Wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018


   Program „Dobry Start”


t_DSC_0659.jpg   22.06.2018 – ŻEGNAJ SZKOŁO, WITAJCIE WAKACJE!

 

      Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na dzień 22 czerwca 2018r.  Data wszystkim kojarzyła się jednoznacznie i informowała o zakończeniu roku szkolnego 2017/2018r.

      Spotkaliśmy się w parafialnym kościele aby podziękować za szczęśliwie zakończony rok szkolny. Mszę Świętą koncelebrował Ojciec Symforian Rygiel oraz ks. Robert Ryba.

      Po zakończonej Mszy Świętej udaliśmy się do szkoły, gdzie wszystkich przywitała Dyrektor Szkoły Pani Teresa Pieniążek. W tym dniu swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Zarzecze Pan Wiesław Kubicki, który wręczył stypendia uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce i mającym sukcesy w konkursach wojewódzkich oraz ogólnopolskich.

      W roku szkolnym 2017/2018 stypendia otrzymali: Julia Kościńska, Maja Siupik, Filip Szczepański, Nikodem Wąsacz, Bartłomiej Chrobak(kl. IV), Julia Wąsacz, Katarzyna Jarosz( kl. V) oraz Julia Trelka i Wiktoria Siupik z kl. II gimnazjum.

      Nadszedł czas na najmłodsze dzieci, które pożegnały się z przedszkolem i swoją panią Dorotą Śliwą. Obserwując ich występ można powiedzieć, że zostali wspaniale przygotowani aby od września rozpocząć naukę.

      Wszyscy z niecierpliwością czekali aby dowiedzieć się, którzy uczniowie ciężko pracowali aby otrzymać świadectwo z paskiem oraz nagrody książkowe, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców .

      Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali:

Kl. I - Zofia Biskupska, Emilia Łukaszów, Michał Kulpa

Kl. III - Monika Dec, Julia Barszczak, Łucja Płoskoń, Ola Telega

Kl. IV - Bartłomiej Chrobak, Julia Kościńska, Konrad Łyżeń, Maja Siupik, Karolina Sobuś, Filip Szczepański, Nikodem Wąsacz

Kl. V - Jakub Przewrocki, Katarzyna Jarosz, Monika Bieniasz, Nikola Puchyr, Julia Wąsacz

Kl. VI - Kinga Bluczak, Martyna Marek, Dominik Mroszczyk, Jowita Wasyliszyn

Kl. VII - Agnieszka Kocur

Kl II gimnazjum - Amelia Gierczak, Natalia Gołębiowska, Arleta Kuras, Wiktoria Siupik, Julia Trelka, Michał Wilk, Kinga Pędzińska, Faustyna Stępak, Natalia Dec

Kl III gimnazjum - Aurelia Preisner

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w roku szkolnym 2018/2019.

Wyglądające przez okno z niezwykłą nieśmiałością słońce wszystkich poinformowało, że nadeszły wakacje i należy na dwa miesiące zapomnieć o szkolnych obowiązkach. Wiatru w plecy, moc radości i niezwykłych znajomości na wakacyjnych szlakach…

Życzymy nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim uczniom.

Krystyna Drapała


t_DSC_0525.jpg   15.06.2018 – Święto Patrona Szkoły

Dnia 15 czerwca 2018 r. wraz z zaproszonymi gośćmi społeczność szkolna czciła pamięć swojego patrona – świętego Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Uroczyste, jak co roku świętowanie rozpoczęło się o godz. 9.00 mszą świętą odprawioną przez proboszcza parafii o. Eugeniusza Marka Kaczora oraz katechetę o. Symforiana Rygiela w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach.

     Po mszy świętej nastąpiło przejście wszystkich uczniów wraz z nauczycielami na czele z pocztem sztandarowym do budynku Szkoły Podstawowej, gdzie kontynuowana była ceremonia uczczenia postaci świętego Brata Alberta. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością – wójt Gminy Zarzecze – p. Wiesław Kubicki, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego – p. Tomasz Bury, przedstawiciel Rady Sołeckiej wsi Żurawiczki – p. Mirosław Jarosz, emerytowany nauczyciel – p. Izydor Pieniążek, jak również rodzice naszych uczniów.

     Tańcem ludowym trojakiem w wykonaniu uczniów klasy III, IV i V przygotowanych przez p. Małgorzatę Stępak rozpoczęta została część artystyczna z okazji obchodów święta szkoły.   

     Podczas akademii wszystkich zebranych przywitała dyrektor szkoły – p. Teresa Pieniążek. Następnie głos zabrali -  wójt Gminy Zarzecze – p. W. Kubicki oraz Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego – p. T. Bury.

     Kolejnym ważnym momentem podniosłego spotkania był program artystyczny przygotowany przez p. Wioletę Drabik – Wąsacz, którego hasłem przewodnim były słowa - „Życie jest miłością  - ciesz się nią”, a zaprezentowanym przez uczniów klasy IV – VII. Obchody Święta Szkoły były również okazją do pokazania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych przez uczniów klas nauczania zintegrowanego w piosence pt. „Jestem Polką i Polakiem”.

   Elementem tradycyjnym Święta szkoły było, zgodnie z przesłaniem patrona szkoły – św. Brata Alberta wspólne dzielenie się chlebem, który do momentu rozdawania stanowił centralną część scenografii. 

 Zasłużone, gromkie brawa zebranych, które zakończyły część oficjalną tegorocznych obchodów Święta Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach, były miłym i znaczącym akcentem dla wszystkich, dzięki którym ta uroczystość się odbyła.

Wioleta Drabik - Wąsacz


t_DSC_0329.jpg   12.06.2018 - Prezentacja projektów gimnazjalnych

z języków obcych

12 czerwca 2018r. uczniowie 2 klasy gimnazjum zaprezentowali efekty swojej pracy podczas realizowania projektów edukacyjnych. Grupa w składzie: Julia Trelka, Natalia Dec, Kinga Pędzińska, Wiktoria Siupik i Hubert Świerk przedstawiła projekt z języka niemieckiego pt. "Süßigkeiten in DACH-Ländern". Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, zawierającą ciekawostki krajoznawcze o Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinie i Luksemburgu oraz informacje na temat zwyczajów kulinarnych tych krajów. Skupili się szczególnie na historii powstania przepisów słodkich wypieków, które są znane i lubiane nie tylko w krajach niemieckojęzycznych. "Wisienką na torcie" projektu była degustacja omawianych słodyczy, m.in. słynnego Sachertorte.

Następna grupa wprowadziła nas w świat piłki nożnej. Gimnazjaliści opowiadali o swoich ulubionych klubach należących do angielskiej ligi – the Premier League. Scharakteryzowali piłkarzy oraz symbole, wymieniali osiągnięcia Arsenalu, Liverpoolu, West Bromwich Albion, Sweansa City i Chelsea. W swojej prezentacji uczniowie przedstawili również najważniejsze informacje dotyczące powstania klubów oraz osób związanych z ich działalnością. Wiele ciekawostek zostało zaprezentowanych w formie dialogu. Grupa opracowała też książkę o Premier League, którą każdy fan piłki nożnej w naszej szkole może obejrzeć i przeczytać.

Anna Zawisza

Magdalena Sieniawska-Węgrzyn


t_DSC_0131_1.jpg   4-5. 06. 2018r - Z WIZYTĄ W STOLICY

 

Na podsumowanie mijającego roku szkolnego uczniowie klas: IV, V, VI i VII SP oraz II i III Gimnazjum, wraz z wychowawcami udali się na dwudniową wycieczkę do stołecznej Warszawy. Motywem tegorocznej wyprawy było przede wszystkim ubogacenie szkolnych działań wpisujących się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W tym celu odwiedziliśmy najważniejsze miejsca pamięci historycznej, poświęcone wydarzeniom związanym z walką o wolność i tożsamość narodową. Obejrzeliśmy uroczystą zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, podziwialiśmy Kolumnę Zygmunta, pomniki: marszałka Józefa Piłsudskiego, księcia Józefa Poniatowskiego, narodowego wieszcza - Adama Mickiewicza, wybitnego kompozytora - Fryderyka Chopina oraz poruszający Pomnik Powstańców Warszawskich, jak i ten przedstawiający Małego Powstańca. Jednak szczególną lekcją historii i patriotyzmu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w wymowny sposób przemawiały do nas zbiory, eksponaty, multimedia i nowoczesna forma tego wyjątkowego miejsca pamięci.

Obejrzeliśmy również architektoniczne symbole stolicy takie jak: Pałac na Wodzie i Łazienki Królewskie, Rynek Starego Miasta, Zamek Królewski, Archikatedrę Świętego Jana, Teatr Wielki Opery i Baletu, czy Pałac Kultury i Nauki. Długi spacer po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu okazał się nie lada wyczynem, jednak z optymizmem i zapałem pokonywaliśmy kolejne punkty programu. Nawet dodatkowe przejście pod Fontannę Syrenki Warszawskiej, która okazała się być w remoncie, przyprawił nas o dobre humory.

Niezwykle pozytywne emocje wzbudziła w nas wizyta na Stadionie Narodowym. Mogliśmy poczuć się jak członkowie kadry narodowej, ponieważ trasa naszego zwiedzania wiodła przez zarezerwowane dla piłkarzy miejsca. Dzięki barwnym opowieściom panów przewodników wczuliśmy się w sportową atmosferę i połknęliśmy piłkarskiego bakcyla.  

Na zakończenie naszej wycieczki zwiedziliśmy interaktywne Centrum Nauki Kopernik. W tym miejscu przeistoczyliśmy się w odkrywców, odczarowaliśmy trudne w teorii prawa fizyki, dotykaliśmy i doświadczaliśmy nauki w praktyce, kształtowaliśmy ciekawość świata i występujących w nim zjawisk. Po wyczerpujących, ale owocnych w pozytywne przeżycia dniach udaliśmy się w podróż powrotną do Żurawiczek.

Iwona Węglowska


t_image001.jpg   30.05.2018 – Projekt „Umiem pływać” już na półmetku.

 

      30 maja 2018 r. zakończył się I etap projektu Nauki Pływania dla uczniów klas II-III szkół podstawowych z terenu Gminy Zarzecze, sfinansowanego ze środków Programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” przy wsparciu Ministra Sportu i Turystyki, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Maćkówce oraz ze środków Funduszu Zajęć Sportowych Gminy Zarzecze. Realizacja projektu odbywała się od 6 marca do 30 maja 2018 r., a wzięło w nim udział 120 uczniów klas II – III.

      Głównym założeniem projektu był systematyczny i powszechny udział dzieci w pozaszkolnych i pozalekcyjnych formach zajęć sportowych z zakresu nauki pływania, a głównymi jego celami było:

·         upowszechnienie tego rodzaju aktywności fizycznej,

·         nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności w zakresie pływania,

·         profilaktyka, przeciwdziałanie i korygowanie wad postawy oraz nadwagi
 i otyłości.

 

Zajęcia nauki pływania odbywały się na krytej pływalni MOSiR
w Jarosławiu i prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów
i ratowników. W ramach jednego wyjazdu na pływalnię realizowane było
2 godziny (lekcyjne) zajęć z zakresu nauki pływania pod kontrolą opiekunów
i ratownika.

W ramach realizacji projektu 15 uczniów klas II – III naszej szkoły pobierało lekcje nauki pływania. Od września 2018 r. rusza kolejny etap projektu, uczniów naszej szkoły.

Nie od dziś wiadomo, że pływanie i ćwiczenia w wodzie to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy, walki z otyłością i nadwagą, dlatego tak ważnej jest angażowanie dzieci i stwarzanie im możliwości oraz warunków do rozwijania sprawności fizycznej poprzez organizowanie zajęć na pływalni. Taka forma spędzania wolnego czasu, jak pokazuje doświadczenie, cieszy się również wśród samych uczniów ogromną popularnością i zainteresowaniem.

                                                         Opiekun grupy Małgorzata Stępak   

                                                               Koordynator Maria Sopel


t_DSC_0179-2.jpg   27.05.2018 - FESTYN RODZINNY

Podziękowanie

      Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach oraz Igorek wraz z rodzicami – składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym przy organizacji charytatywnego Festynu Rodzinnego „Dla Igorka”.
            Wszystkim osobom o wielkim sercu na rzecz potrzebującego Igorka składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

p1.jpg


t_DSC_0226.jpg   21.05.2018 III EDYCJA MIEDZYSZKOLNEGO KONKURSU O PATRONIE SZKOŁY – ŚW. BRACIE ALBERCIE

 

      Dnia 21.05.2018 r. w Szkole Podstawowej w Żurawiczkach miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu o Patronie Szkoły – Św. Bracie Albercie. Konkurs skierowany był do uczniów Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach oraz do uczniów Szkoły Podstawowej w Studzianie. Motyw przewodni konkursu brzmiał – Adam Chmielowski – Święty i  Patriota.

          Celem konkursu było ubogacenie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, upowszechnienie i popularyzacja wiedzy na temat życia i dokonań Adama Chmielowskiego (Świętego Brata Alberta) – wielkiego patrioty, artysty, malarza, opiekuna ubogich, promowanie postaci Świętego Brata Alberta, jako Patrona obu zaprzyjaźnionych szkół, kształtowanie postawy patriotyzmu, wrażliwości na los innych na przykładzie życia i działalności św. Brata Alberta, rozbudzanie dociekliwości poznawczej, wyobraźni, kreatywności, talentów i zdolności artystycznych dzieci oraz młodzieży, a także integracja społeczności szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach i Szkoły Podstawowej w Studzianie.

     Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie pracy plastycznej przez uczniów klas „0” – VI oraz przygotowanie prezentacji multimedialnej przez uczniów klas starszych. Podczas sprawdzania prac konkursowych jury oceniało zgodność z motywem przewodnim, poprawność merytoryczną i językową oraz estetykę. Ważnym kryterium była innowacyjność, pomysłowość i niekonwencjonalne wykonanie pracy. Podczas III-ej edycji Konkursu o Patronie Szkoły komisja konkursowa rozpatrzyła 107 prac plastycznych i 13 prezentacji multimedialnych.

Podczas Międzyszkolnego Konkursu o Patronie Szkoły – św. Bracie Albercie nagrodzeni zostali uczniowie:

w kategorii praca plastyczna oddziały przedszkolne:

I miejsce – Kornelia Magoń, SP Żurawiczki

II miejsce – Mateusz Zakrzacki, SP Studzian

III miejsce – Filip Sobuś, SP Żurawiczki

wyróżnienie – Jakub Wiatrowski, SP Studzian

w kategorii praca plastyczna kl. I – III

I miejsce – Martyna Wójcik, SP Studzian

II miejsce – Milena Orzechowska, SP Żurawiczki

III miejsce – Szymon Kotliński, SP Studzian

wyróżnienie – Amelia Dec, SP Żurawiczki

w kategorii praca plastyczna kl. IV – VI

I miejsce – Martyna Marek, SP Żurawiczki

II miejsce – Kornelia Słysz, SP Studzian

III miejsce – Patryk Jarosz, SP Żurawiczki

wyróżnienie – Gabriela Zubek, SP Studzian

w kategorii prezentacja multimedialna:

I miejsce – Agnieszka Kocur, SP Żurawiczki

II miejsce – Kinga Niźnik, SP Żurawiczki

III miejsce – Martyna Szlachta,  SP Studzian

wyróżnienie – Kinga Dec PG Żurawiczki, Zuzanna Przybylska SP Studzian

      Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do III Edycji Konkursu o Patronie Szkoły – Świętym Bracie Albercie, nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Studzianie – Beacie Drzystek – Kojder, Urszuli Gorzkiewicz, Lidii Kiełboń - Bester, Marioli Marek, Ewie Motyce, Salwanie Szołek oraz nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach – Marzannie Karpie, Małgorzacie Kocur, Małgorzacie Stępak, Dorocie Śliwie, Andrzejowi Wiśnicy.

Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy konkursu

Wioleta Drabik – Wąsacz, Iwona Węglowska


t_20180521_101737(0).jpg   21.05.2018 - XXV Jubileuszowy Wojewódzki Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXV Jubileuszowy Wojewódzkim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym pod hasłem „ Poznajemy Ojcowiznę „ zorganizowanym w ramach Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Wojewoda Podkarpacki - pani Ewa Leniart, Podkarpacki Kurator Oświaty – pani Małgorzata Rauch, Starosta Powiatu Przeworskiego – pan Zbigniew Kiszka oraz Burmistrz Miasta Przeworsk – Pan Leszek Kisiel

Celem tegorocznego konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do poszanowania Ojczystej Ziemi, promowanie Małych Ojczyzn oraz dziedzictwa narodowego.

W dniu 21.05.2018r. w Starostwie Powiatowym w Przeworsku odbyło się uroczyste podziękowanie i wręczenie nagród laureatom.

W kategorii praca indywidualna III miejsce otrzymała uczennica kl. II gimnazjum Wiktoria Siupik za pracę literacką „ Pułkownik Wojciech Szczepański” Oni walczyli o naszą wolność my winniśmy im wdzięczność.

W kategorii praca zespołowa III miejsce otrzymali uczniowie kl. III gimnazjum: Kamila Bluczak, Klaudia Kamińska, Marcin Jamroży, Kacper Lech za album „ Żurawiczki – moja Mała Ojczyzna „

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, listy gratulacyjne od Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart oraz nagrody książkowe.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

s1.jpg   s2.jpg

Krystyna Drapała


t_plakat.jpg   27 maja 2018 roku FESTYN RODZINNY „DLA IGORKA”

tj. niedziela godz. 15:00 przy Remizie OSP w Żurawiczkach

 

Podczas festynu będą zbierane środki finansowe na leczenie i rehabilitację 9-letniego Igorka z Żurawiczek, który w wyniku niedotlenienia okołoporodowego doznał uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także choruje na zespół Westa - wyjątkowo ciężką do leczenia postać epilepsji.

 

Przewidywane atrakcje:

· występy dzieci związane z Dniem Rodziny

· dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny

· pieczone kiełbaski i pyszny bigosik

· degustacja domowych wypieków

· loteria fantowa i licytacja obrazów

· malowanie twarzy i inne NIESPODZIANKI

 

O godz. 19:00 zapraszamy na zabawę taneczną, którą będzie umilał zespół „PMJ MUSIC”.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

t_list.jpg   List Igorka         t_Tatry.jpg obraz olejny „Tatry” A.Wiśnicy, 60x50 cm do kupienia na aukcji charytatywnej


t_Skan.jpg 10.05.2018 – WYRÓŻNIENIE DLA UCZNIÓW KL. VII W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE HISTORYCZNYM Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

„Konkurs poświęcony był postaci Józefa Piłsudskiego i zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Przeworsku i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Przeworsku. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Przeworska, zaś patronat medialny tygodnik Życie Podkarpackie.

Adresatem konkursu byli uczniowie klas IV-VII z sąsiedzkich szkół podstawowych. Tematyka konkursu obejmowała sylwetkę Józefa Piłsudskiego na tle wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Przedmiotem konkursu była rywalizacja grup zespołowych w kategoriach: historycznej i plastycznej. Celem konkursu było upamiętnienie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wyjątkowej rocznicy, a jednocześnie niepowtarzalna okazja by podjąć inicjatywę realizowania polityki oświatowej w zakresie wprowadzania w życie treści nowej podstawy programowej dotyczącej wychowania patriotycznego.

Konkursowi towarzyszyła wystawa 50 lat przed Bitwą Warszawską, w oparciu o którą został przeprowadzony warsztat „Od rekwizytu do analizy tekstu kultury”, integrujący uczestników rozgrywki. W kategorii historycznej uczniowie w zespołach projektowych rozwiązywali test wiadomości oraz rebus historyczny. W kategorii plastycznej, po zapoznaniu się z ikonografiką w postaci reprodukcji, fotografii i dzieł malarskich, poznając kontekst historyczny wydarzeń przedstawionych na ilustracjach, uczniowie wykonali prace malarskie.”

http://www.przeworsk.um.gov.pl/start/2528-konkurs-z-okazji-100-rocznicy-odzyskania-niepodlegoci

Wyróżnienie w kategorii historycznej zdobyli nasi uczniowie z klasy VII:,  Małgorzata Jamroży, Agnieszka Kocur i Dominik Cisek.  GRATULUJEMY!!!

Iwona Węglowska


t_DSC_0784.jpg 27.04.2018 – UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Tegoroczna „majowa” uroczystość wpisała się plan obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ponieważ jej głównym założeniem, oprócz upamiętnienia 227. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, było uczczenie polskich symboli narodowych, tj. godła, flagi i hymnu.

Uczniowie klasy II gimnazjum z ogromnym zaangażowaniem przedstawili fakty historyczne i zaprezentowali wzruszające utwory poetyckie, których głównym przesłaniem było umocnienie w odbiorcach dumy z przynależności do narodu polskiego. Przekazywanie treści uatrakcyjniał pokaz audiowizualny oraz śpiew naszego szkolnego chóru.

Iwona Węgłowska


t_DSC_0064.jpg   18.04.2018r. – „WIELKOŚĆ I TRAGIZM POLSKICH KRESÓW” – SPOTKANIE Z PISARZEM STANISŁAWEM SROKOWSKIM

Uczniowie klasy 6 SP wzięli udział w spotkaniu z panem Stanisławem Srokowskim, pochodzącym z Kresów poetą, pisarzem, krytykiem literackim. Jego plastyczna opowieść o słowie, języku, wartości czytelnictwa, a także o tematyce jego książek wzbudziła wśród słuchaczy spore zainteresowanie. Tragiczne doświadczenia z dzieciństwa związane z konfliktem polsko-ukraińskim z lat 1943-1945 i przesiedleniem stały się tłem dla jego twórczości. Wydawnictwa takie jak „Nienawiść” i „Ukraiński kochanek” wykorzystał reżyser Wojciech Smarzowski do stworzenia scenariusza filmu „Wołyń”, opowiadającego o brutalnych wydarzeniach nazywanych „rzezią wołyńską”.

Pan Srokowski w szczególny sposób wzmocnił naszą ludzką wrażliwość, docenił zainteresowanie historią i poczucie patriotyzmu oraz polecił pielęgnować pamięć o przeszłych wydarzeniach. DZIĘKUJEMY!!!

Iwona Węglowska


t_1.jpg   17.04.2018 – Eliminacje Gminne OTWP w Zarzeczu

 

17 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zarzeczu odbyły się Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W kategorii szkół gimnazjalnych I – miejsce zdobyła uczennica II klasy Kinga Pędzińska.


INFORMACJA

 

      Informujemy, iż roku szkolnym 2017/2018 wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się 29 marca i trwać będzie do 3 kwietnia 2018 roku.

      W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Rodziców o deklarację czy istnieje potrzeba, aby ich dzieci przebywały w tym czasie w szkole.

Zgłoszenia można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu 16 6401596 lub też w sekretariacie szkoły do dnia 28 marca tj. środa do godz. 11.00

 


Znalezione obrazy dla zapytania rok dla niepodległej

27.03.2018r. - „OD KOŚCIUSZKI DO PADEREWSKIEGO’ – PRELEKCJE Z PRACOWNIKIEM IPN

      W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dla uczniów klas 4-7 SP i II-III Gimnazjum odbyły się zajęcia prowadzone przez pana Zenona Fajgera – historyka, pracownika rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas spotkania zostały uczniom przybliżone najważniejsze  postacie, które odegrały znaczącą rolę w walce Polaków o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wśród wymienionych osobowości znaleźli się m.in. Tadeusz Kościuszko – naczelnik powstania z roku 1794, gen. Jan Henryk Dąbrowski  - twórca Legionów Polskich we Włoszech, książę Józef Poniatowski – głównodowodzący armii Księstwa Warszawskiego, inicjatorzy i uczestnicy powstania listopadowego – m.in. ppor Piotr Wysocki i Emilia Plater, ostatni dyktator powstania styczniowego – Romuald Traugutt, a także autorzy sukcesu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości w dn. 11 listopada 1918r. – Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

Dzisiejsza prelekcja stanowiła jedną ze szkolnych inicjatyw edukacyjnych w ramach obchodów „Roku dla Niepodległej”.

Iwona Węglowska


   WYJAZD UCZNIÓW KLAS IV – VII NA SPEKTAKL TEATRALNY „SKĄD NASZ RÓD”

 

      W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dnia 26 marca 2018 roku uczniom klas IV – VII Szkoły Podstawowej został zaproponowany spektakl teatralny Teatru ARTENES z Wrocławia pt. „Skąd nasz ród”.

   Przedstawienie teatralne wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Łączyło bowiem w sobie piękno słowa, muzyki i ruchu z estetyką scenografii. W sposób przemyślany artystycznie młodzi widzowie mogli zobaczyć na scenie i przypomnieć znane legendy oraz podania założycielskie państwa polskiego – „O Popielu i Mysiej Wieży”, „O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach”, „O Piaście, synu Chościka”, „O Wandzie”.

   O wysokiej ocenie widowiska zadecydowały walory artystyczne, patriotyczne i wychowawcze. Spektakl „Skąd nasz ród” pobudzał wyobraźnię uczniów, uczył, że trzeba być zatroskanym o losy swojego państwa, że tylko na drodze pokojowej można budować jego przyszłość. Przyszłość opartą na wartościach chrześcijańskich, bo należy pamiętać, co bardzo mocno podkreślono w fabule sztuki, że pierwszy władca Polski – Mieszko postanowił wzmocnić kraj poprzez unię z cywilizacją chrześcijańską.

   Z pewnością obejrzany przez uczniów naszej szkoły spektakl, poprzez promowanie treści wartościowych, pozytywnie wpłynął na ich rozwój, kształtował dobry gust, a także przygotował do samodzielnego myślenia, do twórczego życia.

Wioleta Drabik - Wąsacz


t_DSC_0143.jpg   8.03.2018 – Akademia z okazji dnia Kobiet

 

   8 marca 2018 roku na sali gimnastycznej odbyła akademia z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie z klas III - VII oraz z klas gimnazjalnych recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odgrywali scenki, które były związane z „płcią piękną”. Po złożeniu życzeń chłopcy wręczyli Paniom wykonane przez siebie kwiaty..


t_DSC_0129.jpg   1.03.2018 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„…Dla tych niezłomnych ludzi myśl nadrzędna była prosta
Wojna się skończy, kiedy wolna będzie Polska!
Wokół terror stalinowski, egzekucje, przesłuchania
Wybrali walkę do końca, ostatniego powstania
Część wierzyła, że ten koszmar nie może trwać wiecznie
Nie wierzyli, że nie przyjdą sojusznicy w potrzebie
Niech historia końca wojny pozostanie ostrzeżeniem
I niech tych walecznych ludzi nie pochłonie zapomnienie...”

Tadek Firma Solo – „Żołnierze Wyklęci cz. II Historia Roja”

Pamięć wielu Żołnierzy Niezłomnych, a wśród nich także pochodzącego z Żurawiczek płk Wojciecha Szczepańskiego uczciliśmy w apelu poległych.

Płk Szczepański to bohater z czasów II wojny światowej, komendant jarosławskiego obwodu Armii Krajowej, prezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w województwie krakowskim, więziony i prześladowany przez reżim komunistyczny, zmarły w 1993 roku i pochowany na cmentarzu w Wólce Pełkińskiej. Jego postawa i dokonania są wzorem dla całej społeczności szkolnej i lokalnej, dlatego w apelu poległych wzięli również udział przedstawiciele uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zarzeczu. W asyście szkolnego pocztu sztandarowego apel poległych odczytali uczniowie klasy VII SP – Agnieszka Kocur i Dominik Cisek. Następnie uczniowie klasy IV i V SP – Bartłomiej Chrobak, Patryk Jarosz, Karol Król i Jakub Przewrocki zaprezentowali zgromadzonym wiersz pt. „Wyklętym” autorstwa Krystyny Śliwńskiej.

Na zakończenie uroczystości minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich Żołnierzy Wyklętych, a delegacje uczniowskie obu szkół zapaliły znicz pod tablicą upamiętniającą płk. Wojciecha Szczepańskiego. Cześć i chwała bohaterom!

Iwona Węglowska


t_DSC_0101.jpg   21.02.2018 – Konkurs czytelniczy


t_DSC_0073.jpg   15.02.2018 - Czytanie najmłodszym


t_20180129_102041.jpg   19.01 – 9.02.2018 Ferie zimowe

Ferie zimowe to czas, który dzieci przeznaczyć powinny na odpoczynek i relaks po ciężkim intelektualnym wysiłku w czasie trwania I półrocza roku szkolnego. Ważne jest jednak to, aby dzieci miały w tym czasie możliwość rozwijania swoich zainteresowań i talentów, poszerzania horyzontów. 
Taką możliwość dał im udział w akcji „Ferie zimowe 2018 z Gminą Zarzecze”.

Tegoroczne ferie zimowe uczniowie naszej szkoły spędzili wyjątkowo aktywnie. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował dla dzieci z terenu Gminy Zarzecze specjalne atrakcje, wśród których znalazły się: wyjazd na narty do Puław oraz FLY Parku w Rzeszowie, zajęcia sportowo-rekreacyjne na obiektach krytej pływalni w Jarosławiu i lodowisku, a także dwa wyjazdy do kina na filmy: „Paddington 2” i „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”. Dzieci miały również możliwość wzięcia udziału w warsztatach robienia czekolady, koszulek oraz warsztatach plastycznych, które przygotowane zostały przez Centrum Kultury w Zarzeczu. Gminna Biblioteka Publiczna w Zarzeczu zaś zaoferowała uczniom udział w zabawach z wykorzystaniem gier planszowych, zajęciach, których tematyka opierała się na problematyce książek i powieści dla dzieci, a także w warsztatach plastycznych.


ferie


t_DSC_0018.jpg   25.01.2018 – Dzień Babci i Dziadka

 

W dniu 25 stycznia 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci

i Dziadka. W tym dniu Babcie i Dziadkowie obdarowywani są szczególnymi dowodami miłości, a ten przepiękny wieczór stał się wieloletnią tradycją na stałe wpisaną w kalendarzu uroczystości szkolnych.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.O. Eugeniusz Kaczor – proboszcz parafii w Żurawiczkach, Wiesław Kubicki – Wójt Gminy Zarzecze, Tomasz Bury –Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Mariusz Pieniążek – Przewodniczący Rady Gminy Zarzecze oraz Radni wsi.

Gości przywitała dyrektor Teresa Pieniążek, która złożyła życzenia zaproszonym Babciom i Dziadkom, i podkreśliła jak ważną rolę spełniają w wychowaniu młodego pokolenia.

W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy podczas występów artystycznych.

Recytacje i piosenki dzieci z Ośrodka Unijnego oraz występ 5 i 6 latków wywołał spory aplauz publiczności i świetnie wprowadził w nastrój Święta.

Następnie starsi uczniowie wystąpili w jasełkach przygotowanych przez O. Symforiana. Aktorzy z przejęciem odtwarzali swoje role, a Babcie i Dziadkowie byli bardzo dumni i zadowoleni ze swoich wnucząt. Dodatkowo jasełka ubogaciły staropolskie kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego chóru.

Warto dodać, że w program artystyczny zostali zaangażowani uczniowie ze wszystkich oddziałów, którzy wzorowo odegrali swoje role.

      W dalszej części Rada Rodziców przygotowała naszym gościom poczęstunek a Radni wszystkich obdarowali słodyczami. Uroczystość przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze, a Babcie i Dziadkowie potwierdzili swoją obecność za rok.

Krystyna Drapała


Akcja ekologiczna „Szkole pomagamy i świat oczyszczamy"

t_plakat10.jpg     t_plakat11.jpg


t_DSC_0818.jpg 9.01.2018 – Spotkanie z dzielnicowym

 

W dniu 9.01.2018r. odbyło się spotkanie z dzielnicowym mł. asp. Piotrem Chmielem, którego celem było zwrócenie uwagi podczas ferii zimowych na bezpieczeństwo na drogach i obiektach sportowych. Cenną informacją było zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z Internetu, wysyłania informacji i zdjęć oraz korzystania z gier. Szczególnie podkreślał jakie to zagrożenia mogą nieść ze sobą gry i zamieszczanie informacji o sobie lub kolegach.


t_DSC_0702.jpg   22.12.2017 – Szkolna Wigilia


t_DSC_0810.jpg   22.12.2017 – Konkurs kartek i ozdób świątecznych


t_DSC_0248.jpg   13.12.2017 – DAJĄC INNYM SAMEMU SIĘ BOGACISZ…

 

      Grudzień jest miesiącem radości, czasem oczekiwania na przyjście na świat Małej Dzieciny, która w nasze szare, monotonne życie wnosi radość, nadzieję oraz pozwala cieszyć się z tego co stało się naszym udziałem .

     W tym okresie nasze oczy skierowane są na ludzi, a szczególnie na dzieci, które niekiedy poprzez codzienny niedostatek pozbawiane są tej radości. W związku z tym nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „ Pomóż dzieciom przetrwać zimę ”. W ten sposób chcieliśmy okazać nasze serce, jak również sprawić radość sobie tym, że pomagając innym sami się bogacimy.

     Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do akcji- uczniom, a w szczególności rodzicom, którzy wychowują swoje dzieci w przekonaniu, że dając/pomagając innym sami wiele zyskujemy.

     Bo cóż jest cenniejszego od uśmiechu osoby obdarowanej


GÓRA GROSZA 2017

     Nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w osiemnastej edycji Góry Grosza czyli akcji zbierania monet organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

     W ten sposób chcieliśmy pomóc dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej sytuacji, a naszym wspólnym celem było zrobienie wszystkiego w naszej mocy, aby im pomóc.

    Akcje w naszej szkole przeprowadzili przedstawiciele Samorządu Szkolnego Kamila Bluczak, Kinga Bluczak, Dominik Cisek, Jowita Wasyliszyn, Agnieszka Kocur oraz Klaudia Kamińska pod opieką opiekuna Samorządu p. Krystyny Drapały.

Składamy serdecznie podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.


t_image027.jpg   12.12.2017 – Prezentacja projektu „Tradycyjny Sad”

 

W dniu 12 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony prezentacji projektu "Tradycyjny Sad". Na samym początku przewodnicząca naszego zespołu Wiktoria Siupik  zaprezentowała na forum szkoły cele  i zadania projektu. Następnie każdy z członków zespołu przedstawił się, opowiedział o swoich zainteresowaniach oraz dlaczego przystąpił do projektu i jaką rolę w nim pełni. Po naszym zaprezentowaniu się przyszedł czas na obejrzenie prezentacji, przygotowanej przez nasze koleżanki z zespołu – Agnieszkę i Małgosię. Myślą przewodnią tej prezentacji było hasło „Czy stare może stać się nowoczesne…?”  Dziewczyny zawarły  w niej informacje podkreślające fakt, że bardzo ważna jest restytucja historycznych odmian jabłoni na ziemiach polskich  i co sady złożone z dawnych odmian mogą przynieść dobrego ich użytkownikom. Ponadto podkreśliły, że odtworzenie dawnych odmian to nie tylko kaprys sentymentalnego powrotu do tradycji, ale praktyczne spojrzenie na użytkowe cechy tych drzew. Na zakończenie prezentacji nasze koleżanki przygotowały mini quiz, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy apelu - począwszy od klasy 0, a skończywszy na klasie III gimnazjum. Nagrodami w tym były oczywiście jabłka z naszych przydomowych sadów. 


t_DSC_0156.jpg   6.12.2017 - Z długą brodą i w kożuch mknie na saniach w białym puchu…

 

     6 grudnia 2017r. do naszej szkoły zawitał długo oczekiwany gość.

Był nim święty Mikołaj, który sprawił, że na twarzach dzieci zagościł uśmiech. Wizyta przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Święty Mikołaj miał wielu pomocników, którymi były istoty również pozaziemskie. Nasz Święty odwiedził dzieci z przedszkola unijnego oraz uczniów ze szkoły podstawowej.

     Na rózgę od Mikołaja zasłużyli gimnazjaliści, którzy wybrali zamiast jego wizyty wyjazd do kina.

     Obdarowani prezentami serdecznie dziękują Świętemu Mikołajowi i zapraszają za rok.


Konkurs czytelniczy pod hasłem
„Dlaczego warto czytać…”  
 – wykonanie plakatu reklamującego wybraną książkę.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów
kl. VII, II  i III gimnazjum.

Prace należy składać do 18.12.2017r.
w bibliotece szkolnej.


Konkurs czytelniczy pod hasłem
„Spotkanie z Andersenem”
– wykonanie ilustracji do ulubionej baśni Andersena. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. 0 – III.

Prace należy składać do 18.12.2017r.
w bibliotece szkolnej.


Konkurs czytelniczy pod hasłem
„Wokół bajek I. Krasickiego i A. Fredry”
– wykonanie komiksu na podstawie wybranej bajki. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. IV – VI.

Prace należy składać do 18.12.2017r.
w bibliotece szkolnej.


t_DSC_0951.jpg   10.11.2017r. – UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

      „DAŁ POLSCE WOLNOŚĆ, GRANICE, MOC I SZACUNEK”

Te słowa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego były hasłem przewodnim tegorocznej akademii. Odnoszą się one do dokonań charyzmatycznej postaci jaką był marszałek Józef Piłsudski. Stał się on symbolem odradzającej się w wyniku I wojny światowej - II Rzeczpospolitej. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka.

Nasi uczniowie przenieśli widzów w czasie, do dnia 11 listopada 1918 roku – dnia podpisania rozejmu w Compagine kończącego działania zbrojne, ale przede wszystkim dnia, który w świadomości Polaków zapisał się jako pierwszy dzień niepodległości.

Rozegrana przy ognisku, na skraju lasu scena przedstawiła entuzjastyczną atmosferę towarzyszącą polskim żołnierzom, którzy doczekali wolności (w tej roli: Dominik Cisek, Kacper Bukowy, Kacper Kosior, Adrian Wilk). Nie była ona wolna od wspomnień o traumatycznych losach i doświadczeniach przodków takich, jak okres wojen napoleońskich, powstań narodowych, germanizacji i rusyfikacji, aż wreszcie zmagań z czasów I wojny światowej, w której Polacy byli zmuszeni walczyć we wrogich sobie armiach państw zaborczych. Nastrój tamtych trudnych czasów budowały wiersze recytowane przez uczennice z kl. VII i IV: Agnieszkę Kocur, Gosię Jamroży, Kamilę Telegę, Julię Kościńską, Maję Siupik, Karolinkę Sobuś i Monikę Dec. Cały przekaz był uatrakcyjniany występami szkolnego chóru, który pod batutą pani Wiolety Drabik-Wąsacz zaprezentował utwory takie, jak: „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Warczą karabiny”, „Przybyli ułani pod okienko” i „Jak długo w sercach naszych”.

W scenie kończącej występ widzowie zostali przeniesieni na zatłoczony miejski plac. Panujący tam zgiełk dopełniały żywe nawoływania gazeciarzy usiłujących sprzedać „Kuryiera Polskiego” (w tej roli: Jakub Przewrocki, Kacper Kita). Mimo, że znajdujący się pośrodku placu słup ogłoszeniowy prezentował najświeższe doniesienia, to najbardziej interesującą wiadomość przyniósł goniec (Maciej Pacholarz). Było nią obwieszczenie Rady Regencyjnej o przejęciu władzy zwierzchniej w wyzwolonej Polsce przez wsławionego dowódcę I Brygady Legionów Polskich - Józefa Piłsudskiego. Tłum (Sebastian Jarosz, Kacper Kulpa i inni) na ową wieść zareagował owacją i zaczął wznosić patriotyczne okrzyki, po czym zainicjował wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Akademię zakończyli nasi etatowi narratorzy – Kamila Bluczak i Marcin Jamroży, którzy za pomocą wzruszających, ale i zdecydowanych słów napomnieli nas wszystkich, abyśmy pamiętali o narodowym dziedzictwie i poświęceniu naszych przodków.

Iwona Węglowska


   t_dsc-0225   8.11.2017 -  XII Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej  „ Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie”

W dniu 8 listopada 2017 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
 w Przeworsku odbył się finał  XII Wojewódzkiego Konkursu Turystycznego
Dzieci i Młodzieży Szkolnej „ Na najlepszy produkt  turystyczny mojej
Małej Ojczyzny- jakiej nie znacie”.
Konkurs organizowany był przez Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsku, a honorowy patronat nad konkursem objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Przeworskiego oraz Burmistrz Miasta Przeworska.
            Celem  konkursu była min.  promocja regionu i Małych Ojczyzn, wyszukiwanie oraz tworzenie lokalnych produktów turystycznych jak również wychowanie patriotyczne  poprzez krajoznawstwo i turystykę. Konkurs oceniany był w 3 kategoriach:  szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne. Składał się z dwóch części: prezentacji własnego regionu, produktu turystycznego „Małej Ojczyzny- jakiej nie znacie” oraz wykonania pamiątki z regionu, którą uczestnicy przekazują do oceny.
            W konkursie udział wzięło 15 dwuosobowych zespołów  różnych grup wiekowych . Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy V szkoły podstawowej  
Katarzyna Jarosz oraz Julia Wąsacz,
pod opieką wychowawcy -  pani Joanny Kubickiej.  Uczennice w swojej prezentacji przybliżyły postać Pułkownika Wojciecha Szczepańskiego, wielkiego patrioty i Polaka, który w szczególny sposób wpisał się w historię naszej Małej Ojczyzny. Jako pamiątkę z regionu przekazały własnoręcznie wykonaną mapę zatytułowaną „ Struktura terytorialna jarosławskiego Obwodu Armii Krajowej”, której komendantem był właśnie płk Wojciech Szczepański. Po wysłuchaniu prezentacji przygotowanych przez młodzież oraz dokonaniu oceny przygotowanych pamiątek, Jury konkursu przyznało nagrody i miejsca. W kategorii szkoły podstawowe uczennice naszej szkoły zajęły I miejsce.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !
                                                                                                     Joanna Kubicka


t_kon.jpg   26.10.2017 – II POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS IV – VII „MISTRZ ORTOGRAFII”

Do zmagań ortograficznych 26.10.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Przeworsku stanęło 130-tu uczniów - przedstawicieli szkół podstawowych powiatu przeworskiego. Wśród nich znaleźli się również najlepsi uczniowie naszej szkoły, którzy wyłonieni zostali podczas eliminacji szkolnych:

Bartłomiej Chrobak, Nikodem Wąsacz  - z kl. IV

Jakub Przewrocki, Julia Wąsacz -  z kl. V

Martyna Marek, Jowita Wasyliszyn - z kl. VI

Agnieszka Kocur - z kl. VII

       Celem konkursu było pogłębianie wiedzy z zakresu ortografii i interpunkcji polskiej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, budowanie pozytywnej motywacji do nauki ortografii oraz wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za napisane słowo. Konkurs został przeprowadzony w czterech grupach wiekowych – klasy IV, klasy V, klasy VI, klasy VII.

  Patronat nad konkursem objął burmistrz miasta Przeworska.

  W drodze rywalizacji wyróżnienie otrzymał uczeń klasy IV - Nikodem Wąsacz.

                                         Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów!  

                                                          Wioleta Drabik - Wąsacz


t_DSC_0832.jpg   25.10.2017 – Strażacy w szkole


t_DSC_0807.jpg   19.10.2017 – Pasowanie na ucznia

 

W czwartek 19. października 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy ważną uroczystość – Pasowanie pierwszaków na uczniów.

      Część artystyczna przygotowana przez pierwszaków po kierownictwem pani Małgorzaty Kocur wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.

      Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Każdy pierwszak ślubował być dobrym uczniem, szanować ojczyznę, szkołę, swoich rodziców oraz nauczycieli. Następnie Pani Dyrektor Teresa Pieniążek uroczyście pasowała każdego pierwszaka na ucznia.

      Uczniom, w tym uroczystym dniu towarzyszyli także rodzice, od których dzieci otrzymały upominki. Również trzecioklasiści złożyli swoim kolegom życzenia.

      Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci pierwszaków, w którym składamy życzenia wielu sukcesów w dalszej edukacji.


t_DSC_0684.jpg   13.10.2017 – Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej


t_DSC_0578.jpg    4.09.2017 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach

 

      W wyniku reformy oświaty od 1 września 2017 r. Zespół Szkół im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach przekształcił się w Szkołę Podstawową im. Św. Brata Alberta
w Żurawiczkach.

      4 września społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy świętej, którą koncelebrowali o. Symforian Roman Rygiel oraz ks. Robert Ryba. Następnie wszyscy udali się do pięknie wyremontowanej szkoły. Po odśpiewaniu hymnu Dyrektor Szkoły Podstawowej - Teresa Pieniążek przywitała zabranych na uroczystości  rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

      Przez okres dwóch wakacyjnych miesięcy szkoła została nie tylko zmodernizowana ale również wzbogacona o nowoczesny sprzęt komputerowy pozyskany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na łączną kwotę 147 270,00 zł. Również księgozbiór biblioteki szkolnej został wzbogacony w książki oraz filmy otrzymane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na łączną kwotę 3100 zł.

      Przez okres, trwający już trzy miesiące roku szkolnego staramy się rozwijać w naszych uczniach chęć poznawania świata oaz kształcić wielostronność zainteresowań poprzez uczestnictwo w konkursach, ciekawych lekcjach, imprezach kulturalnych oraz wycieczkach.

      Kształtowanie właściwych postaw u uczniów odbywa się również poprzez aktywne zaangażowanie w życie szkoły. Należy wspomnieć chociażby o pięknej lekcji historii przygotowanej przez młodzież z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, której dopełnieniem było oddanie czci i szacunku płk Wojciechowi Szczepańskiemu, którego pamiątkowa tablica znajduje się w murach szkoły.

      Niepowtarzalna atmosfera przeżyć artystycznych będzie inspiracją dla nas do podejmowania dalszych działań prowadzących do rzetelnego kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży.

Krystyna Drapała