Informacje

Studnie głębinowe inaczej wiercone

Służą kolejnym pokoleniom już od wielu lat. Dzięki nim możliwe jest ujmowanie wód podziemnych z pokładów skalnych położonych na głębokości poniżej 15 metrów pod ziemią. W studniach wierconych woda wydobywana jest ze znacznie większych głębokości niż w studniach kopanych. Dzięki temu jej zasoby są znaczne bogatsze, nie ma więc problemów z wydajnością studni. Woda pozyskana ze studni głębinowych jest mniej, niż w innych studniach, narażona na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Głębokość odwiertu sprawia, że uzyskana woda jest wyjątkowo czysta, a ryzyko jej skażenia ograniczone do minimum.

Wiercenie studni głębinowej - na czym polega

Studnia wiercona jest to bardzo głęboki otwór o małej średnicy. Wykonany w ziemi i zabezpieczony na całej długości ścianką z rur tworzącą przewód. Przewodem tym podnosi się wodę czerpaną z głębi ziemi. Zasadniczą czynnością przy budowie studni głębinowych jest wiercenie, które realizujemy najczęściej przy pomocy odpowiednio dobranej metody, najczęściej metody płuczkowej. Wiercenie studni głębinowej polega na kruszeniu i wydobywaniu kolejnych warstw gruntu, z otworu na powierzchnię.

Sprawdzenie działania studni

Określa stopnień jej wydajności oraz sprawdza poprawności założenia filtra. Każdorazowo powinno zostać przeprowadzone próbne pompowanie, którego zadaniem jest ustalenie poziomu zwierciadła wody oraz oczyszczenie studni z części piasków i mułów. Próbne pompowanie trwa najczęściej od kilku do kilkunastu godzin.

BHP

Nasza firma realizując wiercenie studni głębinowej przestrzega wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa, wykonując prace przy pomocy specjalistycznego sprzętu.