Wydarzenia w roku szkolnym 2007/2008


3.09.2007r. - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2007/2008 

Dnia  3.09.2007 r. uroczystą Mszą Świętą został rozpoczęty rok szkolny 2007/2008. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. św. Brata Alberta zostali gorąco przywitani przez panią dyrektor Teresę Pieniążek, która wszystkim zebranym życzyła wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.  

t_rozpo1  t_rozpo2  t_rozpo3  t_rozpo4  t_rozpo5


14.09.2007r. - AKCJA ,,SPRZĄTANIA ŚWIATA"

t_sprzat1  t_sprzat2  t_sprzat3  t_sprzat4

Dnia 14. 09. 2007r.wspólnie z wychowawcami  klas i nauczycielami postanowiliśmy zrobić wielkie porządki w obrębie szkoły i poza nią. Dzień ten został rozpoczęty spotkaniem uczniów z Radą Pedagogiczną przygotowanym przez panią Katarzynę Rolską-Michno. Uczniowie po apelu wyruszyli na wyznaczone tereny, by tam wspólnie z opiekunami zabrać się do pracy.


3.10.2007r. -Spotkanie z prezes Związku Sybiraków oddziału Jarosław - panią Zofią Garczyńską.

   t_prel1  t_prel2  t_prel3  t_prel4

Dnia 3 października o godz. 11.30 odbyło się spotkanie Rady Pedagogicznej oraz społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół z prezes Związku Sybiraków oddziału Jarosław - panią Zofią Garczyńską.

   Zgodnie z życzeniem p. Z. Garczyńskiej uroczystość ta rozpoczęta została wysłuchaniem hymnu Związku Sybiraków pt. „Marsz Sybiraków” (sł. Marian Jonkajtys, muz. Czesław Majewski).

   W trakcie spotkania pani Z. Garczyńska przedstawiła swoje wspomnienia z trwającej 6 lat zsyłki na Sybir. Opowiadała m. in. o samym momencie wywiezienia 10.02.1940 r. wraz z rodzicami i  młodszym o dwa lata bratem, o „podróży” w nieludzkich warunkach w nieznane, obce strony, a także o tym, iż jako 14-stoletnia dziewczyna nigdy nie zapomniała swoich korzeni, swojej przynależności do polskiego narodu, swej wiary w Boga, nawet wtedy gdy ból, cierpienie i chłód odbierały resztki sił do życia.

   Dla uczniów naszej szkoły spotkanie z Sybiraczką było „żywą lekcją historii”. Zdawali oni sobie sprawę, że z żadnych podręczników nie dowiedzą się tego wszystkiego, czego dowiedzieli się od naocznego świadka i uczestnika zsyłek na Sybir. Z wielką cierpliwością wysłuchiwali wspomnień, z jednej strony pełnych cierpienia i nieprawdopodobnej siły do życia, z drugiej zaś nacechowanych poczuciem wielkiej pokory i przebaczeniem dla oprawców.

Wrażenia uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej
po spotkaniu z prezes Związku Sybiraków, panią Zofią Garczyńską
zebrane przez nauczycielkę Wiolettę Drabik – Wąsacz

1.

Po dzisiejszym spotkaniu z panią Zofią Garczyńską byłam zdziwiona, jak i współczująca jej. Podczas tego spotkania pani Zofia opowiadała o swoich przeżyciach z II wojny światowej, kiedy była jeszcze dzieckiem.

Gdy opowiadała swoją historię miała łzy w oczach. W tą opowieść było bardzo trudno uwierzyć, gdyż jak opisywała pani, traktowano tam ludzi gorzej niż zwierzęta. Wywożono ich w przepełnionych wagonach, bez warunków sanitarnych, bez jedzenia  i picia. Sybiracy jechali bardzo długo…nie wiedzieli co ich czeka… ciała zmarłych zostawiano w polach…

Gdy już dojechali na miejsce - Syberię – okazało się, że mieli tam ciężko pracować przy wycinaniu drzew. Sybiraków poniżano i znęcano się nad  nimi, co w naszych czasach jest do nie do pomyślenia. Wielu z nich zabijano, inni  zamarzali na niewyobrażalnym mrozie.

             Jak mówiła pani Zofia, Sybiracy nie mają żalu do Rosjan, bo to dobry naród, który im pomagał, mają jedynie żal do Stalina... ale Sybiracy… przebaczyli swoim oprawcom...

Sądzę, że Ci Polacy są bohaterami narodowymi, bo pomimo cierpień nie potrafili się poddawać. Wierzyli, że Polska istnieje, potrafili oddać swoje życie za naszą Ojczyznę, za co powinniśmy być im bardzo wdzięczni. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć swobodnie w naszym kraju. To, co przeszli Sybiracy nie życzyłabym nawet największemu mojemu wrogowi.

            Te wydarzenia przypomniały mi również wspomnienia mojej babci, gdy była dzieckiem. Jej mama, czyli moja prababcia była w obozie w Drezden. Konstruowała tam części do samolotów. Jej mąż, czyli mój pradziadek był w obozie pracy w Magdenburgu. Trafił tam z Kozielska na Ukrainie. Była to wymiana jeńców, Niemców i Polaków na Rosjan.

   Kiedy pradziadek wydostał się z obozu pracy, wrócił do Francji, gdzie bardzo wcześnie zaczął pracować. Gdy prababcia się o tym dowiedziała, chciała wrócić do domu, gdzie miała dwójkę dzieci. Uciekła z obozu razem z Żydówką, po czym trafiły one obie do Krakowa. Tam ich drogi się rozeszły. Do Warszawy moja prababcia szła trzy miesiące na piechotę...

            Te wydarzenia z II wojny światowej są straszne, lecz prawdziwe. Spotkanie z panią Zofią Garczyńską było  prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu.

Gabriella Kubis

2.

…Najbardziej wzruszył mnie przewóz ludzi pociągiem i śmierć małych dzieci. Ta opowieść bardzo mnie zafascynowała, ponieważ była prawdziwa.

Kamil Machalski

3.

                                                                                                                                                                                                       

Pani Zofia Garczyńska będąc małą dziewczynką wywiezioną na Syberię przeżyła wiele ciężkich i trudnych dni. Opowiadała nie tylko o swoim ciężkim życiu, ale o życiu wielu innych ludzi, którzy byli zesłani razem z nią.

                                                            Wojciech Marek

 

4.

Moje wrażenia po spotkaniu z panią Zofią Garczyńską są nie do opisania. Najbardziej „zainteresowały” mnie warunki w jakich żyli ludzie na Syberii. Było  mi przykro, gdy słuchałam o głodzie i mrozie tam panującym.

Z rozmowy z panią Zofią  nauczyłam się tego, że trzeba szanować chleb, bo może mi go kiedyś zabraknąć. Powinniśmy wierzyć, że słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” są słowami najważniejszymi w życiu.

                                                                                                         Ilona Maślanka

                                                                                                                                                          

5.

Bardzo mnie zaciekawił temat spotkania z panią Zofią Garczyńską. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, ale najbardziej wzruszyło mnie cierpienie ludzi wywożonych na Syberię.    Mogę sobie tylko wyobrazić matkę, która straciła swoje dziecko w wyniku głodu. Była to straszna śmierć dla tego dziecka, a i cierpienie matki było okropne.

Dla mnie, młodego człowieka, opowiadanie pani Zofii było straszne. Ci ludzie, którzy zostali wywiezieni, musieli przeżywać wielkie upokorzenia i męczarnie w odległym od Polski kraju. Pani Garczyńska była tam, to wszystko przeżyła. Choć jest w podeszłym wieku, wszystko, co przeżyła, pamięta i przekazała nam - uczniom. Była to dla mnie bardzo ciekawa lekcja historii.                                                                                                             Daniel Solarz

6.

Moje wrażenie po spotkaniu z prezes Związku Sybiraków z panią Zofią Garczyńską było wręcz niesamowite. Strasznie było mi jej żal. Gdybym przeżyła tę samą historię, co pani Zofia, chyba załamałabym się. A ona trwała i wierzyła do końca, że wróci do swojej Ojczyzny…             I rzeczywiście stał się cud! Wróciła do swoich rodzinnych stron!

Natalia Szabowska

 

7.

…Wydawało się, że to, o czym pani Zofia opowiada jest jakimś strasznym horrorem! A ta smutna opowieść była prawdziwą historią, którą p. Zofia przeżyła, by nam opowiedzieć.           

Marzena Żyła


11.10.2007r. - UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

     

t_dn1  t_dn2  t_dn3  t_dn4  t_dn5  t_dn6

   Dnia 11.10.2007r. w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona Dniu Edukacji Narodowej. Udział w tej uroczystości wzięli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście.

Szczególnym momentem było wręczenie nagród. Pani Dyrektor z rąk pana wójta - Wiesława Kubickiego otrzymała nagrodę za pracę na rzecz nie tylko szkoły, ale również środowiska wsi i gminy. Wśród nagrodzonych nauczycieli byli: p. Małgorzata Kocur, p. Anna Zawisza, p. Jacek Gujda i Ojciec Ewodiusz.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy, by ta nagroda stała się motywacją do pracy w nowym roku szkolnym 2007/2008.


24.10.2007r. – POKAZ TAŃCA

 

t_taniec1  t_taniec2

 


25.10.2007r. – PASOWANIE NA UCZNIA

KLASY PIERWSZEJ SP i PG

 

t_pasowanie1  t_pasowanie2  t_pasowanie3  t_pasowanie4  t_pasowanie5

 


12.11.2007r. – AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

t_11listopad-1  t_11listopad-2  t_11listopad-3  t_11listopad-4

 


29.11.2007r. – SZKOLNE „ANDRZEJKI”

 

t_andrzejki1  t_andrzejki2  t_andrzejki3  t_andrzejki4

 


21.12.2007r. – SZKOLNA WIGILIA

 

t_wigilia1  t_wigilia2  t_wigilia3  t_wigilia4  t_wigilia5

 


12.01.2008r. – CHOINKA SZKOLNA

 

t_choinka1  t_choinka2  t_choinka3  t_choinka4

 

Dnia 12.01.2008. r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum. Zabawa ta trwała od 15:00 do 20:00.  „Choinka” odbywała się na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy wspólnie tańczyli i bardzo dobrze się bawili. Po udanej zabawie wszyscy  z dobrymi humorami i uśmiechami na twarzy wrócili do domów.

 


11.01.2008r. – JASEŁKA

 

t_jas1  t_jas2  t_jas3  t_jas4  t_jas5

 


 

14 - 28.01.2008r. – Ferie zimowe

Pogoda w czasie ferii nie sprzyjała uprawianiu sportów zimowych i zabaw na śniegu. Większość uczniów spędzała ten czas w swojej miejscowości. W szkole organizowane były zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Chętni uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum uczestniczyli w wyjazdach na basen w Jarosławiu. Można było również skorzystać z zajęć komputerowych oraz brać udział w próbach przedstawienia przygotowywanego na uroczystość Dnia Babci i Dziadzia.


 

28.01.2008r. – Dzień Babci i Dziadzia

Ostatnim wydarzeniem mającym miejsce w naszej szkole był Dzień Babci i Dziadzia. Odwiedzili nas wtedy najstarsi mieszkańcy wsi - ludzie, którzy tak wiele zawdzięczają szkole a szkoła tak bardzo związana jest z nimi. Niezwykle istotnym momentem w/w uroczystości było wystawienie Jasełek, które wcześniej obejrzeli uczniowie i rodzice. Obserwując zmęczone twarze naszych dziadków można było dostrzec zadowolenie i wielką radość nie tylko z tego, że przedstawienie wykonane zostało w sposób profesjonalny ale dlatego, że szkoła nie zapomina o najstarszych mieszkańcach wsi. Należy podkreślić, że w uroczystości udział wzięli: proboszcz parafii Żurawiczki Zdzisław Makowiecki. przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego oraz Sekretarz Gminy Zarzecze Tadeusz Kiełbowicz, radni Gminy Zarzecze Izydor Pieniążek, Marian Chrobak będący również dziadziem oraz Marek Pieniążek. Gościliśmy także przewodniczącego Rady Rodziców Mariusza Pieniążka oraz Sołtysa wsi Żurawiczki Andrzeja Ruta.


4.02.2008r. – Próbny sprawdzian uczniów klasy VI

6.02.2008r. – Próbny egzamin gimnazjalny w części humanistycznej

6.02.2008r. – Próbny egzamin gimnazjalny w części matematyczno – przyrodniczej

 


15.02.2008r. – Apel Walentynkowy

 

Podczas apelu uczniowie przedstawili historię Walentynek, scenki kabaretowe oraz rozdali kartki Walentynkowe.

 


5.05.2008r. – Akademia z okazji 3 Maja

 

t_3maja1  t_3maja2  t_3maja3  t_3maja4

 


            24.05.2008 r. – Uroczystość wręczenia Medalu „Pro Memoria”

Dnia 24 maja 2008 r. w szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wetlinie, gmina Laszki, powiat Jarosław, woj. podkarpackie odbyła się niezwykła uroczystość wręczenia Zespołowi Szkół im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach  Medalu „Pro Memoria”.

   Medal „Pro Memoria” to polskie odznaczenie cywilne ustanowione 25 stycznia 2005 roku przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas   II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Podczas tej zacnej uroczystości na wniosek pani profesor Janiny Marciak – Kozłowskiej, szef urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Janusz Krupski uhonorował Zespół Szkół im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach Medalem „PRO MEMORIA”.

t_pro1  t_pro2  t_pro3  t_pro4

Na spotkanie przybyli m. in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - min. Janusz Krupski, prof. Janina Marciak – Kozłowska, wójt gminy Laszki – p. Adam Grenda, wójt gminy Radymno – p. Stanisław Ślęzak, mgr Tomasz Bereza – konsultant historyczny, pracownik naukowego Instytutu Pamięci Narodowej o. w Rzeszowie, proboszcz Kościoła Parafialnego w Wetlinie, przedstawiciele zarządu Rady Powiatu Jarosław, p. dyrektor Zespołu Szkół w Żurawiczkach – mgr Teresa Pieniążek wraz z małżonkiem
p. Izydorem Pieniążkiem, nauczyciele – mgr Wioleta Drabik – Wąsacz, mgr Piotr Kuc, przewodniczący Rady Rodziców Zespołu Szkół w Żurawiczkach – mgr Mariusz Pieniążek, rodzice – p. Izabella Bereźnicka, p. Dorota Krzaczkowska, p. Lucyna Piątek i wielu innych wspaniałych gości, przyjaciół, którzy są zawsze z nami w ważnych chwilach naszej szkoły: dyrektorzy wyróżnionych szkół, nauczyciele, emeryci, rodzice, uczniowie, absolwenci.

t_pro5  t_pro6

Dla nas wszystkich to szczególne wyróżnienie jest wielkim zaszczytem i jednocześnie zobowiązaniem. Medal otrzymują bowiem osoby bądź instytucje, które kultywują pamięć
o bohaterach II wojny światowej. Temu zadaniu staramy się sprostać w naszej szkole od lat. Uwieńczeniem tych działań było uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy oddającej hołd Wielkiemu Polakowi płk. Wojciechowi Szczepańskiemu, urodzonemu w Żurawiczkach. Uroczystość ta miała miejsce dnia 15 października 2006 roku.

 Pracujemy tak, aby ideały, które przyświecały żołnierzom, były wciąż aktualne
i obecne w życiu młodego pokolenia Polaków. Uroczysta część artystyczna wykonana przez uczniów, a przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły z okazji przyznania szkole Medalu „PRO MEMORIA” najlepiej świadczy o tym, że nie zawiedziemy tych, którzy oddali  za nas życie.

t_pro7

Ten medal jest ogromnym wyróżnieniem i dopinguje naszą szkołę do dalszych działań na rzecz utrwalania pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

t_pro8  t_medal1  t_medal2

Opis odznaki

Odznaka ma kształt srebrzonego i oksydowanego krążka o średnicy 38mm.
 Na awersie na tle rozdartych krat umieszczony jest orzeł z drzewca sztandaru wojskowego spoczywający na obnażonej szabli polskiej skrzyżowanej z drutem kolczastym. Na rewersie znajduje się w otoku napis: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a pośrodku napis: PRO MEMORIA nad skrzyżowanymi gałązkami dębiny i wawrzynu. Odznaka została zaprojektowana przez artystów-medalierów Roussane i Andrzeja Nowakowskich. Odznaka zawieszona jest na wstążce w kolorach granatowym, amarantowym i czarnym, nawiązujących do kolorów trzech polskich odznaczeń wojennych - Orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Krzyża Zasługi z Mieczami.

Wioleta Drabik - Wąsacz


 

25.05.2008r. – Festyn Rodzinny

 

t_festyn1  t_festyn2  t_festyn3  t_festyn4  t_festyn5

 

t_festyn6  t_festyn7  t_festyn8  t_festyn9  t_festyn10

 

        Dnia 25 maja 2008 roku odbył się Festyn Rodzinny Zespołu Szkół im. Św. Brata

Alberta w Żurawiczkach. Dzięki uprzejmości komendanta OSP w Żurawiczkach ,sołtysa  i radnych gminy uroczystość została zorganizowana na placu obok remizy strażackiej w Żurawiczkach. O godz.15.00 wszystkich zebranych gości powitała dyrektor Zespołu Szkół pani mgr Teresa Pieniążek. Festyn został otwarty i zaczęła się cześć artystyczna.

        Na początku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim mamom i tatom z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Dnia Ojca.

 Następnie w krótkim montażu słowno-muzycznym zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Unijnego , a po nich uczniowie klasy IV i V zatańczyli tańce ludowe.

       Kolejnym punktem programu była inscenizacja pt:”Bajka z życzeniami”, w której

wystąpiły dzieci z klas 0,I,II i III .Młodzi artyści swoim występem wprowadzili wszystkich w podniosły nastrój. Inscenizacja została nagrodzona gromkimi brawami.

       W dalszej części uczniowie klasy V wystawili sztukę pt: ”Kopciuszek” ,wygłaszając

swoje kwestie w języku angielskim. Ostatnim punktem programu artystycznego był występ szkolnej grupy kabaretowej, która rozbawiła oglądających.

Dopełnieniem programu były wykonane przez zespół instrumentalny gimnazjalistów

utwory muzyczne oraz koncert życzeń przygotowany przez dzieci dla rodziców.

         Po programie artystycznym wszyscy mogli uczestniczyć w rozgrywkach rodzinnych

o charakterze zabawowym i sportowym. Nagrodami w rozgrywkach były słodycze i dyplomy.

          Wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia

i przejażdżki samochodzikami. Atrakcją dla rodziców była natomiast zabawa taneczna, a dla wszystkich smaczna pieczona na grillu kiełbaska.

         Mimo nienajlepszej pogody, przez cały festyn panowała wspaniała atmosfera.

Wszyscy i dzieci, i dorośli świetnie się bawili. Nauczyciele z Zespołu Szkół i rodzice stanęli na

wysokości zadania i przygotowali świetną imprezę.

 

ORGANIZATORZY

Nauczyciele Zespołu Szkół im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach :

mgr Wanda Wilczek, mgr Małgorzata Kocur, mgr Małgorzata Stępak,

mgr Michalina Pieniążek, mgr Krystyna Drapała, mgr Małgorzata Capłap,

mgr Jacek Gujda, mgr Marek Olejarka, mgr Andrzej Wiśnica

 


 

2-4.06.2008r. – Wycieczka uczniów gimnazjum – Wieliczka, Częstochowa, Ogrodzieniec, Ojców, Rabka

 

t_wycieczka1  t_wycieczka2  t_wycieczka3  t_wycieczka4

 

t_wycieczka5  t_wycieczka6  t_wycieczka7  t_wycieczka8

 


 

16.06.2008r. – Uroczystość pożegnania klas III gimnazjum

t_komers1  t_komers2  t_komers3  t_komers4  t_komers5

 


 

17.06.2008r. – Święto Szkoły

 

t_patron1  t_patron2  t_patron3  t_patron4  t_patron5

 

t_patron6  t_patron7  t_patron8  t_patron9  t_patron10

 


 

20.06.2008r. – Zakończenie roku szkolnego 2007/2008

 

t_zakonczenie1  t_zakonczenie2  t_zakonczenie3  t_zakonczenie4

 

t_zakonczenie5  t_zakonczenie6  t_zakonczenie7  t_zakonczenie8