4lo

Polscy kibce

Polska

Kraj to piękny i nizinno-wyżynny.
Nasz kraj...
Polska...
oficjalnie Rzeczpospolita Polska
Co tu dużo o nim mówić? jest sporo bo aż 322 575 km², a liczba mieszkańców przekracza
już pewnie 38 136 000 mieszkańców.
Państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim,graniczy z Niemcami (na zachodzie), Czechami, Słowacją (na południu), Ukrainą, Białorusią, Litwą (na wschodzie) i Rosją (obwodem kaliningradzkim, na północy), a poprzez granicę morską (granicę wyłącznej strefy ekonomicznej) z Danią oraz Szwecją. Stolicą naszą Warszawa... piękne historyczne miasto i 3 i ostatnia stolica polski(przed nią było Gniezno i Kraków również piękne miasta lecz ze wzgledów bezpieczeństwa przeniesiono stolicę wgłąb kraju). A więc Warszawa... miasto pełne zabytków ważnych osobistości i szybkich samochodów. Jest jednym z najbardziej rozwiniętych miast w Polsce. Ilość fabryk i spolin samochodowych umniejsza troche naszej stolicy, jest ona ruchliwa i głośna od ciągłego ruchu ulicznego a ilośc korków to już przesada. Ale nie o tym miałem pisać. A więc fakty:
Za umowną datę założenia państwa polskiego jest często przyjmowany rok 966, kiedy władca Mieszko I przyjął chrześcijaństwo. Polska stała się królestwem w roku 1025, a w 1569 zawiązano unię z Litwą. Przez większą cześć swojej historii, Rzeczpospolita Polska była państwem wieloetnicznym i wielowyznaniowym. Państwo przetrwało do roku 1795, kiedy terytorium zostało podzielone pomiędzy trzech zaborców: Królestwo Prus, Imperium Rosyjskie i Austrię (tzw. rozbiory Polski). Polska odzyskała niepodległość w 1918 po pierwszej wojnie światowej. Podczas II wojny światowej kraj był okupowany przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki. Po wojnie Polska stała się republiką socjalistyczną pod silnym wpływem ZSRR. W 1989 nastąpiła zmiana ustroju politycznego na demokrację parlamentarną i gospodarczego na kapitalizm. Polska jest członkiem m.in. Unii Europejskiej, NATO, ONZ, OECD, WTO. To tak historia w skrócie.

Skąd wogóle nazwa Polscy?
Pochodzenie nazwy Polska nie jest jednoznaczne. Według jednej z teorii nazwa ta wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie zaś wywodzone jest od słowa pole, w związku albo z rolnictwem jako głównym zajęciem plemienia, albo zamieszkiwaniem przez nich niezalesionych terenów (w odróżnieniu od innych plemion, np. Wiślan czy Mazowszan). Istnieją jednak historycy (np. Przemysław Urbańczyk i Zofia Kuratowska), którzy kwestionują samo istnienie Polan, którzy w najdawniejszych zabytkach piśmiennictwa nie występują, a pojawiają się dopiero ok. roku 1000.

Istnieje także teoria, według której dawno temu ziemia Polan była nazywana ziemią polską, czyli znaczyło to nic innego, jak ziemią polną. W ten sposób powstała nazwa Polska.

W przeszłości używano łacińskich określeń terra Poloniæ ? ziemia Polska lub Regnum Poloniæ ? Królestwo Polskie. Nazwa Polska zaczęła być używana w odniesieniu do całego państwa w XI wieku. Ziemie Polan od XIV wieku nazywano Staropolską, a później Wielkopolską, a dla kontrastu ziemie południowe ? Małopolską.

Słowo "Polacy" pojawia się po raz pierwszy w żywocie starszym św. Wojciecha, prawdopodobnie spisanym w Rzymie między 999 a 1001.

Ustrój polityczny uważam za nudny temat bo za wiele już się dzieje w kręgu "znajomych" polityków dlatego omnię ten temat.

Długość granic Polski wynosi 3511 km, w tym 440 km przypada na granicę morską (linia wybrzeża Morza Bałtyckiego, która nie jest linią granicy państwa, wynosi 770 km). Graniczy z następującymi państwami:

* od zachodu z Niemcami (467 km),
* od południa z Czechami (796 km) i Słowacją (541 km),
* od wschodu z Ukrainą (535 km) i Białorusią (418 km),
* od północy z Litwą (104 km) i Rosją (obwód kaliningradzki, 210 km).

Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego, jest to czas słoneczny południka 15°.
Najdłuższe rzeki w Polsce to Wisła (o długości 1047 km), Odra (854 km, w granicach Polski 742 km), Warta (808 km), Bug (772 km; w granicach Polski 224 km; odcinek graniczny 363 km), Narew (484 km) i San (443 km).

Największe jeziora w Polsce to Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (104 km²) na Mazurach.
Taka nasza Polska - dzielny kraj.

nasze godlo

Godło Polski jest określone w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.