Witaj na stronie Gimnazjum!

HISTORIA SZKOŁY

 

Gimnazjum nr 2 zostało powołane aktem założycielskim - Uchwałą Rady Miejskiej nr VIII 3/ 99 z dnia 11.03.1999 r.

Pierwszym dyrektorem szkoły został Pan Mieczysław Bezlapowicz, który stworzył podstawy funkcjonowania placówki. Od 2001 r. do 2011 r. dyrektorem był Pan Zenon Kasperowicz. Obecnie dyrektorem jest Pani Beata Klimek. Początkowo działania dyrektora wspierało dwoje wicedyrektorów: Pani Halina Jakubczyk oraz Pan Stanisław Czejdo. Kolejnymi wicedyrektorami byli: Pani Hanna Lesman i Pan Marek Modrzejewski. Obecnie stanowisko to piastuje Pan Marek Modrzejewski.

W pierwszych latach funkcjonowania gimnazjum mieściło się przy ul. Kopernika 2a. Do szkoły uczęszczało ok.600 uczniów, dla których pracowało ok. 50 nauczycieli, w tym panie pedagog: mgr Eugenia Hałaburda i mgr Justyna Puzynkiewicz - Glinka oraz 20 pracowników niepedagogicznych.

Ważnym wydarzeniem w życiu naszego gimnazjum było nadanie szkole imienia Mikołaja Kopernika. Uroczystość ta odbyła się dnia 19 lutego 2002 r. Rozpoczęła się mszą świętą w Kościele św. Rafała Kalinowskiego, którą celebrował ks. biskup Jacek Jezierski. Podczas nabożeństwa poświęcono szkolny sztandar. Przewodniczący Rady Miasta pan Jerzy Pasiuk odsłonił na pomniku Kopernika pamiątkową tablicę. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miasta, gminy, delegacje szkół mrągowskich oraz goście ze szkoły w Podgrodziu, a przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli ślubowanie.

W związku z tym wydarzeniem co roku obchodzone jest święto patrona, podczas którego odbywają się liczne konkursy i imprezy szkolne.

Od dnia 1 września 2003 r. Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika stało się częścią Zespołu Szkól nr 1 w Mrągowie. Dwa lata później, 22 grudnia 2005 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku gimnazjum przy ul. Kopernika 2c.

Młodzież gimnazjalna, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni przenieśli się do budynku, nad którego kształtem pracował Pan Zenon Kasperowicz. Gimnazjaliści mają do dyspozycji nowoczesny budynek, dostosowany do ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, m.in. pracownie przedmiotowe z pełnym wyposażeniem, w tym dwie pracownie informatyczne, bibliotekę, świetlicę , gabinet pielęgniarki. Warto dodać, że istnienie windy i odpowiednich podjazdów znacznie pomaga w poruszaniu się młodzieży niepełnosprawnej. Wszystko to służy jednemu celowi - stworzeniu uczniom możliwości wszechstronnego rozwoju zdolności i talentów, o czym można przekonać się podczas organizowanych corocznie "Dni Otwartych".

Młodzież korzysta z nowoczesnej sali sportowej, której oficjalne otwarcie odbyło się 30. 03. 2007 r. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa, dyrekcji szkoły i społeczności uczniowskiej. Wszyscy obecni podkreślali przede wszystkim walory sali: bogate sportowe wyposażenie i jej funkcjonalność.

Ważnym wydarzeniem w życiu naszego gimnazjum było podpisanie przez przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie z przedstawicielami Gminy Miasta Mrągowa i Gimnazjum nr 2 porozumienia, na mocy którego w naszej szkole utworzona została placówka edukacyjna pod nazwą Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dzięki temu nasza młodzież, pod kierunkiem nauczyciela pana mgr Jana Juszczuka, kształci się w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, zdobywa uprawnienia do kierowania motorowerem.

Przez wiele lat nasi gimnazjaliści współpracowali z rówieśnikami ze szkołami na Litwie.Była to wymiana doświadczeń, porównanie systemów edukacyjnych, integracja oraz poznanie środowiska. Podobnie układała się współpraca ze szkołą w Limanowej.
Jedną z form promowania i doceniania najzdolniejszej młodzieży są wycieczki zagraniczne. Odbyły się one do : Wilna, Legolandu, Pragi i Grünberg. Jest to jedna z form promowania i doceniania naszych orłów.

Aktywnie działa też od kilku lat redakcja gazetki szkolnej "Krzyk". Pod kierunkiem pana mgr Jerzego Alickiego uczniowie tworzą artykuły, felietony, prezentują swoje myśli, poglądy i ciekawostki z życia szkoły.

W trudnych sytuacjach młodzieży służy pomocą Rzecznik Praw Ucznia, dlatego też problemy rozwiązywane są na bieżąco. Od niedawna uczniów wspiera też pan psycholog.

Uczniowie naszego gimnazjum aktywnie uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii " Zachowaj Trzeźwy Umysł". Pod kierownictwem pani mgr Justyny Puzynkiewicz - Glinki odbywają się co roku liczne imprezy, m. in. konkursy plastyczne, konkursy wiedzy o uzależnieniach, zawody sportowe, a wszystko to jako forma, propozycja spędzania wolnego czasu i przeciwdziałania patologiom.

Warto także wspomnieć o tym, że gimnazjaliści bardzo chętnie uczestniczą w pracach wolontariatu i biorą udział w akcjach charytatywnych, co stało się już tradycją szkoły.

Wszystkie te działania sprzyjają sukcesom edukacyjnym naszych uczniów. Mamy coraz więcej laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych. Zdobywamy wysokie miejsca i wyróżnienia podczas zawodów sportowych na różnych szczeblach. Odnosimy znaczące sukcesy podczas festiwali teatralnych. Nasz grupa teatralna pod nazwą ILUZJA, którą kieruje pani mgr Danuta Stachelek, wielokrotnie zdobywała uznanie jury podczas festiwali teatralnych, np. Pegaz, Przegląd Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal.

Od 2007 r. z inicjatywy pani mgr Doroty Roszkowskiej przystąpiliśmy do projektu pt. Ksenofobia w ramach Socrates Comenius. Aktywnie bierze w nim udział społeczność uczniowska i nauczyciele. W ramach współpracy nasza młodzież odwiedziła Portugalię, Rumunię, Bułgarię, a w niedługim czasie uczniowie odwiedzą swoich rówieśników w Turcji.

Warto wspomnieć, że w murach naszej szkoły gościliśmy znanych i lubianych ludzi. Odwiedził nas słynny koszykarz reprezentacji Polski Joseph McNaull, który opowiedział o swojej sportowej karierze, rozdał autografy oraz przeprowadził super trening.

Pan Wojciech Malajkat, mrągowianin, absolwent dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 i świetny aktor opowiadał o swojej pracy, karierze, przyjaciołach z rodzinnego miasta.

Gościliśmy także drużynę Legii Warszawa, która spotkała się z uczniami klasy sportowej.

Nasza uczennica, Kornelia Wołosiuk, odebrała nagrodę za swoją konkursową pracę plastyczną "Zachowaj trzeźwy umysł" z rąk wspaniałego sportowca, mistrza olimpijskiego w chodzie - pana Roberta Korzeniowskiego.

W naszej szkole istnieje też ośrodek sprawdzania prac gimnazjalnych z części humanistycznej i matematyczno - przyrodniczej.

Wszyscy realizują wizję szkoły, która na pierwszym miejscu stawia szacunek dla człowieka oraz demokrację życia szkolnego. Dlatego też społeczność gimnazjum jest również otwarta na kontakty ze środowiskiem lokalnym. Ściśle współpracuje z mrągowskimi instytucjami takimi jak: CKiT, GOPS, MOPS, PCK, Policja, ZHP.

Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika to szkoła przyjazna uczniowi, otwarta na nowe pomysły i kreatywność młodzieży.

W roku szkolnym 2009/2010 odbyło się w gimnazjum wiele imprez i spotkań.
Od marca do maja trwała kampania promująca Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, jedynego polskiego finalistę światowego plebiscytu szwajcarskiej fundacji " New 7 Wonders", zachęcająca do głosowania na nowe siedem cudów natury. Przygotowano wiele działań popularyzujących nasz region, m. in. konkursy, wycieczki, spotkania z ludźmi kochającymi Mazury.

Nasz uczeń, Krzysztof Reszka z kl. Id, uzyskał wyróżnienie w konkursie " Literackie Mazury Cud Natury", recytując utwory poetyckie M. Kajki i S. Lenza.
Gimnazjum zdobyło I miejsce za przeprowadzenie kampanii, a organizatorzy i młodzież otrzymali nagrody w Biurze Koordynacji Promocji i Komunikacji Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

W marcu br. Gimnazjum gościło panią Katarzynę Enerlich, autorkę dwóch powieści: "Prowincja pełna marzeń" i " Prowincja pełna gwiazd", w których pisarka podkreśla piękno mazurskiej ziemi. Spotkanie autorskie prowadziła uczennica kl. II f Aleksandra Żytko. Inni uczniowie recytowali wiersze poetki, czytano też fragmenty w/w powieści. Pani Enerlich odpowiadała na wszystkie pytania uczniów dotyczące własnej twórczości, zapowiedziała też swoją następną książkę. Impreza przebiegała w bardzo milej i serdecznej atmosferze.

Istotnym, bo nowym wydarzeniem, była pierwsza edycja Turnieju Miast Historycznych, która odbyła się w przepięknej scenerii zamku w Rynie. Jej głównym celem było propagowanie wiedzy historycznej, związanej z kulturą średniowieczną. Pomysł organizacji turnieju zrodził się w naszej szkole. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kilku średniowiecznych konkurencjach. Stanęli na wysokości zadania, czego dowodem była wygrana reprezentantów Mrągowa w całym turnieju.

Nawet podczas wakacji nasza młodzież jest bardzo aktywna. W lipcu 2010 r. czworo gimnazjalistów, pod opieką pana Tomasza Gregorowicza- nauczyciela języka niemieckiego, wzięło udział w spotkaniu młodzieży miast partnerskich Mrągowo -Grünberg (Niemcy) - Condom (Francja).
Pierwszy tydzień wymiany minął pod hasłem "d'Artagnan". Atrakcje turystyczne, poznanie regionu, tradycji i życia mieszkańców przeplatały się z warsztatami na temat znanego przywódcy muszkieterów( d'Artgnan pochodził z tej okolicy). Każdy kolejny dzień wypełniony był różnorodnymi zajęciami. Były to m.in.: pikniki, spotkania z przedstawicielami władz, wycieczki.
Drugi tydzień to pobyt w Grünberg. Niemieckie warsztaty poświęcone były osobie i pracy etnologa Theo Kocha. Wymiana dostarczyła młodym ludziom mnóstwo wspaniałych wrażeń, nowych znajomości, dodała pewności siebie. Organizatorzy mają nadzieję, że za rok do podobnego spotkania dojdzie w Mrągowie.

Możemy też pochwalić się nowymi olimpijczykami. Są to: Kaja Bronowska- laureatka konkursu j. angielskiego i Bartosz Zapert - laureat konkursu fizycznego.

Od września 2010r. w szkole będą realizowane dwa nowe projekty: e-Akademia Przyszłości oraz Rozwój kompetencji kluczowych poprzez sport.
c. d. n.

A. Jędrzejczyk, J. Lubowiecka

 

Spis treści:

Witamy w ZS nr 1

 

Foto Foto Foto