KUCHNIE ŚWIATA 2019

MENU :

Sosy :

Sos z grzybów świeżych


50 dkg świeżych grzybów
3 dkg cebuli
3dkg masła

Podprawa:
4 dkg mąki
25 dkg śmietany
sól
pieprz

Grzyby oczyścić z piasku, jeśli trzeba, szybko opłukać, drobno posiekać; cebulę posiekać, dodać do grzybów. Grzyby zalać szklanką wody, dodać masło i powoli ugotować na silnym ogniu pod przykryciem; gdy grzyby są miękkie a odparowane, trochę je podsmażyć i zrumienić, uważając, aby się nie przypaliły. Śmietanę wymieszać z mąką na gładką masę, wlać do miękkich grzybów, mieszając zagotować, dodać trochę wody, odstawić. Do podprawionych grzybów dodać sól i pieprz do smaku, zagotować, zaraz podawać. Sosu tego używać do klusek, sypkiej kaszy, ziemniaków. Sos nie powinien długo stać w cieple, gdyż grzyby łatwo się psują, nawet po ugotowaniu,
i wtedy mogą być przyczyną ciężkiego zatrucia.

PowrótStrona Główna

Sos genueński do makaronu zwany pesto (Pesto alla genovese)


Czas przyrządzania - 30 minut.

60 g bazylii
1 ząbek czosnku
2 łyżeczki orzeszków pinii (pinoli)
20 g tartego owczego sera pecorino
40 g tartego parmezanu
10 łyżek oliwy z oliwek o łagodnym smaku
sól

Do marmurowego moździerza włożyć bazylię i sól i rozetrzeć je drewnianym tłuczkiem. Następnie dodać orzeszków pinii, wszystkie składniki dokładnie rozetrzeć i wymieszać. Do moździerza dokładać po łyżce oba rodzaje serów, cały czas mieszając. Gdy masa będzie gładka i jednolita, cieniutką strużką rozcieńczać ją oliwą, nie przerywając mieszania. Otrzymamy sos o konsystencji gęstej śmietany. Wszystkie składniki można również zmiksować. Jeśli tak przygotowanym sosem będziemy przyprawiać kluseczki trenette lub trofie, należy je podawać z fasolką szparagową i gotowanymi ziemniakami krojonymi w słupki. Ziemniaki należy ugotować w wodzie, w której gotował się makaron.

PowrótStrona Główna

SOS SOJOWY (do kurczaka) – kuchnia chińska


5 łyżek sosu sojowego
1 łyżka oleju sezamowego lub sojowego
2 /łyżki odtłuszczonego wywaru z kurczaka
1/2 łyżeczki glutasoli lub sól do smaku

Składniki wymieszać, polać pokrojonego kurczaka przed podaniem.

PowrótStrona Główna

SOS BRUNATNY – Do potraw chińskich

3 szklanki wywaru l
1 szklanka sosu sojowego
1 szklanka białego wytrawnego wina lub 1/2 szklanki czystej wódki i 1/2 szklanki wody
1/2 szklanki cukru
1-2 anyżu gwiazdkowatego, ¾ łyżeczki anyżu lub ¾ łyżeczki nasion kopru włoskiego
4-6 goździków
3 cm kawałek świeżego korzenia imbiru lub 3 łyżeczki imbiru w proszku

Składniki wymieszać w rondlu doprowadzić do zagotowania, wystudzić, przechowywać w lodówce. Używać do przyrządzania potraw chińskich. Po każdym użyciu zlać sos do słoika, wystudzić, wstawić do lodówki. Przed zastosowaniem w następnej potrawie zebrać tłuszcz. Dodać równe porcje wywaru, sosu sojowego i alkoholu, aby otrzymać 5 szklanek płynu. Doprawić cukrem i przyprawami korzennymi, zagotować. Walory smakowe powinny być podobne do pierwszego sosu. Stosować do potraw z jaj, wątróbek z drobiu, flaczków, boczku, żeberek wieprzowych, kaczki i wołowiny (patrz przepisy). Proporcje: na około 5 szklanek

PowrótStrona Główna

Sos chrzanowy na rosole

6 dkg chrzanu cukrowego
kwasek cytrynowy
1 szklanka mocnego rosołu
2 dkg masła

Podprawa:
25 dkg śmietany
2 dkg mąki
kwasek cytrynowy
cukier
sól

Chrzan opłukać, obrać, zetrzeć, skropić lekko roztworem kwasku cytrynowego.
Zagotować rosół z mięsa wołowego. Mąkę rozmieszać w śmietanie, wlać do wrzącego rosołu mieszając zagotować. Dodać surowe, świeże masło, chrzan, sól i cukier do smaku, rozrzedzić, zagotować, wlać do sosjerki.

PowrótStrona Główna

Sos beszamelowy śmietankowy

6 dkg masła
sól
7 dkg mąki
2 żółtka surowe
25 dkg śmietany
(mleko)

Stopić masło, dodać mąkę, mieszając podsmażyć ją. Zasmażkę rozprowadzić śmietaną (i rosołem),dodać soli do smaku. Do sosu dodać surowe żółtka, rozmieszać, Jeżeli trzeba, sos nieco rozrzedzić mlekiem.

PowrótStrona Główna

Sos chrzanowy na zasmażce ze śmietaną

6 dkg chrzanu cukrowego
20 dkg śmietany
kwasek cytrynowy
sól
4 dkg masła
cukier
4 dkg mąki
ocet
1/2 szklanki rosołu (lub wody)
(I-2 żółtka)

Chrzan utrzeć, skropić roztworem kwasu cytrynowego. Stopić masło, dodać mąkę, chwilę podsmażyć, nie rumieniąc zasmażki. Zasmażkę rozprowadzić śmietaną, mieszając zagotować, jeżeli za gęsta, rozrzedzić mocnym rosołem (lub gorącą wodą), dodać chrzan do smaku, sos zagotować mieszając go. Sos przyprawić solą, octem i cukrem do smaku. Przed wydaniem można go wymieszać z żółtkami. Podawać do sztuki mięsa, ozora, ryby gotowanej lub sauté, jaj gotowanych, potraw jarskich, zwłaszcza z ziemniaków, i używać do zapiekania mięsa gotowanego i ryb.

PowrótStrona Główna

Sos cebulowy rumiany

4 dkg tłuszczu rosół (lub woda)
4 dkg cebuli
sól
1/2 szklanki zimnej wody
ocet
4 dkg mąki cukier

Pokrajać cebulę, zrumienić z tłuszczem na jasnozłoty kolor. Mąkę zrumienić w piekarniku, wymieszać z tłuszczem i cebulą, odstawić. Zasmażkę rozprowadzić ostudzonym rosołem lub wodą, zagotować, przetrzeć przez sito. Sos posolić do smaku; jeżeli trzeba, zabarwić karmelem, dodać octu i cukru, zagotować. Sos ma mieć smak kwaśno-słodkawy.

PowrótStrona Główna

Sos cebulowy biały (soubise)

15 dkg cebuli
1/2 szklanki pełnego mleka
4 dkg masła (lub słodkiej śmietanki)
1 szklanka rosołu sól
4 dkg mąki
1 dkg cukru

Cebulę obrać; obgotować, odcedzić, pokrajać drobno, dodać masło i udusić ją do miękkości nie rumieniąc, lecz skrapiając mocnym rosołem. Gdy cebula jest już miękka, przetrzeć ją, zagotować i podprawić mąką wymieszaną z mlekiem. Sos mieszając zagotować, dodać sól i cukier do smaku. Podawać do sztuki mięsa, baranich kotletów, jaj w koszulkach,

PowrótStrona Główna

Sos z grzybów suszonych

3 dkg grzybów suszonych
20 dkg śmietany
2 dkg cebuli sól
4 dkg masła
pieprz
4 dkg mąki

Grzyby umyć, opłukać, ugotować pod przykryciem, odcedzić, posiekać. Stopić masło, dodać pokrajaną cebulę, lekko zrumienić z masłem, dodać mąkę lekko zrumienioną w piekarniku. Zasmażkę rozprowadzić wywarem z grzybów i śmietaną, mieszając zagotować. Do sosu dodać sól i pieprz do smaku, chwilę podgotować, przetrzeć; przed wydaniem wymieszać z grzybami. Podawać do sztuki mięsa, zrazów nelsońskich, ryby sauté, do potraw jarskich, zwłaszcza z kasz i ziemniaków.

PowrótStrona Główna

Sos holenderski

1 szklanka rosołu z ryby, drobiu lub mięsa
gałka muszkatołowa
8 dkg masła
1/2 szklanki wina wytrawnego białego
5 żółtek

Zagotować wywar z mięsa lub ryby (zależnie od potrawy, do której sos ma być podany) z winem i gałką muszkatołową. Utrzeć masło z żółtkami, ubijać na parze, dodając po trochu wrzący wywar z winem. Gdy sos zgęstnieje, wylać do sosjerki, wstawić do gorącej wody; mieszać, aby nie zastygł na powierzchni; podawać natychmiast. Podaje się do ryb, mięs po angielsku, szparagów, kalafiorów, karczochów.

PowrótStrona Główna

Sos koperkowy ze śmietaną

1 szklanka rosołu (lub wody)
sól
25 dkg śmietany
1-2 surowe żółtka
2 dkg mąki
2 dkg masła
3 łyżki koperku

Koperek opłukać, otrząsnąć, oskubać, drobno pokrajać. Zagotować rosół (wodę); mąkę rozmieszać w śmietanie, podprawę wlać do wrzącego rosołu, zagotować, dodać koperek, posolić do smaku. Masło utrzeć z żółtkami; przed wydaniem dodawać do masła po trochu gorący sos, rozetrzeć, wymieszać z resztą sosu i zaraz podawać. Sosu tego nie można przygrzewać, bo zważą się żółtka.

PowrótStrona Główna

Sos koperkowy na rosole

4 dkg masła
mocny rosół
3 dkg mąki
sól
15 dkg śmietany
3 łyżki koperku

Koperek opłukać, otrząsnąć, oskubać, pokrajać. Masło stopić, wsypać lekko zrumienioną mąkę, wymieszać i ogrzać. Wlać śmietanę, mieszając zagotować, dodać rosołu do odpowiedniej gęstości, rozcierając zagotować: Do sosu dodać sól do smaku i drobno pokrajany, surowy koperek.

PowrótStrona Główna

Sos mleczny

sól
5 dkg masła
sok z cytryny lub kwasek cytrynowy
7 dkg mąki
11/2 szklanki mleka
2 żółtka

Masło stopić, wymieszać z mąką, podsmażyć, lecz nie rumienić; zasmażkę rozprowadzić mlekiem, mieszając zagotować, dodać sól i sok z cytryny (albo kwasek cytrynowy) do smaku. Przed wydaniem wymieszać z surowymi żółtkami. Stosować do zapiekania potraw mięsnych, rybnych i jarskich.

PowrótStrona Główna

Sos mózgowy

4 dkg masła
20 dkg mózgu
3 dkg cebuli
ocet
4 dkg mąki
sól
15 dkg śmietany
pieprz
1 szklanka mleka lub rosołu
sok z cytryny

Mózg opłukać, obrać z błon, zanurzyć we wrzącej wodzie z octem, gdy się zetnie, odcedzić, osączyć, pokrajać w kostkę. Udusić posiekaną cebulę z masłem, dodać mąkę, podsmażyć, zasmażkę rozprowadzić śmietaną i mlekiem, mieszając zagotować. Do sosu dodać mózg, sól i pieprz do smaku, sok z cytryny, wymieszać, zagotować.

PowrótStrona Główna

Sos musztardowy
10 dkg cebuli
2-3 dkg musztardy
5 dkg masła
sól
4 dkg mąki
(cukier)
szklanka rosołu

Cebulę pokrajać, udusić z masłem, dodać zrumienioną mąkę, wymieszać i ogrzać. Zasmażkę rozprowadzić rosołem, mieszając zagotować, dodać musztardę, sól (i cukier). Sos przetrzeć przez sito, zagotować, jeżeli potrzeba, rozrzedzić rosołem.

PowrótStrona Główna

Sos pomidorowy z kiełbasą
5 dkg tłuszczu
20 dkg kiełbasy
3 dkg cebuli
sól
5 dkg mąki
cukier
4 dkg, powideł pomidorowych
pieprz

Tłuszcz stopić, lekko zrumienić z drobno pokrajaną cebulą. Do tłuszczu dodać zrumienioną mąkę, wymieszać, ogrzać, sos rozprowadzić rosołem (lub wodą), mieszając zagotować. Do sosu dodać powidła, rozmieszać, dodać sól, cukier, pieprz do smaku. Kiełbasę obrać ze skórki, pokrajać na grubą kostkę, włożyć do wykończonego sosu, chwilę podgotować, aby sos przeszedł zapachem kiełbasy. Podawać do klusek ziemniaczanych, ziemniaków, kaszy, makaronu.

PowrótStrona Główna

Sos pomidorowo-mięsny

25 dkg mięsa
liść bobkowy
15 dkg cebuli
pieprz
5 dkg mąki
rozgnieciony kolender
5 dkg tłuszczu
5 dkg powideł pomidorowych
sól

Mięso opłukać, pokrajać w drobną kostkę. Cebulę drobno pokroić. Część tłuszczu stopić, do tłuszczu dodać mięso i cebulę, podsmażyć na rumiano, wlać 3/4 litra wody i powoli udusić z dodatkiem przypraw i soli. Gdy mięso miękkie, dodać pomidory. Z reszty tłuszczu i mąki sporządzić jasną zasmażkę, dodać do sosu, zagotować. Sos przyprawić dodając łyżeczkę cukru. Podawać do ziemniaków, klusek lub sypkiej kaszy.

PowrótStrona Główna

Sos pomidorowy zasmażany

50 dkg pomidorów (lub 5 dkg powideł pomidorowych)
2 dkg cebuli

Podprawa:
cukier
4 dkg masła
4 dkg mąki
rosół
sól

Pomidory opłukać, podzielić na części, dodać pokrajaną cebulę, trochę rosołu, ugotować na silnym ogniu pod przykryciem, przetrzeć. Stopić masło, wsypać lekko zrumienioną mąkę, wymieszać, ogrzać, do zasmażki dodać przetarte pomidory, mieszając zagotować; jeżeli potrzeba, rozrzedzić rosołem. Do sosu dodać sól i cukier do smaku.

PowrótStrona Główna

Sos pomidorowy ze śmietaną

50 dkg pomidorów
2 dbog cebuli
1 1/2 szklanki wody

Podprawa:
sól
cukier
1 szklanka śmietany
2 dkg masła deserowego
2 dkg mąki

Pomidory opłukać, podzielić na części, dodać trochę wady, część masła i cebulę; ugotować i przetrzeć. Mąkę rozmieszać w śmietanie, wlać do wrzącego wywaru, mieszając zagotować, dodać sól i cukier do smaku. Przed wydaniem sos wymieszać z surowym masłem, a gdy masło się stopi, rozmieszać i wydać.

PowrótStrona Główna

Chrzan z octem

2 grube łaski chrzanu cukrowego
ocet
kwasek cytrynowy
cukier
sól
woda

Chrzan opłukać, ostrugać, zetrzeć na drobnej tarce, skropić rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym i pozostawić na chwilę rozłożony na talerzu. Po pewnym czasie da chrzanu dodać ocet z wodą, sól i cukier do smaku włożyć do słoika z zakrętką, zamknąć, aby dalej nie wietrzał i zachował odpowiednią gęstość. Smak chrzanu ma być słodkawo-kwaśny.

PowrótStrona Główna

Sos chrzanowy ze śmietaną i musztardą

1 szklanka młodej, gęstej śmietany
sól
3 łyżki chrzanu cukrowego
cukier
musztarda do smaku parę kropli octu 6%

Chrzan oskrobać, utrzeć, dodać do śmietany, wymieszać wszystkie składniki razem. Smak sosu ma być słodkawo-kwaśny. Podawać do jaj zimnych, wędlin i innego mięsa zimnego.

PowrótStrona Główna

Śmietana z jajami i ze szczypiorkiem

25 dkg młodej, gęstej śmietany
3 łyżki szczypiorku
2 jaja

Jaja na twardo, obrać, posiekać. Szczypiorek opłukać, otrząsnąć z wody, posiekać. Wszystkie składniki wymieszać ze śmietaną, dodać sól do smaku. Jeżeli sos za gęsty, rozrzedzić odrobiną mleka.

PowrótStrona Główna

Sos Cumberland

1 szklanka wina madery
imbir
10 dkg galaretki porzeczkowej lub głogowej
2 dkg musztardy
skórka cytrynowa
1 pomarańcza
5 dkg skórki pomarańczowej smażonej
1/2 cytryny
papryka
1 dkg mąki ziemniaczanej

Do wina dodać galaretkę porzeczkową, zagotować, podprawić mąką ziemniaczaną, dodać paprykę, imbir i ostudzić. Zimne wino wymieszać z sokiem z pomarańczy i cytryny, musztardą, drobniutko krajaną w paseczki smażoną skórką pomarańczową i startą skórką cytrynową. Podawać do zimnych zakąsek z drobiu i dziczyzny.

PowrótStrona Główna

Sos majonezowy

2 żółtka
zimna woda
25 dkg świeżego oleju oczyszczonego
cukier
sól
ocet lub sok z cytryny

Oddzielić żółtka od białek, włożyć do miski. Ucierać wałkiem w jedną stronę, dodać parę kropli cytryny lub octu i ciągle, ucierając powoli i ostrożnie, wkrapiać olej. Gdy sos zanadto gęstnieje, rozrzedzić nieco octem i łyżką zimnej wody, później wlewać olej cienkim strumieniem ciągle ucierając, dopóki nie wyjdzie cała ilość oleju, na końcu dodać cukier i sól do smaku: Gęstym majonezem okładać zakąski albo rozrzedzić go oraz podawać jako sos.

PowrótStrona Główna

Sos z wina białego

3 żółtka
1/2 litra wina jasnego
2 całe jaja
(skórka cytrynowa)
5-8 dkg cukru

Do wybitych całych jaj dodać 3 żółtka i utrzeć z cukrem. Zagotować wino. Do utartych jaj wlewać po trochu w wino ciągle ubijając, sos wstawić na parę i ubijać, aż zgęstnieje; przyprawić skórką cytrynową i podawać gorący zaraz po zdjęciu z pary, dopóki się pieni.

PowrótStrona Główna

Sos żurawinowy

25 dag żurawin
łyżka ostrej musztardy
łyżka oliwy
łyżeczka białego pieprzu
łyżeczka cukru
szczypta soli

Żurawiny opłukać pod bieżącą wodą, zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu, aż zaczną pękać. Przetrzeć przez nylonowe sitko i odparować, żeby powstała dość gęsta masa. Ostudzić, dodać cukier, musztardę, oliwę, pieprz i ukręcić.

PowrótStrona Główna

Sos z kilek

8 szt. solonych kilek (z puszki)
2 żółtka
3 łyżki oliwy
2 łyżki octu (3%)
łyżeczka cukru
pieprz

Rybki oczyścić, usunąć głowy i ości, posiekać i utrzeć na miazgę. Dodać ukręcone żółtka, starannie rozetrzeć, dodając oliwę, ocet oraz cukier i pieprz do smaku. Sos ten podaje się do gotowanej lub pieczonej ryby albo do sałatki z ziemniaków.

PowrótStrona Główna

Sos musztardowy

2 szklanki rosołu mięsnego (może być z kostki)
sok cytrynowy
3 żółtka
10 dag masła lub margaryny
łyżeczka proszku musztardowego lub łyżka ostrej musztardy
łyżeczka posiekanej natki pietruszki
sól.

W rondelku rozgrzać rosół, dodać masła, ukręcone żółtka, sok cytrynowy i sól. Rondelek wstawić do gorącej wody i mieszaninę dobrze ubić trzepaczką. Gdy sos zgęstnieje, dodać musztardę i natkę pietruszki. Wymieszać i od razu podawać.

PowrótStrona Główna

“Czarci" sos

Pół szklanki winnego octu
8 jagód jałowca
3/4 szklanki majonezu
4 ząbki czosnku
łyżeczka ostrej papryki
10 ziaren kolendry
łyżka posiekanej natki pietruszki

W moździerzu utłuc jałowiec i kolendrę, dodać do octu winnego razem z drobniutko posiekanym czosnkiem i natką pietruszki, wymieszać. Wlewać cienką strużką do majonezu, ciągle mieszając. Osolić do smaku, przyprawić papryką.

PowrótStrona Główna

Sos bagna caôda (Bagna caôda)

Czas przyrządzania i gotowania - około 50 minut.

8 solonych sardeli (anchois)
30 g masła
8 ząbków czosnku
1 szklanka oliwy z oliwek

Sardele oczyścić, odfiletować i moczyć 30 minut w zimnej wodzie. Masło podgrzać na małym ogniu w rondlu z wypalanej gliny. Dodać do masła posiekany czosnek, a gdy się lekko zrumieni, włożyć do rondla pokrojone na drobne kawałki sardele. Smażyć na małym ogniu przez 5 minut, rozgniatając je delikatnie widelcem. Następnie wlać do rondla oliwę i gotować jeszcze 5 minut, aż potrawa uzyska konsystencję sosu. Podawać na stół na podgrzewaczu, żeby nie dopuścić do ostudzenia. W gorącym sosie bagna caôda macza się różne surowe warzywa pokrojone na paski, na przykład seler naciowy, paprykę, marchew, włoską kapustę, cykorię, kalafior itp.

PowrótStrona Główna

Cotognata - dodatek do mięs (Cotognata)
Czas przyrządzania i gotowania - około 3 godzin.

5 kg moszczu z czerwonych winogron piemonckich
900 g jabłek - najlepiej renet
900 g gruszek (bergamota, faworytka)
8 świeżych fig
30 g cukru
6 orzechów włoskich
8 prażonych orzechów laskowych
skórka z 1/2 cytryny
2 laski cynamonu i kilka goździków

Moszcz gotować w dużym garnku tak długo, aż połowa płynu odparuje. W tym czasie umyć owoce i pokroić na kawałki. Obrać i oczyścić orzechy. Owoce, drobno pokrojone orzechy, skórki z cytryny, cukier i przyprawy dołożyć do moszczu i kontynuować gotowanie aż do zgęstnienia masy. Podawać jako dodatek do gotowanych mięs.

PowrótStrona Główna

Sos czerwony (Salsa rossa)

Czas przyrządzania i gotowania - 2 godziny.

1 kg dojrzałych pomidorów
1 duża cebula
1 marchewka
1 łodyga selera naciowego
2 ząbki czosnku
szczypta czerwonej ostrej papryki
1 łyżka cukru
1 łyżka octu
1 gałązka rozmarynu
4 listki bazylii
4 łyżki oliwy z oliwek
sól

Umyte pomidory i pokrojone warzywa - cebulę, marchew, seler i czosnek - włożyć do rondla i gotować godzinę. Ugotowane warzywa przetrzeć przez sito. Przecier przełożyć do rondla, dodać szczyptę ostrej papryki, cukier, ocet, bazylię, rozmaryn, sól, oliwę i gotować około 10 minut. Po zakończeniu gotowania wyjąć liście bazylii i rozmarynu. Sos czerwony podawać do gotowanych mięs.

PowrótStrona Główna

Sos zielony (Salsa verde)

Czas przyrządzania - około 20 minut.

80 g natki pietruszki
miękisz z 1 bułki
2 solone sardele (anchois)
1 żółtko na twardo
1 ząbek czosnku
6 kaparów
1 łyżka octu
12 łyżek oliwy z oliwek
sól i pieprz

Miękisz bułki namoczyć na kilka minut w occie, a następnie dobrze wycisnąć. Czosnek, pietruszkę, kapary i sardele (umyte i oczyszczone z ości) zemleć w maszynce. Dodać miękisz z bułki i żółtko. Wszystkie składniki dokładnie mieszać, dodając stopniowo oliwę. Gdy masa będzie jednolita, przyprawić ją do smaku solą i pieprzem. Podawać do gotowanych mięs lub do innych dań z białego mięsa.

PowrótStrona Główna

Ragoút z ryby (Ragú di pesce)

Czas przyrządzania i gotowania - około 1 godziny.

1 ryba gallinella zwana kapłonem o wadze 300 g
1 duża cebula
2 gałązki rozmarynu
3 gałązki natki pietruszki
5 łyżek oliwy z oliwek
sól

Do rondla wlać oliwę i lekko podsmażyć na niej pokrojoną cebulę. Rybę oczyścić, odfiletować, pokroić na kawałki, włożyć do rondla z cebulą i gotować 3 minuty. Po upływie tego czasu zalać zimną wodą, dodać sól, rozmaryn i natkę pietruszki. Całość gotować około 30 minut, a następnie rybę przetrzeć przez sito. Gotową potrawkę przełożyć do rondla, kilka minut trzymając ją na ogniu, by ragoűt lekko odparowało. Tak przygotowane ragoút służy do przyprawiania ryb gotowanych, pieczonych oraz makaronu i ryżu.

PowrótStrona Główna

Sos grzybowy (Salsa di funghi)

Czas przyrządzania i gotowania - 45 minut.

400 g świeżych borowików
4 drobno pokrojone pomidory
1 roztarty ząbek czosnku
1 drobno pokrojc1na szalotka
1 drobno pokrojona cebula
2 łyżki posiekanej natki pietruszki (według uznania)
1 łyżka liści anyżowych
10 łyżek oliwy z oliwek o łagodnym smaku
sól i czarny pieprz

Oliwę rozgrzać w rondlu i podsmażyć na niej szalotkę, cebulę, czosnek i liście anyżu. Grzyby dokładnie oczyścić, pokroić wzdłuż na cienkie plasterki - osobno kapelusze i osobno nóżki, zmieszać z cebulą i przyprawami, dodając na końcu szczyptę soli i smażyć 2 minuty. Po upływie tego czasu do rondla dodać pomidory oraz pieprz, lekko wymieszać i gotować jeszcze 15 minut. Gotowy sos posypać natką pietruszki. Jeśli do przygotowania tego sosu użyjemy grzybów suszonych, to powinniśmy je wcześniej moczyć w letniej wodzie przez mniej więcej 20 minut. Część tej wody po dokładnym przecedzeniu i dodaniu odrobiny białego wina będziemy mogli dolać do grzybów przed wrzuceniem pomidorów.

PowrótStrona Główna

Sos orzechowy (Salsa di noci)

Czas przyrządzania - 25 minut.

400 g orzechów włoskich
1/2 ząbka czosnku
2 łyżki miąższu z chleba
1/4 łyżki wazowej śmietany
4 łyżki oliwy z oliwek
sól

Do moździerza włożyć wyłuskane z łupin i obrane ze skórki orzechy, czosnek, sól oraz namoczony i wyciśnięty chleb. Wszystkie składniki dokładnie rozetrzeć i wymieszać, a następnie cienką strużką dolewać do nich oliwę i śmietanę, cały czas mieszając. Gotowy sos powinien być jednolity i gęsty. Sos orzechowy doskonale nadaje się do przyprawiania klusek ziemniaczanych, makaronu krajanka i panasotini (rodzaj nadziewanego pieroga).

PowrótStrona Główna

Sos mięsno-grzybowy po genueńsku (Sugo alla genovese)

Czas przyrządzania i gotowania - 3 godziny 30 minut oraz 15 minut na moczenie grzybów.

200 g mięsa wołowego
30 g suszonych borowików, wcześniej namoczonych i dokładnie oczyszczonych
25 g orzeszków pinii
30 g masła
30 g mąki
1/2 szklanki czerwonego wina
1 łyżka wazowa rosołu
3 łyżki gęstego sosu pomidorowego
1 pokrojony ząbek czosnku
1 cebula
1 roztarty goździk
6 łyżek oliwy z oliwek
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

W rondlu rozgrzać oliwę i masło. Obtoczone w mące mięso włożyć do rondla na gorący tłuszcz i przysmażyć, a następnie lekko podlać winem. Gdy wino wyparuje, dodać czosnek i orzeszki pinii. Kiedy czosnek i orzeszki już się przyrumienią, łyżką wyjąć je z rondla i rozgnieść w moździerzu, natychmiast w tym samym rondlu przysmażyć cienko pokrojoną cebulę, całość posolić, dodać goździki i pieprz, zalać rosołem, przykryć i gotować na wolnym ogniu. Odciśnięte i drobno pokrojone grzyby włożyć do rondla z mięsem, dokładając: również roztarty czosnek i orzeszki pinii, zalać resztą rosołu i gotować jeszcze godzinę. Pod koniec: gotowania do rondla wlać sos pomidorowy i gotować razem 20 minut. Po upływie tego czasu wyjąć mięso, a sos lekko odparować, gotując na małym ogniu.

PowrótStrona Główna

Sos z karczochów (Sugo di carciofi)
Czas przyrządzania i gotowania - 45 minut oraz 15 minut na moczenie grzybów.

4 karczochy
10 g suszonych borowików (moczonych wcześniej 15 minut w letniej wodzie)
20 g masła
12 łyżek świeżych drobno pokrojonych pomidorów
11/2 szklanki białego wina
4 łyżki octu winnego
2 łyżki drobno pokrojonej szalotki
1 ząbek roztartego czosnku
1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
1 łyżka majeranku
6 łyżek oliwy z oliwek
sól

Z karczochów zdjąć wierzchnie liście i obciąć kłujące górne części liści, a następnie przeciąć wzdłuż każdy karczoch na dwie części, a potem jeszcze na małe ćwiartki. Przygotować wodę z octem i wrzucić do niej pokrojone karczochy. Grzyby wycisnąć i drobno pokroić. W niewysokim rondlu rozgrzać oliwę, lekko podrumienić na niej szalotkę, natkę pietruszki, majeranek i czosnek, dodać grzyby. Karczochy odcedzić, włożyć do rondla z warzywami i przyprawami, posolić i podlać winem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i gotować na wolnym ogniu około 10 minut. Po upływie tego czasu do rondla dodać pomidory, całość jeszcze raz wymieszać, rondel przykryć pokrywką i gotować jeszcze 15 minut. Pod koniec gotowania dodać masło.

PowrótStrona Główna

Sos mięsny po genueńsku (Sugo di carne alla genovese)

Czas przyrządzania i gotowania - około 2 godzin 30 minut.

500 g cielęciny bez kości
50 g szpiku wołowego
40 g masła
30 g suszonych grzybów
1 marchew
1 łodyga selera naciowego
1/4 szklanki białego wina
1 łyżka wazowa sosu ze świeżych pomidorów
2 łyżki wazowe rosołu wołowego
sól

Marchew i seler drobno pokroić. Masło wraz ze szpikiem stopić na patelni, dołożyć warzywa, lekko je podsmażyć, a następnie dodać pokrojoną cielęcinę (wołowinę) i dalej smażyć. Namoczone grzyby wycisnąć, włożyć na patelnię i zalać winem. Gdy wino wyparuje, dodać sos ze świeżych pomidorów, wlać rosół i wodę, w której moczyły się grzyby, wsypać sól. Mięsny sos po genueńsku gotować 2 godziny, a po przestudzeniu przetrzeć przez sito.

PowrótStrona Główna

Sos rybny (Guazzetto di bianchetti)

Czas przyrządzania i gotowania - 30 minut.

300 g drobnych rybek (narybek sardeli)
40 g sosu pomidorowego
1/4 szklanki białego wytrawnego wina
1/2 łyżki wazowej rosołu rybnego
1 bulwa cienko pokrojonego pora
1 łyżka drobno pokrojonej bazylii
1 wymoczony filet anchois
3 łyżki oliwy z oliwek
sól
pieprz

W rondlu z oliwą podsmażyć przez 2 minuty por, a gdy będzie szklisty, podlać go winem. Kiedy wino wyparuje, do rondla dodać sos pomidorowy, wlać ciepły rosół rybny i gotować bez przykrycia 15 minut. Następnie do rondla dodać rybki, rozdrobniony filet anchois, bazylię i sól. Po upływie mniej więcej 2 minut potrawę zdjąć z ognia, popieprzyć i podawać z grzankami na głębokich talerzach.

PowrótStrona Główna

Sosy zimne do pasztetów

MAJONEZ
Żółtko
pół łyżeczki musztardy
szklanka oleju sojowego
sól
cukier
sok z cytryny (ocet)

Surowe żółtko starannie oddzielone od białka rozetrzeć z musztardą w litrowym naczyniu. Ubijając stale w jedną stronę trzepaczką, dolewać bardzo cienkim strumieniem olej o temperaturze pokojowej. W miarę gęstnienia masy strumień oleju można zwiększyć. Ubitą gęstą masę doprawić do smaku cukrem, sokiem z cytryny lub octem, posolić i rozrzedzić wodą do pożądanej gęstości. Gotowy majonez ochłodzić. Z podanej ilości składników otrzymuje się ok. 1,5 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos tatarski

Jajo
Żółtko
2 łyżki musztardy
pół szklanki oleju sojowego
pół szklanki śmietany
5 dag grzybów marynowanych
5 dag korniszonów
2 łyżeczki posiekanego szczypiorku
sól
pieprz
ocet
cukier

Ugotowane na twardo jajo obrać i oddzielić białko. Żółtko ugotowane i żółtko surowe utrzeć z musztardą (pół łyżeczki) w litrowym naczyniu. Ubijając stale w jedną stronę trzepaczką, dolewać cienkim strumieniem olej o temperaturze pokojowej. Do ubitego majonezu dodać resztę musztardy, drobno posiekane białko, szczypiorek, grzyby i korniszony, a następnie wymieszać ze śmietaną, doprawić do smaku cukrem, octem, pieprzem i solą. Gotowy sos ochłodzić. Z podanej ilości składników otrzymuje się ok. 2 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos Cumberland

4 łyżki galaretki porzeczkowej lub smażonych borówek
pomarańcza
3 łyżki utartego chrzanu
łyżka musztardy
łyżka mąki ziemniaczanej
pół szklanki czerwonego wina
sól
cukier
ocet

Mąkę ziemniaczaną rozmieszać ze szklanką wody i zagotować mieszając. Po przestygnięciu połączyć z galaretką porzeczkową lub smażonymi borówkami przetartymi przez sito, z musztardą i chrzanem. Wcisnąć sok z pomarańczy, dodać skórkę otartą z pomarańczy, wlać wino i po wymieszaniu doprawić do smaku solą, cukrem i octem. Gotowy sos ochłodzić. Z podanej ilości składników otrzymuje się ok. 2 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos pieczarkowy

25-30 dag pieczarek
duża cebula
1,5 łyżki masła
1,5 łyżki mąki
szklanka rosołu (wywaru z warzyw)
pół szklanki śmietany
cytryna
żółtko
2 łyżeczki posiekanej naci pietruszki
kieliszek białego wina lub madery
sól
pieprz

Pieczarki dokładnie oczyścić, opłukać, przyciąć trzony, starsze obrać ze skórki, pokrajać w paseczki. Cebulę obrać, posiekać i udusić z pieczarkami na maśle, podlewając rosołem lub wywarem z warzyw. Gdy pieczarki są miękkie, rozprowadzić mąkę rosołem, dodać do sosu, zagotować mieszając i posolić. Wymieszać ze śmietaną, dodać trochę pieprzu, nać pietruszki i przyprawić sokiem z połowy cytryny. Przed podaniem dodać surowe żółtko i podgrzać nie gotując. Można wlać kieliszek białego wina lub madery. Z podanej ilości składników otrzymuje się ok. 2 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos koperkowy

1,5 łyżki masła (margaryny)
2 łyżki mąki
szklanka rosołu (wywaru z warzyw)
pół szklanki śmietany
3 łyżki posiekanego koperku
sól

Tłuszcz stopić, dodać mąkę, zasmażyć nie rumieniąc, rozprowadzić zimnym rosołem lub wywarem, zagotować mieszając, posolić. Dodać koperek i śmietanę, podgrzać nie gotując. Z podanej ilości składników otrzymuje się ok. 1,5 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos cytrynowy

Cytryna
2 łyżki masła (margaryny),
2,5 łyżki mąki
2 szklanki rosołu
(wywaru z warzyw)
1-2 żółtka
sól

Tłuszcz rozetrzeć z mąką, rozprowadzić zimnym rosołem lub wywarem i zagotować stale mieszając. Wycisnąć sok z cytryny i dodać trochę skórki otartej z cytryny. Posolić do smaku, dodać surowe żółtka i podgrzać nie gotując. Z podanej ilości otrzymuje się 2 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos musztardowy

10 dag łagodnej musztardy (nie sarepskiej)
mała cebula
2 łyżki tłuszczu
2,5 łyżki mąki
2 szklanki rosołu (wywaru z warzyw)
sól
cukier

Cebulę obrać, pokrajać w bardzo cienkie plasterki, udusić na tłuszczu i przetrzeć przez sito. Mąkę zrumienić, dodać ją do przetartej cebuli, rozprowadzić zimnym rosołem lub wywarem, zagotować, dodać musztardę, sól i cukier do smaku. Można zabarwić karmelem. Otrzymuje się 2 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos korniszonowy

15 dag korniszonów
cebula
2 łyżki tłuszczu
2,5 łyżki mąki
2 szklanki rosołu (wywaru z warzyw)
sól
cukier

Cebulę obrać, posiekać i udusić na tłuszczu. Mąkę zrumienić, dodać do uduszonej cebuli, rozprowadzić zimnym rosołem lub wywarem i zagotować. Włożyć korniszony pokrajane w bardzo cienkie plasterki (duże dzielić na połówki lub ćwiartki) i ponownie zagotować. Przyprawić do smaku solą i cukrem. Można zabarwić karmelem. Z podanej proporcji otrzymuje się 2 szklanki sosu.

PowrótStrona Główna

Sos beszamelowy

Szklanka rosołu
szklanka śmietany
1,5 łyżki masła (margaryny)
2 łyżki mąki
3 dag sera tartego (ementaler, tylżycki, parmezan)
1-2 żółtka
sok z cytryny
sól
cukier

Tłuszcz stopić, zmieszać z mąką, zasmażyć nie rumieniąc. Rozprowadzić rosołem, zagotować. Przyprawić do smaku solą, sokiem z cytryny, wymieszać z żółtkami, śmietaną i tartym serem. Podgrzać, ale nie gotować. Zamiast rosołu i śmietany można użyć mleka (wówczas przyprawić do smaku rozpuszczoną kostką przyprawy do zup).

PowrótStrona Główna

Sos pomidorowy

50 dag pomidorów (2-3 łyżki koncentratu pomidorowego)
cebula
szklanka wywaru z włoszczyzny (rosołu)
łyżka masła (margaryny)
1-2 łyżki mąki
sól
cukier

Pomidory opłukać, pokrajać, dodać pół szklanki wody i połowę tłuszczu. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokrajać, włożyć do pomidorów. Udusić pod przykryciem, następnie przetrzeć przez sito. Zimny wywar lub rosół wymieszać z pomidorami i mąką, zagotować (zamiast pomidorów można użyć koncentrat pomidorowy). Przyprawić do smaku solą i cukrem, połączyć ze śmietaną i masłem.

PowrótStrona Główna

Sos debreczyński – kuchnia węgierska

2 żółtka
1 filiżanka soku pomidorowego
2 łyżki mąki
2 filiżanki rosołu
50 g masła
1 filiżanka kwaśnej śmietany

Stale mieszając, zagotować razem żółtka, mąkę, masło i sok pomidorowy. Do zawiesistego sosu dodać rosół i kwaśną śmietanę i jeszcze raz zagotować.

PowrótStrona Główna

Sos z podrobów z kurczaka – kuchnia węgierska

podroby z 2 kurczaków
1 łyżka mąki
1 kieliszek czerwonego wina
40 g masła
szczypta startej skórki z cytryny lub 1 łyżeczka soku cytrynowego
3-4 grzyby
1 filiżanka kwaśnej śmietany
1/2 cebuli sól
1 liść laurowy

Podroby z kurczaków oczyścić, posolić i ugotować na miękko w wodzie z dodatkiem czerwonego wina, startą skórką z cytryny, cebulą i liściem laurowym. Przyrządzić złotą zasmażkę i rozprowadzić ją odcedzonym rosołem z podrobów. Mięso oddzielić od kości i razem z ugotowanym żołądkiem, surową wątróbką i obranymi, umytymi grzybami drobno posiekać, dodać do sosu i gotować ok. 10 min. Przed podaniem wymieszać sos z kwaśną śmietaną. Sos podaje się do gotowanego i pieczonego drobiu.

PowrótStrona Główna

Sos koperkowy – kuchnia węgierska

40 g masła
1 pęczek koperku
1 łyżka mąki
1 łyżka pokrajanej cebuli
1 filiżanka kwaśnej śmietany
1-2 kostki cukru
rosół
sok z cytryny

Koperek umyć, drobno posiekać. Z masła i mąki przyrządzić jasną zasmażkę, dodać połowę koperku i cebulę, rozprowadzić rosołem, przyprawić do smaku solą, cukrem i sokiem z cytryny i gotować przez 15 min. Zestawić z ognia, przecedzić, dodać drugą połowę koperku i kwaśną śmietanę, jeszcze raz zagotować i podać na stół.

PowrótStrona Główna

Sos selerowy – kuchnia węgierska

30 g tłuszczu
1 drobno posiekany Iiść z natki selera
2 łyżki mąki
1 łyżka pokrajanej cebuli
1 filiżanka kwaśnej śmietany
rosół

Seler obrać, umyć i pokroić w drobną kostkę. Do zrumienionej na tłuszczu cebuli dodać kostki selera i pokrojony liść selera, zalać niewielką ilością rosołu i dusić do miękkości pod przykryciem. Gdy wywar się wygotuje, oprószyć mąką i pieprzem, dodać rosołu i tak długo gotować, aż sos będzie zawiesisty. Dodać kwaśną śmietanę i stale mieszając jeszcze raz zagotować.

PowrótStrona Główna

Sos z buraków – kuchnia węgierska

250 g buraków ocet
2 łyżki mąki rosół
2 filiżanki kwaśnej śmietany

Buraki ugotować do miękkości, pokroić w drobną kostkę, zalać taką ilością rosołu, aby były przykryte, i wstawić na ogień. Z masła i mąki przyrządzić zasmażkę, dodać do buraków, przyprawić solą i octem i gotować, aż sos zgęstnieje. Wtedy dodać kwaśną śmietanę i stale mieszając, jeszcze raz zagotować.

PowrótStrona Główna

Sos brązowy – kuchnia węgierska

500 g kości cielęcych
100 g grzybów
3 marchwie
2 łyżki przecieru pomidorowego
2 pietruszki
3-4 kostek cukru
plaster selera
50 g tłuszczu
1 kalarepa
2 łyżki mąki
1 cebula
50 g wędzonego boczku
4-5 ziarenek pieprzu
2 kieliszki czerwonego wina
sól

Włoszczyznę oczyścić, pokroić w krążki i na małej ilości tłuszczu obsmażyć razem z cielęcymi kośćmi i pozostawionym w całości boczkiem wędzonym. Boczek wyjąć, włoszczyznę i kości zalać wodą i dalej gotować. Cukier przyrumienić na pozostałej ilości tłuszczu, dodać stopniowo mąkę i dalej smażyć. Zrumienionym cukrem z mąką zagęścić rosół, który po dodaniu czerwonego wina, ziarenek pieprzu, przecieru pomidorowego i drobno pokrajanych grzybów należy jeszcze na małym ogniu gotować przez 2-3 godz. Kości wyjąć i sos razem z włoszczyzną przetrzeć przez sito.

PowrótStrona Główna

Brązowy sos z estragonem

3 filiżanki brązowego sosu
ocet estragonowy
20 g liści estragonu
50 g masła

Liście estragonu umyć, drobno posiekać i tak długo gotować z octem estragonowym, aż wywar prawie się wygotuje. Wtedy dodać brązowy sos, a przed podaniem na stół kawałki masła.

PowrótStrona Główna

Sos tokajski – kuchnia węgierska

3 filiżanki brązowego sosu
1 kieliszek tokaju

Brązowy sos dobrze zagotować z winem.

PowrótStrona Główna

Sos z papryką – kuchnia węgierska

2 strąki czerwonej papryki
pieprz
2 strąki zielonej papryki
1 kieliszek czerwonego wina

Strąki papryki oczyścić z pestek, zmiksować, wymieszać z winem i pieprzem. Przed podaniem na stół schłodzić w lodówce.

PowrótStrona Główna

Sos pomarańczowy – kuchnia węgierska

skórka otarta z 3 pomarańczy
5 łyżek cukru pudru
1/4 I mleka

Żółtka wymieszać z cukrem, skórką otartą z pomarańczy i gotującym się mlekiem. Wstawić na ogień i trzepaczką ubijać tak długo, aż sos zgęstnieje.

PowrótStrona Główna

Sos szczawiowy – kuchnia węgierska

500 g szczawiu
rosół
1 łyżka mąki
1 filiżanka kwaśnej śmietany

Umyte liście szczawiu drobno pokrajać i dusić na rozgrzanym maśle do miękkości. Oprószyć mąką, zalać rosołem i gotować aż do zgęstnienia. Wtedy dolać kwaśną śmietanę i jeszcze raz zagotować.

PowrótStrona Główna

Sos z kwaśnej śmietany – kuchnia węgierska

1 łyżka mąki
2 filiżanki mleka
2 żółtka
sól
3 filiżanki kwaśnej śmietany

Mąkę wymieszać z odrobiną mleka na jednolitą masę, dodać żółtka, zalać mlekiem i kwaśną śmietaną, posolić i stale mieszając, doprowadzić powoli do zagotowania. Wtedy natychmiast zdjąć z ognia.

PowrótStrona Główna

Sos chrzanowy – kuchnia węgierska

1 duży korzeń chrzanu
cukier
ocet rosół
sól

Chrzan obrać, utrzeć na tarce, sparzyć, przecedzić i zalać chudym rosołem, przyprawić do smaku octem i cukrem, posolić. Sos nadaje się do wszystkich rodzajów mięsa.

PowrótStrona Główna

Pikantny sos z włoszczyzną – kuchnia węgierska

30 g masła
30 g masła sardelowego
2 marchwie
sok z cytryny
2 pietruszki
sól
plaster selera
pieprz
musztarda
rosół

Włoszczyznę oczyścić, pokroić na drobne kawałki, udusić na przetrzeć przez sito. Przyprawić do smaku musztardą, masłem sardelowym i sokiem z cytryny. Posolić, oprószyć pieprzem, zalać (pamiętając o należytej gęstości) i zagotować.

PowrótStrona Główna

Sos z dzikiej róży – kuchnia węgierska

2 łyżki tartej bułki
dżem z dzikiej róży
szczypta cukru
1 kieliszek białego wina
sok z cytryny
1 filiżanka rosołu

Tartą bułkę zrumienić na maśle, zalać winem i rosołem, zagotować i wymieszać z dżemem z dzikiej róży tak, aby powstał gęsty sos. Przyprawić do smaku cukrem i sokiem z cytryny, dobrze wymieszać. Sos nadaje się znakomicie do dziczyzny.

PowrótStrona Główna

SOS BALATOŃSKI

Szklanka majonezu,
1/3 szklanki bitej śmietanki,
łyżka zielonego groszku,
kieliszek wina Balaton,
2 łyżki musztardy,
1,5 łyżki cukru,
pół cytryny,
sól do smaku

Do majonezu dodać ubitą śmietanę, ugotowany zielony groszek, wino i musztardę. Dokładnie wymieszać. Sos przyprawić do smaku cukrem, solą i sakiem z cytryny. Podawać do jaj, ryb, drobiu itp.

SOS CHRZANOWY

Korzeń chrzanu,
szklanka majonezu,
pół szklanki śmietany,
ocet, cukier,
sól do smaku

Chrzan zetrzeć na tarce, dodać do majonezu, wymieszać ze śmietaną (gęstą). Doprawić do smaku. Podawać do jaj ugotowanych na twardo i zimnych mięs.

PowrótStrona Główna

SOS MAJONEZOWY

Szklanka majonezu,
pół szklanki śmietany,
łyżka musztardy,
cukier,
pół cytryny,
sól

Do majonezu dodać śmietanę i musztardę. Sos wymieszać, przyprawić do smaku solą, cukrem i sokiem z cytryny. Podawać do jaj ugotowanych na twardo, ryb itp.

SOS MUSZTARDOWY

Szklanka majonezu,
2 łyżki musztardy,
pół szklanki śmietany,
sól
cukier

Do majonezu dodać musztardę i śmietanę. Przyprawić do smaku. Podawać do jaj ugotowanych na twardo i zimnych mięs.

PowrótStrona Główna

SOS RAVIGOTTE

25 dag szpinaku,
szklanka majonezu,
1/3 łyżki śmietany,
pół łyżki musztardy,
pół cytryny,
cukier,
sól

Szpinak przebrać, opłukać i ugotować, następnie odcedzić i przetrzeć przez sito. Ostudzany dodać do majonezu razem z pozostałymi składnikami. Przyprawić do smaku. Podawać do jaj, ryb, mięsa.

PowrótStrona Główna

SOS REMOULADE

Pęczek szczypiorku,
szklanka majonezu,
1/3 szklanki śmietany,
jajo,
łyżka musztardy,
pół cytryny,
cukier,
sól,
przyprawa do zup

Szczypiorek opłukać, posiekać, dodać do majonezu razem z pozostałymi składnikami i przyprawić do smaku. Dodać posiekane jajo ugotowane na twardo. Podawać na zimno do ugotowanych jaj, białych mięs, ryb itp.

PowrótStrona Główna

SOS TATARSKI

Szklanka majonezu,
7 dag grzybów marynowanych,
korniszon (ogórek kwaszony),
1/3 szklanki śmietany,
pół łyżki musztardy,
szczypiorek,
cukier,
sól,
pieprz

Do majonezu dodać drobno posiekane marynaty, ogórek kwaszony lub korniszon oraz śmietanę i przyprawy. Sos powinien być dość ostry. Podawać do jaj ugotowanych na twardo, zimnych mięs itp.

SOS PUMILA

20 dag jabłek winnych,
średni korzeń chrzanu,
łyżka oliwy z oliwek,
cukier,
pół cytryny,
kieliszek białego wina,
ewentualnie skórka z pomarańczy,
sól,
migdały

Jabłka oraz chrzan obrać i zetrzeć no tarce. Wymieszać, dodać pozostałe składniki. Do sosu można dodać trochę smażonej skórki pomarańczowe) lub poszatkowanych słodkich migdałów. Sos ten najlepiej nadaje się do pieczonego drobiu.

PowrótStrona Główna

SOS CEBULOWY BIAŁY

20 dag cebuli,
3 łyżki masła lub innego tłuszczu,
szklanka wywaru z włoszczyzny,
3 łyżki mąki,
pół szklanki śmietany,
cukier,
sól,
ziele angielskie

Cebulę obrać, pokrajać i udusić na tłuszczu do miękkości (nie rumienić) dodać kilka ziaren ziela angielskiego i podlewać wywarem. Gdy cebula zmięknie, przetrzeć przez sito, rozprowadzić wywarem, lekko zasmażyć mąką i podprawić śmietaną.

PowrótStrona Główna

SOS CYTRYNOWY

1,5 łyżki masła lub margaryny,
3 łyżki mąki,
szklanka wywaru z włoszczyzny,
pół szklanki śmietany,
cytryna,
cukier,
2 żółtka,
sól

Sporządzić białą zasmażkę, rozprowadzić wywarem, zagotować i podprawić śmietaną. Do sosu dodać sok z cytryny oraz trochę startej skórki cytrynowej. Przyprawić do smaku i zaciągnąć żółtkami roztartymi z łyżką śmietany.

PowrótStrona Główna

SOS GRZYBOWY

2,5 dag grzybów suszonych,
cebula,
4 łyżki mąki,
pół szklanki śmietany,
2 łyżki tłuszczu,
sól,
pieprz

Grzyby umyć i ugotować do miękkości. Cebulę obrać, drobno pokrajać, dodać mąkę, zasmażyć i rozprowadzić wywarem z grzybów. Grzyby drobno pokrajać, dodać do sosu i podprawić śmietaną. Sos przyprawić do smaku. Podawać do kaszy, ryżu, klusek, kotletów ziemniaczanych itp.

PowrótStrona Główna

SOS HOLENDERSKI

2/3 szklanki wywaru z włoszczyzny,
szklanka mleka,
łyżeczka mąki ziemniaczanej,
3 łyżki masła,
3 żółtka,
pół cytryny,
sól,
cukier,
pieprz

Do przecedzonego wywaru dodać cukier zmielony pieprz, mleko, mąkę ziemniaczaną, żółtka i masło. Rondel z sosem wstawić do większego naczynia z wrzącą wodą. Ubijać trzepaczką, aż sos zgęstnieje. Następnie dodać sok z cytryny. Podawać do szparagów kalafiorów.

PowrótStrona Główna

SOS KABULSKI

2 cebule,
2,5 łyżki oliwy z oliwek,
15 dag koncentratu pomidorowego,
szklanka wywaru z włoszczyzny,
2 łyżki musztardy,
przyprawa do zup,
cukier,
ząbek czosnku,
pieprz,
ziele angielskie,
papryka sproszkowana,
sól

Cebulę pokrajać w paski, podlać oliwą i udusić do miękkości. Dodać koncentrat pomidorowy oraz roztarte przyprawy. Rozprowadzić wywarem, zagotować, a następnie przetrzeć przez sito. Sos powinien być bardzo gęsty.

PowrótStrona Główna

SOS KOPERKOWY

Pęczek kopru,
2 łyżki tłuszczu,
3 łyżki mąki,
1,5 szklanki wywaru z włoszczyzny,
pół szklanki śmietany,
żółtko,
sól,
cukier

Koper drobno pokrajać. Część przesmażyć na tłuszczu w celu zabarwienia go na zielono, dodać mąkę i rozprowadzić wywarem. Zagotować i podprawić śmietaną z żółtkiem. Sos przyprawić dodać resztę kopru. Podawać na gorąco do ugotowanych jaj, kotletów ziemniaczanych itp.

PowrótStrona Główna

SOS MUSZTARDOWY

Cebula,
2 łyżki tłuszczu,
3,5 łyżki mąki,
1,5 szklanki wywaru z włoszczyzny,
2 łyżki musztardy,
2/3 szklanki śmietany,
sól,
ocet

Do lekko zrumienionej cebuli dodać mąkę i zasmażyć na jasny kolor. Rozprowadzić wywarem i zagotować. Sos przetrzeć przez sito, dodać musztardę, śmietanę i przyprawić do smaku.

PowrótStrona Główna

SOS PIECZARKOWY

15 dag pieczarek,
cebula,
2 łyżki tłuszczu,
szklanka wywaru z włoszczyzny,
3 łyżki mąki,
pół szklanki śmietany,
sól,
pieprz,
maggi

Pieczarki umyć i pokrajać w drobną kostkę. Cebulę posiekać, przesmażyć, dodać pieczarki i udusić pod przykryciem. Następnie zalać wywarem, sporządzić jasną zasmażkę, dodać do sosu i podprawić śmietaną. Sos przyprawić do smaku; można dodać trochę białego wina.

PowrótStrona Główna

SOS POMIDOROWY - KREM

10 dag koncentratu pomidorowego,
1,5 szklanki wywaru z włoszczyzny,
3 łyżki mąki,
2 łyżki tłuszczu,
pół szklanki śmietany,
żółtko,
papryka sproszkowana,
sól,
cukier,
przyprawa do zup

Koncentrat pomidorowy przesmażyć na tłuszczu z dodatkiem papryki. Rozprowadzić wywarem z włoszczyzny, zasmażyć z mąką i zagotować. Następnie podprawić śmietaną rozmieszaną z żółtkiem i przyprawić do smaku. Podawać da klusek kładzionych, ryżu, kotletów z warzyw itp.

PowrótStrona Główna

SOS POMIDOROWY OSTRY

1,5 szklanki wywaru z włoszczyzny,
10 dag koncentratu pomidorowego,
2,5 łyżki tłuszczu,
5 dag żółtego sera,
2,5 łyżki mąki,
papryka sproszkowana,
sól,
ziele angielskie

Ser utrzeć na tarce, przesmażyć na tłuszczu, dodać uprzednio przesmażany koncentrat, rozprowadzić wywarem. Sos podprawić zasmażką z mąki, następnie przyprawić da smaku. Podawać do jaj, w "koszulkach" lub ugotowanych na twardo, klusek, kotletów ziemniaczanych, makaronu itp.

PowrótStrona Główna

SOS SZCZAWIOWY

20 dag szczawiu,
łyżka tłuszczu,
1,5 szklanki wywaru z włoszczyzny,
pół szklanki śmietany,
3 łyżki mąki,
cukier,
żółtko,
sól

Szczaw oczyścić, obrać, pokrajać, zalać niewielką ilością wrzącej wody, ugotować i przetrzeć przez sito; rozprowadzić wywarem, podprawić zasmażką i śmietaną z żółtkiem. Sas przyprawić do smaku.

PowrótStrona Główna

SOS SZCZYPIORKOWY

Pęczek szczypiorku,
2 łyżki margaryny,
3 łyżki mąki,
2 szklanki wywaru z włoszczyzny,
pół szklanki śmietany,
żółtko,
cukier,
sól

Sporządzić zasmażkę, rozprowadzić ją wywarem, dodać śmietanę, zaciągnąć żółtkiem, wsypać posiekany szczypiorek, przyprawić do smaku.

PowrótStrona Główna

SOS ŚMIETANOWY

2 łyżki masła lub margaryny,
4 łyżki mąki,
szklanka wywaru z włoszczyzny,
szklanka śmietany,
przyprawa do zup,
cukier,
pół cytryny,
sól

Mąkę zasmażyć na jasny kolor, rozprowadzić wywarem, dodać śmietanę, cukier, sól i sok z cytryny. Podawać do jaj, warzyw, zapiekanek itp.

PowrótStrona Główna

SOS ZABAŁKAŃSKI

20 dag czerwonej papryki,
10 dag selera,
10 dag cebuli,
1/3 szklanki oleju rafinowanego,
20 dag pomidorów,
2,5 łyżki mąki,
ząbek czosnku,
sól,
pieprz,
przyprawa do zup

Paprykę pokrajać w paski. Cebulę i seler obrać, pokrajać w paski i udusić w oliwie razem z papryką. Gdy warzywa będą miękkie dodać pokrajane pomidory, najlepiej obrane ze skórki. Sos poddusić, podlać wodą, podprawić zasmażką z mąki, dodać roztarty czosnek i pozostałe przyprawy.

PowrótStrona Główna

SOS CZEKOLADOWY Z RUMEM

2 szklanki mleka,
3 żółtka,
15 dag cukru,
2 dag kakao lub czekolady,
łyżka mąki ziemniaczanej,
pół kieliszka rumu

Żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać kakao, mąkę ziemniaczaną i trochę mleka. Całość zaparzyć wrzącym mlekiem. Gdy sos zgęstnieje, ostudzić i dodać rum.

PowrótStrona Główna

SOS MIGDAŁOWY

1,5 szklanki mleka,
5 dag migdałów słodkich i kilka gorzkich,
10 dag cukru,
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej,
żółtko

Migdały sparzyć, zdjąć skórkę i poszatkować. Włożyć je do wrzącego mleka, posłodzić, zaciągnąć mąką ziemniaczaną zmieszaną z niewielką ilością zimnego mleka. Gdy sos zgęstnieje – odstawić i po chwili zaciągnąć żółtkiem.

PowrótStrona Główna

SOS SZODONOWY

10 dag cukru,
3 żółtka szklanka wina czerwonego,
łyżeczka mąki ziemniaczanej,
kilka goździków

Żółtka utrzeć z cukrem do białości (w naczyniu emaliowanym), dodać goździki, wlać wino i wstawić do naczynia z wrzącą wodą. Sos ubijać trzepaczką, aż zgęstnieje (woda w naczyniu powinna się gotować). Podawać na gorąco, do deserów lub biszkopcików.

PowrótStrona Główna

SOS WANILIOWY

3 żółtka,
15 dag cukru,
łyżka mąki ziemniaczanej,
1,5 szklanki mleka,
paczka cukru waniliowego lub laska wanilii

Żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać cukier waniliowy (w przypadku użycia wanilii naturalnej należy uprzednio zaparzyć ją w mleku), mąkę ziemniaczaną, wlać 4 łyżki mleka i całość zaparzyć mieszając wrzącym mlekiem, aż sos zgęstnieje. Ostudzony sos podawać do owoców.

PowrótStrona Główna

BESZAMEL PO HISZPAŃSKU

5 dag masła,
1 cebula,
2 szklanki mleka,
1,5 dag mąki,
gałka muszkatołowa,
sól,
pieprz

Smażyć na maśle drobno krajaną cebulę (nie zarumieniać), dodać mąkę i mleko, mieszając. Gotować w dużym rondlu na słabym ogniu około 20 min (nie dopuścić do wykipienia). Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Przed podaniem przetrzeć przez sito lub zmiksować.

PowrótStrona Główna

SOS WINEGRET

3 ząbki czosnku
1 cebula (ok. 5 dag),
1 łyżka posiekanej naci pietruszki,
4 korniszony,
10 łyżek octu winnego,
sól

Czosnek, cebulę, nać pietruszki i korniszony posiekać jak najdrobniej, włożyć do miski i zalać octem. Następnie wlewać powoli oliwę, starannie mieszając Dosolić do smaku.

PowrótStrona Główna

SOFRITO

oliwa,
1 cebula,
1 czosnek
pomidory.

Smażyć na bardzo gorącej oliwie drobno posiekaną cebulę i czosnek, by były miękkie i przezroczyste, lecz nie zrumienione. Dodać sparzone pomidory (bez skórki i pestek), ewentualnie dolać trochę gorącej wody i dusić tak długo, aż połowa płynu odparuje, a masa przybierze konsystencję piure.

PowrótStrona Główna

SOS CEBULOWY

5 cebul,
2 łyżki masła,
2 jabłka,
1,5 l wywaru z jarzyn,
1 łyżka mąki,
1 liść laurowy,
cukier,
sól

Do wywaru jarzynowego wrzucić jabłka krajane ze skórką i ugotować. Rozgrzać masło i udusić na nim drobno posiekane cebule. Kiedy będą miękkie, zrobić rumianą zasmażkę z łyżki mąki i podprawić nią cebulę. Dodać jabłka gotowane w wywarze z jarzyn i całość przetrzeć przez sito lub zmiksować. Można doprawić sokiem z cytryny, osolić.

PowrótStrona Główna

SOS KOLOROWY

2 ząbki czosnku,
1 strąk ostrej czerwonej papryki,
1/2 łyżeczki kminku,
2 łyżki octu winnego,
3 łyżki oliwy,
1 łyżeczka ostrej sproszkowanej papryki,
1 łyżeczka soli

Bardzo drobniutko posiekany czosnek rozetrzeć w moździerzu z papryką, kminkiem i solą, a następnie - ciągle rozcierając - dodawać powoli oliwę, a następnie ocet. Gdy wszystkie składniki będą roztarte na jednolitą masę, dodać zimnej, przegotowanej wody.

PowrótStrona Główna

RIMBOMBIN

4 łyżki octu estragonowego,
2 łyżki przecieru pomidorowego,
2 żółtka,
15 dag masła,
nać pietruszki,
sól,
pieprz

Do garnka wlać ocet i gotować, aż połowa odparuje. Dodać przecier pomidorowy i całość lekko dusić. Gdy zgęstnieje, studzić, wbić żółtka i dokładnie ubić. Pozostawić na małym ogniu i powoli doprowadzić do wrzenia, ciągle mieszając. Odstawić garnek z ognia i wlewać powoli stopione masło, nie przerywając mieszania. Posypać solą, pieprzem i drobno siekaną nacią pietruszki.

PowrótStrona Główna

SOS CEBULOWO-IMBIROWY (do kurczaka)– kuchnia chińska

2 łyżeczki startego świeżego korzenia imbiru lub 1 łyżeczka imbiru w proszku
2 cebule dymki grubo posiekane
2 łyżeczki soli
1/4 szklanki mocno podgrzanego oleju

Imbir i cebulę dymkę starannie wymieszać z solą, zalać bardzo gorącym olejem, starannie połączyć szybkimi ruchami łyżki. Polać pokrajanego kurczaka lub podawać oddzielnie.
SOS IMBIROWY Z CEBULĄ DYMKĄ (do ryby) – kuchnia chińska

1/4 szklanki oleju
2 łyżeczki oleju sezamowego (dowolnie)
1/4 łyżeczki pieprzu
1/4 łyżeczki soli
3 plasterki świeżego imbiru pokrajanego jak makaron lub 1 łyżeczka imbiru w proszku
2 cebule dymki lub 1/2 pźczka szczypiorku pokrajanego na małe kawałki
3 łyżki sosu sojowego
2 gałązki zielonej kolendry lub pietruszki

Olej wlać do rondla, postawić na małym ogniu. Ugotowaną rybę ułożyć na gorącym półmisku, posypać solą, pieprzem, imbirem sproszkowanym lub w paseczkach i kawałeczkami cebuli dymki lub szczypiorkiem. Zwiększyć płomień pod rondlem z olejem, mocno zagrzać, polać rybę, pokropić sosem sojowym i olejem sezamowym. Przybrać nacią kolendry lub pietruszki, podawać natychmiast.

PowrótStrona Główna

SOS IMBIROWY Z OCTEM (do ryby) – kuchnia chińska

2 łyżeczki oleju sezamowego (dowolnie)
2 łyżki ryżowego lub owocowego octu (5%)
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżka cukru
1/2 łyżeczki soli
1/4 szklanki oleju
2 roztarte ząbki czosnku
2 bardzo drobne posiekane plasterki imbiru lub 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
2 gałązki zielonej kolendry lub zielonej pietruszki

W rondelku wymieszać olej sezamowy, ocet, sos sojowy, cukier i sól, postawić na małym ogniu. Olej wlać do drugiego rondelka, mocno podgrzać, dodać czosnek, imbir, zamieszać, polać rybę, następnie polać ciepłą mieszanką sojową.
Rybę przybrać zieleniną, podawać natychmiast.

PowrótStrona Główna

SOS DO ROLEK – kuchnia chińska

1 1/2 szklanki wywaru I lub rosołu
1 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki sosu sojowego
szczypta cukru
świeżo zmielony pieprz lub chilli do smaku
1 roztarty ząbek czosnku

Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić 4 łyżkami zimnego wywaru. Pozostałe składniki (oprócz czosnku) wymieszać w rondlu, doprowadzić do wrzenia, mieszając wlać mąkę ziemniaczaną, ciągle mieszając doprowadzić do zagotowania, dodać czosnek, zamieszać, zestawić z ognia. Podawać na gorąco do rolek lub pierogów.
Proporcje: na 1 1/2 szklanki

PowrótStrona Główna

ZAPRAWA CEBULOWA DO SURÓWEK I SAŁATEK

5 dag cebuli
3 łyżki soku cytrynowego lub octu owocowego
4 łyżki umytego, drobno posiekanego szczypiorku
1 łyżeczka oliwy lub oleju
sól
pieprz

Cebulę obrać, opłukać, utrzeć na tarce z małymi otworami, wymieszać w miseczce z oliwą lub olejem. Mieszając połączyć z posiekanym szczypiorkiem i dodawanym stopniowo sokiem cytrynowym. W końcu połączyć z 2 łyżkami chłodnej, przegotowanej wody. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Wykorzystywać do zaprawiania surówek z zielonej sałaty, cykorii lub do sałatki z gotowanych ziemniaków. Można przechowywać w lodówce 2-3 dni.

PowrótStrona Główna

ZAPRAWA CZOSNKOWA DO SAŁATEK LUB SURÓWEK

3 ząbki czosnku
2 łyżki soku cytrynowego lub octu owocowego
1 łyżeczka musztardy
1 łyżeczka oliwy lub oleju
2 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki
sól
pieprz
woda

Czosnek obrać, opłukać, drobno posiekać, rozetrzeć na masę z solą. Ucierać w miseczce, dodając musztardę, sok cytrynowy, oliwę i posiekaną pietruszkę. Ucierając dodać 2 łyżki chłodnej, przegotowanej wody. Przyprawić pieprzem do smaku. Wykorzystywać do zaprawiania surówek z zielonej sałaty, świeżych ogórków oraz do sałatki z gotowanych ziemniaków. Można przechowywać w lodówce 2 - 3 dni.

PowrótStrona Główna

ZAPRAWA FRANCUSKA DO SAŁATEK LUB SURÓWEK

2 łyżki soku cytrynowego lub octu owocowego
1 łyżka musztardy
4 łyżki umytych, drobno posiekanych listków roślin przyprawowych (pietruszka, szczypiorek, estragon, bazylia)
woda
sól
pieprz

W małej miseczce rozetrzeć musztardę z dodatkiem soku cytrynowego i listków roślin przyprawowych. Otrzymany sos rozrzedzić dodatkiem 2-3 łyżek chłodnej, przegotowanej wody. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Przykryć, wstawić do lodówki. Wykorzystywać do wszelkich odmian sałaty liściastej i cykorii, a także do sałatek przygotowywanych z jednego gatunku warzyw. Można przechowywać w lodówce 2-3 dni.

PowrótStrona Główna

ZAPRAWA Z LIŚCI BAZYLII

4 łyżki umytych, drobno posiekanych świeżych listków bazylii
2 łyżki soku cytrynowego lub octu owocowego
1 ząbek czosnku
1 łyżka umytego, drobno posiekanego szczypiorku
1 łyżeczka oliwy lub oleju
sól

Posiekane listki bazylii przetrzeć przez sito. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę, połączyć z przetartą bazylią i sokiem cytrynowym lub octem, mieszając dodać oliwę lub olej i szczypiorek oraz 1 łyżkę chłodnej, przegotowanej wody. Przyprawić do smaku solą. Wykorzystywać do surówek i sałatek, zwłaszcza z warzyw mało aromatycznych. Można przechować w lodówce 2 dni.

PowrótStrona Główna

SOS CEBULOWY NA GORĄCO

20 dag cebuli
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki
sól
pieprz
1/2 szklanki chudego rosołu

Cebule obrać, opłukać. Jedną małą cebulę drobno posiekać i lekko podrumienić na suchej patelni. Pozostałą cebulę pokrajać, włożyć do wrzącego rosołu i gotować pod przykryciem. Dodać podrumienioną cebulę i ugotować do miękkości. Nieco przestudzić i przetrzeć przez sito lub zmiksować. Sos wymieszać z sosem sojowym i nacią pietruszki. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Amatorzy mogą dodatkowo przyprawić octem owocowym. Podawać na gorąco do potraw z mięsa jagnięcia lub z wołowiny i z ryb.

PowrótStrona Główna

SOS CHRZANOWY

3 dag utartego chrzanu
sok cytrynowy lub ocet owocowy
10 dag jabłek,
1/4 szklanki słodkiej śmietanki (9% tłuszczu)
1 białko ugotowane na twardo
sól

Białko ugotowane na twardo drobno posiekać. Chrzan wymieszać ze śmietanką, dodać łyżkę soku cytrynowego. Jabłko umyć, obrać, utrzeć na tarce z małymi otworami i od razu wymieszać z chrzanem i śmietanką, dodając posiekane białko. Przyprawić do smaku solą i sokiem cytrynowym lub octem owocowym. Podawać do potraw mięsnych zimnych i gorących oraz do ryb.

PowrótStrona Główna

SOS CHRZANOWY NA JOGURCIE

3 dag utartego chrzanu
1/2 szklanki jogurtu
sok cytrynowy lub zaprawa cytrynowa
sól

Utarty chrzan wymieszać z jogurtem. Przyprawić do smaku sokiem cytrynowym i solą. Podawać do potraw mięsnych i z ryb, zimnych i gorących oraz do jajek gotowanych.

PowrótStrona Główna

SOS CHRZANOWY NA RÓŻOWO

3 dag chrzanu
5 dag czerwonych porzeczek
1/2 szklanki jogurtu
sól

Porzeczki umyć, oberwać szypułki, wsypać do rondelka, zmiażdżyć, zagotować i przetrzeć przez sito. Przecier ostudzić, wymieszać z chrzanem i jogurtem. Przyprawić do smaku solą. Podawać jako dodatek do potraw zimnych i gorących z mięs i ryb.

PowrótStrona Główna

SOS CZOSNKOWY NA JOGURCIE

1/2 szklanki jogurtu
6 ząbków czosnku
2 łyżki umytej posiekanej naci pietruszki,
sok cytrynowy lub winny ocet
sól
przyprawa curry

Czosnek obrać, opłukać, przecisnąć przez praskę, połączyć z jogurtem. Dodać zieleninę, przyprawić do smaku sokiem cytrynowym lub octem owocowym, solą i curry. Wykorzystywać do zaprawiania sałatek i surówek.

PowrótStrona Główna

“MAJONEZ" BEZ OLEJU

1/2 szklanki jogurtu
1/2 żółtka
1/2 łyżeczki musztardy
1 łyżeczka soku cytrynowego lub zaprawy cytrynowej
sól
przyprawa curry

Musztardę rozetrzeć z żółtkiem, mieszając połączyć z jogurtem i sokiem cytrynowym lub winnym octem. Przyprawić do smaku solą i odrobiną przyprawy curry. Wykorzystywać do sałatek, surówek, jajek gotowanych, mięs i ryb podawanych na zimno. Przed podaniem oziębić w lodówce przez 30 min.

PowrótStrona Główna

SOS MIĘTOWY

6 łyżek umytych, posiekanych listków świeżej mięty
3 łyżki soku cytrynowego lub zaprawy cytrynowej
15 dag jabłek
sól

Jabłka umyć, obrać, pokrajać, włożyć do rondelka, wlać 1/2 szklanki wrzącej wody, rozgotować, przetrzeć przez sito. Przecier wymieszać z miętą i sokiem cytrynowym. Przyprawić do smaku solą. Ostudzić. Oziębić w lodówce. Podawać jako dodatek do potraw z baraniny i mięsa jagnięcia oraz do pieczeni wołowej. Można przechowywać 2 dni.

PowrótStrona Główna

OSTRY SOS MUSZTARDOWY

2 łyżki musztardy
2 łyżki sosu ketchup
4 łyżki umytej, posiekanej drobno naci pietruszki ze szczypiorkiem
1/2 szklanki maślanki
sól
pieprz
ostra sproszkowana papryka
ocet owocowy

Musztardę rozetrzeć w miseczce z ketchupem i posiekaną zieleniną. Mieszając dodawać stopniowo maślankę. Przyprawić do smaku solą, pieprzem, ostrą sproszkowaną papryką i octem. Przyrządzony sos przed użyciem postawić w lodówce na ok. 30 min. Podawać do potraw z jajek gotowanych, do potraw mięsnych i rybnych.

PowrótStrona Główna

SOS MUSZTARDOWY DO SAŁATY

2 łyżki musztardy
1 ząbek czosnku
1 1/2 łyżki soku z cytryny lub octu owocowego
2 łyżki wywaru z warzyw
1/3 szklanki maślanki
sól

Czosnek obrać, opłukać, przecisnąć przez praskę lub drobno posiekać. Wymieszać z musztardą, sokiem cytrynowym, wywarem i maślanką. Przyprawić do smaku solą. Wykorzystywać do zaprawiania surówek z sałaty lub cykorii.

PowrótStrona Główna

SOS ZE ŚWIEŻYCH OGÓRKÓW

15 dag świeżych ogórków
2 łyżki soku cytrynowego lub octu owocowego
sól,
pieprz
1 łyżeczka oliwy lub oleju

Ogórki umyć bardzo starannie, osuszyć, zetrzeć na tarce z dużymi otworami, lekko posolić, skropić sokiem z cytryny i zmiksować. Wymieszać z oliwą, przyprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać jako dodatek do potraw z ryb.

PowrótStrona Główna

SOS POMIDOROWY OSTRY

1/2 szklanki przecieru pomidorowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka musztardy
4 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki
1/2 łyżeczki oliwy lub oleju
sól
pieprz,
przyprawa chilli

Czosnek obrać, opłukać; przecisnąć przez praskę, wymieszać z musztardą, nacią pietruszki i oliwą. Mieszając dodawać stopniowo przecier pomidorowy. Sos przyprawić do smaku solą, pieprzem í ostrą przyprawą chilli. Wykorzystywać jako dodatek do jajek gotowanych, potraw mięsnych i rybnych. Można przechowywać w lodówce 2-3 dni.

PowrótStrona Główna

SOS POMIDOROWO-CEBULOWY

1/2 szklanki przecieru pomidorowego
10 dag cebuli
1 łyżka umytych, posiekanych świeżych listków rozmarynu lub 1/2 łyżeczki rozkruszonych suszonych,
1/2 łyżki soku cytrynowego lub octu owocowego
sól czosnkowa
pieprz

Cebulę obrać, opłukać, utrzeć na tarce z małymi otworami, skropić sokiem cytrynowym, wymieszać z przecierem pomidorowym i rozmarynem. Przyprawić do smaku solą czosnkową i pieprzem. Wykorzystywać do zaprawiania surówek z sałaty lub papryki oraz do ugotowanych na twardo jajek.

PowrótStrona Główna

SOS POMIDOROWY "CODZIENNY"

1/2 szklanki przecieru pomidorowego
1/2 szklanki jogurtu
4 łyżki umytej, posiekanej naci pietruszki z koperkiem
sól czosnkowa
sól selerowa
pieprz

Przecier pomidorowy wymieszać z jogurtem i posiekaną pietruszką z koperkiem. Przyprawić do smaku solą czosnkową i selerową oraz odrobiną pieprzu. Wykorzystywać do przyrządzania surówki z cykorii, sałatki z fasolki szparagowej i do ryb podawanych na zimno.

PowrótStrona Główna

SOS POMIDOROWO-SOJOWY

1/2 szklanki przecieru pomidorowego
2 łyżki sosu sojowego
1 ząbek czosnku
1 łyżka soku cytrynowego lub zaprawy cytrynowej
ostra czerwona papryka,
4 łyżki umytej, posiekanej zielonej pietruszki ze szczypiorkiem
sól czosnkowa i selerowa

Czosnek obrać, opłukać, przecisnąć przez praskę, wymieszać z sosem sojowym i przecierem pomidorowym. Dodać posiekaną zieleninę i sok cytrynowy. Przyprawić do smaku solą czosnkową i selerową oraz ostrą papryką. Podawać do zimnych i gorących potraw mięsnych, z drobiu i ryb.

PowrótStrona Główna

SOS Z PAPRYKI I POMIDORÓW

10 dag czerwonej papryki
10 dag pomidorów
5 dag cebuli
1 ząbek czosnku,
1 łyżeczka oleju lub oliwy
2 łyżki umytych, posiekanych listków pietruszki ze szczypiorkiem
sól
pieprz

Paprykę umyć, oczyścić z nasion. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać i razem z papryką włożyć do wrzącej, osolonej wody. Ugotować. Miękką paprykę wyjąć; obrać ze skórki, pokrajać, dodać do cebuli. Pomidory umyć, sparzyć wrzącą wodą, obrać ze skórki pokrajać, dodać do ugotowanych warzyw, zmiksować. Do sosu dodać olej, wymieszać z posiekaną zieleniną i roztartym z solą czosnkiem. Przyprawić do smaku solą í pieprzem. Wykorzystywać jako dodatek do potraw mięsnych, rybnych, do potraw z jajek i białego sera. Sos można podawać zarówno na gorąco, jak i na zimno.

PowrótStrona Główna

SOS LOUISIANA

10 dag zielonej, słodkiej papryki
5 dag cebuli
1/2 szklanki przecieru pomidorowego
1 ząbek czosnku
2 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki
sól
pieprz
1 kostka rosołu drobiowego

Paprykę umyć, oczyścić z nasion, drobno posiekać. Obraną cebulę również posiekać, włożyć do wrzącej wody (1/2 szklanki) z dodatkiem kostki rosołowej i gotować pod przykryciem 5 min. Ostudzic, zmiksować z dodatkiem przecieru pomidorowego i obranego, pokrajanego czosnku oraz naci pietruszki. Przyprawić solą i pieprzem. Podawać na gorąco do potraw z ryb gotowanych i pieczonych.

PowrótStrona Główna

SOS Z CZERWONEJ PAPRYKI

10 dag czerwonej papryki
10 dag cebuli
1 łyżka sosu sojowego
4 ząbki czosnku
4 łyżki umytych posiekanych listków selera, estragonu, szczypiorku i majeranku
1 łyżeczka oleju lub oliwy
sok cytrynowy lub ocet owocowy
sól
przyprawa chilli
goździki

Paprykę umyć, oczyścić z nasion, podlać wrzącą wodą, osolić i gotować pod przykryciem. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać, dodać do gotującej się papryki. Gotować przez ok. 8 min. Gdy nieco przestygnie, wyjąć paprykę, zdjąć z niej skórkę, pokrajać i razem z cebulą, zieleniną i pokrajanym czosnkiem zmiksować. Wymieszać z oliwą, sosem sojowym, przyprawić do smaku solą, chilli i odrobiną zmiażdżonego goździka. Podawać na zimno lub na gorąco jako dodatek do potraw mięsnych, rybnych, potraw z jajek i do białego sera.

PowrótStrona Główna

SOS PIETRUSZKOWY

5 dag ugotowanej pietruszki (korzeń)
1/3 szklanki wywaru z pietruszki
5 łyżek umytej, drobno posiekanej naci pietruszki
1/4 szklanki jogurtu
sól
pieprz
sok cytrynowy lub ocet owocowy

Ugotowaną i ostudzoną pietruszkę pokrajać i zmiksować z dodatkiem wywaru i jogurtu. Wymieszać z posiekaną nacią pietruszki. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem cytrynowym. Wykorzystywać jako zaprawę do surówek z sałaty oraz jako dodatek do potraw z ryb i jajek.

PowrótStrona Główna

SOS SELEROWY

15 dag selera korzeniowego
1/4 szklanki śmietanki (9% tłuszczu)
2 łyżki umytych, posiekanych drobno listków selera naciowego
sól
pieprz

Seler umyć, oczyścić, opłukać, pokrajać, włożyć do wrzącej, osolonej wody, ugotować do miękkości, przetrzeć przez sito. Przecier wymieszać ze śmietanką, zagrzać, wymieszać z zieleniną. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać jako dodatek do potraw z ryb i jajek, a takie do niektórych warzyw gotowanych, np. papryki.

PowrótStrona Główna

SOS Z RZEŻUCHY

4 łyżki umytych, drobno posiekanych listków rzeżuchy
1/2 szklanki kefiru
1 łyżeczka oleju lub oliwy
2 łyżki soku z cytryny lub zaprawy cytrynowej
sól
pieprz

Posiekane listki rzeżuchy zmiksować z kefirem, olejem i sokiem cytrynowym. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Amatorzy mogą dodatkowo przyprawić sos czosnkiem. Wykorzystywać do zaprawiania surówek i sałatek.

PowrótStrona Główna

SOS SELEROWO-CEBULOWY

10 dag selera korzeniowego
5 dag cebuli
1 łyżeczka oleju lub oliwy
sól
pieprz

Seler umyć, oczyścić, opłukać, pokrajac. Cebulę obrać, opłukac, pokrajać i razem z selerem włożyć do wrzącej osolonej wody (1/2 szklanki). Ugotować do miękkości. Zmiksowac z dodatkiem oleju. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać na gorąco jako dodatek do potraw z ryb.

PowrótStrona Główna

SOS SZCZYPIORKOWY

1/4 szklanki słodkiej śmietanki (9% tłuszczu)
6 łyżek umytego, drobno posiekanego szczypiorku
1/4 szklanki jogurtu
sól
ewentualnie sok cytrynowy lub ocet owocowy

Śmietankę zmiksować z jogurtem i szczypiorkiem. Przyprawić do smaku solą i ewentualnie sokiem cytrynowym. Wykorzystywać do zaprawiania sałatek i surówek.

PowrótStrona Główna

SOS SZPINAKOWO-SZCZAWIOWY

10 dag szpinaku
5 dag szczawiu
2 łyżki mleka w proszku odtłuszczonego,
2 łyżki umytej posiekanej naci pietruszki z koperkiem
sól
1/4 szklanki śmietanki (9% tłuszczu)
sok cytrynowy lub zaprawa cytrynowa

Szpinak i szczaw przebrać, liście oczyścić z szypułek, umyć, osączyć, włożyć do wrzącej osolonej wody (1/2 szklanki); ugotować w odkrytym rondelku do miękkości, odcedzić. Śmietankę wymieszać ze sproszkowanym mlekiem instant, a następnie zmiksować z ugotowanymi warzywami i listkami pietruszki i z koperkiem. Gdyby sos okazał się zbyt gęsty, dodać nieco wywaru. Przyprawić solą i sokiem cytrynowym. Amatorzy mogą dodatkowo przyprawić sos roztartym czosnkiem. Podawać na gorąco jako dodatek do jajek gotowanych w koszulkach.

PowrótStrona Główna

SOS TWAROGOWO-KOPERKOWY

5 dag chudego sera twarogowego
1/2 szklanki maślanki
5 łyżek umytego, drobno posiekanego koperku
sól

Ser twarogowy pokrajać, a następnie zmiksować z dodatkiem maślanki i koperku. Przyprawić do smaku solą. Wykorzystywać do zaprawiania surówek z sałaty, cykorii, rzepy i rzodkiewek.

PowrótStrona Główna

SOS TWAROGOWO-ZIOŁOWY

5 dag chudego sera twarogowego
1/2 szklanki kefiru
5 łyżek umytych, drobno posiekanych świeżych listków roślin przyprawowych (szałwia, pietruszka, estragon, bazylia, hyzop)
sól
pieprz
ząbek czosnku

Ser twarogowy pokrajać. Czosnek obrać, opłukać, pokrajać. Ser zmiksować z dodatkiem kefiru, czosnku i posiekanej zieleniny. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Wykorzystywać do zaprawiania surówek z sałaty, cykorii i rzepy oraz do sałatek z fasolki szparagowej i pasternaku.

PowrótStrona Główna

SOS ZIOŁOWY NATURALNY

6 łyżek umytych drobno posiekanych liści świeżych roślin przyprawowych (szałwia bazylia, estragon, szczypiorek pietruszka, hyzop, seler naciowy)
4 łyżki chudego rosołu (może być z kostki)
2 łyżki soku cytrynowego lub zaprawy cytrynowej
1 ząbek czosnku
sól
pieprz
1 łyżeczka oliwy

Czosnek obrać, opłukać, pokrajać. Liście roślin przyprawowych zmiksować z dodatkiem rosołu, czosnku, soku cytrynowego i oliwy. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Wykorzystywać do zaprawiania sałatek i surówek, a także jako dodatek do potraw z mięsa, jajek i ryb.

PowrótStrona Główna

SOS ZIOŁOWY NA JOGURCIE

1/2 szklanki jogurtu
5 łyżek świeżych umytych listków roślin przyprawowych,
1 łyżka soku cytrynowego lub octu owocowego
sól
przyprawa curry
2 ząbki czosnku

Jogurt wymieszać z posiekanymi listkami roślin przyprawowych, dodając roztarty z solą czosnek. Przyprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i curry oraz ewentualnie solą czosnkową i selerową. Wykorzystywać do zaprawiania sałatek i surówek.

PowrótStrona Główna

Sos czosnkowy TARATOR SADE (Turcja)
4-6 ząbków czosnku
1 łyżeczka soli
2 łyżki oliwy
sok z cytryny lub ocet (6%) rozcieńczony z wodą
Czosnek z solą utrzeć na pastę. Stale ucierając wlewać po kropelce oliwę. Dodać kilka kropel soku z cytryny lub ocet do smaku (sos musi być rzadki). Podawać do pieczonego lub smażonego kurczaka ewentualnie do ugotowanej ryby.

PowrótStrona Główna

Sos cytrynowy TERBIY UNLU (Turcja)
2 łyżki soku z cytryny
2 1/2 łyżki mąki
sól i pieprz do smaku
1 1/2 szklanki rosołu lub wody z kostką rosołową
1 żółtko dobrze roztrzepane
Dokładnie wymieszaę pastź; mąkź, sól, pieprz, sok z cytryny z 1/4 szklanki zimnego rosołu. Zagotować rosół lub wodę z rozpuszczoną kostką rosołową. Zmniejszyć płomień, mieszając rosół wlewać pastę i gotować, aż sos zgęstnieje. Zdjąć z ognia. gdy masa trochę ostygnie dodać żółtko rozprowadzone 2 łyżkami sosu. Mieszając podgrzewać przez kilka minut, nie dopuścić do zagotowania. Podawać do białego mięsa lub ryb.

PowrótStrona Główna

Sas rabarbarowy REVAND CHUTNEY (Indie)
¾ kg rabarbaru
1/4 kg cukru
4 szklanki octu (6%)
1 łyżeczka chilli
2 łyżeczki imbiru
2 łyżki mielonej gorczycy lub 3 łyżki musztardy
1 łyżka roztartego czosnku
1/4 łyżeczki utartej gałki muszkatołowej
6 dag drobno posiekanych migdałów (dowolnie)
Obrać górną część łodygi rabarbaru, przetrzeć ściereczką nasączoną octem, pokrajać w 4 cm kawałki. Cukier rozpuścić w occie, dodać rabarbar, gotować na małym ogniu, aż powstanie jednolita masa. Dodać chilli, imbir, gorczycę; czosnek, gałkę i migdały, dusić przez 20 min., w razie potrzeby dodać trochę octu. Przełożyć do czystych, wygotowanych, gorących słoików, szczelnie zakręcić. Używać po czterech tygodniach. Podawać do zimnych mięs lub do potraw indyjskich i pakistańskich:
Po pasteryzacji można przechowywać przez rok.

PowrótStrona Główna

Sos sojowy z masłem SAOS SATE KETJAP (Indonezja)
1/4 kostki masła
1/2 szklanki sosu sojowego lub 3 łyżki przyprawy maggi i 5 łyżek wody
2 łyżki soku z cytryny lub rabarbaru, ew. 1 łyżeczka octu (6%)
sól i pieprz do smaku
1 łyżeczka mielonego tureckiego pieprzu lub 1 łyżeczka chilli
1/2 szklanki smażonych płatków cebulowych
W małym rondlu stopić masło, doda pozostałe składniki. Zagotować, zmniejszyć płomień, gotować przez 2, min. Sos należy posypać płatkami cebuli. Podawać do pieczonego mięsa lub do jaj na twardo.

PowrótStrona Główna

Ostry sos czosnkowy SAMBAL DJELANTAH (Indonezja)
1 roztarty ząbek czosnku
1–2 łyżeczek chilli
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka pasty z krewetek lub sardelowej, ew. 1/2 łyżeczki przyprawy maggi
2 łyżki oleju jadalnego
W małym rondlu wymieszać wszystkie składniki, gotować na małym ogniu przez 2 min. Podawać do ugotowanej wołowiny, kury lub pieczonej kaczki

PowrótStrona Główna

Sos musztardowo-sojowy (Chiny)
4 łyżki oleju sojowego lub 2 łyżeczki przyprawy maggi z 2 łyżkami wody
2 łyżki musztardy
Składniki wymieszać. Podawać do ugotowanego lub pieczonego mięsa oraz do jaj na twardo.

PowrótStrona Główna

Sos czosnkowo-sojowy (Chiny)
4 łyżki oleju sojowego lub 2 łyżeczki przyprawy maggi z 2 łyżkami wody
1 roztarty ząbek czosnku
Składniki wymieszać. Podawać do smażonej ryby lub pieczonej kaczki.

PowrótStrona Główna

Sos słodko-kwaśny (Chiny)
1 1/2 łyżki sosu sojowego lub 1 łyżka przyprawy maggi z 1 łyżką wody
1 1/2 łyżki cukru
1 łyżka octu (6%)
1 łyżka przecieru pomidorowego
białego wina (dowolnie)
1-1 1/4 łyżeczki mąki ziemniaczanej
4 łyżki wody
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Gotować na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Podawać w małych miseczkach do smażonej ryby lub mięsa.

PowrótStrona Główna

Sos biały (Izrael)
1 1/2 łyżeczki masła
1/2 małej drobno posiekanej cebuli
1 łyżka mąki
1 1/2 szklanki mleka
3 ziarenka czarnego pieprzu
szczypta tymianku
kawałek listka laurowego
sól do smaku
Cebulę smażyć na maśle na małym ogniu, aż będzie przezroczysta. Dodać mąkę, stale mieszając, smażyć na małym ogniu przez 3 minuty. Zdjąć z ognia, rozprowadzić zimnym mlekiem, dodać pieprz, tymianek, listek laurowy i sól, zamieszać. Gotować na bardzo małym ogniu przez 15–20 min., często mieszając. Doprawić solą. Przecedzić

PowrótStrona Główna

Sos chiński (Chiny)
1 szklanka rosołu lub wody
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju sojowego lub 1/2 łyżeczki przyprawy maggi
1/2 łyżeczki cukru
pieprz do smaku
Mąkę wymieszać z 1/4 szklanki zimnego rosołu lub wody. Wlać do pozostałego rosołu lub wody, dodać sos sojowy lub maggi, cukier i pieprz. Gotować mieszając aż sos będzie gęsty.

PowrótStrona Główna

Sos jogurtowy (Bliski Wschód)
1 średni świeży, obrany ogórek
1 szklanka jogurtu lub zsiadłego mleka
1 szklanka oliwy
3 orzechy włoskie posiekane (dowolnie)
3 roztarte ząbki czosnku
1 łyżka octu (6%) lub sok z cytryny
sól i pieprz do smaku
Z przekrojonego ogórka usunąć pestki. Zetrzeć na grubej tarce, zlać powstały sok. Do ogórka dodać pozostałe składniki, dokładnie wymieszać i mocno ochłodzić. Podawać do szaszłyków.

PowrótStrona Główna

All right reserved. Gorzów Wlkp. '2019