Wydarzenia w roku szkolnym 2018/2019


t_DSC_0220.jpg   19.06.2019 – Zakończenie roku szkolnego


t_DSC_0039.jpg   14.06.2019 – Święto Patrona Szkoły


t_DSC_0933.jpg   5.06.2019 – Międzyszkolny Konkurs Literacki i Plastyczny o Św. Bracie Albercie „Nikt nie idzie do nieba sam”


t_DSC_0797.jpg   31.05.2018 – Wycieczka w Góry Świętokrzyskie


Anonimowa skrzynka na sygnały

SZANOWNI PAŃSTWO,

 

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów podejmujemy w szkole działania wychowawcze i profilaktyczne.

W związku z pismem Ministra Edukacji Narodowej DWKI-WPB.5012.25.2019.BK z dnia 11 maja 2019 r. oraz na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2, 3 i 6 i w związku z art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), by wzmocnić współpracę między szkołą a rodzicami,  utworzyliśmy ANONIMOWĄ SKRZYNKĘ NA SYGNAŁY. Znajduje się ona w wyznaczonym miejscu na korytarzu szkolnym.

 

Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa na następujących stronach internetowych:

https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/materialy-dydaktyczne/informacje/

 

Dziękuję!


Podziękowanie

 

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców
i cała społeczność
szkolna
Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach
oraz Bartek wraz z rodzicami
- składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym
 przy organizacji charytatywnego Festynu Rodzinnego „Dla Bartka”.

            Wszystkim osobom o wielkim sercu na rzecz potrzebującego
Bartka składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

 

 


 

t_DSC_0468.jpg   19.05.2019 - FESTYN RODZINNY ‘’ DLA BARTKA’’

 

            Wspaniała zabawa, piękna pogoda, uśmiechnięte twarze dzieci, rodziców oraz dziadków to obrazki, które można było zauważyć podczas Festynu Rodzinnego który odbył się w Żurawiczkach w dniu 19 maja 2019 r.

            W tym dniu nasze serca biły gorąco, ponieważ chcieliśmy być razem z Bartkiem – chłopcem, który potrzebuje szczególnej troski i wsparcia.

            Festyn rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej Pani Teresa Pieniążek która powitała wszystkich gości i złożyła życzenia wszystkim Rodzinom.

            Dzieci wystąpiły z bogatym repertuarem, dzięki którym udowodniły, że potrafią przepięknie tańczyć, śpiewać i recytować wiersze. Zachwyciły swoim talentem i odwagą wszystkich zebranych. Nie jedna łza zakręciła się w oku gdy dzieci recytowały wiersze pełne miłości i szczerych podziękowań. Potem były uściski i mnóstwo całusów.

             Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy wzięli udział w różnych atrakcjach. Mieli możliwość licytacji obrazów oraz degustacji przepysznych ciast przygotowanych przez naszych kochanych rodziców. Nie zabrakło również wspólnego grillowania. Dla najmłodszych dzieci przygotowano zjeżdżalnie  oraz profesjonalne malowanie twarzy. Wszystkie atrakcje zostały przygotowane z myślą o Bartku. Została zebrana kwota 3 753 zł.

            Nasz Rodak Święty Jan Paweł II mówił: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Niech te słowa będą podziękowaniem dla wszystkich, którzy okazali serce i wsparli nasze działania na rzecz chorego Bartka.

Krystyna Drapała


t_59914659_386877258574496_8113026482923634688_n.jpg   3.05.2019 r. – UDZIAŁ SZKOLNEGO POCZTU SZTANDAROWEGO W GMINNYCH UROCZYSTOŚCIACH Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA

 

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu Gminy Zarzecze, strażaków i zaproszonych gości na uroczystą Mszę Świętą do Kościoła Parafialnego w Zarzeczu.

Naszą społeczność szkolną reprezentowała p. Dyrektor Teresa Pieniążek, p. Krystyna Drapała oraz poczet sztandarowy w składzie: chorąży Adrian Wilk, w asyście Amelii Gierczak i Arlety Kuras
oraz chorąży Michał Wilk, w asyście Natalii Gołębiowskiej i Wiktorii Siupik - wraz z opiekunem pocztu. p. Iwoną Węglowską.

W dalszej części obchodów nastąpił przemarsz pod Pomnik Ofiar Pomordowanych
przez Hitlerowców oraz Pomnik Świętego Jana Pawła II, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów
oraz zapalone znicze.

Oficjalna część uroczystości odbyła się na placu przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zarzeczu. Przy podniesieniu flagi państwowej na maszt został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego,
a następnie Wójt Gminy Zarzecze – pan Tomasz Bury wygłosił uroczyste przemówienie upamiętniające 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Strażaka.

Iwona Węglowska


t_DSC_0437.jpg   26.04.2019 r. – UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE

 

            Cała społeczność szkolna w szczególny sposób uczciła przypadające w dniach 1-3 maja - Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej i Święto Konstytucji 3 Maja.

W obecności szkolnego sztandaru najpierw odśpiewaliśmy hymn państwowy,
a następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w quizie pt. „Kocham Cię Polsko!”.
Dziesięć drużyn, na czele których stanęli najstarsi uczniowie z klasy III Gimnazjum, rywalizowało odpowiadając na 40 pytań konkursowych z zakresu polskiej literatury, historii
i przyrody. Wszystkie grupy wykazały się bardzo dobrą znajomością wiedzy dotyczącej naszego kraju. Nauczyciele, pełniący rolę jury, wyłonili spośród wszystkich uczestników trzy zwycięskie drużyny.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna „1”, której liderem był Michał Marek, uzyskując 37 punktów. Drugie miejsce z sumą 36,5 punktów przypadło drużynie „8” na czele z Arletą Kuras, a trzecie miejsce z liczbą 34 punktów uzyskała drużyna „3” na czele z Amelią Gierczak. Zwycięzcy i uczestnicy quizu otrzymali słodkie nagrody, po czym w radosnej atmosferze powrócili do zajęć.

Po zakończonej uroczystości w ramach systemu doradztwa zawodowego uczniowie klas: VIII Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum pod opieką p. Moniki Kościńskiej odwiedzili Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu, w którym odbywały się  Dni Otwarte.  Przyszli absolwenci naszej szkoły zostali zapoznani z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2019/2020, mieli okazję sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe
oraz zapoznać się z bazą lokalnej szkoły średniej. 
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć
na stronie internetowej szkoły pod adresem: http://zszarzecze.com.

Iwona Węglowska

 


t_IMG_0497.jpg   7, 14.04.2019 – KIERMASZ KARTEK I OZDÓB WIELKANOCNYCH

 

            W celu zbiórki funduszy na rzecz dofinansowania szkolnej wycieczki uczniowie z klasy VII i VIII SP oraz III Gimnazjum zorganizowali pod opieką pań: Marzanny Karpy, Moniki Kościńskiej i Iwony Węglowskiej - kiermasz wielkanocny. Dzięki uprzejmości ojca proboszcza kiermasz został zorganizowany po Mszach Świętych w dwie niedziele poprzedzające Święta Wielkiej Nocy. Ręcznie wykonane ozdoby i dekoracje cieszyły się wśród lokalnej społeczności sporym zainteresowaniem, w efekcie czego udało się zebrać kwotę 2400,20 zł. Zostanie ona przeznaczona na dofinansowanie uczniowskiego wyjazdu w Góry Świętokrzyskie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do gwardiana klasztoru i proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach - o. Eugeniusza Kaczora, naszego szkolnego katechety o. Symforiana Rygiela, o. Kazimierza Steca, zaangażowanych Rodziców oraz do wszystkich życzliwych mieszkańców Żurawiczek, Maćkówki i Zalesia, którzy wsparli naszą inicjatywę. DZIĘKUJEMY!

Iwona Węglowska


Żurawiczki, 23.04.2019 r.

 

Szanowni Rodzice

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach informuje, że od dnia 24.04.2019 szkoła pracuje zgodnie z planem.

 

Z poważaniem

Teresa Pieniążek

Dyrektor Szkoły Podstawowej

 im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach

 


„Wieść radosną niosą dzwony,

na wszystkie świata grają strony,

że Zmartwychwstał Pan nad Pany-

Bóg wszechmocny i kochany…”

    Niech nadchodzące Święta Wielkanocne

    przyniosą pogodę ducha,

    wiele szczęścia i radości

 

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie

Zespołu Szkół im. Św. Brata Alberta

w Żurawiczkach

b1.jpg


Żurawiczki, 12.04.2019 r.

 

Szanowni Rodzice

 

Informujemy, że egzamin Ósmoklasisty odbędzie się w trybie zaplanowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną tj. 15,16,17 kwietnia 2019 r.

 

Z poważaniem

Teresa Pieniążek

Dyrektor Szkoły Podstawowej

 im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach


Żurawiczki, 09.04.2019 r.

Szanowni Rodzice

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach informuje, że Egzamin Gimnazjalny klasy III odbędzie się w trybie zaplanowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, tj. 10,11,12 kwietnia 2019 roku.

 

Z poważaniem:

Dyrektor Szkoły

W Żurawiczkach


Żurawiczki, 05.04.2019 r.

 

DRODZY RODZICE!

 

 

Informujemy, że zgodnie z wynikami referendum strajkowego przeprowadzonego przez ZNP i „Solidarność”, od dnia 8 kwietnia 2019 r. do odwołania w szkole będzie trwał strajk.

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów, proszę o zapewnienie dzieciom opieki w domu. Jeżeli nie będzie to możliwe,
dyrektor szkoły zobowiązuje się do sprawowania opieki
nad uczniami przebywającymi w czasie strajku na terenie szkoły.

 

Wszelkie nowe informacje (odwołanie/zakończenie strajku) będą na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej szkoły: www.spzurawczki.pl

 

Dziękujemy za Państwa zrozumienie.

 

Dyrekcja Szkoły

Podstawowej im. Św. Brata Alberta

w Żurawiczkach


t_DSC_0376.jpg   21.03.2019 – Pożegnanie zimy

 

W dniu 21 marca 2019 roku dzieci z Punktu Przedszkolnego „Kompetentne Przedszkolaki” i z zerówki oraz uczniowie klas I – III  wraz 
z wychowawcami brali udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnanie zimy – powitania wiosny:. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka i ucznia wyjątkowe wydarzenie. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostały przez dzieci i uczniów kukły Marzanny. Następnie kiedy wszystko było już gotowe, wokół szkoły ruszył barwny korowód. Dzieci radośnie śpiewały wiosenne piosenki i skandowały hasło: „Marzanno , marzanno ty zimowa panno ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy”. Na zakończenie pochodu powitano wiosnę kolorowymi kwiatkami a punktem kulminacyjnym wydarzenia było spalenie Marzanny.

      Mamy nadzieję, że mimo pochmurnych jeszcze dni, pani Wiosna  nas widziała i słyszała, i że wkrótce zagości u nas na dobre.


21.03.2019 – UDZIAŁ UCZNIÓW KLAS VIII SP i III GIMNAZJUM W DNIU OTWARTYM JAROSŁAWSKICH SZKÓŁ

 

            Nasi uczniowie wraz z wychowawcami p. Moniką Kościńską i p. Iwoną Węglowską odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Dzięki temu wydarzeniu mogli oni bliżej poznać ofertę edukacyjną jarosławskich szkół średnich, by świadomiej wybrać dalszą ścieżkę kształcenia. Uczniowie mogli zapoznać się z bazą edukacyjną, specyfiką nauki na różnych kierunkach kształcenia, a także panującą w szkole atmosferą.

            Szczególnie dziękujemy niezapomnianym absolwentom naszej szkoły, a obecnie uczniom ww. szkół: Kindze Niźnik, Jakubowi Wasyliszyn oraz Konradowi Niźnik za miłe przyjęcie i cenne wskazówki, które udzielili młodszym kolegom w kwestii edukacji w szkole średniej.

Szczegółowe relacje z dni otwartych znajdują się na niżej podanych adresach www:  

http://www.lo.kopernik.jaroslaw.pl/2019/03/24/dzien-otwarty-2/

https://www.facebook.com/INNOWACYJNI/

Iwona Węglowska


t_DSC_0361.jpg   15.03.2019 – Przedstawienie Teatru Kurtyna


t_DSC_0290.jpg   12.03.2019 – Dzień Matematyki

 

12 marca obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Matematyki”. Obchody tego święta, miały charakter konkursu między klasami. Każda z klas wystawiła trzyosobową drużynę – swoich reprezentantów, którzy zmagali się z zadaniami.

Czas między konkurencjami umilały wiersze o matematyce, napisane przez naszych uczniów oraz dowcipy, oczywiście matematyczne. Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali prezentację zawierającą interesujące fakty o wybitnych matematykach.

Turniej międzyklasowy miał udowodnić, że matematyka to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Justyna Turek, Joanna Kubicka


t_DSC_0262.jpg   8.03.2019 – Dzień Kobiet

8 marca Święto Kobiet
więc życzenia składam Tobie.
Dużo szczęścia i radości
a w nauce pomyślności.
Miej na ustach uśmiech słodki
w życiu zaś nie doznaj troski.

Miłości po kres i radości do łez, 
Promyków słońca i bukietów róż bez końca, 
Mnóstwo wrażeń i spełnienia marzeń, 
Wiele szczęścia i trafnych decyzji podjęcia, 
A w portfelu i na koncie ? 
Same miliony lub chociaż tysiące. 
Dużo szczęścia pomyślności, 
mało smutku, moc radości, 
byś miłości w życiu miała w bród, 
boś Ty jest kobieta cud.

Dla wszystkich Pań, uczennic i koleżanek od Panów i kolegów ze szkoły w Żurawiczkach


OGŁOSZENIE

 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach

ogłasza zapisy dzieci do „zerówki” i kl. I

Szkoły Podstawowej na rok szkolny 2019/2020.

Zapisy będą prowadzone u Pani Doroty Śliwy
 w „zerówce” oraz w sekretariacie Zespołu Szkół
w dniach od 06.03.2019 – 29.03.2019 roku.


 

t_DSC_0156.jpg   1.03.2019 – APEL PAMIĘCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

 

„Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

~ Danuta Siedzikówna „Inka” (1928-1946)

Tak, jak w latach ubiegłych w naszej szkole odbył się Apel Poległych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Nauczyciel historii p. Iwona Węglowska przypomniała zgromadzonym, kim byli Żołnierze Wyklęci oraz przedstawiła okoliczności ustanowienia w roku 2011 tego narodowego święta. Następnie uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielem języka polskiego p. Wioletą Drabik- Wąsacz zaprezentowali wiersze patriotyczne autorstwa uczniów LO w Trzebini – Seweryna Pląski „Żołnierze Niezłomni” oraz Izabeli Kopeć „Apel do młodego Polaka”. Główną częścią uroczystości było odczytanie przez uczniów kl. VI - Julię Wąsacz i Jakuba Przewrockiego – okolicznościowego apelu poległych. Wspomnieliśmy w nim nazwiska patriotów, członków podziemia niepodległościowego, prześladowanych, więzionych i zamordowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy, a delegacja uczniowska – Julia Trelka i Michał Wilk – złożyła znicz pod tablicą upamiętniającą płk Wojciecha Szczepańskiego, który jako komendant jarosławskiego obwodu AK i członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość był również ofiarą brutalnych działań komunistycznej bezpieki.

Na zakończenie części artystycznej wystąpił nasz szkolny chór pod batutą p. Wiolety Drabik- Wąsacz. Serdeczne podziękowania należą się artyście, kompozytorowi panu Marcinowi Siwcowi, który udostępnił nam podkład muzyczny swego autorstwa, dzięki czemu chór mógł wykonać utwór pt. „Rzeczpospolitej poprzysięgali”.

W celu utrwalenia wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych został przeprowadzony dla uczniów podsumowujący quiz. Zarówno młodsi, jak i starsi z nich wykazali się aktywnością i znajomością tematu, którego wymiar z pewnością odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu charakteru młodych ludzi propagowaniu godnych naśladowania wartości i postaw.

Iwona Węglowska, Wioleta Drabik- Wąsacz


Harmonogram wyjazdów uczniów na ferie zimowe


t_50732352_2232139383709100_2480487052462784512_n.jpg   27.01.2019 – Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

 

            Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek organizowany przez Centrum Kultury w Zarzeczu od lat cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, także naszej szkoły.

        Celem tegorocznego konkursu było upowszechnianie i kultywowanie ludowej tradycji wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, ocalenie od zapomnienia dawnych tradycyjnych bożonarodzeniowych pieśni, śpiewanych przez babcie i dziadków oraz promocja gminy Zarzecze. Jury w składzie – p. Monika Kmiecik – przewodnicząca komisji, p. Dominik Nieradka i p. Krzysztof Obłoza podczas konkursu wysłuchali i ocenili 33-ech solistów i dwa zespoły.

        W konkursie, jako solistki, wzięły udział także uczennice naszej szkoły – z kl. II – Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów i Amelia Telega, z kl. IV - Julia Barszczak i Martyna Król oraz z kl. V – Julia Kościńska i Zuzanna Trelka. W ich wykonaniu zgromadzeni goście mogli usłyszeć kolędy – „Gore gwiazda”, „Jadą kolędnicy, jadą”, „Nie płacz, Jezu”, „Maleńka Miłość”, „Cicha noc”, „Anioł pasterzom mówił”, „Do stajenki”. Do występu uczennice zostały przygotowane przez  nauczycieli – p. Wioletę Drabik – Wąsacz i p. Małgorzatę Kocur.

        Dzięki walorom głosowym, interpretacji utworów oraz ogólnemu wrażeniu artystycznemu na podium stanęły – Emilia Łukaszów, Amelia Telega osiągając wyróżnienie, Zofia Biskupska otrzymując I miejsce w kategorii klas I – III, Julia Barszczak, Julia Kościńska osiągając wyróżnienie, Zuzanna Trelka zajmując III miejsce w kategorii klas IV - VI. Wyróżnione uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

        Podsumowania konkursu dokonał zaproszony honorowy gość – wójt gminy Zarzecze – p. Tomasz Bury chwaląc wysoki poziom przygotowanych młodych wokalistów.

Wioleta Drabik – Wąsacz


t_50338937_343188846276671_150796477856219136_o_343188839610005.jpg   22.01.2019 – Dzień Babci i Dziadka

 

W dniu 22 stycznia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wśród zaproszonych Babć i Dziadków nie zabrakło również Seniorów wsi Żurawiczki. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły Podstawowej Pani Teresa Pieniążek witając zaproszonych gości. W programie artystycznym przygotowanym przez dzieci z Punktu Przedszkolnego „Kompetentne Przedszkolaki” oraz uczniów szkoły podstawowej znalazło się wiele ciekawych występów artystycznych. Wzruszenie Babć i Dziadków oraz brawa były wielką nagrodą dla dzieci. Zaśpiewane „Sto lat” i wręczenie wcześniej przygotowanych upominków dopełniło uroczystość, która przebiegła w radosnej i serdecznej atmosferze.

 

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.343182756277280&type=1&l=b3540413fa

 


11.01.2019 – „KU NIEPODLEGŁEJ” – opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i  ojczyznę

 

W ramach lekcji historii do naszej szkoły przybyła grupa rekonstrukcyjna i  zaprezentowała niepodległościowe dążenia Polaków. Dzięki pokazowi strojów historycznych i  kolekcji replik uzbrojenia cofnęliśmy się w czasie do okresu powstania kościuszkowskiego (1794), Księstwa Warszawskiego (1807-15), powstania listopadowego (1830) i  styczniowego (1863) oraz i  wojny światowej (1914-18). Panowie rekonstruktorzy omawiając poszczególne wydarzenia zaprezentowali strój szwoleżera, powstańca, kosyniera i  oficera i  Brygady Legionów Polskich. W ten sposób plastycznie przybliżyli uczniom sytuację Polaków pod zaborami, rolę Legionów Piłsudskiego oraz niezwykle istotną dla ciągłości trwania narodu - kulturę patriotyczną.

Tego typu aktywna lekcja historii na pewno na długo zostanie uczniom w pamięci, ponieważ podczas pokazu uczniowie byli angażowani do współpracy, prezentowali stroje, technikę walki oraz blaski i cienie żołnierskiej doli.

Iwona Węglowska


t_DSC_0751.jpg   21.12.2018 – Wigilia szkolna


t_IMG_0388.jpg   10.12.2018 – UDZIAŁ UCZNIÓW KLAS VII, VIII SP i III GIMNAZJUM W WYSTAWIE I PRELEKCJI „MŁODZI DLA NIEPODLEGŁEJ”

 

Na zaproszenie Centrum Kultury w Zarzeczu pan Mateusz Werner pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie zawitał z prelekcją i wystawą pt. „Młodzi dla Niepodległej”. Organizatorem tej wystawy było Województwo Podkarpackie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Prezentowała ona wybrane postawy młodego pokolenia Polaków w ostatnich dekadach zaborów, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania polskiej młodzieży w wysiłki całego narodu na rzecz odzyskania niepodległego państwa.
W zajęciach uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną o informacje i ciekawostki dotyczące historii Galicji i naszego regionu. Pan prelegent w interesujący i przystępny sposób naświetlił temat, jakże ważny w kontekście kształtowania postawy patriotycznej młodego pokolenia i trwających obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Iwona Węglowska


t_IMG_0379.jpg   6.12.2018 – MIKOŁAJKOWY WYJAZD UCZNIÓW KLAS VII, VIII SP i III GIMNAZJUM DO PARKU TRAMPOLIN

 

            W prezencie mikołajkowym uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami: p. Wioletą Drabik- Wąsacz, p. Moniką Kościńską i p. Iwoną Węglowską udali się do rzeszowskiego „Fly Parku”. Tam czekały ich wspaniałe atrakcje w postaci walki z grawitacją. Skoki na trampolinach i huśtanie się na linie uwolniły nieskrępowaną dziecięcą radość, zaś paniom wychowawczyniom solidną dawkę endorfin zapewniła kąpiel w gąbkowym basenie.

Pełni pozytywnych emocji i z nadzieją na ich powtórzenie wróciliśmy do szkoły.

Iwona Węglowska


t_IMG_20181128_153924[1].jpg   28.11.2018 - Szkolna wycieczka grupy uczniów z klas IV – VIII

 

            Dla grupy uczniów klas IV – VIII dzień 28.11.2018 r. był bogaty w kulturalne wydarzenia. Jednym z nich była wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku. Podczas wycieczki dzięki naszemu przewodnikowi – p. Katarzynie Buczek – pracownikowi biblioteki, uczniowie obejrzeli wystawę „Spacer po dawnym Przeworsku”, poznali wybrane działy biblioteki – wypożyczalnię dla dorosłych, dział  dziecięcy, czytelnię oraz ich funkcje, zostali zapoznani z zasadami korzystania ze zbiorów biblioteki, dowiedzieli się także w jaki sposób wypożycza się książki. W czytelni uczniów szczególnie zainteresowały gromadzone latami artykuły poświęcone naszej wiosce – Żurawiczkom.

     Kolejnym etapem wycieczki było odwiedzenie Muzeum w Przeworsku Instytucji Kultury Powiatu Przeworskiego, aby tam w Galerii „Magnez” móc zobaczyć wystawę wierzeń demonologicznych regionu przeworskiego pt. „Topiec, błąd, lizibożek i dzidko. Relikty ludowych wierzeń demonologicznych z okolic Przeworska” przygotowaną przez mgr Katarzynę Ignas. Bogate przeżycia uczniów okazały się swoistą podróżą w czasie, do okresu kiedy żadne elektryczne i elektroniczne media nie były dostępne, gdy wiedza przekazywana była przede wszystkim drogą przekazu ustnego oraz poprzez doświadczenie i bezpośrednie uczestnictwo, gdy nieliczni mieszkańcy wsi posiadali umiejętność czytania. Poprzez wystawę i komentarz przewodnika uczniowie mogli zrozumieć, że dzięki wspólnocie życia, wspólnie spędzanym czasie przy pracy, przekaz ustny dominował i rozwijał się, a to, co było opowiadane rozpalało wyobraźnię i wpływało na wszystkie zmysły.

       Po takiej dawce wrażeń uczniowie wraz z opiekunem p. Wioletą Drabik – Wąsacz udali się do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku, by wziąć udział w etapie III Powiatowego Konkursu Ortograficznego i powalczyć o tytuł Mistrza Ortografii. 

       Wartością takiego spędzenia wolnego czasu przez uczniów jest wręcz chłonienie i zatrzymanie w sobie tego, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu, a co z pewnością wpłynie na kształcenie ich osobowości.

Wioleta Drabik - Wąsacz


t_certyfika2.jpg   15.11.2018 – OTRZYMALIŚMY CERTYFIKAT „SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW”

 

W dniach 15.03-15.11.2018r. społeczność naszej szkoły brała udział w realizacji zadań w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów”. Wśród wykonanych działań znalazło się:

1.    Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”;

2.    Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

3.    Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.

4.    Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.

5.    Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.

6.    Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.

7.    Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.

Zadania konkursowe były poprzedzone udziałem nauczyciela historii w kursie „Szkoła Młodych Patriotów”, przeprowadzonym w formule e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

            Udział w kursie i konkursie wpisał się w uświetnienie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Iwona Węglowska


t_dyplom2.jpg   Konkurs TRADYCYJNY SAD

Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach w ogólnopolskim konkursie TRADYCYJNY SAD zdobyła wyróżnienie w etapie ZAKŁADAMY SAD i II MIEJSCE w etapie MAPA POMOLOGICZNA w kategorii „powyżej VI klasy”.


t_plakat2.jpg    5 porcji zdrowia w szkole

   

      Klasa druga wzięła udział w programie “5 porcji zdrowia w szkole” organizowanym przez  Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków. Nauczyciel otrzymał materiały lekcyjne opracowane we współpracy
z ekspertami z zakresu edukacji i żywienia. Następnie zostały przeprowadzone zajęcia na temat “5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Pod koniec zajęć uczniowie wykonali plakat i umieścili go na gazetce szkolnej oraz przesłali na konkurs. Dzięki udziałowi w programie uczniowie zdobyli wiedzę na temat zasad zbilansowanej diety, istotnej roli warzyw i owoców, a także dowiedzieli się, dlaczego szklanka soku stanowi równoważną porcję warzyw lub owoców.


t_DSC_0109.jpg   11.11.2018 – UROCZYSTOŚCI GMINNE UPAMIĘTNIJĄCE 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Członkowie szkolnego pocztu sztandarowego w osobach: chorążowie Adrian Wilk i Michał Wilk oraz asysta: Amelia Gierczak, Arleta Kuras, Natalia Gołębiowska i Wiktoria Siupik wraz z opiekunem p. Iwoną Węglowską oraz dyrektorem szkoły p. Teresą Pieniążek wzięli udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

             Uroczystość setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła się o godz. 10. 15.  w kościele parafialnym  w Zarzeczu, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu Gminy Zarzecze, zaproszeni goście i mieszkańcy Zarzecza w takt marszu granego przez orkiestrę przeszli pod Pomnik Ofiar Pomordowanych przez Hitlerowców i Pomnik św. Jana Pawła II, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Kolejna część uroczystości odbyła się na placu przy Zespole Szkół im. Świętego Jana Pawła II w Zarzeczu. Tutaj wszyscy wspólnie o godz. 12.00 odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa dla hymnu”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Zarzecze pan Wiesław Kubicki, po czym odbyła się krótka część artystyczna, na którą złożyło się m.in. wypuszczenie w niebo białych i czerwonych balonów, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz pokaz tańca „poloneza” w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły podstawowej.

Radosne świętowanie umilała piękna pogoda, która zachęcała do autentycznego przeżywania tego wyjątkowego święta narodowego.

Iwona Węglowska


t__DSC0468.jpg   09.11.2018 – UROCZYSTOŚCI SZKOLNE UPAMIĘTNIAJĄCE 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

W piękny - mieniący się promieniami słońca i rudością liści - listopadowy poranek A.D. 2018 podniośle i w wyjątkowej biało-czerwonej oprawie uczciliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy wspólnym przemarszem do Kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach. Pochód otwierali członkowie pocztu sztandarowego: chorąży Adrian Wilk wraz z asysta: Amelią Gierczak i  Arletą Kuras oraz chorąży: Michał Wilk wraz z asystą: Natalią Gołębiowską i Wiktorią Siupik. Dalej maszerowali: Dyrektor Szkoły pani Teresa Pieniążek, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie poszczególnych klas, nauczyciele i wychowawcy, dzierżąc w dłoniach biało-czerwone chorągiewki, które radośnie falowały ponad głowami.

O godzinie 9.30 rozpoczęła się uroczysta dziękczynna Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny, celebrowana przez proboszcza parafii o. Eugeniusza Kaczora oraz katechetę o. Symforiana (Romana Rygiela). Wzięła w niej udział nie tylko nasza społeczność szkolna, ale także społeczność Szkoły Podstawowej w Maćkówce. Wygłoszone podczas kazania słowa umocniły w nas ducha patriotyzmu i zmobilizowały do uroczystego przeżywania Święta Niepodległości.

Kolejną częścią naszego szkolnego świętowania było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Została ona ufundowana przez członków społeczności szkolnej, tj. uczniów, rodziców i nauczycieli. Jej odsłonięcia w imieniu fundatorów dokonali: Dyrektor Szkoły pani Teresa Pieniążek, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Renata Przewrocka oraz Wójt Gminy Zarzecze pan Wiesław Kubicki, a poświęcenia dokonał proboszcz miejscowej parafii ojciec Eugeniusz Kaczor. Następnie pod tablicami: płk Wojciecha Szczepańskiego i Świętego Brata Alberta trzy delegacje w osobach: Przedstawiciel Rady Pedagogicznej pani Iwona Węglowska, Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Aneta Sobuś, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Siupik; Wójt Gminy Zarzecze pan Wiesław Kubicki, Przewodniczący Rady Gminy Zarzecze pan Mariusz Pieniążek, Sołtys wsi Żurawiczki pan Andrzej Rut oraz Członkinie Rady Samorządu Uczniowskiego: Jowita Wasyliszyn, Agnieszka Kocur i Julia Trelka - złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Po przejściu na salę gimnastyczną o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego, przyczyniając się tym samym do pobicia „Rekordu dla Niepodległej”. Pani Dyrektor i pan Wójt wygłosili okolicznościowe przemówienia, po czym uczniowie klasy III gimnazjum – Wiktoria Harpula i Maciej Pacholasz jako konferansjerzy wprowadzali zebranych w kolejne punkty części artystycznej. Jej głównym motywem był Przegląd Pieśni Patriotycznych przygotowany pod kierunkiem wychowawców przez wszystkich uczniów poszczególnych klas. Uczniowie kl. „0”  wykonali utwór pt. „Polsko, nasza”; uczniowie kl. I –  utwór pt. „Co to jest niepodległość?”; uczniowie kl. II – utwór pt. „Piosenka młodego patrioty”; uczniowie kl. IV – utwór pt. „Historia Polski; uczniowie kl. V – utwór pt. „Uwierz, Polsko!”; uczniowie kl. VI – utwór pt. „Niepodległa, niepokorna”; uczniowie kl. VII – utwór pt. „My, pierwsza brygada”; uczniowie kl. VIII – utwór pt. „Piechota”; a uczniowie kl. III Gimnazjum – utwór pt. „Dziewczyna z granatem”. Klasowe występy oceniała zgromadzona publiczność, złożona z uczniów, zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, mieszkańców wsi Żurawiczki. Zadaniem publiczności, wyposażonej w biało-czerwone chorągiewki było nagrodzenie występów za pomocą gromkich oklasków i powiewających chorągiewek.

Część muzyczną przeplatały wiersze w interpretacji: Arturka Majki z kl. I, Zuzanny Trelki z kl. V, Jowity Wasyliszyn z kl. VII oraz uczennic z kl. III Gimnazjum: Kingi Pędzińskiej, Natalii Gołębiowskiej, Gabrieli Kowal, Angeliki Pieniążek, Julii Trelki oraz Wiktorii Siupik. Oprócz pieśni i wierszy, szkolne obchody 100-lecia polskiej niepodległości zostały uświetnione przez patriotyczne tańce. Uczniowie klasy I przy dźwiękach chopinowskiego mazurka zaprezentowali wesołą wariację taneczną, natomiast uczniowie klasy VI - wzruszający układ pt. „Barwy naszej Ojczyzny”.

Finalnym elementem naszej uroczystości były podziękowania i serdeczności skierowane przez panią Dyrektor do wszystkich zebranych. Wśród nich znalazły się życzenia dumnego, godnego i radosnego świętowania 100-lecia Niepodległości, przy jednoczesnym pielęgnowaniu polskiej historii i pamięci o naszych przodkach, którym przecież wolność zawdzięczamy.

Tą wyjątkową uroczystością podsumowaliśmy szereg wielomiesięcznych starań i działań mających na celu upamiętnić ten szczególny jubileusz.

Iwona Węglowska

piosenki z Przeglądu Pieśni Patriotycznych


t_IMG_20181108_123113.jpg   XIII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej
„Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”

 

Dnia 8 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbył się XIII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”. W konkursie, którego celem było promocja własnego regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie przez dzieci i młodzież regionalnych i lokalnych produktów turystycznych oraz ich prezentacja, kontynuowanie i upowszechnianie tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk, a także wychowanie patriotyczne dzieci młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny wzięło udział  21 zespołów.

          Po zapoznaniu się z nadesłanymi prezentacjami Jury Konkursu postanowiło zakwalifikować do Finału Wojewódzkiego 16 drużyn, w tym dwa zespoły z  naszej szkoły -    I. pod opieką p. Wiolety Drabik – Wąsacz, reprezentowany przez uczennice z klasy VI – Monikę Bieniasz i Nikolę Puchyr oraz z kl. VII – Jowitę Wasyliszyn; II. zespół z klasy VIII w składzie: Małgorzata Jamroży i Agnieszka Kocur pod opieką p. Joanny Kubickiej.

        Uczennice klasy VI i VII zaprezentowały własnoręcznie wykonane rękodzieło, jakim są pisanki wielkanocne. W swoim wystąpieniu, na przykładzie tradycji pielęgnowanej w swojej rodzinie przedstawiły ważną rolę, jaką w obrzędach wielkanocnych odgrywają pisanki wielkanocne. Omówiły też bogactwo technik wykonywania pisanek przez swoje babcie i mamy, a także przez nie same. W związku z przypadającą w tym roku 100–tą rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości pisanki przybrały charakter patriotyczny. Dopełnieniem występu była recytacja przez Monikę Bieniasz wiersza pt. „Pisanki”, który napisała z myślą o babci i mamie. Zespół ten zajął II miejsce w kategorii klas szkoły podstawowej.

            Uczennice klasy VIII przedstawiły natomiast prezentację projektu „ Tradycyjny Sad”, który realizowany był w naszej szkole od listopada 2018r. do września 2019r. i miał na celu przywrócenie starych odmian jałoni, poprzez utworzenie sadu na terenie szkoły. Dziewczęta przedstawiły po krótce działania realizowane w ramach projektu, posiłkując się przy tym folderami oraz  „Księgą Sadu”. Podczas prezentacji wykorzystały również gazetkę, na której zamieściły odmiany jabłoni rosnące w sadzie oraz zapylacze i odmiany towarzyszące.

        Jako prokukt turystyczny przygotowały album pt. „Stare odmiany jabłoni”.
Na zakończenie prezentacji Małgorzata Jamroży zagrała na flecie piosenkę pt. „Jabłka”. Zespól ten zajął I miejsce w kategorii klas szkoły podstawowej.

 

Wioleta Drabik – Wąsacz, Joanna Kubicka


 

t_DSC_0368.jpg   7.11.2018 – Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

 

Dnia 7 listopada 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej, którego organizatorami były polonistki Wioleta Drabik – Wąsacz i Krystyna Drapała. Jury w składzie – Kamila Kapusta z kl. IV, Bartłomiej Chrobak z kl. V, Julia Wąsacz z kl. VI, Kinga Bluczak z kl. VII i Julia Trelka z kl. III PG jako przewodnicząca komisji, wysłuchało 30-stu recytacji wierszy polskich poetów. Wśród zaszczytnego grona wybrzmiały utwory Władysława Bełzy, Małgorzaty Skrobacz, Czesława Janczarskiego, Joanny Białobrzeskiej, Hanny Łochockiej, Łudmiły Marjańskiej, Jerzego Ficowskiego, Tadeusza Kubiaka, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, Antoniego Słonimskiego, Artura Oppmana, Józefa Mączki, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Marcina Wolskiego, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, Ludwika Wiszniewskiego, Ryszarda Przymusa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliusza Słowackiego, Ignacego Kraszewskiego oraz napisany przez Małgorzatę Stępak nauczycielkę naszej szkoły wiersz pt. „Żurawiczki”.

          Podczas oceny młodzi członkowie komisji zwracali uwagę na znajomość tekstu, właściwe tempo mówienia, dostosowanie do sytuacji, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, dostosowanie sposobu mówienia do prezentowanego tekstu, odpowiednie akcentowanie, modulację głosu, pauzy, wyrażanie uczuć za pomocą głosu, jak również na zaciekawienie słuchaczy. Jury zdecydowało, że w Konkursie Poezji Patriotycznej I miejsce w kategorii klas „0” – III zajął uczeń kl. I SP Artur Majka, II miejsce - uczennica kl. II Zofia Biskupska, miejsce III – uczennica kl. II Emilka Łukaszów; w kategorii klas IV – VI natomiast I miejsce zajęła uczennica kl. V Zuzanna Trelka, II miejsce - uczennica kl. V Julia Kościńska, III miejsce - uczennica kl. IV Julia Barszczak; w kategorii klas VII SP – III PG I miejsce zajęła uczennica kl. VII Jowita Wasyliszyn, II miejsce – uczennica kl. III PG Wiktoria Siupik, III miejsce - uczennica kl. III PG Amelia Gierczak. Różnorodność wykonywanych utworów pozwala stwierdzić, iż uczniowie może nie zawsze rozumieją ją, szczególnie Ci najmłodsi, ale bardzo dobrze znają poezję patriotyczną i niepodległościową. Większość recytacji zachwyciło członków jury i uczestników konkursu techniką wygłaszania utworu poetyckiego, warsztatem aktorskim i umiejętnością interpretacji. Wszyscy uczestnicy konkursu zasługują na słowa podziwu i uznania.

Wioleta Drabik - Wąsacz


t_kl3.jpg   7.11.2018 – Szkolny Konkurs literacki

„Jestem patriotą. Zachowuję się jak trzeba!”

            W związku z przypadającą Setną Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości   w dniu 7.11.2018 r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs literacki pod tytułem „Jestem patriotą. Zachowuję się jak trzeba!” Konkurs adresowany był do uczniów klas V SP – III PG. Prace konkursowe sprawdzane były w dwóch kategoriach wiekowych – klas V – VII oraz VIII SP – III PG. Autorzy prac w barwny sposób opisywali przykłady swoich codziennych zachowań świadczących o postawach patriotycznych.

          Wśród nagrodzonych zwycięskich prac w kategorii klas V – VII znalazły się prace autorstwa – Patryka Jarosza z kl. V – I miejsce i Julii Kościńskiej z kl. V – II miejsce.    W kategorii klas VIII SP – III PG miejsce I otrzymała Amelia Gierczak z kl. III PG, miejsce II – Arleta Kuras z kl. III PG, miejsce III - Kinga Pędzińska z kl. III PG, wyróżnienie otrzymała uczennica kl. VIII – Agnieszka Kocur. Dyplomy oraz książki okazały się wspaniałymi nagrodami i pamiątkami tej Wielkiej Rocznicy jaką jest Stulecie Odzyskania Niepodległości.

       Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Wioleta Drabik - Wąsacz


t_DSC_0107.jpg   25.10.2018 – Pasowanie na ucznia


t_DSC_0987.jpg   17.10.2018 – Czytanie bajek


t_DSC_0012.jpg   15-26. 10. 2018r. – EKSPOZYCJA WYSTAWY IPN „SYMBOLE NASZEJ HISTORII cz. 1”


t_DSC_0235.jpg   30.10.2018r. – KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ „DLA NIEPODLEGŁEJ”

Aby upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz w ramach realizacji zadań konkursu „Szkoła Młodych Patriotów” w naszej szkole pod hasłem „Dla Niepodległej” odbył się konkurs historyczny. Celem konkursu było przede wszystkim kształtowanie tożsamości narodowej i postawy patriotycznej wśród naszych uczniów

Uczniowie przygotowywali się do konkursu w trzyosobowych grupach projektowych wykorzystując wystawowe materiały edukacyjne udostępnione w naszej szkole przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Zespoły uczniowskie z klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz z klasy III Gimnazjum miały za zadanie sprostać trzem obowiązkowym rundom konkursowym.

Pierwsza runda zatytułowana „Twierdza szyfrów” sprawdzała znajomość podstawowej wiedzy z zakresu narodowej symboliki. Uczniowie musieli uzupełnić „zadania z lukami”, dotyczące między innymi polskiego godła, flagi i hymnu, polskich świąt państwowych, czy polskich patronów.

Runda druga zatytułowana „Rozpoznajemy symbole” sprawdzała u uczniów znajomość wyglądu polskich pieczęci i herbów królewskich, godeł w różnych okresach dziejów, a także najważniejszych polskich orderów i odznaczeń.

Runda trzecia o nazwie  „Zgadnijcie kto to?” sprawdzała u uczniów znajomość postaci związanych z odzyskaniem niepodległości. Bazowała na wystawie IPN zatytułowanej „Ojcowie Niepodległości”. Uczniowie mieli za zadanie do podanych informacji dopisać odpowiednie postacie: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego lub Wincentego Witosa. Na podstawie wiedzy na temat ich życia i dokonań uczestnicy konkursu uzupełniali krzyżówkę, triadę, rozpoznawali wizerunki i przypisywali im odpowiednią ikonografikę.

Po podsumowaniu trzech rund odbyła się dobrowolna runda dodatkowa pt. „Kto nie ryzykuje - nie zyskuje”. Poszczególne zespoły uczniowskie miały zadecydować czy chcą w niej wziąć udział. Do zyskania było dodatkowych 20 punktów, jednak w przypadku niewykonania zadania można było stracić 10 punktów. Wszystkie zespoły zdecydowały jednomyślnie, że chcą „grać” dalej, więc ich przedstawiciele wylosowali dla swoich grup po jednym zadaniu praktycznym do wykonania.

Zadaniem klasy IV było stworzenie Kodeksu Patrioty, polegającego na wypisaniu co najmniej 6 zasad, którymi powinien kierować się współczesny patriota. Klasa V wylosowała zadanie zaprezentowania legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Klasa VI zachęcała obcokrajowca do zwiedzenia Polski, w tym celu miała wskazać i opisać co najmniej 5 miejsc, które powinien on zobaczyć w naszym kraju. Klasa VII miała za zadanie odśpiewać 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Klasa VIII przedstawiała dokonania dowolnej postaci z historii Polski i uzasadniała, dlaczego jest ona godna zapamiętania. Natomiast klasa III Gimnazjum tworzyła hasło i symbol, które miały upamiętnić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wszystkie grupy poradziły sobie świetnie i zdobyły dodatkowe 20 punktów do swoich dotychczasowych wyników. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury złożone z dyrektora szkoły – p. Teresy Pieniążek, nauczyciela języka polskiego – p. Wiolety Drabik- Wąsacz oraz członka samorządu uczniowskiego – uczennicy Julii Trelki. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował nauczyciel historii p. Iwona Węglowska

Po ostatecznym podsumowaniu punktacji okazało się, że:

W kategorii klas IV-VI SP:

I miejsce z liczbą 57 punktów zdobyli uczniowie klasy V – Julia Kościńska, Zuzanna Trelka i Konrad Łyżeń;

II miejsce z liczbą 52 punktów zdobyli uczniowie klasy VI – Monika Bieniasz, Katarzyna Jarosz i Jakub Przewrocki,

III miejsce z liczbą 35 punktów zdobyły uczennice klasy IV – Julia Barszczak, Łucja Płoskoń i Aleksandra Telega.

W kategorii klas VII-VIII SP i III Gimnazjum:

I miejsce z liczbą 80 punktów zdobyły uczennice klasy VII – Kinga Bluczak, Martyna Marek i Jowita Wasyliszyn,

II miejsce z liczbą 71 punktów zdobyli uczniowie klasy III Gimnazjum – Wiktoria Siupik, Michał Marek i Michał Wilk,

III miejsce z liczbą 56 punktów zdobyli uczniowie klasy VIII – Małgorzata Jamroży, Agnieszka Kocur i Dominik Cisek.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy!!!

 

Iwona Węglowska


t_DSC_0957.jpg   12.10.2018 – Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej


Podobny obraz5.10.2018 – UDZIAŁ W SEANSIE FILMU „DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA”

 

Uczniowie klas VIII ze Szkół Podstawowych w Maćkówce i Żurawiczkach, a także uczniowie klasy III Gimnazjum w Żurawiczkach wraz z nauczycielami wybrali się na adaptację filmową lektury, jaką jest książka Arkadego Fidlera pt. „Dywizjon 303”. Opowiada ona o bohaterskich pilotach, którzy przeszli do historii broniąc Wielkiej Brytanii przed inwazją III Rzeszy. Wydarzenie to powszechnie zwane „bitwą o Anglię” jest jednym z przykładów heroicznej postawy naszych rodaków w czasie II wojny światowej. Film stał się także okazją do zaprezentowania uczniom postaci podpułkownika Tadeusza Rolskiego, urodzonego w Przeworsku, dowódcy i pilota Dywizjonu 306, biorącego udział w „bitwie o Anglię”, którego upamiętnia mural znajdujący się przy ul. Krakowskiej, tuż obok Parku Lubomirskich.

Po seansie filmowym udaliśmy się na sentymentalny spacer po przeworskiej nekropolii, gdzie chwilą zadumy i modlitwy uczciliśmy nieznane ofiary poległe w tym regionie w obronie niepodległości naszej Ojczyzny. Tym sposobem w kolejny szczególny sposób wzbogaciliśmy działania upamiętniające 100-lecie  odzyskania niepodległości przez Polskę.

Iwona Węglowska


t_DSC_0841.jpg   4.10.2018 – Wycieczka do Zespołu Pałacowo – Parkowego w Zarzeczu   

    4 października uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się do Pałacu w Zarzeczu. Uczestniczyli w lekcji muzealnej ,,Moja pierwsza wizyta w muzeum, odkrywanie muzeum        i zgromadzonych w nim eksponatów” . Pani przewodniczka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o właścicielach pałacu - rodzinie Dzieduszyckich i omawiała dokładnie                       i szczegółowo tam znajdujące się eksponaty. Szczególne wrażenie na dzieciach  zrobiła sala balowa. Na zakończenie uczniowie otrzymali materiały edukacyjne, które ułatwiły przyswojenie nowych wiadomości. Następnie dzieci spacerowały po parku obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Pod koniec wycieczki uczniowie udali się pod pomnik ofiar II wojny światowej i zapalili znicz. Wycieczka dostarczyła uczniom wiele wrażeń.


SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

 

Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim o tematyce patriotycznej. Konkurs odbędzie się w naszej szkole dnia 7.11.2018 r.

Zgłoszenia przyjmują  - p. Wioleta Drabik – Wąsacz i p. Krystyna Drapała. Regulamin konkursu dostępny u pań polonistek.

regulamin konkursu


SZKOLNY KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ

pod hasłem

„Na 100-lecie Niepodległej”

regulamin konkursu

materiały

Symbole naszej historii


t_DSC_0763.jpg   7.09.2018 – Spotkanie z policjantem

 


POLISA OFERTA i OWU

Zgłoszenie roszczenia z ubezpieczenia EDU PLUS - wzór

Zgłoszenie roszczenia z ubezpieczenia EDU PLUS - druk

Co zrobić żeby uzyskać świadczenia?

Ubezpieczenie EDU PLUS – informacje o produkcie

Oferta grupowego ubezpieczenia szkolnego EDU PLUS

Wniosek/Polisa


 t_DSC_0741.jpg   3.09.2018 – Witaj szkoło, żegnajcie wakacje!

Dnia 3 września społeczność naszej szkoły uroczyście rozpoczęła rok szkolny 2018/2019.

Zgromadziliśmy się w parafialnym kościele, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej przez o. Symforiana oraz ks. Roberta Rybę. Następnie nasze kroki skierowaliśmy do szkoły. Tam zostaliśmy ciepło przywitani przez Panią Dyrektor Teresę Pieniążek, która przekazała zgromadzonym rodzicom i uczniom jakie zmiany nastąpią w nowym roku szkolnym. Serdecznie powitaliśmy najmłodsze dzieci, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego. Po spotkaniu z wychowawcami wszyscy z radością wybiegliśmy ze szkoły aby pożegnać ostatnie promyki słońca i przygotować się do czekających nas obowiązków.