KUCHNIE ŚWIATA 2019

MENU :

Napoje :

Czarna kawa

Czarną kawę możemy, podawać na gorąco lub zimno. Gorącą czarną kawę podaje się w wygrzanych, małych filiżaneczkach, ustawionych na spodkach obok łyżeczki; cukier do kawy podaje się osobno. Do czarnej kawy można podawać wszystkie rodzaje tortów i ciastek. Ciastka do czarnej kawy powinny być małych rozmiarów.

PowrótStrona Główna

Czarna kawa po wiedeńsku

Jest to odmiana gorącej czarnej kawy. Sporządza się ją z naparu o normalnej mocy
i podaje się na gorąco z bitą śmietanką kremową, ułożoną na powierzchni.
Podaje się w wygrzanych filiżaneczkach lub szklankach ustawionych na spodkach z łyżeczką. cukier podaje się osobno.

PowrótStrona Główna

Biała kawa prawdziwa

Jest to napój, gorący. Sporządza się go z naparu kawy i pełnego gotowanego mleka lub śmietanki (10 procentowej). Napar z kawy i mleko podaje się w wygrzanych dzbanuszkach, ustawionych na tacy obok filiżanki z łyżeczką na spodku. Cukier do kawy podaje się osobno. Do białej kawy, którą często stosuje się na pierwsze śniadanie, podaje się różnego rodzaju świeże pieczywo, masło, miód, słodkie ciasto drożdżowe itp. Śniadanie po wiedeńsku składa się a miękkich jaj w szklance z kawałkiem masła, pieczywa świeżego z masłem i szynką lub inną wyborową wędliną oraz białej, gorącej kawy.

PowrótStrona Główna

Kawa biała z mieszanki

2-3 dkg kawy ziarnistej
3/4 litra mleka pełnego lub śmie tanki 10 procentowej
1 łyżka mieszanki zbożowej
1/2 litra wrzącej wody
10 dkg cukru

Zagotować wodę, na wrzącą wodę wsypać mieszankę zbożową i gotować przez chwilę na wolnym ogniu. Na końcu wsypać do wywaru drobniutko zmieloną kawę, przykryć i zaraz odstawić. Zagotować mleko, do mleka dolać gorący wywar kawy, starannie odcedzony. Kawę wlać do ogrzanego dzbanka i natychmiast podawać, zanim zapach się ulotni. Można też podawać do stołu osobno napar z kawy i osobno mleko w dzbanuszkach. Kawę rozlewać do filiżanek przy stole. Cukier podawać osobno w cukiernicy. Podawać ze słodkim ciastem drożdżowym lub pieczywem zwykłym z masłem.

PowrótStrona Główna

Kawa biała zbożowa

3 łyżki mieszanki
1 litr mleka pełnego
3/4 litra wody wrzącej
10 dkg cukru
3 łyżki wody zimnej

Mieszankę, wsypać na wrzącą wodę, zagotować kilka razy, skropić zimną wodą, odstawić pod przykryciem, żeby się ustała, odcedzić. Zagotować mleko. Do mleka wlać wywar, posłodzić do smaku, silnie podgrzać, podawać do stołu w dzbanku.

PowrótStrona Główna

Kakao

2 dkg kakao
1,1/4 litra mleka
1/2 szklanki wody
cukier do smaku

Zagotować mleko. Kakao wsypać do garnuszka, dolewać po trochu wrzącą wodę, rozmieszać, aby nie było grudek, wlać do wrzącego mleka, mieszając zagotować, posłodzić. Kakao wlać do ogrzanego dzbanka i natychmiast podawać.
Uwaga: można ugotowane kakao wymieszać z żółtkami ubitymi z cukrem, a na wierzch włożyć do każdej filiżanki ubitą śmietankę kremową lub ocukrzoną pianę z białek.

PowrótStrona Główna

Herbata naturalna

2 dkg herbaty gatunkowej
około 10 dkg cukru
1/2 litra wrzącej wody

Zagotować wodę w naczyniu tylko do tego celu przeznaczonym (w imbryku). Na otwartym imbryku z wodą postawić wyparzony wrzątkiem imbryczek porcelanowy (czajniczek), przeznaczony na napar. Gdy czajniczek nagrzeje się, na 10 min. przed podaniem wsypać herbatę do czajniczka, zalać niedużą ilością wrzącej wody, nakryć i pozostawić do naciągnięcia. Po 10 min. do czajniczka dodać wrzącą wodę (razem około 1/4 litra) i herbatę dalej parzyć. Czas parzenia trzeba wypróbować dla każdego gatunku herbaty z osobna. Gdy herbata naciągnie, nalewać esencję do ogrzanych filiżanek lub szklanek i każdą dopełniać wrzącą wodą. Podawać natychmiast. Cukier podawać osobno.

Sposób podania herbaty

Herbatę podaje się w szklankach ustawionych na szklanych spodkach lub w porcelanowych filiżankach i na takich samych spodkach. Na spodku umieszcza się łyżeczkę. Cukier do herbaty podaje się osobno. Jako dodatek można zastosować cienkie krążki cytryny lub ogrzaną, pasteryzowaną śmietankę. Dla chorych należy sporządzać lekką herbatę.

PowrótStrona Główna

Herbata z mlekiem

Jest to herbata podana na sposób angielski. Podaje się ją w filiżankach
napełnionych tylko do połowy silnym naparem herbaty. Do herbaty podaje się osobno cukier i pasteryzowane, pełne, gorące mleko lub śmietankę w małym dzbanuszku.

PowrótStrona Główna

Herbata z łodyg malinowych

Dobrze zdrewniałe łodygi malin, które wycina się jesienią w ogrodzie, połamać, powiązać w pęczki, wysuszyć. Przed użyciem łamać łodygę na maleńkie kawałeczki (3 cm). Kawałki łodyg ugotować w wodzie, w naczyniu używanym tylko do tego celu. Gdy herbata nabierze złotego zabarwienia, odcedzić, i podawać. Herbata z łodyg malinowych odznacza się pięknym zabarwieniem, lecz jest bez aromatu.

PowrótStrona Główna

Herbata z obierzyn jabłecznych

Obierzyny z opłukanych jabłek suszyć i lekko rumienić na płycie kuchennej lub w piecu po chlebie; gdy są już zupełnie suche, składać do słoja i przechowywać w suchym miejscu. Sporządzanie napoju: obierzyny włożyć do garnuszka, licząc po 2 łyżki na szklankę napoju, zalać gorącą wodą, zagotować parę razy pod przykryciem i odstawić; gdy wywar się ustoi, zlewać i podawać z cukrem na gorąco. Jest to napój aromatyczny, lekko kwaskowy, bardzo smaczny; szczególnie odpowiedni dla chorych gorączkujących.

PowrótStrona Główna

Herbata z owoców róży

Wysuszone owoce róży opłukać, zalać przegotowaną wodą i w chłodzie przetrzymać 12 godzin. Potem napój podgrzać szybko, przecedzić, osłodzić do smaku i zaraz podawać gorący. Jest to zimowy napój z zawartością witaminy C. (Ilość witaminy C zależna jest od odmiany róży i sposobu jej suszenia). Wartość witaminowa zwiększa się, gdy herbatę spożyjemy wraz z drobno pokrajaną jadalną częścią owocu.

PowrótStrona Główna

Napar z ziół (mięty, melissy, rumianku, kwiatu lipy, dziurawca, bratków) na jedną porcję

1/4 litra wrzącej wody
(1-2 łyżeczek cukru)
1 łyżeczka rozdrobnionych ziół

Zagotować wodę, wsypać zioła, przykryć i odstawić z ognia. Gdy zioła opadną, przecedzić je, ogrzać i podać do picia. Jeżeli napar ma zastąpić herbatę, można go posłodzić (zwłaszcza z mięty, rumianku i kwiatu lipowego).

PowrótStrona Główna

Napój z jagód letnich i jesiennych

40 dkg aromatycznych jagód (malin, poziomek, jeżyn)
cukier do smaku
1 i 1/2 litra wody

Jagody przebrać, opłukać, rozgnieść łyżką ná miazgę, zalać wodą i dobrze wymieszać, żeby jak najwięcej soku przeszło do wody; można też sporządzić napój z jagód ugotowanych z wodą; napój wtedy jest klarowny. Jagody przecedzić, napój oziębić.

PowrótStrona Główna

Napój z porzeczek

40 dkg porzeczek czarnych i czerwonych lub czerwonych
20 dkg cukru
11/z litra wody
10.dkg lodu konsumpcyjnego)

Porzeczki opłukać, osączyć, oberwać jagody. Zagotować wodę w naczyniu emaliowanym, nie obitym. Do wrzącej wody włożyć jagody, kilkakrotnie zagotować, odcedzić odciskając sok na sicie. Do gorącego wywaru dodać cukier, rozpuścić go mieszając, zlać do garnków kamiennych i oziębić (+12-14 stopni). Napój można podawać z kawałkami lodu konsumpcyjnego. Wtedy dopicia podać słomkę, opakowaną w bibułkę.

PowrótStrona Główna

Napój z marchwi i żurawin

50 dkg marchwi
cukier do smaku
25 dkg żurawin
(skórka cytrynowa)
11/2 litra wody

Marchew wymyć, oskrobać, zetrzeć na drobnej tarce, zalać wrzącą wodą.. Marchew w wodzie mieszać starannie, aby się z niej jak najwięcej wypłukało soku. Miazgę odcedzić, mocno ją odcisnąć z soku. Sok pozostawić, aby się odstał, ostrożnie go zlać, pozostawiając męty. Żurawiny przebrać, opłukać, zagotować i przetrzeć, przecier wlać do napoju, dosłodzić go do smaku, ewentualnie dodać trochę skórki cytrynowej. Napój silnie oziębić.

PowrótStrona Główna

Napój z marchwi i porzeczek

50 dkg marchwi
1,1/2 litra wody
20 dkg porzeczek czarnych i czerwonych
cukier do smaku

Sporządzić tak samo jak napój z marchwi i żurawin.

PowrótStrona Główna

Napój z marchwi i cytryn

50 dkg marchwi
cukier do smaku
1 1/4 litra wody
sok z 1 1/2-2 cytryn
skórka cytrynowa

Sporządzić tak samo jak napój z marchwi i żurawin.

PowrótStrona Główna

Napój z rokitnika

15 dkg rokitnika
ok.25dkg cukru
11/2 litra wody

Rokitnik otrzeć starannie w ściereczce z siateczki, którą jest pokryty, umyć i opłukać pod prądem wody. (ściereczkę wytrzepać ostrożnie, aby nie zaprószyć oczu). Zagotować wodę, włożyć rokitnik, ugotować, przecedzić i odcisnąć sok: Wywar posłodzić do smaku.

PowrótStrona Główna

Napój z truskawek

40 dkg truskawek
1,1/2 litra wody
25 dkg cukru
(10 dkg lodu konsumpcyjnego)

Truskawki opłukać starannie, obrać z działek kielicha, odłożyć kilka jagód. Zagotować wodę, na wrzący syrop włożyć truskawki, nakryć, odstawić. Gdy napój ostygnie przecedzić, osłodzić. Do szklanek włożyć po kilka cząstek pokrajanych, surowych truskawek i drobno porąbany lód. Do picia podawać słomki.

PowrótStrona Główna

Napój z żurawin

40 dkg żurawin
20-30 dkg cukru
1,1/2 litra wody
(skórka cytrynowa)

Żurawiny przebrać, starannie opłukać, rozgnieść, zalać wodą. Żurawiny w wodzie wygnieść i przetrzeć przelewając wodą lub ugotować, odcedzić. Do wody z sokiem żurawinowym dodać cukru do smaku i skórkę cytrynową. Podawać zimny napój jako lemoniadę.

PowrótStrona Główna

Napój z malin

20 dkg malin
ok. 25 dkg cukru
(10 dkg czarnych porzeczek
1,1/2 litra wody

Sporządzić tak samo jak napój z truskawek.

PowrótStrona Główna

Napój z owoców róży i z jabłek (lub mirabelek)

10 dkg całych świeżych owoców róży
1 litr wody
20 dkg cukru
25 dkg jabłek (lub 15 dkg mirabelek)

Umyć dokładnie świeżo rwane owoce róży (rugozy, eglanterii cynamonowej) oraz jabłka (lub mirabelki). Jabłka obrać, pokrajać na 4 lub więcej części, wyciąć gniazda nasienne. Zagotować wodę, włożyć różę i odpadki z jabłek, i pod przykryciem ugotować do miękkości, odcedzić i odcisnąć. Do wywaru dodać cukier, pokrajane jabłka (lub mirabelki), ugotować i ostudzić.

PowrótStrona Główna

Napój ze świeżych owoców róży


PowrótStrona Główna

20 dkg owoców róży rugozy, róży girlandowej lub innych
11/4 litra w-ody
ok. 15 dkg cukru
25 dkg aromatycznych jabłek

Owoce róży opłukać, włożyć do wrzącej wody i ugotować. Jabłka opłukać, nie obierając pokrajać na małe kawałki, włożyć do wywaru, gdy róża dogotuje się. Miękkie owoce odcedzić, posłodzić do smaku. Napój ostudzić szybko pod przykryciem wkładając naczynie do zimnej wody.

PowrótStrona Główna

Napój z koncentratu róży

11/4 litra wody
15 dkg cukru
9 gramów koncentratu w proszku
skórka cytrynowa
1 cytryna lub inny zakwaszający
dodatek witaminowy

Zagotować wodę z cukrem, wsypać koncentrat, a gdy rozpuści się, zestawić napój z ognia. Po przestudzeniu zakwasić go sokiem z cytryny, pasteryzowanym przecierem z porzeczek lub przecierem z rokitnika przechowywanego w wodzie. Dla zapachu dodać skórkę cytrynową.

PowrótStrona Główna

Napój z miodu

1,1/4 litra wody
sok z cytryny do smaku (lub z porzeczek surowych lub pasteryzowanych)
cukier do smaku

Miód rozpuścić w ciepłej, przegotowanej wodzie, dosłodzić cukrem i lekko zakwasić, ostudzić.

PowrótStrona Główna

Napój z mięty

1,1/2 litra wody
cukier do smaku
3 łyżeczki mięty
10 dkg lodu konsumpcyjnego

Zagotować wodę, włożyć miętę, zagotować, odstawić do naciągnięcia pod przykryciem na 15 minut. Napar odcedzić, dodać cukru do smaku i oziębić. Podawać z drobno porąbanym lodem i słomką do picia.

PowrótStrona Główna

Napój z cytryn

1,1/2 litra wody
ok. 15-20 dkg cukru
kwasek cytrynowy
11/2 cytryny
10 dkg lodu konsumpcyjnego

Zagotować wodę z cukrem, lekko zakwasić kwaskiem cytrynowym, oziębić. Cytryny umyć, pokrajać w cieniutkie krążki wraz ze skórką, piłując a nie krając - bardzo ostrym nożem, aby nie wyciskać soku. Do szklanek po wyporcjowaniu włożyć po 2 krążki cytryny i lód porąbany na drobne kawałeczki. Podać łyżeczki do wyciśnięcia soku z cytryny w szklance i słomki do picia.

PowrótStrona Główna

Napoje mleczne

Zimne napoje mleczne, zwłaszcza mieszane z surowym sokiem lub przecierem owocowym, czyli koktajle, mają dużą wartość odżywczą. W sezonie letnim sporządza się je z młodego zsiadłego mleka z surowymi owocami. Zwłaszcza nadają się do tego celu jagody leśne lub ogrodowe, wzbogacają bowiem mleko w witaminę C i składniki mineralne, i nadają napojom pożądany aromat. W innych sezonach odżywcze napoje mleczne sporządza się z surówkowymi sorbetami lub pasteryzowanym sokiem z letnich jagód. Podaje się je lekko ochłodzone na deser, z dodatkiem herbatników, które zwiększają sytość takiego mlecznego deseru. Mleczne koktajle owocowe lub z sokiem z warzyw (np. z marchwi) są bardzo pożądane w diecie chorych, gdyż pod lekko strawną postacią wnoszą pełnowartościowe składniki (dobrze przyswajalne białko mleka, witaminę C i składniki mineralne). Ważnym czynnikiem w żywieniu chorych jest atrakcyjny smak i wygląd starannie sporządzonego koktajlu mleczno-owocowego.

PowrótStrona Główna

KAWA NATURALNA Z MLEKIEM

10-15 g kawy naturalnej
1/2 szklanki wody
1/2 szklanki mleka

Zmieloną kawę wsypać do pojemnika domowego ekspresu. Naczynie napełnić wodą i zamknąć. Ogrzewać do czasu, aż kawa przepłynie do przeznaczonego naczynia. Przelać do filiżanki, dolać świeżo przegotowanego mleka. Od razu podawać.

PowrótStrona Główna

KAWA PARZONA W TERMOSIE

60 g drobno zmielonej kawy
2 szklanki wody
2 szklanki mleka

Termos wyparzyć wrzątkiem, wsypać zmieloną kawę. Zalać ją wrzącą wodą. Natychmiast zamknąć starannie termos i pozostawić do naciągnięcia na co najmniej 15 min. Nalewać kawę ostrożnie do filiżanek, przechylając termos, ale nie wstrząsając nim, aby uniknąć spłynięcia "fusów" do filiżanki. Każdą porcję uzupełnić gorącym, świeżo przegotowanym mlekiem.

PowrótStrona Główna

KAWA PARZONA PO TURECKU

10 g kawy zmielonej "na pył"
1/2 szklanki wody
cukier do smaku

Kawę wsypać do tygielka (mały wysoki rondelek zwężający się ku górze, zakończony wydłużonym uchwytem), wymieszać z cukrem, zalać wrzącą wodą. Ogrzewać na małym ogniu, najlepiej ustawiając naczynie na płytce ochronnej. Napój powinien trzykrotnie "podnieść się" do góry; po każdym "podniesieniu się" na moment zdjąć tygielek z palnika, gdyż kawa nie może się zagotować. Naczynie z kawą na moment przykryć. Nalewać do filiżanek.

PowrótStrona Główna

HERBATA

8 g herbaty
4 szklanki wody

Dzbanek (przeznaczony jedynie do parzenia herbaty) sparzyć wrzącą wodą. Do gorącego wsypać herbatę, zalać wrzącą wodą (1/ 2 szklanki). Dzbanek przykryć, postawić na nagrzanej płytce ochronnej na 3-4 min. Następnie dolać resztę wrzącej wody. Herbatę wyporcjować do szklanek lub filiżanek

PowrótStrona Główna

HERBATA PO ANGIELSKU

8 g herbaty
1 szklanki wody
2 szklanki mleka

Herbatę zaparzyć według sposobu podanego w poprzednim przepisie. Mleko zagotować i wlać do dzbanuszka. Porcjować, wlewając mleko (1/2 filiżanki) i uzupełniając herbatą.

PowrótStrona Główna

KWAS BURAKOWY

50 dag buraków
4 1/2 szklanki wody
sól
1/2 łyżeczki cukru
kawałek skórki z chleba razowego
1 ząbek czosnku


PowrótStrona Główna

Buraki umyć szczotką, obrać, opłukać i rozdrobnić w plasterki albo w paski na szatkownicy lub robotem. Kamionkowy garnek albo słój wyparzyć wrzącą wodą. Włożyć rozdrobnione buraki, dodać drobno posiekany czosnek, cukier, ok. 1/2 łyżki soli i kawałek skórki z razowego chleba. Zalać chłodną, przegotowaną wodą. Przykryć podwójnie złożoną gazą lub czystą (wygotowaną) ściereczką. Pozostawić w cieple na ok. 5 dni. Gotowy napój przecedzić przez wyparzone sitko wyłożone gazą, zlać do wyparzonych słoików lub butelek. Można przechowywać w lodówce przez kilka dni lub od razu spożywać. Buraki można wykorzystać do przyrządzania barszczu.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ Z KWASU BURAKOWEGO

2 szklanki kwasu burakowego
2 szklanki maślanki
2 łyżki umytej, drobno posiekanej pietruszki z koperkiem
sól

Kwas burakowy połączyć z maślanką, ubijając szybkimi ruchami trzepaczki, lub zmiksować. Dodać zieleninę, przyprawić do smaku solą.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ BURAKOWO-OGÓRKOWY

2 szklanki kwasu burakowego
50 dag świeżych ogórków
2 łyżki umytego, drobno posiekanego koperku
sól
2 ząbki czosnku

Ogórki umyć, obrać cienko, zetrzeć na tarce z małymi otworami lub rozdrobnić robotem. Posolić, zmiksować z dodatkiem kwasu burakowego i drobno posiekanego czosnku, wymieszać z koperkiem, osolić do smaku.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ Z KWASU BURAKOWEGO I JOGURTU

2 szklanki kwasu burakowego
1 szklanka jogurtu
1 szklanka serwatki
4 łyżki umytej, posiekanej naci pietruszki
sól

Kwas burakowy zmiksować z dodatkiem jogurtu, serwatki i posiekanej pietruszki. Przyprawić do smaku solą.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ Z WARZYW MIESZANYCH

60 dag warzyw mieszanych (marchew, seler, cebula)
20 dag porzeczek lub żurawin
sól

Warzywa umyć, oczyścić, opłukać, pokrajać. Owoce umyć, porzeczki oberwać z szypułek. Z warzyw wycisnąć sok w sokowirówce. Owoce włożyć do wrzącej wody (1/2 szklanki) i szybko zmiażdżyć. Zagotować, przetrzeć przez sito. Sok z warzyw wymieszać z przecierem owocowym. Przyprawić do smaku solą.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ Z MARCHWI I JABŁEK

60 dag marchwi
30 dag jabłek

Marchew umyć starannie szczoteczką, oczyścić, opłukać, pokrajać. Jabłka umyć, pokrajać w cząstki, usuwając gniazda nasienne. Marchew razem z jabłkami przepuścić przez sokowirówkę. Od razu wyporcjować i podawać.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ ZE ŚWIEŻYCH OGÓRKÓW I MAŚLANKI

70 dag świeżych ogórków
1 szklanka maślanki
sól
pieprz
2 ząbki czosnku,
2 łyżki umytego, posiekanego koperku

Ogórki umyć, obrać, zetrzeć na tarce z małymi utworami lub wycisnąć sok w sokowirówce. Sok połączyć z maślanką, dodać roztarty z solą czosnek i koperek. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ POMIDOROWO - MARCHWIOWY

60 dag marchwi
1/2 szklanki soku pomidorowego
4 łyżki umytej, posiekanej drobno naci pietruszki z koperkiem
sól

Marchew umyć, oczyścić, opłukać, pokrajać. Wycisnąć sok w sokowirówce. Wymieszać go z sokiem pomidorowym, pietruszką i koperkiem. Przyprawić do smaku solą.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ Z POMIDORÓW I ZSIADŁEGO MLEKA

30 dag pomidorów
2 szklanki zsiadłego mleka
sól

Pomidory umyć, sparzyć wrzącą wodą, obrać ze skórki, pokrajać, a następnie zmiksować ze zsiadłym mlekiem. Przyprawić do smaku solą.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ Z CZARNEJ RZEPY I POMIDORÓW

50 dag czarnej rzepy
1 1/2 szklanki soku pomidorowego
4 łyżki umytej, posiekanej naci pietruszki z koperkiem
sól

Rzepę umyć szczotką, obrać cienko, opłukać, pokrajać. Wycisnąć sok w wirówce. Połączyć z sokiem z pomidorów i zieleniną. Przyprawić solą.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ POMIDOROWO-SELEROWY

50 dag selerów bulwiastych
1 1/2 szklanki soku pomidorowego
4 łyżki umytej, posiekanej naci pietruszki z koperkiem

Przyrządzić według poprzedniego przepisu.

PowrótStrona Główna

NAPÓJ MLECZNO-TRUSKAWKOWY

30 dag truskawek
2 1/2 szklanki mleka

Mleko przegotować, ostudzić i oziębić w lodówce. Truskawki umyć, oczyścić z szypułek, zmiksować z dodatkiem mleka.

PowrótStrona Główna

All right reserved. Gorzów Wlkp. '2019