Wydarzenia w roku szkolnym 2006/2007


4.09.2006 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

"Witaj nam, szkoło radosna,
grająca dzwonkiem co rano!
Dzień dobry, szkoła wesoła,
Lesie i łąko, dobranoc."
                               /T. Kubiak/

      W dniu 04.09.2006 r. uroczystą Mszą Św. odprawioną w naszym kościele nauczyciele i uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2006/2007. 
   Następnie udaliśmy się do szkoły gdzie ciepło powitała nas pani dyrektor Teresa Pieniążek, która wszystkim nauczycielom i uczniom życzyła sukcesów w pracy. 
   Potem spotkanie z naszymi wychowawcami i pora zapomnieć o beztroskim leniuchowaniu. Znów dni popłyną pracowite nad książką szkolną, nad zeszytem ...

t_1  t_2  t_3  t_4


15.09.2006 - Akcja "Sprzątania świata"

Już po raz ósmy uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2006”. Zorganizowana 15 września akcja, promowana była plakatami wywieszonymi na terenie szkoły.  

Do przystąpienia do zbiórki odpadów zachęcali uczniów nauczyciele, wychowawcy, pani dyrektor 
i pracownicy szkoły. To od nich bowiem zależało udane przeprowadzenie zbiórki nie tylko na terenie szkoły, ale także w miejscach użyteczności publicznej, takich jak: pobocza dróg, teren wokół Ośrodka Zdrowia, parking przy kościele, cmentarz, przystanki autobusowe, teren przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej wraz 
z boiskiem sportowym, a także obszary - przy rzece Mleczce oraz przy lesie. Zebrana ilość worków śmieci wykazała, że uczniowie są w stanie z powodzeniem zaistnieć w takim przedsięwzięciu, potrzebna im jest jedynie przychylność szkolnego grona.

Akcja „Sprzątanie świata” nie skończyła się na porządkowaniu terenu. Nauczyciele, tak jak dotychczas, podjęli się realizacji jednego z jej założeń tj. kontynuowania edukacji ekologicznej w społeczności szkolnej, rozbudzając w ten sposób poczucie odpowiedzialności za los środowiska. Trzeba bowiem wiedzieć, że tylko długotrwała i aktywna edukacja ekologiczna jest ważna i nieporównanie skuteczna.

Pamiętajmy – akcja „Sprzątanie świata” niesie piękne idee: poszanowania środowiska, poszanowania drugiego człowieka oraz integracji – integracji z naturą, integracji lokalnej społeczności, wreszcie integracji społeczności międzynarodowej, ale osiągnięcie tego celu zależy w dużej mierze od świadomości ekologicznej oraz codziennych zachowań każdego z nas.

s1  s3  s14  s15  s19


25.09.2006 - Konferencja dla nauczycieli pt. "Polskie Państwo Podziemne"

        W ramach konferencji referaty wygłosili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie:
Ryszard Ziobroń – "Polskie Państwo Podziemne",
Piotr Chmielowiec – "Przeworski Obwód ZWZ-AK",
Tomasz Bereza – "Mjr Wojciech Szczepański".

     Ponadto Ryszard Ziobroń przeprowadził szkolenia warsztatowe w oparciu o pakiet edukacyjny Polskie Państwo Podziemne w latach 1939-1941. Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu otrzymali bezpłatnie pakiety edukacyjne na temat Polskiego Państwa Podziemnego.

 

t_war1  t_war2  t_war3  t_war4


13.10.2006 - Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

t_dn1  t_dn3  t_dn5  t_dn7  t_dn13

Dnia 13.10.2006r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony Dniu Edukacji Narodowej.
W uroczystości tej wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie klas Szkoły Podstawowej, jak 
i Publicznego Gimnazjum. W czasie akademii składano nauczycielom życzenia oraz kwiaty.


15.10.2006 - Uroczystość Odsłonięcia i Poświęcenia Tablicy

 „Pamięci Wielkiego Polaka Płk Wojciecha Szczepańskiego”

„Święta miłości kochanej Ojczyzny
Czują Cię tylko umysły poczciwe”

                        Ignacy Krasicki

 

t_tab1  t_tab2  t_tab3  t_tab4 

 t_tab5  t_tab6  t_tab7  t_tab8 

t_tab9  t_tab10  t_tab11

t_tab12  t_tab13  t_tab15  t_tab14

 

„Ocalić od zapomnienia”

 

Pamięci mojego dziadzia – Józefa Dziada,

który nauczył mnie kochać Polskę

 

          Tak, jak nie znam Polaka, który nie czekałby z utęsknieniem Dnia 16 października, Dnia Naszego Wielkiego Papieża Jana Pawła II, tak też nie znam mieszkańca mojej wsi Żurawiczek, który nie czekałby w napięciu dnia 15 października 2006 r.

Dnia, w którym uwieńczeniem wspólnych, od miesięcy trwających starań, prac, nadziei było uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy przypominającej i oddającej hołd Wielkiemu Polakowi płk. Wojciechowi Szczepańskiemu, urodzonemu właśnie tu we wsi Żurawiczki, położonej w gminie Zarzecze.

Do realizacji uroczystości, której gospodarzem wraz z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców oraz Samorządem Uczniowskim była pani dyrektor Zespołu Szkół im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach – mgr Teresa Pieniążek oraz mgr inż. Wiesław Kubicki - Wójt Gminy Zarzecze, przyczyniło się grono wielu, wielu osób. Byli wśród nich, pan Henryk Król - sołtys wsi Żurawiczki, ojcowie z klasztoru Ojców Bernardynów w Żurawiczkach – o. Ewodiusz Leszek Bylica, o. Sadok Paweł Strąkowski wraz z proboszczem ojcem Zdzisławem Makowieckim, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej - Zbigniew Stępak, pani Anna Niemczak – kierownik Domu Kultury w Zarzeczu oraz absolwenci Publicznego Gimnazjum w Żurawiczkach. 

Niedzielną uroczystość w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach rozpoczął mgr Tomasz Bereza – konsultant historyczny, pracownik naukowego Instytutu Pamięci Narodowej o. w Rzeszowie, który zaprezentował bogatą biografię płk. Wojciecha Szczepańskiego. W tym miejscu przytaczam jedynie obszerne jej fragmenty, które zostały upamiętnione na tablicy.

PUŁKOWNIK WOJCIECH SZCZEPAŃSKI – UCZESTNIK WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI W II WOJNIE ŚWIATOWEJ, OBROŃCA KRESÓW WSCHODNICH RZECZPOSPOLITEJ PRZED ARMIĄ CZERWONĄ WE WRZEŚNIU 1939 R., ŻOŁNIERZ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO – KOMENDANT JAROSŁAWSKIEGO OBWODU ARMII KRAJOWEJ, PSEUDONIM „JULIAN”, DOWÓDCA AKCJI „BURZA” TEGO OBWODU, W LIPCU 1944 R., PREZES KRAKOWSKIEGO OKRĘGU WIN W LATACH 1946 – 1947. PRZEŚLADOWANY PRZEZ REŻIM KOMUNISTYCZNY: ARESZTOWANY PRZEZ UB W 1947 R., WIĘZIONY W KRAKOWIE NA MONTELUPICH, W WARSZAWIE NA MOKOTOWIE, W RAWICZU I W STRZELCACH OPOLSKICH DO 1954 R., OBJĘTY DZIAŁANIAMI OPERACYJNYMI MSW W 1989 R.. ODZNACZONY KRZYŻEM VIRTUTI MILITARI (NADANYM PRZEZ KAPITUŁĘ TEGO ORDERU W LONDYNIE), KRZYŻEM WALECZNYCH, SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI Z MIECZAMI, KRZYŻEM AK, KRZYŻEM WIN, ORDEREM „POLSKA SWEMU OBROŃCY”, MEDALEM „ZA UDZIAŁ W WOJNIE OBRONNEJ 1939 r., MEDALEM ZWYCIĘSTWA I WOLNOŚCI, KRZYŻEM PARTYZANCKIM.

URODZONY W ŻURAWICZKACH W 1914 R. SYN JANA I ZOFII Z DOMU KUREK. ZMARŁ W 1993 R.. SPOCZYWA NA CMENTARZU W WÓLCE PĘKIŃSKIEJ.   

Następnie odbyła się koncelebrowana przez Jego ekscelencję ks. bpa Edwarda Białogłowskiego – sufragana rzeszowskiego, ks. dziekana Zenona Ruchlewicza oraz proboszcza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach, ojca Z. Makowieckiego msza święta z udziałem przyjaciół i członków rodziny płk. Szczepańskiego – żony Marii, syna Antoniego, córki Małgorzaty Wajdy z rodzinami, dzieci i młodzieży Zespołu Szkół, nauczycieli, wychowawców, dyrektorów szkół z całej gminy, proboszczów sąsiednich parafii, mieszkańców wsi Żurawiczki, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, delegacji Zarządu Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacji Wojska Polskiego, przedstawicieli władz samorządowych i wojewódzkich, a także z udziałem pracowników IPN – u oraz Orkiestry OSP w Zarzeczu.

…Kiedy patrzyłam w czasie mszy na podtrzymywane przez „osrebrzonych siwizną” żołnierzy AK sztandary pocztów, odczuwałam ich lekkie drżenie, może z powodu tego październikowego zimna, a może właśnie z poczucia tej chwili przypominającej, że kiedyś stali tak w czasie odprawy, jako młodzi chłopcy z małymi chorągiewkami, gotowi spełnić każdy rozkaz swojego dowódcy…

Dalsze obchody uroczystości poświęconej ku czci płk. W. Szczepańskiego przeniesione zostały do Zespołu Szkół im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach. Tu nastąpiło odsłonięcie tablicy przez żonę pułkownika – panią Marię Szczepańską i poświęcenie przez ks. biskupa E. Białogłowskiego. Odczytanie treści tablicy przez samą jej autorkę - prof. Janinę Marciak – Kozłowską – inicjatora uroczystości i „niestrudzonego orędownika” (jak ją nazwała p. dyrektor T. Pieniążek w słowie powitalnym) oraz złożenie wieńców i kwiatów przez przedstawicieli władz i oświaty zakończyło kolejną część jakże wzniosłego święta.

Zanim głos oddano dzieciom i młodzieży naszej szkoły, nastąpiły wystąpienia i przemówienia, najpierw p. M. Wajdy - córki pułkownika, później prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej o. w Jarosławiu – Zbigniewa Brincken’a, przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej o. w Rzeszowie, prezesa Zarządu Okręgu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Stanisława Micały oraz przedstawiciela Kuratorium Oświaty – pana Jerzego Cyprysia. Następnie pani dyrektor Zespołu Szkół w Żurawiczkach zaprosiła wszystkich zgromadzonych gości do obejrzenia wystawy autorstwa pani mgr Agaty Woźniak – Niemkiewicz, poświęconej działalności płk. Wojciecha Szczepańskiego oraz wpisania się do księgi pamiątkowej. 

Program artystyczny przygotowany przez koleżanki polonistki kończył oficjalną część uroczystości poświęconej płk. W. Szczepańskiemu. Warto tu wspomnieć o roli, jaką spełniła młodzież i dzieci szkoły w Żurawiczkach. Swoją nienaganną postawą i ogromnym poczuciem ważności oraz powagi chwili, udowodnili, iż słowo „patriotyzm” nie jest tylko pustym słowem, że oni, tak jak ci żołnierze stojący na warcie, też potrafią i nie zapomną… A te czerwienią spływające róże, ofiarowane z wdzięczności weteranom wojny, niech będą wspomnieniem śpiewanej w czasie programu przez najmłodszą uczestniczkę pieśni, niosącej powiew polskości – „bo najpiękniejsze są polskie kwiaty, w ich zapachu, urodzie jest Polska”… 

Po programie artystycznym zebrani goście zaproszeni zostali na wspólny obiad, podczas którego wspomnieniom nie było końca.

A oto fragmenty zasłyszanych „strzępów” wspomnień…

- …„Nikt wtedy we wsi nie wiedział, że Szczepański był w więzieniu! Tu każdy mówił o jego wyjazdach po nauki do Warszawy.” – opowiada w rozmowie jeden z najstarszych mieszkańców Żurawiczek Józef Dziad, dobrze znający w latach okupacji Wojciecha Szczepańskiego.

- A pamiętasz, Józek, kiedy Wojtek w ukryciu, do późnych godzin nocnych, z bronią czekał na tej przydrożnej lipie na tego Niemca?!... On, by go wtedy zabił, taki był zawzięty! – odpowiada inny świadek tamtych czasów…

Takich historii można by długu, długo słuchać…

 

W tym miejscu pozwolę sobie na kilka osobistych refleksji. Myślę, że od tej pory miesiąc październik przynosił będzie podwójne dla mieszkańców Żurawiczek święto – wspomniany na początku Dzień Papieski oraz Dzień narodzin dla społeczności wsi wielkiego Polaka - patrioty.

Nie sposób pominąć rodzącego się w duszy porównania, miesiąc październik jest przecież miesiącem Maryjnym, miesiącem różańca… „Jak paciorki różańca przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski…” słyszę do dziś śpiewaną przez moją mamę pieśń…

Dla mnie życie Wojciecha Szczepańskiego było jak ciągle odmawiany różaniec. Dni jego narodzin, zaślubin z panią Marią to tajemnice radosne, dzień podjęcia nauki w Korpusie Kadetów w Rawiczu i później w Szkole Podchorążych w Ostrowie – Komorowo wydawać by się mogły jak paciorki tajemnicy światła. A kiedy pułkownik zostaje aresztowany przez WUB w Krakowie i tam poddany bestialskiemu torturowaniu, czyż nie jest to bolesna tajemnica jego życia? I kończące jego życie, długo wyczekane chwalebne „zmartwychwstanie” do nowego życia w wolnej Polsce. Do tych „chwalebnych paciorków” także przyczyniliśmy się i my, dzięki którym postać płk. Wojciecha Szczepańskiego nie pozostanie zapomniana.   

mgr Wioleta Drabik - Wąsacz


28-29.10.2006 - Wycieczka integracyjna nauczycieli w Bieszczady

t_wycieczka1  t_wycieczka2  t_wycieczka3  t_wycieczka4


25-31.10.2006 - Przed dniem Wszystkich Świętych

t_ws

W dniach od 25 do 31.10.2006 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrali się na parafialny cmentarz, by uprzątnąć groby najbliższych. Sprzątanie polegało na tym, że wszyscy zbierali uschnięte kwiaty, zużyte znicze, po czym wyrzucali je do śmietnika.


10.11.2006 - Pasowanie na ucznia

t_pas1  t_pas2  t_pas3  t_pas4

Dnia 10.11.2006r. w Zespole Szkół imienia św. Brata Alberta w Żurawiczkach odbyło się pasowanie na ucznia pierwszej klasy Szkoły Podstawowej. Na tę uroczystość zaproszono wszystkich nauczycieli ze Szkoły Podstawowej, uczniów, a także rodziców.

   Na początku uroczystości nastąpiła część artystyczna przygotowana przez panią Małgorzatę Stępak. 
W dalszej części Pani Dyrektor Teresa Pieniążek sprawdziła obecność pierwszoklasistów. {Wszyscy byli obecni.} Później Pani Dyrektor dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Uczyniła to długim papierowym ołówkiem.

   Na zakończenie pierwszoklasiści wpisywali się do kroniki szkolnej w taki sposób, że swoją rękę moczyli 
w farbie i odbijali na papier. Dostali przy tym upominki i legitymację szkolną.


13.11.2006 - Akademia z okazji Święta Niepodległości

t_sn1  t_sn2  t_sn3  t_sn4

         Dnia 13 XI 2006r. w Zespole Szkół im. św. Brata Alberta odbyła się uroczysta akademia poświęcona  odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

         Montaż słowno – muzyczny przygotował pan Piotr Kuc oraz uczniowie i uczennice naszej szkoły .


6.12.2006 - Święty Mikołaj w szkole

t_mikolaj1  t_mikolaj2  t_mikolaj3

Dnia 6.12.2006r. do naszej szkoły przybył wyjątkowy gość - św. Mikołaj. Był to miły i sympatyczny starszy pan  z wielkim workiem prezentów. Każde dziecko, które było grzeczne otrzymało prezent, a w naszej szkole są tylko grzeczne dzieci, więc wszystkie dostały piękne prezenty.

   Święty Mikołaj miał do pomocy dwóch uroczych aniołków. Ten dzień dla każdego był bardzo uroczysty.


13.11.2006 - Wigilia szkolna

t_wigilja1  t_wigilja2  t_wigilja3  t_wigilja4  t_wigilja5

   W naszej szkole bardzo uroczyście obchodzi się wigilię Bożego Narodzenia.

W dniu tym panuje świąteczny nastrój, ubieramy choinki, które swoim wyglądem podkreślają ten piękny czas.

   Odbywa się także uroczysta akademia, w której uczniowie śpiewają kolędy i czytają wigilijną treść Biblii. Katecheta święci opłatki, a dzieląc się nimi składamy sobie serdeczne życzenia.

   I tak jest co roku, bo jest to nasza tradycja, którą staramy się zachować.


15.01.2007 - Szkolne Jasełka

t_jaselka1  t_jaselka2  t_jaselka3  t_jaselka4

Dnia 15 stycznia 2007r.w Zespole Szkół im. Św. Brata Alberta odbyła się sztuka Bożonarodzeniowa
 – Jasełka. Udział w niej wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum.

   Przedstawienie trwające półtorej godziny było bardzo interesujące. Uczniowie świetnie przygotowali się do swoich ról, mieli wspaniałe kostiumy, pięknie śpiewali kolędy. Jasełka nagrodzone zostały gromkimi brawami.


11.01.2007 - Dzień Babci i Dziadka

t_dzienbabci1  t_dziebabci2  t_dzienbabci3  t_dzienbabci4  t_dzienbabci5

      Dnia 11.01.2007r.w naszej szkole, jak co roku, odbył się dzień Babci i Dziadka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum pod przewodnictwem nauczycieli przedstawili piękną część artystyczną, podczas której deklamowano przeróżne wiersze i śpiewano prześliczne piosenki o naszych Babciach 
i Dziadkach.

     Po krótkim występie wszyscy udali się na poczęstunek, który bardzo smakował naszym Seniorom. 
Na twarzach seniorów pojawił się uśmiech, ponieważ wiedzieli oni jak bardzo są kochani.


11.01.2007 - Szkolna Choinka

t_choinka1  t_choinka2  t_choinka3  t_choinka4

Dnia 11.01.2007. r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum. Zabawa ta trwała od 15:00 do 20:00.  „Choinka” odbywała się na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy wspólnie tańczyli i bardzo dobrze się bawili. Po udanej zabawie wszyscy 
z dobrymi humorami i uśmiechami na twarzy wrócili do domów.


26.02.2007 - Otwarcie szkolnej stołówki

t_stolowka1  t_stolowka2  t_stolowka3  t_stolowka4

Dnia 26.02.2007r. w naszej szkole została otwarta stołówka. Z tej okazji był uroczysty apel, a po apelu wszyscy poszli na pierwszy smaczny obiad, do którego zazwyczaj można otrzymać deser, owoce lub słodycze.

   Z dożywiania korzysta stu siedmiu uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum.

   Codziennie po posiłku wyznaczone osoby sprzątają stołówkę. Obiady są bardzo smaczne i syte. Każdy jest
 z nich zadowolony.

   Stołówka jest podzielona na dwie części, jedna dla uczniów ze Szkoły Podstawowej, druga dla gimnazjum.  


8.03.2007 - Dzień Kobiet

t_dk1  t_dk2  t_dk3

Dnia 8.03.2007 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet. W akademii, w której udział wzięli uczniowie pod kierunkiem nauczycieli recytowano piękne wiersze i sentencje, śpiewano także wesołe piosenki.

   Nie zabrakło także życzeń dla wszystkich pań nauczycielek, pani dyrektor, pań sekretarek, pań sprzątających i pań pracujących w kuchni szkolnej.

   Panie dostały w ten dzień miłe upominki, a dziewczyny - słodycze. Na koniec akademii chłopcy przedstawili skecze.


21.03.2007 - Pierwszy dzień wiosny

t_wiosna1  t_wiosna2  t_wiosna3


4.04.2007 - Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

t_wielkanocne1  t_wielkanocne2  t_wielkanocne3


24-25.04.2007 - Egzamin gimnazjalny

t_egzamin1  t_egzamin2  t_egzamin3


27.04.2007 - Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

t_3maja1  t_3maja2  t_3maja3


27.05.2007 - Dzień Rodziny

t_festyn1  t_festyn2  t_festyn3  t_festyn4

t_festyn5  t_festyn6  t_festyn7  t_festyn8


1.06.2007 - Apel ekologiczny

t_dz1  t_dz2  t_dz3  t_dz4


1.06.2007 - Dzień Dziecka - Dzień sportu szkolnego

t_sport1  t_sport2  t_sport3  t_sport4

t_sport5  t_sport6  t_sport7


15.06.2007 - Święto Szkoły

t_patron1  t_patron2  t_patron3  t_patron4

 t_patron5  t_patron6  t_patron7  t_patron8  t_patron9


19.06.2007 - Akademia z okazji pożegnania uczniów klasy VI

t_szosta1  t_szosta2  t_szosta3  t_szosta4

t_szosta5  t_szosta6  t_szosta7  t_szosta8


20.06.2007 - Uroczystość pożegnania uczniów III klas gimnazjum

t_komers1  t_komers2  t_komers3  t_komers4

t_komers5  t_komers6  t_komers7


22.06.2007 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2006/2007

t_koniec1  t_koniec2  t_koniec3  t_koniec4

t_koniec5  t_koniec7  t_koniec8  t_koniec9

t_koniec10  t_koniec12  t_koniec13  t_koniec14

t_koniec15  t_koniec16  t_koniec17  t_koniec18

t_koniec19  t_koniec20