t_img_20201020_120314.jpg   XV Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej

na „Najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie

 

            W tegorocznej edycji XV Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej na „Najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie” wzięło udział 13 szkół podstawowych oraz 9 szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę, w kategorii klas I – IV – reprezentowała drużyna pod opieką p. Wiolety Drabik – Wąsacz – Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów i Adrian Siupik, która zajęła III miejsce,   w kategorii klas V – VIII – drużyna pod opieką p. Joanny Kubickiej – Monika Bieniasz, Katarzyna Jarosz i Bartłomiej Harpula, która zajęła I miejsce.

            Konkurs odbył się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, zaś organizatorem był Międzyszkolny Odział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Przeworsku, Schronisko Młodzieżowe PTSM „ALKO” w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Przeworsku. Promocja własnego regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie przez dzieci i młodzież regionalnych i lokalnych produktów turystycznych oraz ich prezentacja, kontynuowanie i upowszechnianie tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych, integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk, a także wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny to cele konkursu od lat cieszącego się wśród uczniów różnych typów szkół ogromnym zainteresowaniem. Dowodem jest chociażby liczba 148 osób zaangażowanych w tegoroczną edycję konkursu.

            Na „najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie” uczniowie klasy IV – Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów oraz Adrian Siupik wybrali przydrożne kapliczki i krzyże, które na stałe wpisały się w krajobraz wsi – Żurawiczek i są dowodem głębokiej wiary jej mieszkańców. Końcowym efektem pracy uczniów polegającej na zebraniu materiałów, sporządzeniu dokumentacji fotograficznej oraz na przeprowadzeniu wywiadów z właścicielami kapliczek i krzyży było przygotowanie prezentacji wybranego produktu Małej Ojczyzny - Żurawiczek.

Uczniowie klasy VIII  - Monika Bieniasz, Katarzyna Jarosz i Bartłomiej Harpula przybliżyli historię  powstania Kocioła Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach.  Jako pamiątkę z regionu uczestnicy konkursu wykonali makietę Klasztoru w Żurawiczkach.  Makieta wykonana jest głównie ze styropianu. Jako materiałów wykończeniowych uczniowie użyli filcu, wstążki oraz kolorowego papieru. Oprócz makiety  wykonali również różaniec, który nawiązuje do patronki kościoła  - Matki Bożej Różańcowej. Różaniec wykonany jest z drewna dębowego, niektóre paciorki wykonane z ciemnego dębu, całość zaimpregnowana olejem do drewna. Każdy element jest przewiercony, przez otwory przeciągnięty jest biały lniany sznurek. Długość całego różańca wynosi 1,15m. Na łączniku postać Jana Pawła II jako pamiątka w 100 rocznicę jego urodzin. 

Wioleta Drabik – Wąsacz  

Joanna Kubicka