Uniwesytet Trzeciego Wieku w Kaliszu pod patronatem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu i patronatem organizacyjnym Prezydenta Miasta Kalisza dr. inż. Janusza Pęcherza.






Informacja o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia” w Kaliszu w roku akademickim 2007/2008


Uniwersytet Trzeciego Wieku „Calisia” w Kaliszu działa od dwóch lat i stale przyciąga ludzi, którzy mimo, że są na emeryturach bądź rentach, nie chcą zamykać się w domu. Są pełni życia i mają to, czego brakuje młodym – chęć do nauki.

Po tych dwóch latach działalności nasi słuchacze już wiedzą, że nie można zachować zdrowia pogrążając się w smutku, pesymizmie i niepewności. Wiedzą także, że nie można spodziewać się długiego życia, ani dobrego samopoczucia skazując własny organizm na bezruch, nudę, fizyczny i umysłowy zastój. To przekonanie właśnie powoduje, że nasi słuchacze – osoby w okresie „późnej dorosłości” zdecydowali się na studia w tej nietypowej uczelni, jaką jest UTW, bo jak podkreślają, na naukę nigdy nie jest za późno.

Atrakcyjność „trzeciego wieku” wiąże się z uwolnieniem od pracy zarobkowej oraz z dysponowaniem czasem wolnym. Nasz UTW podobnie jak i inne w Polsce oferuje emerytom i rencistom kształcenie ustawiczne, które m.in. ma na celu popularyzowanie aktywności społecznej i zdrowego stylu życia.

W roku akademickim 2007/2008 prowadziliśmy przede wszystkim działalność edukacyjną, kulturalną, twórczą i krajoznawczo – turystyczną. Rok ten ukończyło 277 słuchaczy. Zdecydowana większość naszych słuchaczy pochodzi z Kalisza, ale są również osoby dojeżdżające na zajęcia z innych miejscowości oddalonych od Kalisza nawet o 40 km.

Chcąc zapewnić wysoki poziom merytoryczny wykładów i zajęć zaangażowaliśmy wybitnych wykładowców Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetów Medycznych w Poznaniu i Łodzi oraz kadrę dydaktyczną Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Z ich pomocą przygotowano 17 wykładów z różnych dziedzin życia. Nasza oferta kształcenia oprócz wykładów zawierała:

- 9 grup lektoratów języków obcych – języka angielskiego i języka niemieckiego
- 6 grup zajęć komputerowych
- sekcję artystyczną (malarstwo, tkactwo artystyczne)
- 3 grupy zajęć ruchowych (gimnastyka usprawniająca, siłownia, sekcja rowerowa, spacery norweskie z kijkami)
- 2 grupy tańca
- sekcję kulturalną
- sekcję humanistyczną
- sekcję turystyczną
- sekcję medyczną.

W pierwszym semestrze główny nacisk położono na tematykę medyczną, zatem i wykład inauguracyjny podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2007/2008 wygłosił dyrektor Instytutu Położnictwa i Pielęgniarstwa PWSZ, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pisarski.

Wśród ciekawszych wykładów wymienić należy:
- wykład dr hab. n. med. Magdalena Pisarska – Krawczyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na temat „Nadreaktywny pęcherz moczowy – problem leczenia zachowawczego”
- wykład dr hab. n. med. Stanisław Sporny z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat „Czynniki ryzyka trzonu macicy”.

W drugim semestrze słuchacze zajęli się literaturą. Wśród ciekawszych wykładów znalazły się:

- wykłady dr. Piotra Łuszczykiewicza – kierownika Studium Filologii Polskiej UAM – „O sztuce przekładu literackiego. Co ginie w tłumaczeniu?” oraz „Wiersz jako piosenka”
-wykład dr. hab. Małgorzaty Leyko – prof. Uniwersytetu Łódzkiego a zarazem kierownika literackiego Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu na temat „Architektura w teatrze starożytnym”
- wykład dr. Władysława Naskręckiego na temat „Kosmos bliski i daleki” odbył się w Instytucie Fizyki UAM w Poznaniu i połączony był z obserwacją nieba przez teleskop w obserwatorium astronomicznym
- wykład ks. dr. Krzysztofa Kowalika z Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na temat „Postać Abrahama w świetle greckiego przekładu Księgi Rodzajów”.

Ponadto ze słuchaczami spotkali się:

- Witold Sitarz – poseł na sejm RP
- Daniel Tylak – przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin.

Obok wykładów, podobnie jak w roku ubiegłym, zajęcia UTW Calisia odbywały się systematycznie w sekcjach zainteresowań, a każda z nich miała swój temat przewodni.

Sekcja humanistyczna

W roku akademickim 2007/2008 kontynuowano problematykę regionalną. Zajęcia prowadziła mgr Danuta Kawalerska. Odbyło się 15 seminariów, na których zostały omówione następujące zagadnienia:

- Geneza regionu kaliskiego
- Region i regionaliści
- Kobieta kaliska XIX wieku
- Żydzi kaliscy
- Żydzi a Kaliszanie XIX wieku
- Ludność niemiecka w dziewiętnastowiecznym Kaliszu
- Rosjanie w Kaliszu
- Węgrzyni kaliscy
- Cyganie w Kaliszu
- Kalisz na szlakach dyplomatów europejskich w XIX wieku
- Czy my Kaliszanie możemy być dumni z naszych przodków
- Dziedzictwo kaliskie w XIX wieku
- Kalendarze kaliskie
- Numizmatyka
- Pieniądze w obrocie Kaliszan.

Na podstawie przeprowadzonych seminariów zostały opracowane i wydane drukiem następujące pozycje autorstwa Danuty Kawalerskiej:

- „Dostojnicy napoleońscy w Kaliszu w okresie Księstwa Warszawskiego”
- „Kalisz w Powstaniu Kościuszkowskim”
- „Kaliszanie w Powstaniu Listopadowym”
- Humaniści zorganizowali dwie wycieczki do Teatru Wielkiego w Łodzi oraz do Wągrowca i okolic (Pałuki).

Sekcja kulturalna

W roku akademickim 2007/2008 zorganizowano dwa spotkania seminaryjne poświęcone wątkom kaliskim w życiorysach sławnych Polaków. I tak:

- dr Magdalena Piotrkowska z UAM zapoznała słuchaczy z ciekawym fragmentem życiorysu Wojciecha Bogusławskiego dotyczącym jego kochanek
- dr Halina Molenda z UAM przedstawiła śmiełowski wątek życiorysu Adama Mickiewicza związany z jego romansem z Konstancja Łubieńską. Zwieńczeniem zdobytych wiadomości była wycieczka do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
- W drugim semestrze położono nacisk na edukację muzyczną. Spotkania prowadzone przez Danutę Synkiewicz – dziennikarkę Radia Merkury – z udziałem muzyków Kaliskiej Orkiestry Symfonicznej pozwoliły na przybliżenie muzyki Jana Sebastiana Bacha, wiedeńskich muzyków oraz kompozytorów romantycznych.

Sekcja turystyczna


Zajęcia organizowane przez inż. Waldemara Pawlaka podobnie jak w ubiegłym roku skupiały się na różnego rodzaju wycieczkach poznawczych (spacery po najbliższej okolicy), spotkaniach integracyjnych (pikniki na terenie Kampusu PWSZ).

Zorganizowano wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie, wycieczkę autokarową na trasie Jeziorsko – Łęczyca – Turek oraz do Palmiarni w Poznaniu. Największą atrakcją jest przygotowywany przez grupę turystyczna pobyt w Bułgarii.


Sekcja artystyczna


Zajęcia były kontynuacją programu w zakresie nauki malarstwa rozpoczętego w roku ubiegłym. Oprócz udziału w zajęciach słuchaczki czynnie uczestniczyły w międzynarodowej wystawie kotów, malując dzieciom buzie tworząc artystyczny makijaż.

Sekcja językowa

To przede wszystkim lektoraty języka angielskiego i niemieckiego prowadzone przez nauczycieli akademickich PWSZ i studentów Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Kaliszu. Lektoraty prowadzone były w oparciu o autorskie programy nauczycieli.


Sekcja komputerowa


Głównym celem spotkań było nabycie podstawowych umiejętności obsługi komputera i ich użyteczne wykorzystanie w życiu codziennym przez uczestników sekcji. Metoda stosowana na zajęciach to indywidualna praca z komputerem wyposażonym w system operacyjny Windows – należy podkreślić, iż każdy słuchacz pracował przy osobnym stanowisku. Zajęcia dostosowano do poziomu umiejętności uczestników, którzy mogli proponować lub zmieniać tematykę ćwiczeń, przez co stali się współtwórcami kursu.

Słuchacze nauczyli się przy pomocy Internetu szukać potrzebnych informacji, komunikować się i załatwiać codzienne sprawy związane z zakupami czy formalnościami w urzędach i bankach.

Sekcja medyczna

Słuchaczki tej sekcji wzięły czynny udział w kolejnej konferencji naukowo – dydaktycznej Trzeciego Forum Zdrowia Kobiety, której wiodącym tematem były „Wybrane aspekty profilaktyki w położnictwie i ginekologii”. Forum organizowała PWSZ w Kaliszu. Uczestniczki konferencji otrzymały certyfikaty uwzględniające wartość edukacyjna tego spotkania. Ponadto sekcja zorganizowała spotkania z kosmetyczką oraz z farmaceutą dr. Jerzym Siwkiem, który przedstawił wykład o interakcji leków między sobą i z pokarmami. Program sekcji medycznej wzbogaciły także warsztatowe treningi pamięci prowadzone przez psychologa.

Sekcje aktywności ruchowej


Zajęcia tych sekcji odbywały się w kilku grupach:


- Zajęcia w siłowni Kampusu Studenckiego PWSZ,
- Basen – zajęcia pływania i gimnastyki w wodzie odbywały się na basenie „Delfin” (uczestnicy UTW korzystali ze specjalnej zniżki) i prowadzone były przez instruktorów basenu,
- Gimnastyka, której celem było poprawienie kondycji fizycznej,
- Grupa rowerowa miała na celu propagowanie ruchu na świeżym powietrzu, spacery po lesie i nad wodą, zwiedzanie miejscowych zabytków. Zorganizowano wyjazdy następującymi trasami rowerowymi:

- Rożdżały z metą w nowopowstałym hospicjum
- Gołuchów połączony ze zwiedzaniem zamku i parku
- Russów połączony ze zwiedzaniem dworku i parku u „Niechciców”
- Opatówek – zwiedzanie kościoła i spacer po parku
- Skalmierzyce – zwiedzanie pięknego zabytkowego dworca pruskiego
- Stawiszyn – najmniejsze miasto w Polsce
- Majków i okolice – cmentarz żołnierski, instytut meteorologiczny
- Winiary – Tłokinia Kościelna – zapoznanie się z drzewostanem leśnym
- Wolica – Chełmce – Szałe – skansen „U Boryny”, wieża telewizyjna i zabytkowy kościół
- Grupa taneczna – celem ćwiczeń muzyczno ruchowych z elementami aerobiku i tańca było poprawienie kondycji fizycznej uczestników zajęć. Cel ten realizowano poprzez:


- Naukę prawidłowego oddechu
- Gimnastykę korekcyjną
- Ćwiczenia relaksacyjne
- Ćwiczenia na stepach
- Zapoznanie z technika podstawowych kroków tańca towarzyskiego
- Taniec standardowy – tango, walce
- Tańce latynoamerykańskie
- Taniec nowoczesny – układy obowiązkowe i według inwencji uczestników zajęć

Rada Programowa UTW „Calisia” podkreśla fakt, że Uniwersytet Trzeciego Wieku nie jest czymś w rodzaju klubu seniora, gdzie zainteresowani spotykają się tylko na pogawędki i hobbystyczne zajęcia.

Uważamy, że kontakty towarzyskie słuchaczy są bardzo ważne, ale najważniejsza jest prowadzona działalność edukacyjna i rozwój intelektualny słuchaczy.

Wysoki poziom zajęć dydaktycznych gwarantuje nam patronat naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Wyrażamy uznanie i wielką wdzięczność dla kierownictwa PWSZ za nieocenioną wręcz pomoc w funkcjonowaniu UTW „Calisia”.


Informację sporządzono w oparciu o sprawozdania starostów sekcji i grup oraz na podstawie zapisów w dziennikach zajęć roku akademickiego 2007/2008.

Kalisz, 19 czerwca 2008r.







Za Radę Programową UTW Jadwiga Kaźmierczak - Baszczyk



Informacja o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Calisia" w Kaliszu w roku akademickim 2006/2007




W ostatnich kilkunastu latach w społeczeństwie Polski zachodzą istotne przemiany demograficzne. Obniża się wskaźnik urodzin, a równocześnie wydłuża się średnia długość życia. Wraz z wydłużaniem się średniej długości życia zwiększa się liczba osób w wieku powyżej 60 lat, a więc osób w "trzecim wieku", czy jak kto woli "późnej dorosłości".

Atrakcyjność "trzeciego wieku" wiąże się z uwolnieniem od pracy zawodowej i z dysponowaniem zwiększoną ilością czasu wolnego. Osoby w tym wieku chcą kontynuować aktywność społeczną, rozwijać zainteresowania, dzielić się wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi. Naprzeciw tym zapotrzebowaniom wychodzą organizowane spontanicznie przez samych zainteresowanych uniwersytety trzeciego wieku. Jest ich dzisiaj w Polsce prawie 130.

W Kaliszu UTW "Calisia" rozpoczął swoją działalność jesienią roku 2006. Powstał z inicjatywy znanej ze swoich różnorodnych pasji p. Iwony Urbanowskiej i grupy skupionych wokół niej mieszkańców  Kalisza.Wybrany na Walnym Zebraniu Zarząd kierował i organizował zajęcia dla słuchaczy UTW.  Jest to pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście. Już od pierwszych zajęć zauważyliśmy jak niezaspokojone bywają takie potrzeby, jak: potrzeba samokształcenia, poznawanie środowiska, potrzeba poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań, potrzeba bycia uznanym za część społeczeństwa, potrzeba wypełniania wolnego czasu, utrzymywania więzi towarzyskich a także realizacji młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny.

Zatem za główną ideę UTW "Calisia" uznał włączenie emerytów i rencistów do kształcenia ustawicznego, propagowanie aktywności społecznej oraz stymulowanie rozwoju osobowego a także intelektualnej, psychicznej i fizycznej sprawności osób starszych.

Model dydaktyczny naszego uniwersytetu jest następujący - prawie w każdy czwartek odbywają się spotkania, których głównym punktem programu jest wykład z różnych dziedzin życia czy nauki. Wykłady odbywają się zawsze w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w auli Collegium Novum przy ul. Nowy Swiat 4a.

Większość wykładów prezentowanych było przez profesorów z PWSZ. I tak:

§ 9 wykładów z cyklu "Węzłowe problemy cywilizacji współczesnej" wygłosił prof. dr hab. Stefan Kowal,

§ 4 wykłady z psychologii wspołecznej wygłosił dr hab. Andrzej Twardowski.

UTW "Calisia" działając jako stowarzyszenie, a wiec posiadając status organizacji pozarządowej zwróciło się do władz PWSZ o objęcie jego działalności patronatem naukowym. Nie funkcjonujemy więc w ramach uczelni wyższej, ale w porozumieniu z nią. Większość zajęć ze słuchaczami odbywa się w gmachu PWSZ przy ul. Nowy Swiat 4 oraz w Kampusie Studenckim przy ul. Poznańskiej 201-205, co słuchacze UTW bardzo doceniają. Patronat naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku "Calisia" gwarantuje wysoki poziom zajęć dydaktycznych.

Oprócz wymienionych wyżej wykładów odbyły się także wykłady okolicznościowe z innych dziedzin. I tak:

- na temat profilaktyki i leczenia najczęściej spotykanych schorzeń wieku podeszłego mówił ordynator Oddziału Wewnętrznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny - lek. med. Sławomir Waszczyński,

- wykład "Chemia wokół nas" zaprezentował dr inż. Janusz Pęcherz-Prezydent Miasta Kalisza

- Od Bursztynowego Szlaku do lokacji miasta Kalisza" to wykład dr. Tadeusza Baranowskiego - kierownika Zakładu Archeologii Średniowiecznej Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk,

- problemy globalnego ocieplenia były tematem wykładu wygłoszonego przez     prof. Agnes Muszyńską - amerykankę polskiego pochodzenia z Newady w USA.

Obok wykładów, zajęcia UTW Calisia odbywały się systematycznie w sekcjach zainteresowań, a każda z nich miała swój temat przewodni.

Sekcja humanistyczna

W toku akademickim 2006/2007 skupiono się na problematyce regionalnej. Ciekawe zajęcia z historii Kalisza prowadziła mgr Danuta Kawalerska; oto przykładowe tematy:

- Insurekcja kościuszkowska w Kaliszu,

- Kalisz w powstaniu listopadowym,

- Kalisz w niemieckich planach strategicznych 1914 roku,

- Historycy kaliscy (Adam Chodyński),

- Rys historyczny kaliskiej masonerii.

Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Fabrycznej. Słuchacze korzystali z zasobów pomocy naukowych Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu.

Tematykę teoretyczną słuchacze wzmocnili zajęciami praktycznymi w postaci wypraw do muzeum w Dobrzycy oraz na pogranicze ziemi wielkopolskiej i dolnośląskiej (Sulmierzyce, Zduny, Cieszków).

W przyszłym roku akademickim planuje się m.in. następujące tematy:

- Czy my Kaliszanie powinniśmy być dumni z naszych przodków,

- Teatr Kaliski w okresie międzywojennym.

 Sekcja kulturalna

Działalność jej skupiła się na spotkaniach z ciekawymi ludźmi - poetami, literatami.

Odbyły się spotkania przy świecach z pisarzem Arkadiuszem Pacholskim, poetkami Janiną Gzowską, Wandą Liberską i Kazimierą Liss.

Słuchacze brali udział w "Niedzieli u Niechciców" w Russowie i wielu wystawach miejskich. W celach integracyjnych zorganizowano trzy spotkania towarzyskie.

Problemem było znalezienie stałego miejsca spotkań.

 Sekcja artystyczna

Zajęcia prowadzone były przez młodą absolwentkę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w zakresie malarstwa - mgr Martę Dudkę i skupiały się właśnie na malarstwie. Odbywały się w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu. Podsumowaniem działalności stała się zorganizowana w Galerii "Szatnia" Młodzieżowego Domu Kultury wystawa prac plastycznych "młodych duchem" słuchaczek UTW. W przyszłym roku planuje się poszerzenie zajęć o artystyczne prace ręczne.

Sekcja językowa

To przede wszystkim lektoraty języka angielskiego i niemieckiego (w 12 grupach -średnia I i II sem. zrealizowano 540 godzin ).

Lektorami byli nauczyciele akademiccy PWSZ oraz studenci Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Kaliszu: mgr Beata Gradowska, mgr Izabela Kolasińska, mgr Agata Czepik, mgr Grażyna Płonka, Michał Bieliński, Ewa Chałupczyńska i Tomasz Pietrzak.

Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach PWSZ, MDK i SP nr 7. W przyszłym roku należy zróżnicować poziom nauki języków.

Sekcja komputerowa

Zajęcia odbywały się w 8 grupach - średnia I i II sem.( zrealizowano  360 godzin) a ich celem było nabycie podstawowych umiejętności obsługi komputera i ich użyteczne wykorzystanie w życiu codziennym przez uczestników sekcji.

Metoda stosowana na zajęciach, to indywidualna praca z komputerem wyposażonym w system operacyjny Windows - należy podkreślić, iż każdy słuchacz pracował przy osobnym stanowisku.

Zajęcia prowadzili nauczyciele informatyki PWSZ mgr Elżbieta Jerzyk i mgr Mariusz Witczak oraz nauczyciel Gimnazjum nr 9 mgr Jacek Michalski. Odbywały się one w pracowniach informatycznych PWSZ i Gimnazjum nr 9 w oparciu o autorskie programy nauczycieli. Zajęcia dostosowano do poziomu umiejętności uczestników, którzy mogli proponować lub zmieniać tematykę ćwiczeń, przez co stali się współtwórcami kursu. Chęć poznania nowoczesnych technologii informatycznych przyświecała naszym spotkaniom, a uczestnicy mimo swojego wieku okazali się chłonni informacji z tej dziedziny, co burzy stereotyp, że "ludzie starsi" nie interesują się komputerami i nie nadążają za postępem technicznym. Prawie każdy z uczestników posiada własne konto poczty elektronicznej, dzięki któremu prowadzi korespondencję z prowadzącym zajęcia oraz innymi użytkownikami sieci internetowej.

W przyszły roku należy także zróżnicować poziomy zajęć.

Sekcja medyczna

Z powodu obiektywnych trudności nie rozwinęła w pełni swojej działalności. Słuchaczki UTW wzięły udział w konferencji organizowanej przez PWSZ - II Forum Zdrowia Kobiety.

Przewiduje się motyw medyczny jako główny element działalności UTW w przyszłym roku akademickim wraz z wykładami naukowymi.

Sekcja aktywności ruchowej czyli gimnastyczno-sportowa

Zajęcia tej sekcji odbywały się w kilku grupach:

- Zajęcia w siłowni Kampusu Studenckiego PWSZ,

- Basen - zajęcia pływania i gimnastyki w wodzie odbywały się na basenie "Delfin" (uczestnicy UTW korzystali ze specjalnej zniżki) i prowadzone były przez instruktorów basenu,

- Choreoterapia - zajęcia prowadzone były w sali gimnastycznej PWSZ przy ul. Nowy Świat 4 przez dr psychologii Monikę Efimowicz. Celem każdego spotkania jest ruch. W rytmie spokojnej, relaksującej muzyki i wskazanych przez instruktorkę ćwiczeniach uczestnicy poddają się błogiemu relaksowi. Zaznaczyć należy aktywny udział wszystkich uczestniczek w ustalaniu programu ćwiczeń. Wykorzystując piękną pogodę i dla lepszej integracji grupa skorzystała z zaproszenia jednej z uczestniczek i spotkała się przy grillu na działce w miejscowości Lis. Ponieważ zajęcia prowadzi psycholog podejmowane są także rozmowy na tematy stresów, bezsenności, nerwic celem ustalenia przyczyn i ewentualnie likwidacji takich odczuć i zachorowań.

- Gimnastyka dla pań prowadzona była przez mgr Irenę Kran - celem tych zajęć było poprawienie kondycji fizycznej, propagowanie aktywnych form wypoczynku i uświadomienie ćwiczącym jak ważna jest aktywność fizyczna. Zajęcia prowadzone były w Kampusie Studenckim PWSZ. Na podkreślenie zasługuje wprowadzanie nowych technik ćwiczeń, na przykład: ćwiczenia z oporem przy użyciu elastycznych taśm "teraband" lub chodzenie z kijami Nordic Walking.

Sekcja turystyczna

Zajęcia organizowane przez inż. Waldemara Pawlaka skupiły się na różnego rodzaju wycieczkach poznawczych (spacery po najbliższej okolicy), spotkaniach integracyjnych (ogniska na terenie Kampusu PWSZ), czy też tanecznych np. w sali hotelu Prosna, wyjazdach na spektakle operowe (Łódź, Wrocław). Zorganizowano dwa wyjazdy wczasowo-wypoczynkowe do Grecji (czerwiec 2007) i Chorwacji (wrzesień 2007).

W sekcji wyodrębniła się grupa kolarska - uczestnicy zorganizowali wycieczki rowerowe o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, np. wycieczka trasą: Teatr - Stare Miasto - Piwonice - Lis - Chełmce - Szałe - Kalisz połączona ze zwiedzaniem skansenu "U Boryny".

Sekcja Samorządność, Wolontariat, Partnerstwo, Samopomoc

Program działania sekcji zbudowano na podstawie propozycji uczestników sekcji jak i sugestiach członków zarządu UTW. Uczestnicy sekcji aktywnie włączyli się w organizację choinki plenerowej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7, wzięli udział w Jasełkach organizowanych przez Ośrodek Tulipan oraz współorganizowali imprezę plenerowo - sportową z okazji Dnia Dziecka. Organizowali także pikniki integracyjne dla wszystkich uczestników UTW. Podjęto także działania zmierzające do współpracy z Domem Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej.

Cykl kształcenia na UTW "Calisia" trwa dwa lata. Ponieważ pewna część słuchaczy z różnych powodów zrezygnowała z uczestnictwa w zajęciach, liczba uczestników zostanie zwiększona o osoby zapisane na tzw. liście oczekujących na przyjęcie. Przypominamy, że słuchaczem może zostać każda osoba w wieku starszym, nieczynna zawodowo, która pragnie wnieść swój wkład pracy społecznej w urzeczywistnienie celów Uniwersytetu oraz złoży pisemną deklarację. Słuchacze potwierdzają uczestnictwo w zajęciach w indeksach. Wszystkie zajęcia realizowane są w oparciu o autorskie programy z wykorzystaniem nowoczesnych środków audiowizualnych i odbywają się regularnie według stałego tygodniowego planu.

Wyrażamy uznanie i wielką wdzięczność dla kierownictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu za nieocenioną wręcz pomoc w funkcjonowaniu UTW "Calisia". Patronat naukowy, pomoc przy "zdobywaniu" kadry wykładowczej i stworzeniu warunków lokalowych to główne zasługi dla ponad 300 słuchaczy UTW.

Innym rodzajem patronatu jest patronat organizacyjny, którym objął nas Prezydent Miasta Kalisza. Pomoc organizacyjna świadczona przez miasto jako jednostkę samorządu terytorialnego dla UTW "Calisia" jako stowarzyszenia, polega na nieodpłatnym udostępnianiu sal do prowadzenia zajęć dydaktycznych w kaliskich szkołach. UTW jako stowarzyszenie otrzymało również dotację finansową z miasta na działalność statutową (po uprzednim przystąpieniu do konkursu ofert).

Innym ważnym rodzajem współpracy z instytucjami państwowymi winna być współpraca z Kuratorium Oświaty. Kuratorzy Oświaty mają bowiem możliwość podejmowania działań wspierających funkcjonowanie UTW poprzez nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi placówkami kształcenia ustawicznego inspirując je do wspierania wolontariatu nauczycieli oraz udostępniania pomieszczeń i programów kursów.

Zarząd UTW

Informację sporządzono w oparciu o sprawozdania starostów sekcji i grup.

Kalisz, 21 czerwca 2007r.

Zdzisław Szymanski.