WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020


t_DSCN3301.jpg   26.06.2020 - ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

            W piątek 26 czerwca br. uczniowie naszej szkoły odebrali świadectwa szkolne. Ze  względu na sytuację spowodowaną COVID- 19 uczniowie indywidualnie zgłaszali się do wychowawców klas po wyniki całorocznej pracy- świadectwa szkolne i oficjalnie zakończyli ten bardzo dziwny rok szkolny.

            Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się w tradycyjnych okolicznościach.

 


t_DSC_8755.jpg   Stypendium dla ucznia klasy VII Daniela Marka

 

            W dniu 25 czerwca br. Wójt Gminy Zarzecze Tomasz Bury wręczył najzdolniejszym uczniom stypendia za wysokie wyniki w nauce szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2019/2020. Rodzicom zaś wręczył listy gratulacyjne i wyraził słowa uznania za wychowanie tak wspaniałych młodych ludzi. Stypendia otrzymało dziesięciu uczniów, którzy spełnili kryteria określone w „ Gminnym programie wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Zarzecze”.

 Stypendium Wójta Gminy Zarzecze otrzymał uczeń klasy VII naszej szkoły Daniel Marek.

            Wójt Gminy Zarzecze Tomasz Bury życzył stypendystom, aby dotychczasowe osiągnięcia były niewyczerpanym źródłem twórczych poszukiwań, aby inspirowały do nowych pomysłów, aby otwierały drogę do realizacji najbardziej ambitnych planów.

 


Maćkówka, 26.06.2020r.

„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali’’

-Jan Paweł II

Szanowna Pani dyrektor, Drodzy nauczyciele i pracownicy szkoły!

 

Dzień zakończenia roku szkolnego miał być inny.  Niestety okres pandemii pokrzyżował  nasze plany.

Drodzy Nauczyciele i pracownicy szkoły jako Samorząd Uczniowski z całego serca pragniemy Wam podziękować za trud włożony w nasze wykształcenie, wiarę w nas, gdy jej nam brakowało, poświęcony czas i każdą rozmowę oraz za zaufanie, gdy my nie byliśmy pewni czy dobrze postępujemy.  Szczególnie chcemy nasze podziękowanie skierować do Pani Małgorzaty Dyrkacz i Pani Iwony Węglowskiej, które opiekowały się nami przez ten rok. Dziękujemy Paniom za pomoc, wiarę i otwartość na nasze pomysły. Również dziękujemy Pani dyrektor przede wszystkim za zaufanie i wszystkie udzielone zgody.

Tymi słowami chcemy przekazać najserdeczniejsze podziękowania za wielką cierpliwość, niesłychaną wyrozumiałość i ogromny trud włożony w kształtowanie naszego światopoglądu.

 

Dziękujemy!

                                                                                        Samorząd Uczniowski!

prezentacja klasy VIII

Koleżanki i koledzy z klasy VIII

 

to pożegnanie w Wami, najstarszą klasą w szkole, miało wyglądać zupełnie inaczej. Dzisiaj, tylko na stronie internetowej szkoły, żegnamy Was i życzymy Wam wielu sukcesów w nowych szkołach, zapału do rozwijania swoich zainteresowań, odkrywania świata i jego urody oraz  zdrowia, bo obecne, niepewne czasy pokazały, jak  jest ono kruche.

Bez Was będzie  smutno, bo przez siedem lat wspólnego  przebywania  w szkolnych murach mogliśmy na Was liczyć, w dobrych jak i złych momentach. 

Jeszcze kiedyś będzie pięknie!

Uczniowie klasy VII

 


OGŁOSZENIE DYREKTORA SZKOŁY

W SPRAWIE ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

 

             Nie tak miało wyglądać nasze zakończenie roku szkolnego, lecz na wiele spraw nie mamy dziś wpływu. Cieszmy się, że wszyscy przeszli do następnej klasy, że wielu z Was  wytrwale rozwijało swoje talenty i prezentowało je na uroczystościach, konkursach, zawodach i na scenie teatralnej, że prawie wszyscy doskonale spisali się w czasie zdalnego nauczania. Zasłużyliście na prawdziwe, beztroskie wakacje. Odpoczywajcie rozsądnie, dbajcie o zdrowie swoje i swoich bliskich!

             Gratuluję uczniom, którzy uzyskali dobre i bardzo dobre oceny na  świadectwach, szczególnie gratuluję uczniom klasy VIII. Im życzę, aby dostali się do wymarzonych szkół średnich. Mam nadzieję, że egzamin napisali na miarę swoich oczekiwań.

            Dziękuję wszystkim rodzicom za współpracę, zwłaszcza rodzicom uczniów klasy VIII. Mamy za sobą tyle lat wspólnej troski o ten niezwykły skarb, który  z niepokojem powierzyliście naszej opiece. W sposób wyjątkowy dziękuję tym rodzicom, którzy nie mają młodszych dzieci w naszej szkole. Nie spotkamy się na wywiadówkach, ale mieszkamy w jednej miejscowości i będziemy się nadal widywać. Zamykamy wspólnie pewien etap życia, lecz otwieramy nowy, w którym Wasze dzieci sięgają  po nowe wyzwania. Życzymy, aby spełniały się ich marzenia i Wasze nadzieje.

            Dziękuję Radzie Rodziców za podejmowanie ryzykownych wyzwań i nieustanne dążenie do wypracowania modelu współpracy ze szkołą na miarę naszych czasów. Nauczycielom i pracownikom szkoły dziękuję za wspólne 10 miesięcy pracy. Im również życzę udanego wakacyjnego wypoczynku.

Serdecznie Was pozdrawiam

Maria Sopel

Dyrektor szkoły


Drodzy Rodzice, Szanowni Uczniowie klas VIII !

W związku z obecna sytuacją i brakiem możliwości bezpośredniego zaprezentowania oferty edukacyjnej na rok 2020/2021 zapraszamy do zapoznania się z INFORMATOREM OŚWIATOWYM O SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH z  terenu powiatu przeworskiego :

 

https://www.powiatprzeworsk.pl/upload/pliki/gazeta/informator%20szkoly%20przeworsk%202020.pdf

Zachęcamy również do obserwowania stron internetowych szkół, na których pojawiać się będą aktualne informacje dotyczące rekrutacji.

Życzymy dużo zdrowia.
Z  poważaniem,

Wydział Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia
Starostwo Powiatowe w Przeworsku
e-mail: edukacja@powiatprzeworsk.pl

 

http://zszarzecze.com/rekrutacja/

 

https://www.youtube.com/watch?v=JH1qXbywZz8


PRACA PORADNI PODCZAS STANU EPIDEMII


 

t_zd111.jpg   Sukces naszych uczniów w konkursie fotograficznym

 

            Uczeń klasy VI Bartosz Piecuch został laureatem, zdobywając I miejsce w kategorii klas IV- VIII w konkursie fotograficznym  „Przyroda w obiektywie” organizowanym przez Centrum Kultury w Zarzeczu. III miejsce zajęła Oliwia Jamroży z klasy V, a wyróżnienie otrzymała Malwina Kurek z klasy V.  Celem konkursu było min. kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań fotografią, uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i zachęcenie do jego utrwalania w fotografii. Interpretacja tematu była dowolna. Należało wykonać jedno zdjęcie otaczającej nas przyrody, ptaków, owadów, zwierząt itp. w dowolnym formacie.

Uczniom gratulujemy sukcesu. Dziękujemy za zaangażowanie i promowanie naszej szkoły !

Powyżej prezentujemy nagrodzoną pracę Bartosza. 


t_DSCN0474.jpg   Egzamin ósmoklasisty już za nimi…

 

            W dniu 16 czerwca br. 13 ósmoklasistów z naszej szkoły zmierzyło się z testem z języka polskiego podsumowującym naukę w szkole podstawowej. Oprócz części testowej ,w której pojawił się fragment „Quo Vadis  Sienkiewicza oraz pytania związane z „Artystą” Mrożka - ósmoklasiści pisali wypracowanie. Tym razem nie czekała na nich rozprawka- mieli do napisania opowiadanie lub przemówienie. Należało w nim odwołać się do lektury, której bohater zrozumiał coś ważnego. Na egzaminie pojawiło się również ogłoszenie- o tym, że w naszej miejscowości odbędzie się spotkanie z człowiekiem z niezwykłą pasją. Na cały egzamin z języka polskiego zdający mieli dwie godziny.

             Egzamin ósmoklasisty  z "królowej nauk" – matematyki odbył się 17 czerwca br. .Uczniowie klas VIII  dostali 100 minut na rozwiązanie 21 zadań z matematyki. Egzamin ten rozpoczął się o godz. 9 rano . W części z zadaniami otwartymi pojawiły się min. obliczenia procentowe, ostrosłup i zadanie na obliczanie pól figur płaskich. 

            W ostatnim dniu tj. 18 czerwca br. uczniowie klas ósmych pisali test z języka obcego. Mogli wybrać język angielski lub język niemiecki. W naszej szkole 12 uczniów wybrało egzamin z języka angielskiego. Jeden zaś uczeń zdawał egzamin z języka niemieckiego. Wszyscy uczniowie na rozwiązanie zadań mieli 90 min. Dla wielu ośmioklasistów był to najłatwiejszy z trzech egzaminów. Jak wynika z relacji uczniów w arkuszu znalazło się 14 zadań. W części pisemnej egzaminu ósmoklasiści mieli do napisania e-mail do kolegi. Mieli w nim opisać prezent, który podarowali swojej znajomej , jej reakcję oraz to , w jaki sposób zamierzają jej pomóc w  przeprowadzce za granicę.

            Egzamin ósmoklasiści pisali  z zachowaniem wszelkich zasad dotyczących obostrzeń rządu ze względu na COVID-19.

            Wyniki egzaminu uczniowie poznają do dnia 31 lipca br.t_IMG_20200614_135842.jpg   14.06.2020 - Pierwsza Komunia Święta naszych uczniów

 

            W dniu 14 czerwca br. w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Żurawiczkach odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej 13 uczniów z klasy trzeciej naszej szkoły.  Mszę świętą odprawił Proboszcz  o. Eugieniusz Marek Kaczor oraz o. Symforian Rygiel- nauczyciel religii naszych trzecioklasistów. W uroczystości wzięła również udział Dyrektor Szkoły Podstawowej w Maćkówce Maria Sopel oraz wychowawczyni trzeciaków Bożena Pelc.

            W tym uroczystym dniu Przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej składamy naszym uczniom serdeczne życzenia wielu łask Bożych, szczęścia i opieki Jezusa Chrystusa.

 


t_DSC_8123.jpg   Święto Patrona Szkoły

 

            W dniu 8 czerwca br. w Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Maćkówce odbyło się Święto Patrona Szkoły. Uroczystość odbyła się w bardzo ograniczonym składzie ze względu na obostrzenia rządu spowodowane COVID- 19. Wzięli w niej udział m.in. Wójt Gminy Zarzecze Tomasz Bury, Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze Małgorzata Byrwa, radni Andrzej Jakielaszek  i Wiktor Koba oraz sołtys wsi Maćkówka Piotr Szklarz. Uroczystego otwarcia akademii dokonała Dyrektor Szkoły Maria Sopel. Przedstawiciele uczniów zaprezentowali krótką część artystyczną poświęconą św. Królowej Jadwidze. Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie nagród konkursu literackiego i plastycznego poświęconego Patronce Szkoły.

 

Nagrodzone prace literackie

Daniel Marek kl. VII  - praca

Julia Kotlińska kl. VIII - praca

Oliwia Jamroży kl. V  - praca

Kacper Kuras kl. VII   - praca

Karol Mazur kl. VIII   - praca

Malwina kurek kl. V  - praca

Emilia Jucha kl. VI  - praca

Martyna Pieczko kl. VI  - praca

 

t_01.jpg   Portret św. Królowej Jadwigi – szkolny konkurs plastyczny

Kategoria klas 0 - III

I miejsce – Wiktoria Kawa kl. III

II miejsca – Julia Humeniuk kl. II, Karina Kuras kl. 0

III miejsce – Amelia Flak kl. I

Wyróżnienia -  Milena Superson kl. III, Kajetan Kowalik kl. 0, Adrianna Flak kl. II, Maria Pieniążek kl. I

Kategoria klas IV - VIII

I miejsce – Magdalena Słysz kl. VI

II miejsce – Nicola Obłoza kl. V

III miejsce – Dominik Pelc kl. VII

Wyróżnienia -  Dominik Pieniążek kl. V, Daniel Marek kl. VII, Oliwia Jamroży kl. V


zaproszenie2.jpg   Quiz o Świętej Królowej Jadwidze


t_DSC_7826.jpg   ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA

 

            Z okazji Dnia Dziecka , w dniu 1 czerwca do naszej szkoły zawitała delegacja z Urzędu Gminy w Zarzeczu: Wójt Gminy Tomasz Bury, Przewodnicząca Rady Gminy Zarzecze Małgorzata Byrwa oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Krzeszowska- Gwóźdź . Uczniowie  otrzymali   nie tylko życzenia, ale także kosz słodyczy oraz piłki i rakiety do badmintona.

            Składamy serdeczne podziękowania w imieniu naszych uczniów, którzy miejmy nadzieję,   już niedługo wrócą do szkoły.


Cała Polska czyta dzieciom… w tym roku o zwierzętach

 

              W sobotę 30 maja 2020 r. rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom , który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.
Każdy dzień poświęcamy innemu zwierzęciu. Poczytajmy zarówno o naszych  domowych pupilach, jak i o dzikich gatunkach: wilkach, żubrach
i niedźwiedziach.
Program:
30 maja (sobota) – Dzień z Doktorem Dolittle
31 maja (niedziela) – Dzień psa
1 czerwca (poniedziałek) – Dzień ptaków
2 czerwca (wtorek) – Dzień kota
3 czerwca (środa) – Dzień z żubrem
4 czerwca (czwartek) –Dzień niedźwiedzia
5 czerwca (piątek) – Dzień z owadami
6 czerwca (sobota) – Dzień wilka
7 czerwca (niedziela) – Dzień koniKsiążki Czytaj Lekcji Do Szkoły - Darmowy obraz na Pixabay       ZDALNIE JEST FAJNIE – akcja Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie w ramach akcji „ZDALNIE JEST FAJNIE”, proponuje Czytelnikom zdalne (wysyłkowe), bezpłatne wypożyczanie książek i filmów.

Zdalnie jest fajnie – przeboje literackie

https://rzeszow.pbw.org.pl/rzeszow-2,23/zdalnie-jest-fajnie-przeboje-literackie,12147

Zdalnie jest fajnie – przeboje filmowe

https://rzeszow.pbw.org.pl/rzeszow-2,23/zdalnie-jest-fajnie-przeboje-filmowe,12154

Celem akcji jest propagowanie wśród nauczycieli i uczniów możliwości zdalnego  korzystania z zasobów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie i jej powiatowych Filii.

 


DlaPolski.pl - POBIERZ: Jan Paweł II - Papież Polak

100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II

 

     W dniu 18 maja 2020r. obchodzimy 100. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka Św. Jana Pawła II – Papieża, który uczył nas jak żyć oraz jak godnie umierać. Wypowiedziane przez Niego przed śmiercią słowa: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie” wszyscy pamiętają do dzisiejszego dnia.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w uroczyste obchody rocznicy urodzin Ojca Świętego. Na zajęciach pozalekcyjnych (zdalnych) poznawali najważniejsze myśli wypowiedziane przed laty przez Św. Jana Pawła II m.in.  1. " Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie". 2. " W moich dzieciach poza innymi cudownościami, najbardziej podoba mi się, że są Moje". 3. " Człowiek, jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to , co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

W oparciu o powyższe cytaty  powstało  wiele ciekawych prac, które chcemy zaprezentować.

Należy podkreślić, że uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą postaci Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

Wypracowania uczniów klasy VI

 


t_DSCN0425.jpg    9.03.2020 – Akademia z okazji Dnia Kobiet

 

            Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest obchodzony uroczyście Dzień Kobiet. W tym roku akademię z okazji tego święta przygotowali chłopcy. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni kobieta, a jak często same panie o tym zapominają. Uczniowie przygotowali tematycznie dobrane scenki, wiersze i piosenki. Chłopcy z klasy III zaprezentowali taniec robotów. Na koniec chłopcy złożyli życzenia mając nadzieję, że uśmiech na twarzach  wszystkich pań będzie się pojawiał nie tylko od święta.

 


t_IMG_20200305_114207.jpg   5.03.2020 – Wielka tragedia -  jeszcze większe serce.

 

Samorząd Uczniowski na czele z Julką Kotlińską podjął się zbiórki artykułów chemicznych i pielęgnacyjnych dla poszkodowanej rodziny z Leżachowa, której w lutym spłonął dom. Ojciec rodziny, ratując córeczkę, zginął na miejscu. W tym czasie w szpitalu matka rodziny urodziła synka.   W akcji charytatywnej, która trwała od 2 do 6 marca 2020r. udział wzięli uczniowie oraz mieszkańcy wsi Maćkówka, Żurawiczki i Zarzecze. Apel o pomoc rodzinie spotkał się z wielkim odzewem. Zebranych zostało bardzo dużo artykułów higienicznych: chusteczek nawilżających (34 sztuki), pampersów ( 18 opakowań), płynów do prania (15 sztuk), proszków do prania (9 opakowań),  mydeł, oliwek, kremów, szamponów (razem 59 sztuk). Dodatkowo mieszkańcy przynieśli pościel, ręczniki, ubranka dla małych dzieci, koc i  zabawki. Wszystkie dary zostały zawiezione do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieniawie, który  przekaże  rodzinie  z Leżachowa  w najbliższych dniach.

Samorząd Uczniowski


t_15.jpg   Dbamy o nasze zdrowie

 

Zima jest to czas kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na zachorowania, ponieważ pogoda sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów. W związku z tym w szkole przeprowadzono  zajęcia profilaktyczne, których celem było kształtowanie nawyków dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek na temat profilaktyki  przeziębień i zachorowań na grypę. Wszyscy wysłuchali pogadanki  przeprowadzonej przez Panią higienistkę. Następnie praktycznie ćwiczyli technikę mycia rąk, tworzyli plakaty metodą ,, burzy mózgów”

nt: – Jakie są przyczyny zachorowań na grypę oraz Jak zapobiegać  grypie?  Wszystkie dzieci obejrzały filmy  i wysłuchały ciekawostek na temat grypy, jej objawów, leczenia oraz profilaktyki. Zdobytą wiedzę wykorzystały przy rozwiązywaniu zadań o  zadań o tematyce zdrowotnej na tablicy interaktywnej. W ramach podsumowania młodsze dzieci wykonały gazetkę pt: ,,Szkoła czystych rąk”


t_DSCN0392.jpg   2.03.2020 - Wizyta Księdza Biskupa Stanisława Jamrozka w naszej szkole

 

            Dnia 2 marca 2020r. naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość – biskup Stanisław Jamrozek. Towarzyszyli Mu – proboszcz parafii z Zarzecza ksiądz Zenon Ruchlewicz i gwardian parafii w Żurawiczkach o. Eugeniusz Marek Kaczor.

Na początku  spotkania słowa powitania do Księdza Biskupa skierowała p.  Dyrektor szkoły Maria Sopel. Następnie uczniowie wyjaśnili przybyłym gościom jakie znaczenie dziś, po prawie 600 latach od panowanie św. Królowej Jadwigi, ma dla nas wcielanie w życie ideałów, które reprezentuje nasza Patronka.

            Później Ksiądz Biskup skierował pasterskie słowo do wszystkich zebranych, w którym mocno zaznaczył, jak ważna  jest umiejętność słuchania drugiego człowieka, słów Bożych i  przemawiającego do nas świata. Podziękował także nauczycielom za kształtowanie osobowości młodych ludzi, którzy w przyszłości będą tworzyć Polskę.

 Na koniec wszyscy odmówili modlitwę, a Ksiądz Biskup udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa. Następnie Biskup spotkał się z nauczycielami na krótkim spotkaniu, gdzie dokonał  pamiątkowego wpisu do szkolnej kroniki.


t_6.jpg   Akademia Bezpiecznego Puchatka” 

Uczniowie klasy I we wrześniu przystąpili do XI edycji programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”  pod patronatem Komendy Głównej Policji. Program ten  uczy Pierwszoklasistów, jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.  W toku realizacji zaplanowanych treści nasi uczniowie oglądali filmy edukacyjne, wykonywali karty pracy, tworzyli gry dydaktyczne, znaki drogowe, makiety ulic, utrwalali  sobie numery alarmowe, uczyli się jak wezwać pomoc w razie wypadku, prowadzili resuscytację. W działania związane z realizacją programu zaangażowani byli także rodzice, którzy otrzymali broszury informacyjne od wychowawcy .   

            Po przeprowadzeniu zajęć na początku lutego dzieci zweryfikowały swoją wiedzę zdobytą podczas specjalnych zajęć Akademii rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. W wyniku podjętych działań otrzymaliśmy Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz indywidualne dyplomy dla wszystkich uczniów.


t_DSC_6838.jpg   25.02.2020 - Rozstrzygnięcie konkursu na  Logo Projektu „Recykling i Edukacja”

W dniu 25.02.2020r w Pałacu Dzieduszyckich  odbyła się wystawa  prac Konkursu Plastycznego na Logo Projektu „Recykling i Edukacja”
 oraz wręczenie nagród. Konkurs ten został zorganizowany przez Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu oraz Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II  w Zarzeczu. Skierowany był do wszystkich szkół z Gminy Zarzecze.

Patronem honorowym była firma GPR Zarzecze oraz REPLAS z  Rożniatowa, która ufundowała nagrody rzeczowe.

Jury konkursowe nagrodziło jedną pracę, która zostanie logiem projektu. Ponadto wyróżniono po jednej pracy z każdej szkoły. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy.

Ze Szkoły Podstawowej w Maćkówce  została wyróżniona praca  ucznia klasy VII Daniela Marka .

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone przez prezesa firmy GPR pana Andrzeja Kubika  oraz wójta  gminy pana Tomasza Burego.

Barbara Zięba


t_44.jpg   17.02.2020 - Zabawy z kotkami

 

            17 lutego w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Kota”. W ten dzień uczniowie przynieśli swoje kotki- maskotki. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali maski i portrety swoich ulubieńców. Młodsze dzieci oglądały bajki o przygodach kota Filemona. Były też opowieści, piosenki i zabawy z kotkami. Niektórzy od rana paradowali po szkole w kocim przebraniu. Ten dzień sprawił najmłodszym wiele radości. Wierzymy też, że rozbudził w dzieciach wrażliwość i potrzebę niesienia pomocy kocim przyjaciołom.


t_a1.jpg   t_Kotki 038.jpg   14.02.2020 – Walentynki

 

            W piątek, dnia 14 lutego 2020, w naszej szkole odbyły się walentynki. Głównym celem walentynek była „Poczta Walentynkowa” organizowana przez Samorząd Uczniowski oraz nauczycieli. Od godziny 12:00, klasy od 4-8 jadły zamówioną pizzę. Po skończonym posiłku, zebraliśmy się w klasie i rozdaliśmy walentynki. Śmiechu było co nie miara. Najpopularniejszą walentynką okazała się Julia Kotlińska.

Walentynki to święto, które obchodzimy od niedawna, ale zyskuje ono coraz większą popularność. Jest to nie tylko dzień zakochanych, ale również dobra  okazja do świętowania przyjaźni i życzliwości wśród uczniów. W naszej szkole,    w klasach 0-III zorganizowaliśmy pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona kolorowa  skrzynka, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie w Dzień Walentego   nastąpiło otwarcie skrzynki i rozdanie ,, walentynek „ wszystkim adresatom. Było przy wiele emocji i dobrej zabawy.   

Samorząd Uczniowski


t_DSCN0354.jpg    Międzynarodowy dzień pizzy

 

Pizza znana jest w wielu krajach już od X wieku naszej ery. Ten płaski i okrągły wypiekany placek zdobył popularność także u nas. Pizzę lubią wszyscy, i mali i duzi. I może nie rozróżniamy czy to pizza neapolitańska (bardzo cienka i bez zaokrąglonych brzegów),  czy rzymska na grubszym cieście, za to doskonale wiemy co lubimy na wierzchu tego włoskiego smakołyku. Jedni lubią wegetariańską inni z kurczakiem. Wszyscy dbając o zdrowie i piękną sylwetkę wybieramy z pomidorami, oliwkami, cebulką i brukolą.  Zamiast ciężkiego,  żółtego sera na wierzch kładziemy lekką mozzarellę. W tym roku 10 lutego obchodziliśmy, w naszej szkole, święto tej potrawy. Każdy mógł poczęstować się kawałkiem tego najsłynniejszego na świecie włoskiego placka. Był pyszny.


t_DSCN0339.jpg   Zabawa karnawałowa


t_DSC_5910.jpg   25.01.2020 – Dzień Babci i Dziadka

 

            W sobotnie popołudnie w Remizie OSP w Maćkówce odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Głównym organizatorem tego  wydarzenia była dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Maćkówce. 

            Swoją obecnością  uroczystość  zaszczycił  m.in. Wójt Gminy Zarzecze Tomasz Bury, radni oraz sołtys wsi Maćkówka.

            W programie artystycznym znalazły się recytacje, śpiewy i tańce, a panujący jeszcze nastrój świąteczny przywołały tradycyjne Jasełka. Odśpiewanie „Sto lat”, tort oraz lampka szampana dopełniły nastrój uroczystości, która  przebiegała w radosnej i serdecznej atmosferze. W dalszej części Babcie i Dziadkowie  zostali zaproszeni na poczęstunek, po  którym nie zabrakło wspólnej zabawy.

Barbara Zięba


t_DSCN0360.jpg   FERIE ZIMOWE

W pierwszym tygodniu ferii zimowych odbywały się zajęcia sportowe organizowane przez GOSiR oraz nauczycieli w ramach wolontariatu były to wyjazdy do Flay Parku i kina Helios w Rzeszowie, na lodowisko, na narty do Puław, oraz do Sali zabaw Korona w Jarosławiu. Z naszej szkoły udział w wyjazdach wzięło 63 dzieci. W godzinach rannych i popołudniowych odbywały się zawody sportowe na hali w Zarzeczu.

W drugim tygodniu ferii odbywały się zajęcia organizowane przez Centrum Kultury  i  gminną bibliotekę w Zarzeczu. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Każdy uczeń mógł sam dokonać wybory i wybrać zajęcia z których chciał skorzystać.

Ferie zimowe mimo braku śniegu cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, odbywały się w miłej, wesołej i serdecznej atmosferze.

Dziękujemy Pani Annie Krzeszowskiej – Gwóźdź kierownik GOPSu za dofinansowanie wyjazdów edukacyjno-sportowych.


t_DSCN0231.jpg   22.12.2019 - Relikwie św. Brata Alberta w Zarzeczu

 

            W ostatnią niedzielę adwentu 22 grudnia br. delegacje naszych szkół wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Spotkaliśmy się w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Zarzeczu, aby uczestniczyć w uroczystym przekazaniu parafii relikwii Św. Brata Alberta. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia pamiątkowej tablicy. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Prałata Zenona Ruchlewicza. Relikwie Św. Brata Alberta zostały wniesione do kościoła przez Siostry Albertynki. W homilii wygłoszonej przez jedną z Sióstr dowiedzieliśmy się o życiu i działalności Adama Chmielowskiego, późniejszego Brata Alberta, który swoim życiem głosił: „ Bądźmy dobrzy jak chleb” .Siostra zwróciła uwagę na aktualność tego przesłania we współczesnym świecie. Uczestników uroczystości  zapewniła również o możliwości wypraszania łask za pośrednictwem Brata Alberta. Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni przez Księdza Prałata Zenona Ruchlewicza na pyszny niedzielny obiad.


t_DSCN0216.jpg   20.12.20119 – Wigilia szkolna

 

20 grudnia br. w naszej szkole okazał się wyjątkowym dniem. Już od rana panowała świąteczna atmosfera. Na sali sportowej zostały przedstawione Jasełka, które wzbogacono kolędami i pastorałkami. Obecni byli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz przedstawiciele rodziców. Życzenia świąteczne wszystkim zebranym złożyła dyrektor naszej szkoły Maria Sopel. Wszyscy obecni na tej uroczystości tradycyjnie przełamali się opłatkiem. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Następnie odbyły się klasowe wigilie, w których uczestniczyli uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami. Najwięcej radości przyniosło wspólne spożywanie tradycyjnych potraw wigilijnych. Dzień ten wprowadził wszystkich w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Barbara Zięba


t_DSCN0137.jpg   18.12.2019 -  Spotkanie z iluzjonistą

 

            Za sprawą magika uczniowie naszej szkoły, choć na chwilę, mogli  przenieść się w  świat magii. Taką właśnie okazję mieli  podczas wizyty   iluzjonisty. Zabawa w czarowanie bardzo wszystkim się podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta profesjonalnego iluzjonisty i otrzymać duże brawa od publiczności. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Dzieci z  dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty, aby przynajmniej nauczyć się jednej sztuczki. Chętnie nagradzały każdy pokaz gromkimi brawami. Wszyscy opowiadali o nieprawdopodobnych czarach  i nadal zastanawiamy się, jak wlać mleko do gazety, żeby po jej rozłożeniu zniknęło albo jak rozciąć gruby sznur w kilku miejscach bez użycia nożyczek.


t_DSCN0120.jpg   16.12.2019 – Zajęcia z robotyki

 

            W szkole odbywają się zajęcia z robotyki dla chętnych uczniów z klasy III. Na początku uczniowie poznali zasady obsługi robota Codey Rocky oraz oprogramowania mBlock 5. Zajęcia bawią i uczą, pokazując, że w świecie nowoczesnych technologii każdy może być programistą. Uczniowie potrafią w trybie bezpośrednim sterować robotem, pisać skrypty wykonywania określonych czynności i zapisywać je w pamięci Codeya lub w komputerze.


t_IMG_20191212_103903.jpg   12.12.2019 – Warsztaty „Mój pomysł na siebie”

 

W dniu 12 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VIII z wychowawcą p. Haliną Kiszką uczestniczyli w warsztatach mikołajkowych pod hasłem „Mój pomysł na siebie” zorganizowanych przez Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.

Na początku obejrzeliśmy pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych. Następnie w pracowni języka angielskiego wzięliśmy udział
w konkursie wiedzy o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych w różnych krajach europejskich. Kolejne zadanie dotyczyło zmagań logistycznych, polegających na przygotowaniu zamówienia, dobraniu towaru i zapakowania go w pudełka, które należało złożyć. Na kolejnym stoisku z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowiadania ucznia szkoły o szkoleniu wojskowym w USA.

Uczniowie, którzy mają zdolności artystyczne mogli złożyć serwetki, ozdobić torebkę na prezenty, czy przygotować ozdobę świąteczną. Następnie udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie na stoisku „Logistyka na wesoło” bawiliśmy się w kurierów, którzy musieli poruszać się wózkami wypełnionymi paczkami, które należało dostarczyć do klientów.

Z sali gimnastycznej przeszliśmy do internatu szkoły, gdzie czekały na nas warsztaty kulinarne. Na poszczególnych stoiskach mogliśmy przygotować kisiele, koktajle, surówki, ozdobić pierniczki, rozpoznawać produkty za pomocą smaku lub dotyku. Obejrzeliśmy również pracę barmanów, którzy przygotowywali bezalkoholowe drinki, kawę mrożoną oraz pokaz robienia pizzy. 


t_DSCN0158.jpg   ,,Bądźmy razem na święta”

 

Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, wszystkim potrzebującym z naszego otoczenia. W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy się w ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, Razem na święta”. W ramach akcji zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla dzieci z Hospicjum w Rzeszowie i  schroniska zwierząt „Ada” w Przemyślu. Zbieraliśmy również plastikowe nakrętki, które zostały przekazane  do hospicjum.

Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki.

Pamiętajcie! Dobro zawsze powraca!


t_kredki2.jpg   11.12.2019 - AKCJA ,,KOLOROWE KREDKI”

 

            Dnia 11 grudnia 2019r. odbyło  się podsumowanie  I etapu ekologicznej akcji charytatywnej ,, Kolorowe kredki”, prowadzonej od września bieżącego roku szkolnego przez szkoły z terenu naszej  gminy. W naszej szkoły zorganizowaliśmy zbiórkę zużytych kredek ołówkowych i świecowych, zasilając w ten sposób szpitalne oddziały dziecięce w Polsce oraz akcje: ,,Niewidzialny Mikołaj” i ,,Dobra Wróżka”.

            Wielkie podziękowania należą się naszym najmłodszym uczniom z klasy pierwsze i drugiej, bo to oni głównie przyczynili się do tego, że zajęliśmy 2 miejsce pod względem zgromadzonych kredek.

            Otrzymaliśmy podziękowanie za pomoc w organizacji przedsięwzięcia z jednoczesnym zaproszeniem do udziału w II etapie akcji.


t_2.jpg   11.12.2019 -  Konkurs plastyczny „Świat bez przemocy”

 

            W  dniu 29.11.2019r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Świat bez przemocy” ogłoszonego w ramach projektu pn. Dowiedz się i działaj – profilaktyka dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Zarzecze. Konkurs plastyczny pt. „Świat bez przemocy” miał na celu m.in. propagowanie idei przeciwdziałania przemocy, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na temat przemocy, upowszechnienie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat zagrożeń i problemów współczesnych rodzin. rozbudzanie twórczej inwencji dziecka oraz kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia, rozwijanie umiejętności prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń.

W kategorii wiekowej klas V-VIII

III-miejsce zdobyła uczennica klasy V Oliwia Jamroży.


t_DSCN0068.jpg   6.12.2019 - Wizyta Świętego Mikołaja

 

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 

Słowami tej piosenki uczniowie klasy ,,0” powitali Mikołaja, który 6 grudnia  z workiem prezentów odwiedził nasza szkołę. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się  Święty Mikołaj. Oprócz pełnego worka prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i nauczycieli. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim  wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze   i przyniosła wszystkim  wiele radości. 


t_gry1.jpg   6.12.2019 – ,,Mikołajkowe spotkanie z grami planszowymi”

 

6 grudnia klasy 0-II zorganizowały wspólne ,,Mikołajkowe spotkanie z grami planszowymi”. Celem spotkania była nie tylko rozrywka, ale również zainteresowanie dzieci grami planszowymi. W dzisiejszych czasach one często przegrywają z grami komputerowymi. A niesłusznie. To właśnie gry rozwijają wyobraźnię, logiczne myślenie kreatywność i spryt. Uczą zasad fair play, wygrywania i przegrywania. Gry planszowe gromadzą i integrują w długie jesienne wieczory całe rodziny i są miłą formą spędzania wolnego czasu.


6.12.2019 - Turniej mikołajkowy

 

            6 grudnia 2018 roku odbył się "Sportowy turniej mikołajkowy". Turniej  podzielony został na dwie części. W pierwszej brały udział dzieci młodsze z klasy 0, 1 i 2, a część druga to zawody sportowe uczniów z klas starszych.

Najmłodsi, w odpowiednich nakryciach głowy, z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w sportowej rywalizacji. Drużyny były zróżnicowane pod względem wiekowym. Wszystko odbyło się według zasad fair play. Na zawody złożyły się przede wszystkim wyścigi rzędów. Turniej zakończył się sprawiedliwym remisem. Najważniejsza przecież i tak była dobra zabawa i głośny doping. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe medale i cukierki.


t_DSCN3090.jpg   5.12.2019 – Wyjazd Mikołajkowy

 

W dniu  5 grudnia br. uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą oraz panią dyrektor wybrali się na wyjazd do Rzeszowa z okazji Mikołajek. Impreza rozpoczęła się filmem pt. „Magiczne Święta Ewy” w Kinie Helios. Następnie uczniowie mieli czas wolny, który wykorzystali na posiłek, zakupy oraz spacer po Galerii Rzeszów. W drodze powrotnej do domu odwiedzili kręgielnię Kolorado w Krasnem, gdzie miło spędzili czas grając w kręgle. Wyjazd ten wszyscy będą długo i miło wspominać.

Barbara Zięba


t_DSCN0127.jpg   Bezpieczne ferie


t_2.jpg   List od św. Mikołaja

            Wielka niespodzianką dla naszych najmłodszych uczniów był list od Świętego  Mikołaja, który otrzymaliśmy na początku grudnia. Był on odpowiedzią na list, który napisali uczniowie klasy drugiej, jeszcze w listopadzie. Czytaliśmy go, zastanawiając się,  czy nas odwiedzi w tym roku.


t_DSC_0111.jpg   Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu „ Tak wyobrażam sobie Świętego Mikołaja”

 

            W dniu 1 grudnia 2019r. w Szkole Podstawowej w Zarzeczu  podczas Dnia Otwartego Szkoły odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie literacko- plastycznym „Tak wyobrażam sobie Świętego Mikołaja”, na który wpłynęło aż 256 prac. Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca w dwu kategoriach wiekowych.

            W I kategorii wiekowej: klasy 0-II ( praca plastyczna „Tak wyobrażam sobie Świętego Mikołaja) I miejsce zajął Marcin Walas z kl. II, natomiast wyróżnione zostały prace Kajetana Kowalika z „0” oraz Jana Trojnara z kl.I.

            W III kategorii wiekowej: klasy VI- VIII ( praca literacka „ Opowiem Ci o moim Świętym Mikołaju...”- opowiadanie twórcze w formie książki) I miejsce zajęła Emilia Jucha z kl. VI, natomiast wyróżnienie otrzymała praca Magdaleny Słysz również z kl.VI.

 Laureatom i wyróżnionym gratulujemy!

Barbara Zięba


t_DSCN3035.jpg   29.11.2019 - Poznajemy zawody

 

W dniu 29 listopada 2019r. klasa III wraz z wychowawcą wzięła udział w wyciecze do Rzeszowa do zakładu pracy wykonywania bombek na choinkę. Tam uczniowie zapoznali się z obróbką szkła, rozgrzewania, dmuchania, formowania i suszenia. Następnie spotkali się z pracownikami pracowni dekoratorskiej gdzie zobaczyli w jaki sposób są zdobione bombki, pakowane i wysyłane do sprzedaży. Na zakończenie wizyty każdy uczestnik, otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Kolejnym etapem spotkania była obserwacja pracy instruktorów sportu w Flay Parku. Tam uczniowie spotkali się z instruktorem oraz przeprowadzoną przez niego rozgrzewką. Po rozmowie i instruktarzu mogli wejść na teren trampolin i spróbować swoich sił.

Wyjazd edukacyjny był bardzo udany wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły, gdzie czekali rodzice i udali się do domów.


t_186.jpg   ,,Zdrowo jem , więcej wiem”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 0-II  uczestniczą  w ogólnopolskim projekcie ,,Zdrowo jem, więcej wiem”, który jest realizowany pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt ten składa się z trzech etapów: jesień, zima, wiosna. 27 listopada zakończyliśmy realizację I etapu i złożyliśmy raport. Główne zagadnienia poruszane podczas realizacji projektu to:

1.      Smacznie, zdrowo, kolorowo.

2.      Zagadki owocowo- warzywne.

3.      Każdy uczeń chce zostać siłaczem.

4.      Order Miłośnika sportu.

5.      Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw.

6.      Promocja.

W ramach realizacji tych zagadnień uczniowie bawiąc się w ,,Czarodziejski worek” poznawali za pomocą zmysłów różne owoce i warzywa, segregowali je według kolorów       i poznawali ich wartości odżywcze. Na następnych zajęciach dzieci  układały zagadki i tworzyły ,, Księgę zagadek”. Kolejne zajęcia poświęcone były aktywności ruchowej, grom i zabawom ruchowym na sali gimnastycznej. Następnie w ramach pracy twórczej uczniowie projektowali i wykonywali ,, Order miłośnika sportu”. W ramach promocji projektu liczne prace wykonane przez dzieci zostały wyeksponowane na gazetce na  korytarzu szkolnym, gdzie cieszą się dużym zainteresowaniem i powodzeniem innych dzieci, a na dodatek zachęcają wszystkich do spożywania owoców i warzyw.


t_IMG_2019.jpg   27.11.2019 - Wycieczka do FlyParku

 

Największy na Podkarpaciu park trampolin FlyPark w Rzeszowie ogłosił konkurs pt. „Wyskocz polatać z klasą.” Na liście zwycięskich klas, które wygrały jednogodzinne wejście do parku trampolin znalazła się klasa VIII z naszej szkoły. Pobyt w tym ośrodku okazał się prawdziwą frajdą. Uczniowie wykazali się dobrą kondycją i zadziwiającymi umiejętnościami akrobatycznymi. Oprócz klasycznych wyskoków na trampolinach odbyły się walki, wspinaczki oraz skoki. I choć pot lał się po plecach, a nogi odmawiały posłuszeństwa, nikt nie narzekał. Wszyscy wrócili do domu cali, zdrowi i uśmiechnięci.

Nad naszym bezpieczeństwem czuwała wychowawczyni p. Halina Kiszka wspólnie z p. Małgorzatą Dyrkacz oraz trenerami i obsługą FlyParku.


t_aga3 001.jpg   25.12.2019 - Święto Pluszowego Misia

 

25 listopada to dzień obchodów Święta Pluszowego Misia. Miś jest przyjacielem dzieci , więc nie wypadało   o nim zapomnieć. Uczniowie klas 0-II zorganizowali misiowi urodziny. W ten dzień każde dziecko przyniosło swoją ulubioną maskotkę ,,Misia” i coś o niej opowiedziało. Dzieci wspólnie śpiewały piosenki, tańczyły z misiami, szacowały, który miś największy, który najmniejszy itp. Wysłuchały również fragmentu lektury ,, Kubuś Puchatek”. Następnie rozpoznawały na ilustracjach bajkowe misie: Uszatka, Yogi, Kubusia Puchatka itp. Efektem końcowym było wykonanie pracy plastycznej pt. ,,Miś- moja ulubiona maskotka”.


t_DSCN3013.jpg   22-22.11.2019 - Próbny egzamin klasy VIII

 

W dniach 20-22 listopada 2019r.  odbył się próbny egzamin klasy VIII z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego i niemieckiego.

Egzamin próbny ma na celu zwrócenie uwagi na braki jakie należy wyrównać i nad czym należy popracować, aby odnieść sukces na egzaminie końcowym.

Życzymy poprawnych odpowiedzi!


t_DSCN2988.jpg   20.11.2019 – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

Przypadająca 20 listopada 2019 r. 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to wspaniała okazja do zaprezentowania działań naszej szkoły prowadzonych w zakresie ochrony praw dziecka.

Tego dnia w sali gimnastycznej odbyła się akademia, w której wzięli udział uczniowie klas 0 – VIII. Uczennice klasy VIII – Julia Kotlińska oraz Oliwia Flak przedstawiły historię uchwalenia Konwencji praw dziecka, a uczniowie klas V - VIII oraz I - II zaprezentowali ciekawe wiersze. Swój występ zakończyli  odśpiewaniem piosenki pt. ”Prawa dziecka”. Prezentacja odbywała się w miłej atmosferze, której towarzyszył pogodny nastrój i kolor niebieski  – barwy UNICEF.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka we wszystkich klasach przeprowadzono lekcje dotyczące praw dziecka, uczniowie klas IV – VIII wykonali plakaty, a uczniowie klas  0 – II rysowali i malowali. Prace uczniów zaprezentowano na korytarzach szkolnych oraz w poszczególnych klasach.


Scan111.jpg   20.11.2019 - Akcja charytatywna

 

W ramach obchodów uchwalenia 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka przeprowadziliśmy akcję charytatywną mającą na celu wsparcie działań UNICEF na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci. Za zebrane pieniądze w kwocie 350,00 złotych zakupiliśmy Prezenty Bez Pudła (2 zestawy do walki z chorobami, saszetki ORS, paracetamol, mikroelementy w proszku, pasta terapeutyczna, piłka nożna), które dotrą w najbardziej zagrożone rejony świata.


t_WP_20191115_11_54_40_Pro.jpg   14 – 15.11.2019 r. – Warsztaty dla uczniów klasy VII i VIII

 

W dniach 14 – 15. 11. 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII wraz  z opiekunami –    
p. Joanną Kubicką, p. Małgorzatą Dyrkacz, p. Agnieszką Ochyrą oraz p. Haliną Kiszką  wzięli udział w programie profilaktyki zintegrowanej „Archipelag skarbów”, opartym na badaniach naukowych i rekomendowany przez państwowe instytucje. Uczestniczenie w programie możliwe było dzięki staraniom kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zarzeczu - pani Annie Krzeszowskiej – Gwóźdź oraz wójtowi Gminy Zarzecze – p. Tomaszowi Buremu.

Celem programu jest pomaganie młodym ludziom uwierzyć, że możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień, a szczególnie marzeń o pięknej, trwałej miłości na całe życie, zachęcanie młodzieży do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii, mówienie o pięknie miłości i seksualności pokazując wartość czekania z kontaktami seksualnymi do trwałego i wiernego związku w dorosłości, a tym samym wspieranie rodziców i wychowawców.

Dwudniowe spotkania prowadzone przez 3–osobową ekipę specjalnie przeszkolonych trenerów,  pozwoliły nie tylko wzmocnić wiedzę na temat zdrowego i mądrego stylu życia, ale również pokazały uczniom ich ogromny pozytywny potencjał w zupełnie inny sposób niż pokazują to współczesne masowe media.

Program profilaktyczny „Archipelag skarbów” – opis.


t_4.jpg   13.11.2019 - Szkolne Przygody Gangu Słodziaków

 

           Dnia 13 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Maćkówce odbyły się uroczyste obchody Dnia Głośnego Czytania. Uroczystość przygotował Szkolny Gang Słodziaków. Członkowie Gangu zaprojektowali i wykonali drzewo słodziaków z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu.


t_DSCN2953.jpg   8.11.2019 - „WOLNOŚĆ KRZYŻAMI SIĘ MIERZY…”

 

            Pod takim hasłem, w dniu 8.11.2019r. odbyła się uroczystość szkolna upamiętniająca 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W refleksyjnej i podniosłej atmosferze uczciliśmy wszystkich tych, którzy w różnym czasie walczyli za Ojczyznę.

O godz. 11.11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, przystępując tym samym do kolejnej edycji akcji MEN pod hasłem „Szkoła do hymnu”.

Po części oficjalnej dzieci i młodzież naszej Szkoły przedstawiły montaż słowno- muzyczny, opierający się na myśli Jerzego Waldorfa, który pisał, że „Myśląc o przyszłości narodu trzeba oprzeć się o jego groby.” W inscenizacji wnuczka (Oliwia Jamroży), babcia (Julia Kotlińska) oraz dziadek (Kacper Superson) uzmysławiają publiczności wraz z narratorami (Klaudia Obłoza, Kamil Pelc), recytatorami (Malwina Kurek, Julia Jucha, Marcelina Lis) oraz aktorami dramy (Anna Wilk, Mateusz Lasek, Hubert Kowalik), jakie były losy naszej Ojczyzny od rozbiorów do odzyskania przez nią w 1918 roku niepodległości. Wzruszającą atmosferę budowały również utwory „Szara piechota” (w wykonaniu Michała Hajczewskiego, Emilii Juchy i Anny Wilk oraz uczniów klasy VI), „Mury” (w wykonaniu Kacpra Supersona), „Biały krzyż” (w wykonaniu Kamili Pieniążek i Wiktorii Grandy) „Niepodległa Niepokorna” (w wykonaniu kl. V) oraz „Co to jest niepodległość?” (w wykonaniu Oskara Supersona).

Dyrektor naszej Szkoły, pani Maria Sopel podziękowała uczniom za wyjątkową lekcję historii, zaprezentowany wysoki poziom artystyczny uroczystości oraz patriotyczną postawę. W poczuciu zadowolenia z ogólnego efektu uroczystości wróciliśmy na lekcje, a po nich w odświętnej atmosferze udaliśmy się do domów, by wraz z rodzinami świętować przypadające na 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.

Nad całością przebiegu uroczystości czuwała nauczycielka historii pani Iwona Węglowska, wspierana przez panią Elżbietę Węglowską. Wyjątkową dekorację pomogli wykonać wraz z panem Andrzejem Wiśnicą, również uczniowie – Julia Kotlińska, Klaudia Obłoza i Jakub Dyrkacz. Natomiast za obsługę sprzętu nagłaśniającego odpowiadali uczniowie – Kacper Kuras oraz Jakub Maślanka. Dziękujemy również nauczycielom i uczniom ZSZ im. Wincentego Witosa w Zarzeczu, którzy na potrzeby akademii umożliwili nam wypożyczenie efektownych mundurów.

Iwona Węglowska


333b.jpg   8.11.2019 - Szkoła do hymnu

 

W dniu 8 listopada 2019r. nasza szkoła wzięła udział w konkursie dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

Nasza szkoła w 100 % przystąpiła do odśpiewania hymnu  i w uroczysty sposób wybrzmiał czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego.


t_DSC_1035.jpg   8.11.2019 - Gminny Konkurs z okazji Święta Niepodległości

            Szkoła Podstawowa im. Świętego Brata Alberta w Żurawiczkach była organizatorem Gminnego Konkursu Plastycznego „Moja Ojczyzna – piękna i niepodległa” adresowanego do uczniów klas 0-I i Konkursu Literacko-Plastycznego „Pocztówka z życzeniami dla Polski z okazji Święta Niepodległości” adresowanego do uczniów klas II-VI. Patronat honorowy nad obydwoma konkursami objął Wójt Gminy Zarzecze – pan Tomasz Bury.

W kategorii Klas IV-VI wyróżnienia otrzymały uczennice naszej szkoły z klasy VI Magdalena Słysz i Anna Wilk.


t_DSC_0967.jpg   7.11.2019 - Gminny Konkurs Patriotyczny „Ojczyzna w poezji oraz pieśni i piosence"

 

            7 listopada 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Zarzeczu odbył się Konkurs Patriotyczny „Ojczyzna w poezji oraz pieśni i piosence”.

W kategorii solistów z kl. VII i VIII – II miejsce zajął Kacper Superson, uczeń klasy VII, który zaśpiewał piosenkę Jacka Kaczmarskiego „Mury”.


t_DSCN2895.jpg   4.11.2019 – Próbna ewakuacja szkoły

 

W dniu 04 listopada 2019 r. przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Maćkówce odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Po zlokalizowaniu miejsca zadymienia ogłoszono alarm przeciwpożarowy, wszyscy uczniowie szybko opuścili budynek szkolny wychowawcy zgłosili do dyrektora szkoły stan uczniów, a dyrektor zameldowała komendantowi straży, następnie sprawdzono czy w budynku nikt nie pozostał zgodnie z procedurami na wypadek niebezpieczeństwa.

Po akcji próbnej ewakuacji klasy 0 –III mogli zapoznać się z zawodem strażaka, jego pracą i odpowiedzialnością. Największą ciekawość wzbudził samochód strażacki ze sprzętem. Najbardziej zainteresowani mogli wejść do środka i posiedzieć na miejscu strażaka oraz włożyć hełm strażacki na głowę.

                     Bardzo dziękujemy druhom ze straży za pomoc w przygotowaniu do akcji jak i pokaz przygotowany dla uczniów.

Bardzo dziękuję prezesowi OSP w Maćkówce Panu Maciejowi Obłozie i jego załodze.


t_DSCN2924.jpg   06.11.2019 - PODSUMOWANIE AKCJI – „Światełko pamięci''

 

W naszej szkole w dniach od 28 października do 05 listopada 2019r. po raz kolejny przeprowadzana została zbiórka zniczy, które zostały przekazane do Lwowa na Cmentarz Łyczakowski. Szczególnie zaangażowane w akcję było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Maćkówce oraz uczniowie szkoły, którzy pod okiem pani Ewy  codziennie zbierały przynoszone przez innych uczniów znicze.

6 listopada  przedstawiciele biura poselskiego , którzy z wielką wdzięcznością odebrali od nas wszystkie znicze i przetransportowali je do Lwowa na Cmentarz Łyczakowski.

Za udział w akcji zbierania zniczy, które zostały zapalone w 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości na grobach naszych Rodaków pochowanych na Kresach Wschodnich otrzymaliśmy podziękowanie od Pani Anny Schmidt – Rodziewicz Poseł na Sejm RP.

znicz2.jpg

„Myśląc o przyszłości narodu trzeba oprzeć się o jego groby.”

Dziękujemy uczniom, ich rodzinom, członkom społeczności szkolnej oraz wszystkim życzliwym mieszkańcom Maćkówki za aktywne wsparcie zbiórki.


t_DSCN2870.jpg   31.10.2019 – Spotkanie z podróżnikiem

 

31.10 br. byliśmy na bardzo ciekawym spotkaniu z podróżnikiem Grzegorzem Chachurą, który opowiadał o Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oba te państwa leżą na Półwyspie Arabskim.

Czego dowiedzieliśmy się o krajach:

- o panującej tam religii- islamie

- kobiety nie mają takich praw jak mężczyźni

- na obrzeżach Omanu znajduje się rezerwat żółwi ( na 1000 złożonych przez żółwich jaj, do dorosłości dożywa 1-2 żółwiki )

- Omańczycy są mili, chętnie zapraszają cudzoziemców do domu

- w ZEA istnieje szpital dla sokołów, bardzo drogich zwierząt

- w ZEA znajduje się najwyższa obecnie budowla na naszej planecie, mająca 125 pięter

- w Omanie odbywają się wybory miss wielbłądów

- oba te kraje dzięki ropie naftowej bardzo szybko się rozwijają

- są osobne szkoły dla dziewczyn i chłopców

- jest tam najwięcej bogaczy na świecie

- panują tam bardzo wysokie temperatury (dochodzą do 55 °C)

- w trakcie budowy jest kolejna budowla, która ma mierzyć 1 km 300 m !!!

Oliwia Jamroży klasa V


t_DSCN2867.jpg   30.10.2019 – Spektakl profilaktyczny pt „Super prank  teatru „Kurtyna” z Krakowa

 

Dnia 30 października już po raz kolejny zagościł w naszej szkole  teatr „Kurtyna” z Krakowa ze spektaklem profilaktycznym pt.: „Super prank”.

Przedstawienie składało się z kilku scenek, których tematyka była bliska dzisiejszej młodzieży, bo dotyczyła współczesnych problemów  - przemocy, hejtu, dopalaczy, łamania zakazów, „wyzwań”, złego towarzystwa, wyśmiewania i depresji.

W bardzo sugestywny sposób aktorzy pokazali nam niewłaściwe zachowania, ale co najważniejsze, sposoby radzenia sobie z nimi. Jednym z nich była ostania scenka, w której uczennica szuka pomocy u swojego ojca, a on nie wiedząc jak  pomóc córce, sugeruje jej rozmowę u dyrektora szkoły.

Spektakl dał nam wyraźnie do zrozumienia, że nie należy oceniać człowieka po wyglądzie, „wypasionym” telefonie, markowych butach, tylko po jego „wnętrzu” – cechach charakteru, osobowości, stosunku do innych. A jeśli mamy jakieś poważne kłopoty, należy szukać pomocy u zaufanych osób dorosłych.


t_DSCN2840.jpg   29.10.2019 – Pasowanie uczniów klasy pierwszej

 

         Grupa dziewięciu zadowolonych „pierwszaków" z naszej szkoły składając uroczyste ślubowanie dołączyła do grona uczniów. W tym najważniejszym dniu, na początku szkolnej edukacji towarzyszyli im rodzice i to właśnie dla nich „pierwszaki" przygotowały część artystyczną.

Uroczyste pasowanie na ucznia odbyło się we wtorek 29 października. Uroczystość rozpoczęła  Pani Dyrektor Szkoły Maria Sopel, która przywitała zgromadzonych gości, uczniów oraz grono pedagogiczne. Następnie uczniowie pod kierunkiem wychowawcy Pani Agnieszki Ochyry przedstawili program artystyczny, w czasie którego recytowali wiersze i śpiewali piosenki.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem. Dzieci świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biretach. Wzorowo zdały swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyły na miano ucznia Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Maćkówce.


t_IMG_20191102_151703_01.jpg   22.10.2019 – Rozstrzygniecie konkursu plastyczno-literackiego „Biblioteka nocą”

 

22 października br. miało miejsce rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastyczno – Literackiego promującego czytelnictwo pt.: „Biblioteka nocą” dla uczniów szkół z terenu Gminy Zarzecze. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice bądź napisać opowiadanie lub wiersz na temat: co może się wydarzyć w bibliotece nocą?

Na konkurs wpłynęło 130 prac. Jury nagrodziło 38 uczestników konkursu. Uroczystego wręczenia nagród dokonali Radny Gminy Zarzecze Piotr Siupik oraz w imieniu organizatora Magdalena Ćwikła. Zwycięskie prace literackie gościnnie, ku radości nagrodzonych, przeczytali: Beata Klisz – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach, Anna Krzeszowska – Gwóźdź – kierownik GOPS w Zarzeczu, Agata Koba - Dyrektor Publicznego Żłobka w Zarzeczu, Anna Polit – kierownik Szkoły Podstawowej w Zarzeczu filia w Rożniatowie.

Z naszej szkoły nagrodzeni zostali w konkursie literackim: Martyna Pieczko (uczennica kl. V) II miejsce, Emilia Jucha (uczennica klasy VI) III miejsce oraz Oliwia Jamroży (kl. V), Anna Wilk  (kl. VI), Oliwia Flak (kl. VIII), które otrzymały wyróżnienia.


t_dzień matematyki 009.jpg   4 października 2019 – IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się co roku, w pierwszy piątek października.

Pierwsza edycja tej akcji miała miejsce w 2011r, a jej zasięg jest z roku na rok coraz większy.

W tym roku również nasza szkoła dołączyła do grona Lokalnych Organizatorów i otrzymała Certfikat.

Do akcji przystąpili uczniowie klas III – VIII, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Wiedza z tabliczki mnożenia sprawdzana była w niecodzienny sposób. Egzaminatorami byli młodsi uczniowie, którzy zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych.

Finał konkursu odbył się na sali gimnastycznej, gdzie po emocjonujących rozgrywkach wyłoniliśmy Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Otrzymali oni drobne upominki oraz certyfikaty.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Akcja przyczyniła się do powtórzenia tabliczki mnożenia w ciekawy i atrakcyjny sposób.

Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

Justyna Turek


t_DSCN2822.jpg   Dzień Edukacji Narodowej

 

Dzień Edukacji Narodowej w tym roku szkolnym w naszej szkole był obchodzony w dniu 11 października. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy trzeciej pod kierunkiem dyrektor szkoły Marii Sopel. Pani dyrektor przywitała zebranych w sali gimnastycznej nauczycieli, uczniów oraz pracowników obsługi szkoły. W swoim wystąpieniu przedstawiła historię tego święta oraz podkreśliła trud pracy nauczyciela.

            W tym szczególnym dniu dyrektor szkoły miała możliwość  nagrodzić wyróżniających się w pracy nauczycieli. Medalem Komisji Edukacji Narodowej została odznaczona pani Halina Kiszka. Nagrodę Organu Prowadzącego otrzymały panie: Maria Sopel, Bożena Pelc, Małgorzata Dyrkacz, Halina Kiszka. Nagrodą Dyrektora Szkoły zostały wyróżnione panie: Agnieszka Ochyra, Elżbieta Węglowska, Katarzyna Rolska- Michno.

Również pracownicy obsługi szkoły pani Małgorzata Stępak oraz pan Zdzisław Szular zostali wyróżnieni Nagrodą Dyrektora Szkoły.

            Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Maria Sopel złożyła wszystkim życzenia oraz podziękowała za dotychczasową współpracę.

Barbara Zięba


t_IMG_1476.jpg   4.10.2019 – II WOJNA ŚWIATOWA NA TERENIE PRZEWORSKA I OKOLIC

 

Uczniowie klas IV-VIII SP uczestniczyli w spotkaniu z panią Małgorzatą Wołoszyn, kustoszem Muzeum Zespół Pałacowo- Parkowy w Przeworsku. Prelekcja odbyła się w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i miała na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży okoliczności tego wydarzenia
oraz najważniejszych epizodów tego okresu, mających miejsce na terenie ziemi przeworskiej.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., jak wyglądał „przeworski wrzesień”, dlaczego Niemcy zbombardowali i niemal natychmiast kazali odbudować przeworską cukrownię, jak wyglądała okupacja hitlerowska, na czym polegało ograniczenie swobód obywatelskich, a także, jaki los spotkał przeworskich Żydów. Pani kustosz przybliżyła nam sylwetki takich postaci, jak Basia Rosenberg, Jan Gryczman, książę Andrzej Lubomirski, o. Janusz Rufin, Walenty Duliński, Władysław Petzelt
czy Władysław Mirkiewicz. Podkreśliła również, jak wielowiekowy i cenny dorobek polskiej kultury pochłonęła II wojna światowa oraz następujące po niej czasy komunizmu. Dowiedzieliśmy się, z jakim zaangażowaniem i często narażeniem życia miejscowa ludność starała się z bronić tego co polskie.

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawej opowieści, która na pewno rzuciła nowe światło na ich dotychczasowe postrzeganie historii II wojny światowej. Najważniejszym przekazem tej prelekcji było pielęgnowanie i okazywanie patriotycznej postawy, której jednym z podstawowych przejawów w tamtym okresie było zdobywanie wiedzy i wykształcenia na tajnych kompletach.

Iwona Węglowska


t_DSCN2718.jpg   3.10.2019 – Konkurs piosenki „Wygraj szansę” w Zarzeczu

 

W dniu 03.10.2019 w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyły się eliminacje gminne do konkursu piosenki „Wygraj szansę”.

W konkursie udział wzięli udział uczniowie z 4 szkół naszej gminy.

Z naszej szkoły wystąpili uczniowie z piosenkami: Oskar Superson - „Stitches”, Kamila Pieniążek – „Nie pij tato” i Kacper Superson – „Asfaltowe łąki”.

Wielkie brawa i gratulacje należą się wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie !


t_DSCN2708.jpg   19.09.2019 – Spotkanie z policjantem

 

Na początku każdego roku szkolnego  uczniowie naszej szkoły  zapoznają się lub przypominają sobie zasady bezpieczeństwa .

W ramach edukacji w tym kierunku 19 września odwiedził nas Pan  policjant, który spotkał się z uczniami klas 0-III. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu: dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały pytania.

Bardzo pouczające były ćwiczenia przechodzenia przez jezdnię, w których dzieci chętnie brały udział. Wspólne zdjęcie było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.

 


t_DSCN2686.jpg   2.09.2019 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

            Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy 2 września br. Mszą św. w kościele parafialnym. We Mszy św. uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z  uczniami  Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach , nauczyciele i rodzice uczniów.

            Po mszy św. udaliśmy się  do budynku szkoły, gdzie Pani Dyrektor Maria Sopel uroczyście zainaugurowała nowy rok szkolny 2019/2020. Pani Dyrektor  życzyła  zarówno wszystkim uczniom, jak też nauczycielom samych sukcesów w nowym roku szkolnym.

W tym dniu odbyło się również spotkanie uczniów z wychowawcami klas, którzy przedstawili zasady organizacji nowego roku szkolnego.