 I) jasnego piwa
butelka piwa ciemnego
skórka z pomarańczy
2 łyżki cukru
żółtko
3 łyżki mleka
sól
2 łyżki mąki

Piwo zagotować ze skórką pomarańczową. Łyżkę mąki rozmieszać w mleku, dodać do piwa. Żółtko rozmieszać z resztą mąki, dodając trochę mleka, po czym wlać do zupy. Całość zagotować i zestawić z ognia. Podawać zupę z ciemnym, słodkim pieczywem (piernik, pumpernikiel).

PowrótStrona Główna

Zupa z żółtej fasoli

Szklanka żółtej fasoli
3 cebule
45 dag solonej słoniny
łyżeczka majeranku
2 łyżeczki suszonego tymianku
3 goździki
cukier

Fasolę opłukać pod bieżącą wodą, zalać 1 I wody, zagotować na silnym ogniu, gotować 2-3 min, po czym ogień zmniejszyć tak, by fasola tylko "pykała" przez 1 godz. Po tym czasie dodać słoninę w kawałku, 2 posiekane cebule i 1 całą, naszpikowaną goździkami. Gotować jeszcze 1 godz. Dopiero wtedy dodać zioła i jeszcze przez 15 min trzymać zupę na ogniu. Fasola nie powinna się rozpaść. Przed podaniem osłodzić zupę do smaku. Słoninę pokrajać w cienkie plastry i włożyć je do zupy albo podać osobno - z musztardą i chlebem.

PowrótStrona Główna

Zupa paniscia (Paniscia)

Czas przyrządzania i gotowania - 2 godziny 15 minut.

200 g ryżu
120 g łuskanej czerwonej fasoli
60 g mortadeli wątrobowej
30 g wieprzowej skóry
30 g słoniny
30 g masła
1 łodyga selera naciowego
2 marchewki
1/4 włoskiej kapusty
2 pomidory
1 cebula
1 szklanka czerwonego wina barbera

Posiekane marchewki, seler, kapustę i pomidory gotować około godziny razem z pokrojoną skórą wieprzową i fasolą w 1 1/2 l wody. W tym czasie w drugim naczyniu podsmażyć pokrojoną słoninę, masło, drobno pokrojoną cebulę i mortadelę. Po krótkim smażeniu wsypać do rondla ryż, wlać wino i gotować, dodając stopniowo ugotowane wcześniej jarzyny z wywarem. Przed podaniem na stół odstawić zupę na 4 minuty, żeby nabrała smaku.

PowrótStrona Główna

Zupa z ciecierzycy z wieprzowiną (Zuppa di ceci e costine)

Czas przyrządzania i gotowania - 5 godzin 30 minut, moczenie ciecierzycy - 24 godziny.

200 suchej ciecierzycy
4 małe kotlety wieprzowe
30 g słoniny
1 mały ziemniak
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1/2 cebuli i 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
30 g tartego parmezanu
4 grzanki z chleba tostowego
sól i pieprz

Ciecierzycę moczoną 24 godziny gotować w tej samej wodzie przez 3 godziny. Pokrojoną słoninę smażyć w rondlu około 5 minut razem z posiekaną pietruszką i cebulą. Do tego samego rondla włożyć odcedzoną ciecierzycę i zalać 2 I wrzącej posolonej wody. Do gotującej się zupy włożyć wieprzowe kotlety, obrany i pokrojony ziemniak i koncentrat pomidorowy. Po 2 godzinach gotowania zupa będzie gotowa. Ugotowane kawałki ziemniaka rozetrzeć w celu zagęszczenia zupy. Podawać z parmezanem i grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna (Brodetto di pesce di scoglio)

Czas przyrządzania i gotowania -1 godzina.

1 ryba skorpena o wadze 400 g
1 ryba kapłon (gallinella) o wadze 400 g
1 ryba barnena o wadze 300 g
1 cebula pokrojona w cienkie plastry
1 drobno pokrojona szalotka
1/2 szklanki białego wina
1 ząbek czosnku
1 gałązka tymianku
1 łyżka pokrojonej natki pietruszki
6 łyżek oliwy z oliwek
sól

Ryby wyczyścić, wypatroszyć, dokładnie umyć i pokroić w dzwonka. Do płaskiego rondla wlać oliwę, podgrzać ją, a następnie dodać 2 ryby z cebulą, szalotką, czosnkiem i tymiankiem i smażyć 2 minuty. Po upływie tego czasu ryby z dodatkami podlać winem i odrobinę posolić, gotować około 10 minut, a gdy wino odparuje, do rondla dolać wody i trzymać pod przykryciem do momentu, aż woda zagotuje się. Wtedy zdjąć pokrywkę, zmniejszyć ogień i gotować zupę na wolnym ogniu jeszcze 35 minut. Po upływie tego czasu łyżką cedzakową wyjąć ryby, wywar przecedzić przez sito i posypać natką pietruszki. Podawać oddzielnie zupę z kromkami pieczonego chleba natartymi czosnkiem i oddzielnie rybę.

PowrótStrona Główna

Zupa z sosem pesto (Minestrone al pesto)

Czas przyrządzania i gotowania - 30 minut.

100 g świeżej fasoli borlotti
100 g świeżego groszku
1/2 główki poszatkowanej włoskiej kapusty
1 obrany ziemniak (w całości)
100 g włoszczyzny
1 pokrojona cebula
1 pokrojony por
1 kawałek pokrojonego selera naciowego
1 ząbek czosnku
1 grubo pokrojona marchew
1 grubo pokrojona cukinia
1 pomidor, sparzony, obrany ze skórki i podzielony na ćwiartki
100 g drobnego makaronu
5 łyżek genuińskiego sosu pesto
3 łyżki tartego parmezanu
4 łyżki oliwy z oliwek
sól

Do dużego rondla wlać oliwę i przyrumienić na niej cebulę. Następnie do rondla dodać por, czosnek, seler, marchew, cukinię, pomidor i gotować 4 minuty, ciągle mieszając. Po upływie tego czasu dołożyć resztę warzyw, dolać wody, posolić i gotować jeszcze około godziny. Z rondla wydobyć gotowanego w całości ziemniaka, rozgnieść go i ponownie wrzucić do zupy. Do gotującej się zupy wsypać makaron, pamiętając o tym, by go nie rozgotować. Gdy zupa będzie gotowa, zdjąć rondel z ognia, dodać sos i tarty ser i bezpośrednio potem podawać na stół.

PowrótStrona Główna

Zupa z małży po marynarsku (Zuppa di cozze alla marinara)

Czas przyrządzania i gotowania - 25 minut.

1 kg małży (omułki) - skorupki dokładnie oczyścić
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 ząbek zgniecionego czosnku
1/2 szklanki białego wina
4 kromki opieczonego chleba
6 łyżek oliwy z oliwek
pieprz

Do dużego rondla wlać wodę, włożyć małże i zagotować. Gdy tylko małże się otworzą, wyjąć je z wody i każdą wyjąć z muszelki. Wodę, w której gotowały się małże, przecedzić. Na małym ogniu ustawić rondel, wlać do niego oliwę, rozgrzać ją i podsmażyć czosnek.
Następnie dodać mule, podlać winem, po czym dolać przecedzoną wodę, w której się gotowały. Doprowadzić zupę do wrzenia i gotować jeszcze minutę, potem dodać posiekaną natkę pietruszki, wlać odrobinę oliwy i posypać pieprzem. Zupę podawać gorącą z grzankami natartymi czosnkiem.

PowrótStrona Główna

Zupa z warzyw strączkowych (Zuppa di legumi alla spezzina)

Czas przyrządzania i gotowania - 2 godziny 40 minut oraz 24 godziny na moczenie ciecierzycy i 9 godzin na moczenie fasoli i pszenicy.

200 g ciecierzycy
200 g suszonej fasoli
80 g ziaren pszenicy
1 gałązka rozmarynu
6 łyżek oliwy z oliwek
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Namoczone ziarna ciecierzycy i pszenicy odcedzić, włożyć do rondla, zalać sporą ilością wody ze szczyptą soli i gotować. Fasolę również odcedzić, włożyć do drugiego rondla, zalać 1 I wody, dodać szczyptę soli i gotować około 2 godzin. Fasolę ponownie odcedzić, włożyć do rondla z gotującą się ciecierzycą i pszenicą, dosolić, dodać gałązkę rozmarynu i dalej gotować bez przykrycia jeszcze 5 minut. Następnie zupę przyprawić czarnym pieprzem i oliwą z oliwek i podawać w głębokich talerzach.

PowrótStrona Główna

Zupa genueńska (Zuppa genovese)

Czas przyrządzania i gotowania -1 godzina.

250 g ogórecznika lekarskiego
250 g umytej sałaty
50 g oczyszczonej rzeżuchy
50 g mieszanych świeżych ziół (bazylia, oregano, natka pietruszki itp.)
1 pokrojona w plastry szalotka
1 pokrojony por
40 g parmezanu
2 jajka
5 łyżek wazowych rosołu
6 łyżek oliwy z oliwek
sól
pieprz

Sałatę i ogórecznik dokładnie umyć, mokre umieścić w rondlu z wodą i 4 minuty gotować pod przykryciem. Liście odcedzić, wycisnąć i posiekać. W płytkim rondlu rozgrzać oliwę i podsmażyć szalotkę, por, rzeżuchę i posiekane zioła, po czym połączyć z pokrojonymi wcześniej warzywami, posolić i popieprzyć. Zupę gotować na wolnym ogniu 30 minut. Jajka roztrzepać trzepaczką i wlać do rondla, następnie dodać jeszcze tarty ser. Wszystkie składniki delikatnie wymieszać i gotować jeszcze 30 minut w łaźni wodnej. Następnie całość ostudzić, zawartość rondla po przestudzeniu powinna być ścięta. Pokroić w plastry, nałożyć na głębokie talerze i zalać gorącym rosołem.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna po liguryjsku (Zuppetta di pesce alla ligure)

Czas przyrządzania i gotowania - 30 minut, czas na marynowanie - 3 godziny.

800 g ryby (1 większa oraz małe, drobne rybki morskie dowolnie wybranych gatunków)
300 g sparzonych, obranych ze skórki pomidorów
2 łyżki wazowe rybnego rosołu
1 ząbek czosnku
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1/2 szklanki białego wytrawnego wina
6 łyżek oliwy z oliwek
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Ryby wypatroszyć, dokładnie umyć i odfiletować. Dużą rybę pokroić na cztery kawałki. Z głów, kręgosłupów, płetw oraz włoszczyzny ugotować rosół. Do szerokiego i płaskiego rondla wlać połowę przygotowanej porcji oliwy, oliwę rozgrzać, a na dnie rondla ułożyć porcje najpierw dużej ryby, a potem małych rybek. Gdy ryby zaczną się podsmażać, podlać je winem, a na wierzchu położyć warstwę rozdrobnionych pomidorów. Rondel przykryć pokrywką i gotować ryby na wolnym ogniu jeszcze 20 minut. Po upływie tego czasu wlać 2 łyżki wazowe rosołu rybnego i ewentualnie dosolić. Ryby i rosół podawać od razu na talerzach, posypane natką pietruszki, pieprzem oraz pokropione odrobiną aromatyzowanej czosnkiem oliwy. Oliwę czosnkową przyrządza się w następujący sposób: czosnek należy pokroić w słupki, do małego rondla wlać oliwę, dodać do niej czosnek i przez 2 minuty trzymać na bardzo wolnym ogniu.

PowrótStrona Główna

Zupa gulaszowa á la puszta – kuchnia węgierska

500 g wołowiny bez kości
sól
500 g kości wołowych
1 pęczek zielonej pietruszki
2 cebule
liście selera
2 pomidory
500 g ziemniaków
mała puszka koncentratu pomidorowego
2 łyżeczki mielonej papryki
1 papryka
1-2 strąki suszonego pieprzu tureckiego
2 łyżeczki majeranku
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka kminku

Opłukane mięso i obrane ziemniaki pokroić w kostkę, pomidory i świeżą paprykę pokroić w plasterki, włożyć ze wszystkimi innymi dodatkami do garnka napełnionego w trzech czwartych zimną wodą. Gotować (podobnie jak rosół) na małym ogniu tak długo, aż mięso i ziemniaki będą miękkie. Przed podaniem na stół usunąć kości.

PowrótStrona Główna

Zupa szczawiowa – kuchnia węgierska

250 g szczawiu
1 filiżanka kwaśnej śmietany
30 g tłuszczu sól
1 łyżka mąki
2 jaja ugotowane na twardo

Liście szczawiu (łodygi usunąć) opłukać kilka razy, włożyć je do rozgrzanego tłuszczu, posolić i pod przykryciem tak długo dusić na małym ogniu, aż się prawie rozgotują. Szczaw oprószyć następnie mąką, dobrze wymieszać, dodać śmietanę i tyle wody, aby powstała dostatecznie zawiesista zupa. Jeszcze przez kilka minut pogotować i przed podaniem dodać do niej pokrojone jaja.

PowrótStrona Główna

Zupa z suszonych grzybów – kuchnia węgierska

54 g suszonych grzybów 1/2 filiżanki kwaśnej śmietany
1 łyżka mąki
2 żółtka
30 g masła
wywar z mięsa
1 pęczek zielonej pietruszki

Grzyby umyć, drobno pokroić i gotować w wywarze z mięsa aż będą miękkie. Z masła i mąki przyrządzić białą zasmażkę, udusić w niej drobno posiekaną zieloną pietruszkę, zasmażkę dodać do zupy grzybowej i raz zagotować. W wazie, w której zupa zostanie podana na stole, wymieszać żółtka z kwaśną śmietaną i zalać je gorącą zupą.

PowrótStrona Główna

Zupa z sałaty – kuchnia węgierska

1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka octu
100 g wędzonego boczku
20 g masła
2 żółtka

Główki sałaty rozdzielić na liście, umyć je, pokroić na cienkie paski i na małym ogniu udusić na oleju pod przykryciem. Dodać posiekany koperek i roztarty czosnek, posolić, dolać wody i zagotować. Mąkę wymieszać z kwaśną śmietaną i dodać do zupy, posolić, dodać cukier ocet i mocno zagotować. Wędzony boczek pokroić w kostkę i przetopić na chrupiące skwarki, które należy oddzielić od tłuszczu. W wazie przeznaczonej na zupę wymieszać masło z żółtkami i zalać gorącą zupą. Zupę należy podawać bardzo gorącą, posypaną na wierzchu chrupiącymi skwarkami.

PowrótStrona Główna

Zupa z czerwonych buraków – kuchnia węgierska

400 g buraków czerwonych (z konserwy)
sól
2 filiżanki kwaśnej śmietany
1 łyżeczka cukru
1 łyżka mąki
2 żółtka

Buraki odcedzić, dwie trzecie utrzeć na tarce, pozostałą część pokroić w małą kostkę. Utarte buraki zagotować w 1-1,5 I wody. 3 łyżki kwaśnej śmietany rozmieszać z mąką i odrobiną wody. Dodać do zupy, wymieszać i raz zagotować. Dodać buraki pokrojone w kostkę, przyprawić do smaku solą, cukrem i gotować przez kilka minut. W wazie wymieszać dokładnie żółtka ze śmietaną i zalać je gorącą zupą.

PowrótStrona Główna

Zupa-krem z kapusty włoskiej – kuchnia węgierska

1 główka kapusty włoskiej (ok. 500 g)
1 pęczek koperku
40 g masła
odrobina pieprzu
1 łyżka mąki
1 filiżanka kwaśnej śmietany
sól
2 żółtka

Kapustę umyć i pokroić na cienkie paski, zalać posoloną wodą i ugotować. Z masła i mąki przyrządzić białą zasmażkę, dodać do niej posiekany koperek, zalać wywarem z kapusty i mocno zagotować; trochę przestudzić i wraz z kapustą przetrzeć przez sito. Jeszcze raz zagotować wszystko na małym ogniu. W wazie, w której zamierzamy zupę-krem podać na stół, wymieszać żółtka z kwaśną śmietaną i pieprzem i zalać gorącą zupą.

PowrótStrona Główna

Klausenburska zupa kartoflana – kuchnia węgierska

400g ziemniaków
1 łyżeczka drobno posiekanego selera
2 łyżki mąki
1 łyżeczka mielonej papryki
50g tłuszczu
wywar z mięsa
1 łyżeczka tartej cebuli
sól
1 łyżeczka drobno posiekanej zielonej
1 filiżanka kwaśnej śmietany
pietruszki

Ziemniaki obrać, pokroić w drobną kostkę i zalać zimną wodą. Z mąki i tłuszczu przyrządzić zasmażkę, dodać do niej cebulę, pietruszkę, seler, mieloną paprykę i ziemniaki. Wszystko dobrze wymieszać i na słabym ogniu dusić około 5min., potem zalać wywarem z mięsa i gotować tak długo, aż ziemniaki będą miękkie. Trochę posolić. Zupę wlać do wazy na kwaśną śmietanę. Dobrze wymieszać i podawać gorącą.

PowrótStrona Główna

Edenburska zupa kartoflana – kuchnia węgierska

500 g ziemniaków
sól
2 marchwie
40 g masła
1 pęczek zielonej pietruszki
2 żółtka
1/2 I mleka

Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę, umyć, zalać wodą i odrobiną mleka, ugotować na miękko pod przykryciem i przetrzeć je przez sito. Marchew pokrajać w cienkie plastry, zieloną pietruszkę drobno posiekać i razem udusić na 20 g masła, potem wymieszać z przetartymi ziemniakami, zalać resztą mleka i zagotować. Żółtka i resztę masła wymieszać w wazie i zalać gorącą zupą.

PowrótStrona Główna

Zupa z dyni – kuchnia węgierska

mała dynia (ok.1 kg)
2 łyżki mąki
1 pęczek koperku
sól
2 filiżanki kwaśnej śmietany
wywar z mięsa
50 g masła
2 żółtka

Młodą dynię obrać, przepołowić wzdłuż, usunąć miękki miąższ z pestkami i pokrajać w drobną kostkę. Dusić ją na wolnym ogniu w 30 g masła z odrobiną wody i posiekanym koperkiem. Następnie przetrzeć przez sito i połączyć ze śmietaną wymieszaną z mąką. Posolić, zalać wywarem mięsnym i jeszcze raz zagotować. Wlać do wazy na żółtka wymieszane z masłem. Zupę podawać gorącą.

PowrótStrona Główna

Zupa fasolowa – kuchnia węgierska

200 g kolorowej fasoli
1 por
2-3 marchwie
4 parówki
2 pietruszki
50 g tłuszczu
1 pęczek zielonej pietruszki
2 łyżki mąki
1 liść selera
sól
2 ząbki czosnku
ocet
2-3 pomidory,
2 łyżeczki mielonej papryki
2 świeże papryki,
1-2 strąki tureckiego pieprzu

Namoczoną poprzedniego dnia fasolę odsączyć, przepłukać zimną wodą i ugotować na pół miękko w osolonej wodzie. Marchew i pietruszkę przepołowić wzdłuż, strąki świeżej papryki podzielić na ćwiartki, pomidory rozkrajać na pół i razem z liściem selera i strąkami tureckiego pieprzu dodać do fasoli. Dusić wszystko na małym ogniu pod przykryciem do miękkości, uważając, aby poszczególne warzywa się nie rozpadły. Z tłuszczu i mąki przyrządzić jasną zasmażkę i wmieszać do niej roztarty czosnek, posiekaną zieloną pietruszkę i mieloną paprykę. Zupę po dodaniu do niej zasmażki i pokrajanych w plasterki parówek gotować jeszcze 10 min. Przed podaniem na stół przyprawić ją do smaku odrobiną octu.

PowrótStrona Główna

Chłopska zupa gulaszowa – kuchnia węgierska

1 kg ziemniaków
3-4 pomidory
50 g tłuszczu
1 łyżeczka mielonej papryki
1 duża cebula
trochę kminku
1 ząbek czosnku
sól
2 strąki papryki

Posiekaną cebulę udusić na tłuszczu na złoty kolor, dodać mieloną paprykę i roztarty czosnek, zalać wodą i zagotować. Dodać sól, pokrojone w kostkę ziemniaki oraz pokrojone w plasterki strąki papryki i pomidory. Całość przyprawić kminkiem i gotować tak długo pod przykryciem, aż ziemniaki będą miękkie.

PowrótStrona Główna

Zupa fasolowa z estragonem – kuchnia węgierska

250 g białej fasoli
ocet estragonowy
30 g tłuszczu
sól
1 łyżka mąki
1 filiżanka kwaśnej śmietany
trochę estragonu

Namoczoną poprzedniego dnia fasolę odsączyć i ugotować w osolonej wodzie. Przyprawić drobno posiekanym estragonem. Zagęścić zupę jasną zasmażką, wymieszać z kwaśną śmietaną i jeszcze raz zagotować. Przed podaniem na stół przyprawić octem estragonowym lub octem winnym.

PowrótStrona Główna

Koszycka zupa kartoflana – kuchnia węgierska

500 g ziemniaków
mąka
40 g masła
wywar z mięsa
50 g tartego sera
sól

Ziemniaki obrać, pokrajać w kostkę, zalać wodą, aby były ledwo przykryte, i ugotować do miękkości. Przetarte przez gęste sito ziemniaki wymieszać z masłem, utartym serem i taką ilością mąki, aby powstała elastyczna masa. Ciągle mieszając, ostrożnie dolewać do papki wywar z mięsa i gotować zupę jeszcze ok.10 min.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa – kuchnia węgierska

2-3 marchwie
150 g zielonego groszku
2 pietruszki
50 g masła
1/2 selera
1 łyżeczka mąki
1 por
sól
100 g świeżych grzybów
4 łyżki kwaśnej śmietany

Warzywa pokrajać w drobną kostkę, grzyby na cienkie paseczki i razem z masłem (30 g) i odrobiną wody udusić na półmiękko. Potem dodać zielony groszek i dalej dusić. Z 20 g masła i mąki przyrządzić jasną zasmażkę, zalać ją wodą i do gotującej się zasmażki dodać uduszone warzywa i grzyby. Wszystko razem pogotować jeszcze przez kilka minut i przyprawić do smaku kwaśną śmietaną.

PowrótStrona Główna

Zupa purée z wątróbki – kuchnia węgierska

400 g wątroby wieprzowej
wywar mięsny
50 g masła
2 żółtka
1 łyżka mąki
sól

Wątróbkę oczyścić, drobno posiekać, poddusić na maśle, oprószyć mąką i dalej dusić. Następnie zalać ją wywarem mięsnym i ugotować do miękkości, przetrzeć przez sito i jeszcze raz zagotować w wywarze. Posolić. Roztarte żółtka wlać do wazy i zalać gorącą zupą.

PowrótStrona Główna

Debreczyńska zupa jajeczna – kuchnia węgierska

30 g tłuszczu
sól
1 łyżka mąki
szczypta cukru
1 mata cebula
4 jaja
1 łyżeczka mielonej papryki
4 łyżki kwaśnej śmietany
ocet

Z mąki i tłuszczu przyrządzić złotą zasmażkę, dodać do niej posiekaną cebulę, mieloną paprykę i cukier. Zasmażkę rozprowadzić wodą, posolić i gotować 15 min. na małym ogniu. Ostrożnie wbijać kolejno cztery jaja i gotować je tak długo, aż białka się zetną. Przyprawić zupę octem i przed podaniem na stół wymieszać ją z kwaśną śmietaną.

PowrótStrona Główna

Zupa z makaronowego ciasta – kuchnia węgierska

500 g ziemniaków
150 g wędzonego boczku
1 jajo
1 łyżeczka mielonej papryki
mąka
1 strąk tureckiego pieprzu
sól

Z mąki i jaja zagnieść twarde ciasto, cienko je rozwałkować i na oprószonej mąką stolnicy zostawić do wysuszenia. Później rozrywać je rękami na kawałki wielkości 1 cm. Ziemniaki obrać, pokrajać w kostkę i ugotować na pół miękko w osolonej wodzie. Usmażyć na patelni drobno pokrojony boczek wędzony i po wyjęciu skwarek zrumienić na wytopionym tłuszczu kawałki ciasta. Zrumienione na złoty kolor kawałki oprószyć mieloną papryką, zalać wywarem z ziemniaków, posolić, dodać pieprz turecki i stopniowo dodawać na półmiękkie kostki ziemniaków oraz skwarki. Gotować dalej na bardzo słabym ogniu, aby ciasto się nie rozpadło. Kto nie ma czasu albo ochoty samemu przyrządzić ciasta makaronowego, może posłużyć się gotowym makaronem jajecznym, co znacznie skróci czas przygotowania zupy.

PowrótStrona Główna

Zupa wielkanocna – kuchnia węgierska

wywar z szynki
łyżka soku z cytryny
2 filiżanki kwaśnej śmietany

Zupa ta przyrządzana jest na wywarze powstałym z gotowania szynki wielkanocnej. Jeśli wywar jest za tłusty lub za słony, trzeba go rozcieńczyć pół na pół z wodą, później zagotować i dodać do niego kwaśną śmietanę wymieszaną z sokiem cytrynowym. Jeszcze raz zagotować i przyprawić do smaku sokiem z cytryny.

PowrótStrona Główna

Zupa z jagnięcia z estragonem – kuchnia węgierska

głowa jagnięcia
1 łyżka mąki
2 jagnięce nóżki
2 żółtka
2 porcje włoszczyzny
1 filiżanka kwaśnej śmietany
1 cebula
ocet
szczypta drobno posiekanych liści estragonu
sól
obsmażony chleb

Z głowy jagnięcia zdjąć skórę, dokładnie ją oczyścić i usunąć tłuszcz. Głowę i nóżki dokładnie wypłukać i razem z włoszczyzną gotować w osolonej wodzie. Po jakimś czasie dodać liście estragonu i posiekaną cebulę; gdy wszystko jest miękkie, przecedzić, dodać kwaśną śmietanę wymieszaną z mąką, przyprawić octem i zagotować. Mięso oddzielić od kości i włożyć do zupy. Szpik podawać z obsmażonymi kromkami chleba.

PowrótStrona Główna

Zupa karpacka – kuchnia węgierska

350 g baranich żeberek
trochę kminku
1 cebula
200 g fasolki szparagowej
40 g tłuszczu
200 g ziemniaków
1 łyżeczka mielonej papryki
1 liść laurowy
sól
2 filiżanki kwaśnej śmietany

Posiekaną cebulę zrumienić na rozgrzanym tłuszczu, dodać pokrajane w kostkę żeberka, mieloną paprykę, kminek i liść laurowy, posolić i wolno dusić pod przykryciem. Obrane ziemniaki pokrajać w kostkę i razem z fasolką szparagową gotować w osolonej wodzie w innym garnku. Gdy są prawie miękkie wlać do mięsa razem z wywarem i gotować do miękkości. Dodać kwaśną śmietanę i jeszcze raz zagotować. Zupę podawać gorącą.

PowrótStrona Główna

Zupa z podrobów drobiowych – kuchnia węgierska

400 g podrobów z kurczaka
1 pęczek zielonej pietruszki
2 marchwie
1 łyżeczka posiekanej cebuli
2 pietruszki
40 g masła
1 kalarepa
2 żółtka
plaster selera
1 filiżanka kwaśnej śmietany
100 g fasolki szparagowej
sok z cytryny
50 g świeżych grzybów sól

Podroby z kurczaka dokładnie umyć, ugotować w osolonej wodzie, często szumując. Oczyszczoną włoszczyznę pokroić w kostkę, grzyby pokroić w plasterki; wszystko razem z fasolką szparagową i cebulą dusić w tłuszczú, w razie potrzeby dolewać trochę wody, dodać dc miękkich podrobów i jeszcze przez kilka minut pogotować. W wazie, w której zupa podana zostanie na stół, wymieszać żółtka z kwaśną śmietaną, sokiem z cytryny i posiekaną zieloną pietruszką i zalać gorącą zupą.

PowrótStrona Główna

Zupa mnichów – kuchnia węgierska

500 g karpia
1 filiżanka kwaśnej śmietany
1 pęczek zielonej pietruszki
1 łyżka mąki
1-2 łyżki tartej bułki
sól
40 g masła

Rybę oczyścić, usunąć ości, zemleć w maszynce do mięsa i udusić w maśle z tartą bułką i drobno posiekaną zieloną pietruszką. Zalać gorącą wodą i posolić. Dodać kwaśną śmietanę wymieszaną z mąką zagotować zupę i natychmiast gorącą podać na stół.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna – kuchnia węgierska

750 g ryby (dowolnie wybranej)
sól
2-3 marchwie
1 łyżeczka cukru
2 pietruszki
1 łyżka mąki
plaster selera
1 filiżanka kwaśnej śmietany
50 g świeżych grzybów
1 łyżeczka mielonej papryki
1 cebula
2-3 łyżki octu
1 liść laurowy
30 g masła
szczypta pieprzu
40 g tłuszczu
1 pęczek zielonej pietruszki

Rybę oczyścić i gotować do miękkości w osolonej wodzie z dodatkiem octu, pieprzu i liścia laurowego. Wywar odcedzić, mięso oddzielić od ości i ułożyć na talerzu. Cukier zrumienić na tłuszczu, dodać posiekaną cebulę i mąkę, otrzymaną zasmażkę przyprawić papryką i zalać wywarem z ryby. Włoszczyznę oczyścić, pokroić wzdłuż na cienkie paski, podobnie postąpić z grzybami; wszystko udusić lekko w maśle dodać do zupy i gotować do miękkości. Przed podaniem włożyć do zupy kawałki ryby, jeszcze raz zagotować i wlać do wazy na kwaśną śmietanę.

PowrótStrona Główna

Zakwaszona zupa z gołębia – kuchnia węgierska

1 młody gołąb
1 łyżka mąki
30 g tłuszczu
sól
2 marchwie
sok z 1/2 cytryny
1 pietruszka
2 żółtka
plaster selera
1/2 filiżanki kwaśnej śmietany

Wypatroszonego, oczyszczonego gołębia podzielić na cztery części, umyć i dusić na małym ogniu, dodać pokrojoną w plasterki włoszczyznź, zalaę odrobiną wody (1/2 łyżki wazowej), posolię i udusię na półmiźkko. Oprószyę mąką i dobrze wymieszaę, dolaę wody i wszystko razem gotowaę do miźkkości. W wazie utrzeę na jednolitą masź żółtka, kwaśną śmietanź i sok z cytryny, dodaę drobno posiekaną zieloną pietruszkę i zalać gorącą zupą.

PowrótStrona Główna

Zupa mięsna książęca – kuchnia węgierska

Nie ma zwyczaju komentowania recept kucharskich. W tym szczególnym przypadku muszę to jednak uczynić, ponieważ jest to najlepsza węgierska zupa mięsna. W pięknym kraju naddunajskim częstowano nią książęta, królów i cesarzy. Zupa ugotowana z podanej ilości składników starcza dla więcej osób niż cztery, resztę można wciąż odgrzewać i podawać na stół.

1 kg polędwicy
1 świeża papryka
500 g kości wołowych
1 cebula
4-5 kości szpikowych
1 ząbek czosnku
1/4 główki włoskiej kapusty
kilka ziarenek pieprzu
1/4 główki białej kapusty
1 ziemniak
1/2 selera z nacią
sól
2 kalarepy
1 pęczek zielonej pietruszki
3 marchwie
szczypta mielonej papryki
2 pietruszki
1 strąk suszonego pieprzu tureckiego
20 g suszonych grzybów
20 g tłuszczu
1 pomidor
makaron

Mięso i kości umyć w zimnej wodzie, zalać w garnku 3 I wody i gotować na małym ogniu 1 godz., od czasu do czasu szumując. Warzywa umyć, 2 marchwie i pietruszki podzielić wzdłuż na części, seler i kalarepy przekroić na pół, ćwiartki główek kapusty pozostawić w całości, podobnie jak obraną cebulę i ząbek czosnku. Strąk papryki przekroić na pół i oczyścić z pestek i włókien, suszone grzyby namoczyć na 15 min., po czym wszystkie warzywa i zieleninę razem z pomidorem pozostawionym w całości włożyć do zupy i dalej gotować na małym ogniu, pamiętając o częstym szumowaniu. Dodać jeszcze obrany ziemniak i związane mocną nitką kości szpikowe (żeby szpik się nie rozlał w czasie gotowania). Trzecią marchew utrzeć na drobnej tarce, poddusić w odrobinie tłuszczu i dodać do zupy. Teraz wszystkie warzywa znajdujące się w zupie ugotować do miękkości, potem zestawić z ognia, dolać łyżkę wazową zimnej wody i odstawić na 10 min. Zupę przecedzić, usuwając prawie w całości warstwę tłuszczu. Połowę gorącej zupy wlewamy do wazy, w drugiej połowie gotujemy makaron, który potem razem z zupą dolewamy do wazy. Gotowane warzywa podajemy oddzielnie, każdy sięga po nie wedle własnego upodobania. Szpik z kości podajemy na osobnym talerzu z solą, pieprzem, mieloną papryką i tostami.

PowrótStrona Główna

Zakwaszona zupa z cielęciny – kuchnia węgierska

350 g cielęciny (mięso z giczy)
1 łyżka mąki
30 g masła
sól
sok z 1 /2 cytryny
2 żółtka
plaster selera
1/2 filiżanki kwaśnej śmietany
pęczek zielonej pietruszki

Zupę tę przyrządza się dokładnie tak samo jak zakwaszoną zupę z gołębia.

PowrótStrona Główna

Zupa z kury á la Ujházy – kuchnia węgierska

1/2 kury
sól
250 g wołowiny
kilka ziarenek pieprzu
250 g kości wołowych
szczypta mielonej papryki
3-4 marchwie
1 łyżeczka drobno posiekanej zielonej pietruszki
3 pietruszki
2 kalarepy
30 g suszonych grzybów
1 seler
100 g zielonego groszku
2 pomidory (lub łyżka przecieru)
kawałek białej kapusty
4 jaja
1 świeża papryka,
makaron (nitki)
1 cebula
100 g pieczarek
3 ząbki czosnku

Dokładnie umytą kurę, mięso i kości włożyć do ok. 3 I zimnej wody i doprowadzić powoli do wrzenia. Posolić i gotować jeszcze 30 min. Na małym ogniu, stale szumując. Dodać oczyszczoną zieleninę, paprykę, pieprz, suszone grzyby i pod przykryciem gotować tak długo, aż mięso i warzywa będą miękkie. Zdjąć z ognia, dolać łyżkę zimnej wody i odstawić na 5 min. Potem przecedzić zupę do innego garnka, mięso kurze oddzielić od kości i po usunięciu skóry pokroić na drobne kawałki. Zupę ponownie wstawić na ogień i ugotować w niej do miękkości rozdrobnione pieczarki, makaron i pokrojone w plasterki warzywa. Następnie włożyć do zupy pokrojone mięso z kury. Jaja pojedynczo ostrożnie wbić do zupy i tak długo gotować, aż białko się zetnie, ale żółtka pozostaną miękkie. Mięsa wołowego nie dodawać do zupy, zostawić je na inną okazję.

PowrótStrona Główna

Zupa z podrobów – kuchnia węgierska

250 g wątroby wołowej lub wieprzowej kilka ziarenek pieprzu
250 g płucek
40 g tłuszczu
2 pęczki włoszczyzny
1 łyżka mąki
3 jaja ugotowane na twardo
sok z cytryny
sól

Wątrobę i płucka razem z włoszczyzną i pieprzem ugotować na miękko w osolonej wodzie. Odcedzić, wątrobę, płucka, włoszczyznę i ugotowane na twardo jaja zemleć w maszynce do mięsa. Przyrządzić jasną zasmażkę, zalać ją ugotowanym wywarem, dodać zmieloną masę, dokładnie wszystko wymieszać i przed podaniem przyprawić do smaku sokiem z cytryny.

PowrótStrona Główna

Zupa cytrynowa na zimno – kuchnia węgierska

2 cytryny
1/8 I białego wina
6 żółtek
3-4 filiżanki wody
ok.100 g cukru

Cytryny dobrze umyć, zetrzeć z nich skórkę i dodać ją do jednolitej masy ukręconej z żółtek, cukru i wyciśniętego z cytryn soku. Zalać masę białym winem wraz z wodą i stale mieszając, gotować aż do uzyskania konsystencji kremu. Po wystygnięciu wstawić zupę do lodówki, podawać, kiedy będzie zimna jak lód.

PowrótStrona Główna

Zupa ze świeżych grzybów – kuchnia węgierska

200 g świeżych grzybów (dowolny gatunek)
1 pietruszka
1 pęczek zielonej pietruszki
30 g masła
1/2 filiżanki kwaśnej śmietany
2 łyżeczki mąki szczypta mielonej papryki
1/2 cebuli
3 łyżki ryżu
2 marchwie wywar z mięsa

Grzyby oczyścić, starannie umyć, drobno pokroić. Cebulę posiekać, marchew i pietruszkę pokroić w drobną kostkę, wszystko udusić na małym ogniu, oprószyć mąką i mieloną papryką, i zalać wywarem z mięsa. Przed zagotowaniem dodać dobrze opłukany ryż i gotować do miękkości. Przyprawić do smaku kwaśną śmietaną i drobno pokrajaną natką pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa brązowa – kuchnia węgierska

150 g wędzonego boczku
2 pietruszki
150 g wołowej wątroby
plaster selera
500 g kości cielęcych
1 kalarepa
1 pęczek zielonej pietruszki
kilka ziarenek pieprzu
3 marchwie
sól

Wędzony boczek pokroić na wąskie plasterki i włożyć do garnka. Ułożyć na nim warstwę drobno pokrojonej wątroby, jako trzecią warstwę kości; przykryć wszystko pokrojoną w krążki włoszczyzną. Dusić na małym ogniu, aż plasterki boczku zarumienią się na złoty kolor. Wtedy zawartość garnka zalać wodą, posolić, dodać ziarenka pieprzu i pęczek zielonej pietruszki w całości i gotować ok. 2 godz.

PowrótStrona Główna

Zupa jabłeczna na zimno – kuchnia węgierska

600 g kwaśnych jabłek
2 filiżanki kwaśnej śmietany
3-4 łyżki cukru
2 żółtka
szczypta cynamonu
skórka z cytryny
1 łyżka mąki
sok z cytryny

Jabłka umyć, usunąć gniazda nasienne, pokroić w cienkie plastry i gotować do miękkości w ok. 1 1/2 I wody razem z cukrem, cynamonem i kawałkiem skórki z cytryny. Mąkę wymieszać z kwaśną śmietaną, zagęścić nią zupę i jeszcze raz zagotować. Żółtka wbić do wazy i wlać na nie ciepłą zupę. Po wystygnięciu przyprawić zupę do smaku sokiem z cytryny i wstawić do lodówki. Podawać na stół, kiedy będzie zimna jak lód. W ten sam sposób można przyrządzić zupę wiśniową lub czereśniową. Wtedy należy usunąć pestki.

PowrótStrona Główna

Zupa malinowa surowa – kuchnia węgierska

500 g malin
1 mała filiżanka słodkiej śmietany
150 g cukru pudru
groszek ptysiowy

Owoce starannie umyć i dokładnie odsączyć, potem przełożyć je do porcelanowej lub kamiennej miski, posypać cukrem i trzymać pod przykryciem 3-4 godz. Następnie dolać słodką śmietanę i wymieszać ją z owocami. Wstawić zupę do lodówki i podawać, kiedy będzie zupełnie zimna, z groszkiem ptysiowym. W ten sam sposób przyrządzić można zupę z porzeczek lub czarnych jagód.

PowrótStrona Główna

Barszcz ukraiński 30 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag kości, najlepiej szpikowych,
3 marchwie (20 dag),
1 kalarepka lub kawałek cukini (10 dag),
1-2 pietruszki (8-10 dag),
40 dag kartofli,
2 cebule,
2 ząbki czosnku,
2 goździki,
1,5 I wody,
1 średni burak ćwikłowy uprzednio upieczony lub ugotowany w skórce,
0,5 szklanki śmietany;
sól,
pieprz,
kwasek do smaku.

Kości i oczyszczone pokrojone warzywa (prócz buraka) włożyć do szybkowaru, zalać wodą, wrzucić przyprawy. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 25-30 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, wyjąć zbędne już kości, wrzucić do zupy obrany i utarty na tarce do jarzyn burak i gotować jeszcze 5 minut bez przykrywania. Wlać rozbełtaną z niewielką ilością zupy śmietanę. Sprawdzić smak i ewentualnie doprawić solą i kwaskiem.

PowrótStrona Główna

Barszcz ukraiński 45 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag kości, najlepiej szpikowych,
15 dag suchej, uprzednio namoczonej na noc (lub młodej, wtedy gotowanie trwa 30 minut) fasoli,
2 buraki ćwikłowe,
10 dag kapusty białej,
2 kartofle,
1-2 pomidory,
1 cebula,
2 marchwie,
2 pietruszki,
3 dag tłuszczu,
1 łyżka mąki,
0,5 szklanki śmietany,
0,5 listka laurowego,
1,2 I wody,
sól,
pieprz,
cukier,
kwasek do smaku.

Kości, fasolę (wraz z wodą, w której się moczyła) oraz oczyszczone i pokrojone warzywa (prócz cebuli) włożyć do szybko- waru, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Wrzucić listek laurowy i pieprz (5-6 ziaren), zamknąć szybkowar i ogrzewać 45 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Oczyszczoną i pokrojoną cebulę zrumienić na tłuszczu, śmietanę wymieszać z mąką i wszystko razem połączyć z zupą. Doprawić solą, cukrem i kwaskiem. U w a g a. Pomidory lepiej pozbawić skórki przed gotowaniem (zanurzyć je we wrzątku, wtedy skórka łatwo schodzi).

PowrótStrona Główna

Fasolówka 45 min – kuchnia z szybkowaru

1 szklanka suchej, uprzednio namoczonej na noc fasoli,
2 marchwie,
1 pietruszka,
2 cebule,
4 kartofle,
10 dag boczku wędzonego,
1,2 I wody,
2 łyżki mąki;
majeranek,
sól do smaku

Fasolę (wraz z wodą, w której się moczyło) oraz oczyszczone i pokrojone warzywa (przy czym cebulę tylko jedną) zalać wodą w szybkowarze, szybkowar zamknąć i ogrzewać 45 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. W tym czasie pokroić boczek, usmażyć, zrumienić na nim oczyszczoną i drobno pokrojoną drugą cebulę. Z mąki i odrobiny wody zagnieść twarde ciasto. Po upływie przewidzianego czasu szybkowar otworzyć, postawić z powrotem na ogień i wetrzeć do zupy ciasto, posługując się tarką do jarzyn, zagotować. Posolić, dodać usmażony boczek z cebulą. U w a g a. Z młodej, nie stwardniałej jeszcze fasoli zupę tę gotuje się około 20 minut.

PowrótStrona Główna

Fasolówka pikantna 50 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag kości,
1 pęczek włoszczyzny,
0,5 szklanki suchej, uprzednio namoczonej na noc fasoli,
2-3 kartofle,
1-2 ogórki kiszone,
1 łyżka tłuszczu,
1-2 strąki papryki (może być konserwowa),
5 dag kiełbasy,
1 ząbek czosnku,
1 łyżka mąki,
1 I wody,
natka pietruszki;
sól,
pieprz,
ostra papryka mielona i przyprawa do zup do smaku

Kości i włoszczyznę włożyć do perforowanej wkładki, wkładkę umieścić w szybkowarze, zalać 1 I wody. Pod wkładkę wyłożyć fasolę. i wlać wodę, w której fasola się moczyła. Szybkowar zamknąć i ogrzewać 30 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. W tym czasie oczyścić i pokroić w kostkę kartofle i ogórki, a obraną z osłonki kiełbasę oraz paprykę pokroić w paski. Z tłuszczu i mąki zrobić białą zasmażkę. Szybkowar otworzyć, wyjąć wkładkę z kośćmi i włoszczyzną. Warzywa, kiełbasę i zasmażkę połączyć z fasolą, posolić, ponownie zamknąć szybkowar i ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po otwarciu szybkowaru doprawić zupę do smaku pieprzem, papryką i przyprawą do zup. Przed podaniem posypać natką pietruszki. Wyjętą włoszczyznę można zużyć na sałatkę do kolacji.

PowrótStrona Główna

Fasolówka po amatorsku 45 min – kuchnia z szybkowaru

1 I wywaru z mięsa i warzyw (lub 0,5 kg kości i włoszczyzna bez kapusty, postępować jak w przepisie na fasolówkę pikantną,
1 szklanka fasoli suchej, namoczonej uprzednio na noc,
2 cebule,
10 dag słoniny,
2 łyżki koncentratu pomidorowego,
10 dag żółtego sera,
1 łyżka siekanej natki pietruszki,
1-2 ząbki czosnku;
sól,
majeranek i dowolna przyprawa do zup do smaku

Fasolę (wraz z wodą, w której się moczyła) zalać w szybkowarze wywarem, szybkowar zamknąć i ogrzewać 45 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. W tym czasie pokroić w kostkę słoninę, usmażyć na niej oczyszczoną i pokrojoną drobniutko cebulę, posiekać czosnek, zetrzeć ser. Otworzyć szybkowar, wszystko wrzucić do fasoli, dodać koncentrat pomidorowy, zagotować. Posolić i doprawić przyprawą do zup, a przed samym podaniem wrzucić natkę pietruszki.

PowrótStrona Główna

Grochówka 45 min – kuchnia z szybkowaru

1 szklanka uprzednio namoczonego na noc grochu (jeśli w połówkach, to nie moczonego), 2-3 marchwie, 3-4 kartofle, 10 dag wędzonego boczku, 1 cebula, 1 I wody; sól do smaku Groch (wraz z wodą, w której się moczył) zalać w szybkowarze wodą, wrzucić oczyszczone i pokrojone kartofle i marchew. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 45 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. W tym czasie pokroić boczek, usmażyć na nim oczyszczoną i pokrojoną drobno cebulę. Po otwarciu szybkowaru zupę posolić i włożyć usmażony boczek z cebulą. U w a g a. Kto lubi, może dać więcej marchwi, zupa jest wtedy bardziej słodka. Kartofli i marchwi można nie kroić. a po otwarciu szybkowaru pognieść tłuczkiem do kartofli.

PowrótStrona Główna

Grochówka pikantna 45 min – kuchnia z szybkowaru

1 I wywaru z kości i warzyw (lub 0,5 kg kości i włoszczyzna bez kapusty postępować jak w przepisie 5), 1 szklanka uprzednio namoczonego na noc 12 grochu (jeśli w połówkach - to nie moczonego), 10 dag dowolnej wędliny, 2-3 pomidory, 1 cebula, 4 dag tłuszczu, 1 łyżka mąki, 0,5 szklanki śmietany, 2 łyżki musztardy, 2 łyżki keczupu; sól, pieprz, czosnek i curry do smaku Groch (wraz z wodą, w której się moczył) zalać w szybkowarze wywarem, szybkowar zamknąć i ogrzewać 35 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć. Jeśli zamiast wywaru użyte były kości i włoszczyzna, to wyjąć wkładkę z nimi. W czasie ogrzewania szybkowaru sparzyć i obrać pomidory ze skórki ŕ pokroić je. Pokroić w paseczki wędlinę, usmażyć na tłuszczu oczyszczoną i posiekaną cebulę, dodać mąkę i lekko ją zrumienić. Po otwarciu szybkowaru wszystko połączyć z grochem, wrzucić czosnek, posolić i ponownie zamknąć szybkowar, po czym ogrzewać jeszcze 10 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Na koniec przyprawić śmietaną, musztardą, keczupem, dodać do smaku pieprzu i curry.

PowrótStrona Główna

Grochówka z grzankami 40 min – kuchnia z szybkowaru

1 szklanka uprzednio namoczonego na noc grochu (jeśli w połówkach – to nie moczonego), 4-6 marchwi,
1 łyżka masła lub smalcu,
1 I wody;
sól i przyprawa do zup,
"Jarzynka" lub "Vegeta" do smaku;
parę łyżek oleju bezwonnego, np. sojowego,
czerstwa bułka na grzanki

Groch (wraz z wodą, w której się moczył), oczyszczoną i pokrojoną marchew oraz tłuszcz zalać w szybkowarze wodą, szybkowar zamknąć i ogrzewać 40 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. W tym czasie pokroić bulkę w kostkę o boku niej więcej 1 cm i obrumienić ze wszystkich stron na oleju, robiąc w tej sposób grzanki. Po otwarciu szybkowaru całą zawartość zmiksować, doprawić do smaku solą i przyprawą do zup. Przed podaniem wrzucić grzanki.

PowrótStrona Główna

Grochówka z połówek grochu 27 min – kuchnia z szybkowaru

1 szklanka grochu w połówkach,
szczypta tymianku lub macierzanki,
10 dag wędzonego boczku,
1 I wody,
1 szklanka mleka (lub 3 łyżki mleka w proszku rozpuszczonego w szklance wody);
sól i pieprz do smaku

Podrumienić w szybkowarze pokrojony boczek, wlać wodę, wsypać groch, szczyptę pieprzu, soli i tymianku. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 27 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, dodać po trochu mleko i gotować jeszcze 3 minuty bez przykrycia.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak po alzacku – kuchnia z szybkowaru

50 dag kiszonej kapusty,
2 duże kartofle,
1 cebula,
10 dag kiełbasy,
1 ząbek czosnku,
5 dag tłuszczu,
1,5 I wody,
2-3 kostki maggi;
4-5 ziaren jałowca,
sól i pieprz do smaku

Kapustę kiszoną odcisnąć i przepłukać (gdy jest bardzo kwaśna - obgotować przez 5 minut w nie solonej wodzie i odcedzić lub, lepiej, dodać odpowiednią ilość kapusty słodkiej). W szybkowarze przysmażyć na tłuszczu pokrojoną kiełbasę oraz oczyszczoną i posiekaną cebulę, wrzucić na to kapustę, kartofle i przyprawy, zalać wodą i dodać kostki maggi. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 40 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po otwarciu szybkowaru sprawdzić smak i ewentualnie dosolić.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak po francusku 45 min – kuchnia z szybkowaru

Około 50 dag świeżej kapusty,
1 kg bobu w strąkach;
2 marchwie,
2 rzepki (lub kalarepki),
2 goździki,
2 ząbki czosnku,
2-3 kartofle,
1 łyżka przyprawy "Jarzynka" lub "Vegeta",
50 dag solonej wieprzowiny,
1 komplet podróbek z gęsi bez wątróbki (skrzydła, szyja, nóżki itd.),
5-6 ziaren pieprzu,
2 I wody;
sól,
majeranek i listki bazylii do smaku

Wieprzowinę wymoczyć w zimnej wodzie w celu usunięcia nadmiaru soli. Bób wyłuskać, marchew oskrobać, rzepkę i kartofle obrać, wszystko umyć, pokroić w dość duże kawałki, kapustę poszatkować. Włożyć do szybkowaru, zalać wodą, dodać pieprz, goździki, czosnek, przyprawę do zup, podroby gęsie i mięso. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 45 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, mięso wyjąć, pokroić na porcje lub mniejsze kawałki i z powrotem włożyć do zupy; to samo zrobić z mięsem obranym z podró5ek gęsich. Sprawdzić smak i ewentualnie dosolić, dodać majeranku i bazylii. Zupa powinna być gęsta; jeśli jest za rzadka - wrzucić kilka kawałków pokrojonej w kostkę czerstwej bułki, wymieszać i pogotować 2-3 minuty. Zupa ta może stanowić danie jednogarnkowe na obiad lub kolację.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak ze świeżej kapusty – kuchnia z szybkowaru

50 dag świeżej kapusty,
2 marchwie (15 dag),
2 kalarepki (15 dag),
1 duża cebula,
1 goździk,
1-2 ząbki czosnku,
2 kartofle,
10 dag skwarków, dowolnych mięs lub wędlin (z wyjątkiem kaszanki, kiszki pasztetowej i podgardlanej),
1 łyżka smalcu;
sól,
pieprz do smaku

Kapustę drobno poszatkować. Tłuszcz rozgrzać w szybkowarze, przez kilka minut smażyć na nim kapustę, Pozostałe warzywa oczyścić, pokroić, wrzucić również do szybkowaru, zalać1 litrem wody, dodać czosnek, sól, pieprz, goździk, i skrawki mięsa. Szybkowar zamknąć i ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. 40 min

PowrótStrona Główna

Kapuśniak ze świeżej kapusty z pomidorami 25 min – kuchnia z szybkowaru

75 dag świeżej kapusty białej,
3-4 pomidory lub 2 łyżki przecieru pomidorowego,
1 cebula,
1 płaska łyżka przyprawy do zup "Jarzynka" lub "Vegeta",
3 dag tłuszczu,
1,5 I wody lub wywaru z kości,
sól do smaku

Wlać do szybkowaru wodę, wrzucić pokrojone. kapustę, cebulę i pomidory (najlepiej obrane ze skórki), posolić, okrasić. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 25 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po ugotowaniu sprawdzić smak i ewentualnie dosolić, wymieszać z przyprawą do zup.

PowrótStrona Główna

Kapuśniak z kiszonej kapusty 40 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag kiszonej kapusty,
1 cebula,
1 łyżka kminku,
1 listek laurowy,
3 dag tłuszczu,
2 łyżki mąki,
1,5 I wody;
sól do smaku

Kapustę odcisnąć i przepłukać, a gdy zbyt kwaśna – dla lepszego odkwaszenia i odsolenia potrzymać przez 5 minut we wrzątku, po czym odcedzić (lub lepiej dodać odpowiednią ilość słodkiej kapusty). Włożyć kapustę do szybkowaru, dodać listek laurowy, kminek i zasmażkę zrobioną z tłuszczu, cebuli i mąki. Wlać wodę, zamknąć szybkowar i ogrzewać 40 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Uwaga. Kapuśniak będzie lepszy, gdy ugotuje się go na wywarze z kości, skór od słoniny lub boczku itp. Wtedy włożyć je w perforowanej wkładce do szybkowaru i razem z pozostałymi składnikami gotować całość 10 minut dłużej.

PowrótStrona Główna

Krupnik jęczmienny 20 min – kuchnia z szybkowaru

4 płaskie łyżki kaszy jęczmiennej,
2 marchwie (15 dag),
1 pietruszka (5 dag),
2 kartofle,
3 dag tłuszczu (lub skóry od boczku czy słoniny albo 50 dag kości w perforowanej wkładce), 1 I wody,
4 ziarnka pieprzu,
0,5 listka laurowego;
sól do smaku

Warzywa oczyścić i pokroić, włożyć do szybkowaru, zalać wodą, wsypać kaszę, tłuszcz, i przyprawy. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Uwaga. Można podnieść smak krupniku, dodając przyprawy do zup. "Jarzynkę" lub "Vegetę '.

PowrótStrona Główna

Rosół z kurczęcia lub z kurzych podrobów 30 min – kuchnia z szybkowaru

1 kurczę lub podroby z 2 kur,
1 marchew (10 dag),
1 pietruszka (8 dag),
1 cebula,
2 długie pory,
1 plaster selera,
2 goździki,
1,5 I wody;
sól i pieprz do smaku;
2-3 łyżki wermiszelu,
siekana natka pietruszki

Zagotować w szybkowarze wodę z oczyszczonymi warzywami, solą, goździkami i pieprzem. Wrzucić do niej oczyszczone kurczę lub podroby (szyje skrzydełka, żołądki, nóżki). Zamknąć szybkowar i ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć rosół przecedzić, wrzucić wermiszel lub inny drobny suchy makaron i gotować jeszcze 10 minut bez przykrycia. Posypać natką pietruszki.

PowrótStrona Główna

Rosół z wołowiny 35 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag wołowiny,
1 pęczek włoszczyzny z kapustą,
1 cebula,
5-6 ziaren pieprzu,
1 listek laurowy,
3 ziarnka ziela angielskiego,
1 I wody; sól do smaku

Umyte mięso doprowadzić w szybkowarze (otwartym) do wrzenia odszumować (zdjęte szumowiny zużyć np. do sosu - cenne białko!). Zamknąć szybkowar i ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, zawartość posolić, włożyć oczyszczoną włoszczyznę oraz podpieczoną na ogniu cebulę, dodać pieprz, ziele angielskie i listek laurowy. Szybkowar ponownie zamknąć i ogrzewać jeszcze 15 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Podawać z oddzielnie ugotowanym makaronem.

PowrótStrona Główna

Zupa bazyliowa 35 min – kuchnia z szybkowaru

15 dag młodej fasoli (1 szklanka),
2 marchwie (15 dag),
2 pory (15 dag),
2 kalarepki (15 dag),
kawałek selera (15 dag),
6 dag masła,
3 pomidory (lub 1 łyżka koncentratu pomidorowego),
4 kartofle,
0,5 szklanki oleju sojowego lub słonecznikowego,
1 I wody,
2 ząbki czosnku,
5 dag tartego ostrego sera żółtego,
garstka liści bazylii,
sól do smaku

Wrzucić do szybkowaru fasolę i pozostałe oczyszczone i pokrojone warzywa, włożyć masło, wlać wodę, posolić. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 35 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. W tym czasie przygotować sos bazyliowy. utłuc w moździerzu czosnek i liście bazylii, wrzucić starty ser żółty, po czym po troszeczku dodawać olej, mieszając jak do majonezu. podawać oddzielnie zupę i sos, który każdy sobie nabiera do talerza i miesza z zupą.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa 30 min – kuchnia z szybkowaru

15 strąków fasolki szparagowej,
1 duży por (15 dag),
2 marchwie (15 dag),
2 kalarepki (15 dag),
1 kawałek selera (15 dag),
5 dag masła lub oleju sojowego,
3 pomidory lub 1 łyżka koncentratu pomidorowego,
2 ząbki czosnku,
5 dag makaronu krajanki,
5 dag utartego suchego sera żółtego,
1 I wody;
sól i pieprz do smaku

Roztarty z solą czosnek, oczyszczone i pokrojone drobno warzywa zalać w szybkowarze wodą. Szybkowar zamknąć i ogrzewać -20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć i niech dalej wrze na ogniu. Wrzucić makaron oraz masło i gotować bez przykrycia 10 minut. Przed podaniem posypać tartym żółtym serem i doprawić do smaku solą i pieprzem.

PowrótStrona Główna

Zupa pomidorowa po włosku 20 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag pomidorów,
2 spore cebule,
1-2 ząbki czosnku,
1 łyżka mąki,
1 żółtko,
1 łyżka gęsiego lub wieprzowego smalcu,
1 I wody;
sól i pieprz do smaku

Oczyszczoną i pokrojoną cebulę podrumienić na tłuszczu w szybkowarze, wsypać mąkę i też lekko podrumienić. Wlać wodę pomidory obrać ze skórki (z zanurzonych na chwilę we wrzątku skórka łatwo schodzi) rozdrobnić, wrzucić do szybkowaru, posolić i popieprzyć, dodać czosnek. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 15-20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, jego zawartość zaciągnąć żółtkiem rozmieszanym z paru łyżkami zupy. Nie dogrzewać Podawać jako zupę czystą, z krakersami.

PowrótStrona Główna

Zupa jarzynowa po flamandzku 30 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag kartofli,
2 pory,
2 kalarepki,
25 dag czerstwej bułki,
3 dag masła,
1 jajo,
1,5 I wody,
1 łyżka siekanej natki pietruszki;
sól i pieprz do smaku

Wlać do szybkowaru wodę; wrzucić pokrojoną bułkę oraz oczyszczone i pokrojone warzywa. Posolić i popieprzyć. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 30 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, dodać masło. W miseczce mocno rozbić jajo, najlepiej zmiksować, dodając po trochu zupę, wlać do szybkowaru i dobrze wymieszać. Posypać natką pietruszki.

PowrótStrona Główna

Zupa krem z pieczarek 10 min – kuchnia z szybkowaru

25 dag pieczarek,
2 płaskie łyżki mąki,
0,5 I mleka (lub 7-8 łyżek mleka w proszku, rozpuszczonych w 0,5 I wody),
0,5 I wody,
2 łyżki gęstej śmietany,
6 dag masła;
sól,
pieprz i kwasek do smaku

Pieczarki oczyścić, umyć i starannie osuszyć w ściereczce, a następnie jak najdrobniej posiekać. W miarę siekania przekładać do salaterki i polewać rozpuszczonym kwaskiem, by nie czerniały. Do szybkowaru włożyć masło, rozgrzać, na rozgrzane wrzucić pieczarki i dusić 4-5 minut, uważając, by się nie zrumieniły. Posypać mąką, wymieszać, zalać wodą, ciągle mieszając. Posolić i popieprzyć. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 5 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie szybkowar otworzyć, wlewać powoli mleko aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Zaprawić śmietaną, dodać kwasku do smaku.

PowrótStrona Główna

Zupa rybna 15 min – kuchnia z szybkowaru

50 dag słodkowodnych ryb (jak karaś, płoć, okoń itp.),
1 pęczek włoszczyzny bez kapusty,
2 cebule,
0,5 szklanki śmietany,
1 łyżka mąki,
4 dag masła,
1 łyżka siekanej zieleniny;
sól,
pieprz i gałka muszkatołowa do smaku

Włoszczyznę i cebulę oczyścić, drobno pokroić i zalać w szybkowarze wodą. Posolić. W siatkowej lub perforowanej wkładce włożyć oczyszczone ryby (lub tylko same głowy i kręgosłupy, jeśli mamy ich dostateczną ilość), tak by były zanurzone w wodzie. Szybkowar zamknąć i ogrzewać 15 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego, Po tym czasie szybkowar otworzyć, wyjąć wkładkę z rybą, a do pozostałej w szybkowarze zupy wrzucić szybko zrobioną z masła i mąk; białą zasmażkę, schłodzoną, a następnie rozprowadzoną śmietaną. Oddzielić mięso ryb od ości, rozdrobnić i również wrzucić do zupy. Doprawić do smaku pieprzem i gałką muszkatołową.

PowrótStrona Główna

Zupa selerowa 15 min – kuchnia z szybkowaru

1 seler,
6 dag masła,
1 płaska łyżka przyprawy typu "Jarzynka",
1,5 I wody;
sól i pieprz do smaku;
olej i czerstwa bułka na grzanki

Rozpuścić w szybkowarze masło, wrzucić na nie oczyszczony i poszatkowany seler i dusić około 5 min. Nasienie wiać wodę, posolić i popieprzyć, wsypać przyprawę. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 10 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po tym czasie pokroić w kostkę bułkę, usmażyć na oleju grzanki. Szybkowar otworzyć, zmiksować zawartość, doprawić pieprzem i ewentualnie jeszcze solą. Podawać z grzankami.

PowrótStrona Główna

Zupa z porów 15 min – kuchnia z szybkowaru

2-3 duże pory,
4 kartofle,
6 dag masła,
1 łyżeczka mąki,
0,5 szklanki śmietanki,
1,5 I wody;
sól i pieprz do smaku

Oczyścić pory. odciąć korzenie i górne zielone części, umyć i osączyć. Pokroić je w poprzek na drobne kawałki. Rozgrzać w szybkowarze połowę masła, wrzucić na nie pory i poddusić około 5 minut na małym ogniu. W tym czasie oczyścić i pokroić kartofle. Do porów wlać wodę, wrzucić kartofle, posolić i popieprzyć. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 10 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po otwarciu szybkowaru wrzucić do zupy roztarte z mąką pozostałe masło i zagotować bez przykrycia. Podprawić śmietaną.

PowrótStrona Główna

Zupa z soczewicy po francusku 25 min – kuchnia z szybkowaru

1 I wywaru z baraniny lub wołowiny (albo 1 I wody i 50 dag kości wołowych),
0,75 szklanki soczewicy,
5 dag masła,
1 cebula,
1 szczypta suszonej mięty,
1 łyżka siekanej natki pietruszki;
sól i pieprz do smaku,
po 1 łyżce wytrawnego wina na talerz

Cebulę usmażyć na maśle w szybkowarze, wrzucić soczewicę. Chwilę posmażyć, zalać wywarem. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 25 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Przed podaniem doprawić do smaku solą i pieprzem, wlać wino, posypać pietruszką. Uwaga. Smażone masło nie jest zdrowe, można odstąpić od oryginalnego przepisu, stosując inny dowolny tłuszcz - zupa będzie wprawdzie mniej smaczna, lecz zdrowsza.

PowrótStrona Główna

Zupa z soczewicy po staropolsku 20 min – kuchnia z szybkowaru

1 I wywaru z kości (lub woda oraz 0,5 kg kości i włoszczyzna bez kapusty),
0,5 szklanki soczewicy,
2-3 kartofle,
2-3 łyżki mąki,
0,5 jaja i woda na ciasto,
1 cebula,
4 dag tłuszczu,
1 łyżka mąki na zasmażkę;
sól,
pieprz,
majeranek,
gałka muszkatołowa i przyprawa typu "Vegeta" do smaku

Oczyszczoną cebulę drobno pokroić, usmażyć w szybkowarze na tłuszczu, wsypać mąkę i lekko zrumienić. Zalać wywarem, wrzucić oczyszczone i pokrojone w kostkę kartofle, wsypać soczewicę. Zamknąć szybkowar i ogrzewać 20 minut od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. W tym czasie z mąki, jaja i wody zagnieść twarde ciasto. Po otwarciu szybkowaru wetrzeć ciasto do zupy na tarce do jarzyn zagotować. Doprawić do smaku solą, pieprzem, majerankiem, gałką muszkatołową i przyprawą do zup. Jeżeli zamiast wywaru użyte były kości i włoszczyzna, to przed wtarciem ciasta wyjąć wkładkę z nimi. Włoszczyznę użyć np. na sałatkę do kolacji.

PowrótStrona Główna

All right reserved. Gorzów Wlkp. '2019