t_20200922_111626.jpg   MYŚLIMY GLOBALNIE – DZIAŁAMY LOKALNIE

 

Finał tegorocznej Akcji: SPRZĄTANIE ŚWIATA przypadał w dniach od 18. do 20. września. Nie chcieliśmy zamknąć swoich ekologicznych działań na tych trzech krótkich dniach. W związku z tym zaplanowaliśmy długoterminowe prace, które objęły cały miesiąc wrzesień. Realizowane zadania oparte były na haśle przewodnim tegorocznej akcji: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.
            Na wstępie podjętych działań grupa nauczycieli wraz z koordynatorem wzięła udział w warsztatach pt. „Plastek i jego zaczarowane pudełko”, organizowanych w ramach gminnego projektu ekologicznego RECYKLING I EDUKACJA. Pozyskane materiały edukacyjne umożliwiły rozpoczęcie cyklu ciekawych zajęć w formie doświadczalnej, zarówno w klasach młodszych, jak i wśród starszych uczniów. Celem tych zajęć było uświadomienie uczniom, że plastik jako tworzywo ma wiele zastosowań, ale należy także pamiętać o jego właściwym wykorzystaniu i odpowiedniej segregacji.
            Mając na uwadze  czas pandemii zaplanowaliśmy również prace porządkowe w otoczeniu szkoły, jak również w przydomowych ogródkach. Te małe przedsięwzięcia zaowocowały dużymi efektami. Dzieci klas młodszych uporządkowały teren wokół szkoły, zgrabiły liście w domowych ogródkach, posprzątały leśne ścieżki. Starsi zadbali o ciekawe aranżacje zieleni na własnych podwórkach.
Uczniowie klas: VII i VIII wraz z wychowawcami uporządkowali przyszkolny sad, założony w latach ubiegłych w ramach ogólnopolskiego projektu TRADYCYJNY SAD. Zebrali jabłka i zorganizowali dla wszystkich witaminowy poczęstunek. Ponadto w szkole została zorganizowana wystawa prac plastycznych pod hasłem: „Jeśli nie plastik, to co?”, w której powstanie uczniowie zaangażowali się indywidualnie lub w zespołach klasowych.

            Wrzesień był bardzo pracowity, a w rezultacie powstała całkiem pokaźna jesienna galeria, dokumentująca uczniowskie działania.

Katarzyna Rolska-Michno