Uniwesytet Trzeciego Wieku w Kaliszu pod patronatem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu i patronatem organizacyjnym Prezydenta Miasta Kalisza dr. inż. Janusza Pęcherza. |
|
|
STATUT UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w Kaliszu
Rozdział IPOSTANOWIENIA OGÓLNE
§1 Uniwersytet Trzeciego Wieku Calisia (zwany dalej UTW) jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako stowarzyszenie posiadające osobowość prawną i działające w ramach obowiązującego w Rzeczpospolitej Polskiej porządku prawnego. §2 I. Stowarzyszenie działa na podstawie : 1. Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach /Dz. U. Nr 20, poz. 104 z późniejszymi zmianami/. 2. Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. O działalności instytucji pożytku publicznego i wolontariacie /Dz. U. Nr 96 a z dnia 29 maja 2003 r./ 3. Niniejszego statutu. §3
1. Siedzibą UTW jest Miasto Kalisz. 2. UTW działa na terenie Rzeczpospolitej Polski 3. Dla właściwego realizowania swych celów może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polski. 4. Czas trwania UTW w Kaliszu jest nieograniczony.
§4 1. UTW może być członkiem związków stowarzyszeń krajowych , zagranicznych i międzynarodowych o podobnym działaniu.
§5 1. UTW opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich słuchaczy. 2. Do prowadzenia szczególnego zakresu prac może zatrudnić pracowników i wolontariuszy. §6
1. UTW może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych. 2. UTW ma prawo wydawania legitymacji członkowskich i zaświadczeń o ukończonych seminariach.
Rozdział II ZAKRES, CELE I FORMY DZIAŁANIA
§7
1. UTW prowadzi działalność statutową na rzecz swoich słuchaczy oraz działalność publiczną na rzecz ogółu środowiska. §8
Celem UTW jest włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego oraz podejmowanie i rozwijanie społecznych inicjatyw, a zwłaszcza: 1. prowadzenie edukacji w różnych dziedzinach nauk, 2. aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnych formach życia społecznego, 3. propagowanie i popieranie różnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i podnoszenie stopnia sprawności fizycznej, 4. podejmowanie działań zmierzających do integracji i kontaktów w środowisku osób starszych i z młodszym pokoleniem, 5. inspirowanie wszelkich działań zmierzających do poszerzenia wiedzy o Kaliszu i regionie poprzez prezentowanie dorobku kulturalno-społecznego, walorów turystycznych i rekreacyjnych oraz znanych i zasłużonych osobistości, 6. podtrzymanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej i wartości patriotycznych, 7. upowszechnianie praw człowieka i swobód obywatelskich, 8. wspieranie idei wolontariatu 9. udzielenie pomocy społecznej i charytatywnej oraz dążenie do podniesienia poziomu życia ludzi starszych, 10. upowszechnienie profilaktyki gerontologicznej, 11. wspieranie działań rehabilitacyjnych, 12. współpracę z równorzędnymi ośrodkami zagranicznymi, 13. prowadzenie działalności charytatywnej.
§9
Cele o których mowa w § 8 UTW realizuje poprzez: 1. prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej, w szczególności poprzez organizacje wykładów , seminariów, lektoratów języków obcych, odczytów, konferencji, prelekcji, spotkań, kursów, wystaw, koncertów, spotkań dyskusyjnych i innych zajęć, 2. prowadzenie praktycznych zajęć z zakresu rehabilitacji zdrowotnej , kultury fizycznej i rekreacji, organizowania wycieczek turystycznych i krajoznawczych, 3. Przekazywanie przez członków UTW nabytych doświadczeń życiowych i zawodowych młodzieży i innym grupom społecznym potrzebującym wsparcia , 4. Współpracę z krajami i zagranicznymi uniwersytetami trzeciego wieku oraz ich międzynarodową federacją, ze szkołami wyższymi , instytucjami rządowymi , jednostkami samorządu terytorialnego oraz instytucjami samorządowymi , organizacjami pozarządowymi, ze środkami masowego przekazu, sektorem gospodarczym i osobami o uznanym autorytecie, 5. Spotkania z ludźmi nauki, kultury, polityki, gospodarki działającymi w regionie, Polsce i na świecie, 6. Prowadzenie lektoratów języków obcych, 7. Prowadzenie działalności informacyjnej, oświatowej i wydawniczej, 8. Prowadzenie działalności w zakresie porad obywatelskich, 9. Prowadzenie działalności charytatywnej, 10. Tworzenie grup samopomocowych, 11. Występowanie z wnioskami i opiniami do właściwych władz , urzędów, instytucji, organizacji i fundacji w sprawach związanych z UTW, 12. Inne działania realizujące cele i zadania statutowe.
Rozdział III
CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§10
Członkowie UTW (zwani dalej słuchaczami) dzielą się na: 1. Członków zwyczajnych 2. Członków wspierających 3. Członków honorowych. 1. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna (w wieku emerytalnym lub rencista), która ma ukończone co najmniej szkołę średnią , która uznaje cele statutowe i pragnie wnieść swój wkład pracy społecznej w urzeczywistnienie zadań statutowych i złoży pisemną deklarację członkowską UTW w Kaliszu oraz będzie opłacać ustaloną składkę członkowską. W uzasadnionych przypadkach słuchaczami mogą zostać osoby w wieku przedemerytalnym. 2. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna , która uznaje cele statutowe UTW i zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Członek wspierający zwolniony jest z obowiązku opłacania składek, aktywnego uczestnictwa w realizacji celów statutowych, ma prawo brać udział z głosem doradczym w posiedzeniach władz statutowych UTW, zobowiązany jest do regularnego wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń na rzecz UTW. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd w drodze uchwały, na podstawie pisemnej deklaracji. Założyciele UTW stają się członkami w chwili jego zarejestrowania 3. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna , która wniosła wybitny wkład w rozwój idei UTW lub realizację jego zadań statutowych. Godność członka honorowego UTW nadaje Walne Zebranie > na wniosek Zarządu, za zgodą osoby zainteresowanej Członek honorowy Stowarzyszenia nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego do władz > stowarzyszenia , nie posiada także głosu stanowiącego na walnym zebraniu, posiada jedynie głos doradczy.
§11
Członkowie zwyczajni (słuchacze) mają prawo do: Czynnego i biernego prawa wyborczego do władz UTW oraz uczestniczenia w ogólnych zebraniach i zabierania głosu w sprawach związanych z działalnością UTW. Zgłaszania wniosków i opinii dotyczących działalności UTW, Uczestnictwa w wykładach, seminariach, lektoratach języków obcych, imprezach kulturalnych oraz innych zajęciach i działalności UTW zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, Udziału w praktycznych zajęciach z zakresu kultury fizycznej i rekreacji oraz organizowanych wycieczkach. Członkowie zwyczajni UTW są zobowiązani do : 1. Aktywnego uczestniczenia w realizacji celów UTW 2. Przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz UTW, 3. Regularnego opłacania składek i wywiązywania się z nałożonych zobowiązań §12
Członkostwo zwyczajne wygasa przez: 1. Dobrowolne wystąpienie z UTW zgłoszone na piśmie lub ustne, 2. Skreślenie z listy z powodu nie opłacania składek, 3. Skutek śmierci słuchacza, 4. Pozbawienie członkostwa uchwałą Zarządu w przypadku rażącego naruszenia zasad statutowych lub nie przestrzegania regulaminu i uchwał.
§13
Członkostwo wspierającego wygasa poprzez: 1. Zaprzestanie działalności wspierającej, 2. Utratę osobowości prawnej, 3. Wskutek śmierci członka będącego osobą fizyczną.
§14
Członkostwo honorowe wygasa poprzez: 1. Dobrowolne wystąpienie z UTW zgłoszone na piśmie lub ustnie, 2. Utratę osobowości prawnej, 3. Wskutek śmierci członka będącego osobą fizyczną.
Rozdział IV
WŁADZE UTW
§15
I Postanowienia ogólne
Władzami UTW są: 1. Walne Zebranie Członków 2. Zarząd 3. Komisja Rewizyjna Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata , a ich wybór odbywa się głosami jawnymi , bezwzględna większością głosów. II Walne Zebranie Członków W Walnym Zebraniu Członków z głosem doradczym stanowiącym biorą udział członkowie zwyczajni, a członkowie wspierający i honorowi biorą udział jedynie z głosem doradczym.
§16
1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą UTW, zwoływane w trybie zwyczajnym przez Zarząd , co najmniej raz w roku lub nadzwyczajnym: - z inicjatywy własnej na podstawie przyjętych uchwał - na żądanie Komisji Rewizyjnej, - na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków UTW. 2. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje wyłącznie nad sprawami dla których zostało zwołane. 3. O miejscu , porządku, terminie i charakterze Walnego Zebrania Członków Zarząd powiadamia co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem zebrania. 4. Obradami Walnego Zebrania Członków kieruje każdorazowo wybierane prezydium.
§17
III. Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
1. Określenie głównych kierunków działania UTW, 2. Uchwalenie statutu i jego zmian( w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów), 3. Uchwalenie preliminarza, 4. Wybór i odwołanie Zarządu i jego prezesa ( zwykła większością głosów, w głosowaniu jawnym ). W razie zmniejszenia składu osobowego, w miejsce wakatu wchodzi kolejny kandydat z największą ilością głosów . Dokooptować można nie więcej niż 1/2 składu. Uzupełnienie składu Zarządu przysługuje Zarządowi, poprzez podjęcie stosownej uchwały. 5. Wybór i odwołanie członków Komisji Rewizyjnej ( zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym ). W razie zmniejszenia składu osobowego , w miejsce wakatu wchodzi kolejny kandydat z największa ilością głosów uzyskanych na Zjeździe. Do uzupełnienia składu Komisji Rewizyjnej kompetentne jest Walne Zebranie Członków. 6. Rozpatrywanie i zatwierdzenie sprawozdań władz UTW 7. Ustalenie wysokości składek członkowskich , ulg oraz zwolnień od tych składek, 8. Rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez słuchaczy UTW lub jego władze, 9. Podejmowanie uchwał o przynależności do innych organizacji, 10. Nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego, 11. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu UTW i przeznaczeniu jego majątku, 12. Podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych pod obrady, niezastrzeżonych do wyłącznej kompetencji pozostałych władz UTW , 13. Wszystkie podjete uchwały zapadaja zwykła większością głosów , w głosowaniu jawnym, przy obecności niezbędnego quorum, wymaganego przy podejmowaniu uchwał, niezbędnego do ich ważności.
IV. Zarząd 1. Zarząd wybierany jest przez Walne Zgromadzenie Członków UTW. 2. Zarząd kieruje całokształtem działalności UTW i reprezentuje UTW na zewnątrz. Do ważności oświadczeń woli , pism i podpisywania dokumentów w obrocie prawnym wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu: Prezesa Zarządu z Wiceprezesem działający łącznie lub Prezes Zarządu i inny członek Zarządu działający łącznie. 3. Zarzad składa się z 7 osób. W skład Zarządu wchodzi prezes, wiceprezes, sekretarz, skarbnik i 3 członków. W razie zmniejszenia się składu osobowego w miejsce wakatu , przed upływem kadencji ( w przypadku ustąpienia , odwołania lub śmierci członka zarządu ) Zarząd UTW może dokooptować do swego składu nowych członków. Nowi członkowie Zarządu podlegają zatwierdzeniu przez najbliższe Zebranie Walne Członków. 4. Prezes Zarządu proponuje spośród wybranych członków kandydatów na wiceprezesa , sekretarza i skarbnika, za ich uprzednią zgodą. Zarząd na podstawie stosownej uchwały wybiera proponowanych kandydatów na określone funkcje. 5. Zasady działania Zarządu określa regulamin uchwalony przez Zarząd . 6. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w miesiącu.
§18
Do zakresu działania Zarządu należy: 1. Realizowanie celów statutowych UTW zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, 2. Określenie szczegółowych kierunków działania UTW, 3. Opracowanie projektu budżetu, 4. Realizacja budżetu uchwalonego przez Walne Zebranie Członków , 5. Sprawowanie zarządu majątkiem UTW, 6. Opracowanie regulaminów przewidzianych w statucie, 7. Podejmowanie decyzji w sprawach majątkowych, zwołanie Walnego Zebrania UTW, 8. Powołanie rady programowo-naukowej , komisji, sekcji i zespołów oraz określenie ich zadań, 9. Podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich, 10. Prowadzenie dokumentacji członkowskiej, 11. wnioskowanie o nadanie lub uchylenie godności członka honorowego, 12. składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zebraniu Członków, 13. Do realizacji swoich zadań Zarząd może stworzyć sekretariat UTW, 14. Zarządzanie majątkiem UTW, 15. Uchwalenie regulaminów wewnętrznych UTW. 16. Wszystkie uchwały Zarządu zapadają w głosowaniu jawnym , zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu i niezbędnego quorum wymaganego przy podejmowaniu uchwał - niezbędnego dla ich ważności.
§19
Komisja Rewizyjna: 1. Komisję Rewizyjną powołuje się do sprawowania kontroli nad działalnością UTW. 2. Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków , którzy na pierwszym posiedzeniu wybierają spośród siebie przewodniczącego, sekretarza i członka . 3. Komisja Rewizyjna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu. 4. Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, przy obecności niezbędnego quorum wymaganego przy podejmowaniu uchwał - niezbędnego dla ich ważności.
§20
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy: 1.kontrolowanie działalności Zarządu, 2. występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i lustracji, 3. Zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, 4. Składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosków w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi, 5. Przeprowadzenie innych działań kontrolnych zleconych przez Zarząd lub Walne Zebranie Członków. Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
Rozdział V
MAJĄTEK I GOSPODARKA FINANSOWA
§21
1. Źródłami pozyskania mienia są w szczególności: - dotacje, darowizny, zapisy i spadki, loterie, aukcje, - wpisy i składki członkowskie, - pozostałe wpływy z działalności statutowej, różnego rodzaju funduszy i subwencji, 2. Miesięczne składki członkowskie powinny być wpłacone do końca każdego kwartału. 3. UTW prowadzi gospodarkę finansowa zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. 4. pozyskane źródła majątku przeznaczone mogą być jedynie na realizację celów statutowych UTW.
§22
Do reprezentowania i do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych, w tym do zaciągania zobowiązań , zawierania umów i udzielania pełnomocnictw oraz podpisywania pism i innych dokumentów w imieniu UTW , wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu łącznie: Prezesa Zarządu z Wiceprezesem Zarządu działający łącznie lub Prezesa Zarządu i innego członeka Zarządu działający łącznie.
Rozdział VI
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE UTW
§23
1. Uchwalenie lub zmiana Statutu oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków wymaga bezwzględnej większości głosów , przy obecności co najmniej połowy członków zwyczajnych. 2. Uchwalenie Statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie UTW mogą być przedmiotem Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Członków UTW. Do zawiadomienia określonego w § 16 należy załączyć projekt stosownych uchwał. 3. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu UTW Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku i powołuje Komisję Likwidacyjną , która prowadzi likwidację UTW. 4. Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji i przeznaczenie majątku.
Rozdział VII
PRZEPISY PRZEJŚCIOWE
§24
Postanowienia Statutu dotyczące wyborów władz UTW znajdują odpowiednie zastosowanie do wyboru pierwszych władz UTW . Kompetencje zastrzeżone dla Walnego Zebrania Członków wykonuje wówczas Zebranie Założycieli UTW.
§25
Statut oraz uchwały zebrania założycieli UTW wchodzą w życie po uprawomocnieniu się stosownego postanowienia Sądu Rejestrowego.
|
|