Witaj na stronie Szkoły Podstawowej!
ŚWIETLICA SZKOLNA - BLOK B
Zajęcia ekologiczne Ekoludek
Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem. Szacunku do niej uczymy już od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość dziecka na piekno natury, chronimy środowisko i dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń. Właściwe edukowanie dzieci od pierwszych lat spedzonych w szkole niesie oczekiwane owoce w postaci ludzi świadomych zagrożeń, aktywnie działających na rzecz życia na czystej Ziemi. Świetlica szkolna ( blok B) przez cały rok szkolny 2014/2015 systematycznie przekazywała wiedzą ekologiczną. Dnia 18 maja dzieci z klasy 1G zostały zaproszone na zajęcia organizowane w świetlicy szkolnej pt: Ekoludek. Uczniowie usystematyzowali wiedzę z zakresu ekologi, dowiedzieli się: co to jest ekologia, czym się zajmuje ekolog, dlaczego musimy dbać o naszą planetę i jak dzieci mogą pomóc w ochronie środowiska. Zajęcia podzielone zostały na dziewieć zadań, które w głównej mierze skupione były na współpracy i współdziałaniu. Dzieci złożyły przysięgę "Przyjaciela przyrody" otrzymując dyplom i "Kodeks młodego ekologa", który obiecały przestrzegać. Dziękujemy wychowawczyni klasy, pani Magdzie Obrębskiej oraz "Młodym Ekologom" za udział w zajęciach.
Organizatorzy:
Joanna Mankiewicz
Anna Tyszka
"Poznajemy zawody świata" - spotkanie z leśnikiem
28 maja (czwartek) uczestnicy świetlicy szkolnej mieli okazję zapoznać się z charakterystyką zawodu leśnika. W świetlicy szkolnej miało miejsce już VII spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody świata", tym razem na spotkanie z dziećmi przyszła Pani leśnik z Nadleśnictwa w Mrągowie. Podczas spotkania świetliczaki zapoznały się z pracą leśnika. Celem spotkania było nie tylko poznanie drogi kształcenia leśnika, ale także promowanie ekologicznego tryb życia. Pani z Nadleśnictwa przeprowadziła z dziećmi, krótką prelekcje na temat ochrony przyrody, a także trybu życia zwierząt leśnych. Po pogadance uczniowie wzięli udział w licznych konkursach, quizach, zagadkach dotyczących pracy leśnika oraz ogólnej wiedzy przyrodniczej. Na zwycięzców czekały nagrody.
Dzieci z wielkim entuzjazmem zadawały Pani leśnik pytania odnośnie jej zawodu, a także pracy na łanie natury. Spotkanie to dało uczestnikom możliwość poszerzania i pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej, ale także moc pozytywnej rywalizacji.
Aleksandra Jurowska
Co każdy Domiś zjadać powinien?
Dnia 29 kwietnia 2015 roku (środa) uczestnicy świetlicy szkolnej po raz kolejny samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie. Hasłem naszego spotkania było "Śniadanie daje moc - Co każdy Domiś zjadać powinien". Wspólne śniadanie zostało poprzedzone rozmową na temat zdrowego odżywiania, a także bajką z "Kolorowego świata Domisiów".
W trakcie trwania bajki dzieci przystąpiły do robienia kanapek. Kroiły, smarowały, ozdabiały, wybierały te produkty, które im smakowały najbardziej. Z wielkim apetytem wszyscy przystąpili do jedzenia, nawet ci, którzy twierdzili, że nie lubią warzyw.... zapach świeżutkich warzyw i owoców, a także świeżego chleba prosto z piekarni sprawił, że nawet największy niejadek dał się skusić. Kolejne takie spotkania odbędzie się za miesiąc.
Aleksandra Jurowska
Anna Tyszka
"Poznajemy zawody świata".
21 kwietnia (wtorek) uczniowie klas 0-I mieli okazję zapoznać się z charakterystyką zawodu pielęgniarki szkolnej. W Gabinecie Pielęgniarek miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody świata". Tym razem świetliczaki spotkali się z pielęgniarką szkolną, która zapoznała ich ze swoją pracą. Celem spotkania było nie tylko poznanie zawodu, ale także promowanie zdrowego trybu życia i zdrowego odżywania. Dzieci miały okazję posłuchać jak bije ich serce, dowiedziały się o czynnościach, jakie wykonuje Pani pielęgniarka każdego dnia - prowadzenie karty zdrowia każdego ucznia, mierzenie, ważenie, opatrywanie ran, fluoryzacja,itp. Uczniowie ponadto mieli okazję zobaczyć asortyment gabinetu pielęgniarki szkolnej.
Dzieci z wielkim entuzjazmem zadawały pielęgniarce pytania odnośnie jej zawodu. Spotkanie to dało uczestnikom nie tylko możliwość dowiedzenia się o zawodzie, ale także o zdrowym trybie życia.
Gdzie odbędzie się kolejne spotkanie? Zobaczymy ....
Aleksandra Jurowska
"Dzień Czekolady" w świetlicy
13 kwietnia świetlica szkolna obchodziła "Dzień Czekolady". Podczas zajęć dzieci dowiedziały się komu zawdzięczają popularność czekolady. Dowiedziały się również z czego powstaje czekolada. Podczas zajęć dzieci przygotowały cukierkowe drzewko i umieściły na nim nazwy swoich ulubionych słodyczy. Świetliczaki odgadywały również smaki i rodzaje czekolad. Nie zabrakło również zajęć plastycznych. Dzieci miały za zadanie ozdobić przygotowane szablony tabliczek czekolady. Technika wykonania pracy była dowolna. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Na koniec dzieci samodzielnie przygotowały andruty. Następnie uczniowie przystąpili do degustacji przygotowanych przez siebie wafelków oraz czekoladek przygotowanych przez nauczyciela.
Joanna Staszewska
"Międzynarodowy Dzień Teatru" w świetlicy
26 marca świetlica szkolna obchodziła "Międzynarodowy dzień teatru". Podczas zajęć dzieci zostały wprowadzone w świat teatru. Dowiedziały się jaką funkcję w teatrze pełni inspicjent i czym zajmuje się pracownik pracowni miękkiej i twardej. Dzieci mogły również pobawić się lalkami teatralnymi: kukiełkami, marionetkami i pacynkami. Następnie dzieci samodzielnie wykonały pacynki. W pracy wykorzystały przygotowane przez nauczyciela skrawki materiałów, samoprzylepne oczy i ozdoby, cekiny oraz piórka. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Wykonanie pacynek sprawiło dzieciom wiele radości. Wszyscy uczestnicy przystąpili również do "Konkursu wiedzy o teatrze". Dzieci odpowiadały na pytania o tematyce teatralnej.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Lena Złotkowska
II miejsce - Nikola Ostrowska
III miejsce - Bartek Kaliszuk.
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, słodycze oraz drobne nagrody rzeczowe.
Poznajemy zawody świata
20 marca (piątek) uczennice klas I- II miały okazję zapoznać się z charakterystyką zawodu fryzjera. W Zakładzie Fryzjerskim R.J. Lisowscy miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody świata". Tym razem uczestniczki świetlicy szkolnej spotkali się z stylistką/ fryzjerką. Celem naszego spotkania było zapoznanie się z pracą fryzjera. Dzieci dowiedziały się o drodze kształcenia prowadzącej do zdobycia tytułu Mistrza Fryzjerstwa. Uczennice miały okazję zobaczyć sprzęt fryzjerski, farby, a także mogły obserwować panią fryzjerkę w trakcie swojej pracy. Świetliczaki zapoznały się z usługami świadczonymi przez zakłady fryzjerskie - strzyżenie, modelowanie, farbowanie, baleyage, itp. Dziewczynki z wielkim entuzjazmem zadawały stylistce pytania odnośnie zawodu fryzjera. Spotkanie to dało uczestniczkom nie tylko możliwość dowiedzenia się o zawodzie, ale także o sposobach dbania o włosy podczas zimy i w okresie lata. Dziewczynki dowiedziały się, że zawód fryzjera wymaga nieustannej pracy, nauki i zdobywania kolejnych certyfikatów.
Spotkanie uważamy za udane, gdyż uczestniczki po wyjściu integracyjnym oznajmiły, że będą fryzjerkami. Te deklarację pokazały, że warto częściej organizować spotkania dzieci z innymi zawodami.
Aleksandra Jurowska
Poznajemy zawody świata
26 lutego (czwartek) odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody świata". Tym razem uczestnicy świetlicy szkolnej spotkali się z Szefem Kuchni. Celem naszego spotkania było zapoznanie się z pracą kucharza. Dzieci dowiedziały sie o drodze kształcenia prowadzącej do zdobycia tytułu Szefa Kuchni. Miały okazję zobaczyć i poznać strój kucharza. Dzieci z wielkim entuzjazmem zadawały kucharzowi pytania odnośnie gotowania, pieczenia, składników na ciasto naleśnikowe, pierogowe, na mazurka. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że zawód kucharza musi być z powołania i miłości do gotowania, bo niestety jest to zawód dla którego trzeba poświęcić życie towarzyskie i rodzinę. Spotkanie z kucharzem zwieńczył poczęstunek - kolorowa galaretka z brzoskwiniami oraz bitą śmietaną. Spotkanie uważamy za udane, dzieci nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.
Aleksandra Jurowska
Poznajemy zawody świata
20 stycznia (wtorek) odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody świata". Tym razem uczestnicy świetlicy szkolnej odwiedzili Gabinet Weterynarii oraz Sklep Zoologiczny. Celem naszego spotkania było zapoznanie się z pracą lekarza weterynarii, a także pracą w sklepie zoologicznym. Dzieci z wielkim entuzjazmem zadawały paniom pytania odnośnie zwierząt i równie chętne wypowiadały sie na tematy swoich zwierzątek domowych. Poruszany był między innymi temat: Czy wolno dokarmiać w zimę zwierzęta? Czy każde zwierzę można głaskać? Pani weterynarz pokazała dzieciom jak opatruje się zwierzęta oraz jak należy dbać o swoje pupilki w domu. Spotkanie uważamy za udane, dzieci nie mogą doczekać się kolejnego spotkania. Tym razem świetliczaki chcą iść do fryzjera;)
Aleksandra Jurowska
Cykl warsztatów "Tworzymy lalki teatralne"
Marionetka
W dniu 14.01 uczniowie świetlicy szkolnej wzięli udział w tworzeniu lalki teatralnej. Dzieci miały za zadanie wykonać Marionetkę - Duszka. Jednak zanim przystąpiły do pracy zostały wprowadzone w świat teatru. Dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami lalek teatralnych, a następnie przystąpiły do samodzielnego wykonania lalki. W pracy wykorzystały przygotowane przez nauczyciela skrawki materiałów, krzyżaki i nitki oraz styropianowe kulki z których przygotowały główki "Duszka". Tworzenie własnej lalki teatralnej było dla świetliczaków wielkim wyzwaniem, a zarazem świetną zabawą. Ponieważ zajęcia te sprawiły im wiele frajdy będą realizowane cyklicznie. Kolejnym wyzwaniem będzie kukiełka. Mam nadzieję, że dzieci również entuzjastycznie uczestniczyć będą w kolejnych zajęciach na których poznają inne techniki tworzenia lalek.
Joanna Staszewska
FESTIWAL PIOSENKI ZIMOWEJ
16 grudnia 2014 roku odbył się w naszej szkole Festiwal piosenki zimowej. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-VI. Uczniowie zaprezentowali bogaty repertuar: kolędy, pastorałki, piosenki o tematyce zimowej. Festiwal odbył się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej naszej szkoły.
Komisja konkursowa w składzie: Anna Tyszka, Joanna Mankiewicz, Joanna Staszewska wysłuchała i oceniła wszystkich uczestników festiwalu, typując poszczególne miejsca:
I miejsce: Klaudia Gałka
II miejsce: Oliwia Rawa
III miejsc: Wiktoria Bombało
IV miejsce: Zbyszek Siwek
Wszyscy mali artyści otrzymali słodkie upominki, a zwycięzcy dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Ponadto laureaci festiwalu pod opieką organizatorów konkursu udali się 17 grudnia do radia Zet Gold, gdzie udzielili wywiadu i zaśpiewali/zagrali piosenki, które zaprezentowali na festiwalu.
Anna Tyszka
Joanna Mankiewicz
Joanna Staszewska
Mikołajkowo, bo jest u nas wesoło!
Świetliczaki w piątek 5 grudnia uczestniczyli w zabawach Mikołajkowych. Celem zajęć było kształtowanie w dzieciach umiejętności układania puzzli, ilustrowania za pomocą gestów różnych form spędzania zimowego odpoczynku, a także kształtowanie poczucia rytmu. Uczestnicy porannego spotkania mieli okazję poprzez zabawę zapoznać się z tradycjami "Mikołajek". Przed uczestnictwem w zajęciach, każde dziecko otrzymało czapkę Świętego Mikołaja.
Dzieci miały liczne zadania do wykonania, w których wykazały sie odwagą, wiedzą, precyzją, a także spostrzegawczością. Pierwszym wyzwaniem jakie stało przed dziećmi były zagadki związane z zabawami zimowymi. Kolejne zadania przyniosły nam wiele radości i adrenaliny, dzieci uczestniczyły w "Bitwie na śnieżki", a następnie wykazały się sprytem i zręcznością w układaniu puzzli. Ponadto świetliczaki zamieniali się w "lodowe posągi", a także za pomocą gestów przedstawiali zimowe zabawy: jazdę na nartach, jazdę na łyżwach, anioły na śniegu, itp.
Niestety tym razem święty Mikołaj nie odwiedził dzieci, zostawił tylko słodki upominek oraz naklejkę ze swoim wizerunkiem. Może za rok nie zapomni o naszych świetliczakach;) Zajęcia uważamy za udane, gdyż każdy z uczestników wychodził z uśmiechem na twarzy.
Aleksandra Jurowska
Andrzejkowe wróżby
Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Do dzisiaj przetrwała tradycja andrzejkowa, będąca jedynie zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada to czas tradycyjnych andrzejkowych zabaw. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Wróżby bowiem pobudzają wyobraźnię dziecka. Pozwalają również choć przez chwilę przenieść w świat marzeń i fantazji.
W piątek 28 listopada uczniowie świetlicy szkolnej brali udział w zabawach Andrzejkowych. Dzieci od rana mogły brać udział w zabawach połączonych z wróżbami. W tym dniu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie mogli pobawić się, a także skorzystać z wróżb i zabaw przygotowanych przez szkolną wróżkę. Uczestnicy zabawy mogli powróżyć sobie np. losując kolorowe karteczki, a nauczyciel czytał z Księgi wróżb o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory. Świetną zabawą była również Andrzejkowa wróżba z butelką czy wróżba z kostkami do gry. Dzieci również rzucały monetą do miski z wodą oraz losowały cukierki. Uczestnicy, którzy poczęstowali się cukierkiem z niespodzianką, będą mieli szczęście w nadchodzącym roku. Zabawa była bardzo udana. Każdy mógł dowiedzieć się co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Uczniowie bawili się znakomicie. Szkoda, że ten czas tak szybko minął.i dzieci musiały udać się na zajęcia do klas. Jednak po lekcjach dalszy ciąg zabawy.
Joanna Staszewska
"Kolorowo - Andrzejkowo"
28 listopada uczniowie świetlicy szkolnej wzięli udział w zabawach Andrzejowych. Świetliczaki z entuzjazmem uczestniczyli w wszystkich konkurencjach. Dzieci miały okazję poprzez zabawę poznać swoją przyszłość, "wykuć" imię przyjaciela bądź przyjaciółki, jak również dowiedzieć się jaki "pisany" im jest zawód.
Uczestnicy zabawy mieli okazję także, poćwiczyć rzut monety do miski z wodą. Osobo, którym udało się trafić mogą spodziewać się miłej niespodzianki. Oczywiście nie mogło zabraknąć konkursów tanecznych i muzycznych hitów. Nauczycielki przewidziały także czas na rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze andrzejowe przebranie. W konkurencji tej wygrała Zuzia Maliniewiecz z klasy 1"i" oraz Wiktoria Kilianowska z "0-4".
Zabawom nie było końca, dzieci z żalem opuszczały sale i pytały kiedy kolejną taka zabawa.
Aleksandra Jurowska
Joanna Mankiewicz
Anna Tyszka
TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Dzień Życzliwości został ustanowiony w 1973 roku jako World Hello Day. W zamyśle, dzień ten ma uzmysławiać i przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa w budowaniu pokoju i owocnych relacji międzyludzkich.
W naszej szkole w ramach obchodów Dnia Życzliwości odbył się TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI (17.11.-21.11.2014).
W trakcie jego trwania:
- Uczniowie udekorowali umieszczone na szkolnym korytarzu "Drzewo Życzliwości" kolorowymi listkami, na których napisali bądź narysowali życzliwe zachowania, miłe słowa.
- W szkole działała "Poczta Życzliwości". Można było za jej pośrednictwem kogoś pozdrowić, pocieszyć, przeprosić lub przesłać miłe słowa. Uczniowie wykonywali kartki bądź pisali listy, które można było wrzucać przez cały tydzień do umieszczonej na szkolnym korytarzu "Skrzynki Życzliwości.
- Ogłoszony został konkurs na najdłuższy "Łańcuch Życzliwości".
Dnia 21 listopada listonosze życzliwej poczty dostarczyli kartki do adresatów. Tego dnia na świetlicy szkolnej uczniowie oddawali głosy na najżyczliwszą ich zdaniem osobę w naszej szkole. Po przeliczeniu głosów przez komisję miano najżyczliwszej osoby otrzymała : Kinga Niwińska. Rozstrzygnięty również został konkurs na najdłuższy "Łańcuch Życzliwości", którego zwycięzcami zostali uczniowie z klasy IV F.
Z okazji Dnia Życzliwości życzymy wszystkim szerokiego uśmiechu na co dzień, humoru, miłości i aby nigdy nie zabrakło życzliwości.
Joanna Mankiewicz
Anna Tyszka
Obchody "Dnia Pluszowego Misia"
Pluszowy mis najlepszy przyjaciel każdego dziecka.
Świetlica szkolna obchodziła "Dzień Pluszowego Misia" z tej okazji na projekcję bajkową zostały zaproszone klasy "0". Podczas godzinnego spotkania przedszkolaki poznali historię pluszowego misia, odpowiadali na zagadki, a także "zajadali się" przysmakiem misiów - czyli ciasteczkami oblanymi miodem. Na "misiowym" spotkaniu nie mogło zabraknąć naszych prawdziwych przyjaciół - Pluszowych Misiów. Obecnością zaszczyciła nas także Pani wicedyrektor Ewa Lubowiecka. Przedszkolaki z entuzjazmem uczestniczyli w świetlicowych zabawach, z żalem opuszczali salę.
Dla starszaków na ten wyjątkowy dzień został przewidziany konkurs plastyczny "Mój Pluszowy Miś". Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać misia techniką collage. Zdziwiło nas zaangażowanie dzieci i estetyka wykonywanych prac. Do konkursu przystąpiło 27 miłośników pluszowych misiów.
Laureatami konkursu są:
I miejsce - Olga Stępień
II miejsce - Kinga Niwińska
III miejsce - Melania Markowska
Prace zwycięzców oraz wszystkich uczestników można oglądać w świetlicy szkolnej.
Aleksandra Jurowska
Anna Tyszka
"Poznajemy zawody świata"
Uczniowie świetlic szkolnej mają okazję podczas zajęć poznawać zawody świata. Pierwszym zawodem z jakim mieli styczność był BIBLIOTEKARZ. Na co dzień młodzież chodzi do bibliotek po książki, jednak nie wie na czym polega pracy Pani w bibliotece. Nauczyciele świetlicy zorganizowali spotkanie, aby pokazać dzieciom jak w praktyce wygląda praca bibliotekarza. Dzieci miały okazję być prawdziwymi bibliotekarzami - wypełniali karty czytelników, okładały i opisywały książki. Zajęcia jakie przygotowały Pani z Czytelni dla Dzieci z Centrum Kultury i Turystyki były tak interesujące, że dzieci nie chciały kończyć wspólnej zabawy.
Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne pt.: "Poznajemy zawody świata" będzie realizowane cyklicznie w roku szkolnym 2014/2015. Przewidujemy, że uczniowie świetlicy szkolnej poznają zawody swoich rodziców, a także poszerzą swoją wiedzę na temat świadomego i rozważnego wyboru dalszej drogi kształcenia i zawodu. Kolejne spotkanie odbędzie się w grudniu z weterynarzem. Miejmy nadzieję, że dzieci również entuzjastycznie uczestniczyć będą w zajęciach.
Aleksandra Jurowska
"Bezpieczeństwo dzieci to podstawa"
Nauczyciele świetlicy szkolnej dbają o bezpieczeństwo dzieci, w związku z tym na zajęcia zaproszeni zostali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. Uczniowie z wielkim entuzjazmem oczekiwały na przyjście gości. Uczestnicy dowiedzieli się jak należy zachowywać się z niebezpiecznych sytuacjach (np. włamaniach, kradzieżach, szantażach, itp.) oraz jak należy prawidłowo przestrzegać zasad ruchu drogowego.
Po wizycie funkcjonariuszek policji odbyły sie zajęcia praktyczne. Zadanie dzieci polegało na wykonaniu "Pana Stop". Podczas wykonywania pracy do dyspozycji dzieci był: łyżki drewniane, spinacze, ilustracje ze znakami drogowymi, bibuła, itp. Uczestnicy zajęć samodzielnie odwzorowywały znaki drogowe, które umieszczały na postaci "Pana Stop". Po wykonaniu prac uczniowie opowiadali, dlaczego uważają, że wykonanie przez nich znaki drogowe są najważniejsze.
"Pan Stop" to symbol, aby w odpowiednim momencie zatrzymać się. Znajomość zasad ruchu drogowego znacznie zwiększa bezpieczeństwo w czasie drogi do i ze szkoły. Pozwoli także na zwiększenie świadomości oraz przekonanie, że bezpieczeństwo na drodze zależy także od nich.
Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia zarówno praktyczne jak i teoretyczne i wyraziły chęci uczestnictwa w kolejnych tego typu działaniach.
Aleksandra Jurowska
Anna Tyszka
"ŚNIADANIE DAJE MOC"
14 listopada 2014r. uczestnicy świetlicy szkolnej po raz drugi wzięli udział w akcji "Śniadanie daje moc". Zajęcia zostały poprzedzone kilkoma przygotowanymi przez wychowawców zadaniami. Na początku uczniowie rozwiązując krótki test sprawdzili swoją wiedzę na temat poszczególnych warzyw i owoców. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawie "Moje warzywko - odgadnę szybko, potrzebna pomoc - jaki to owoc?". Ostatnie zadanie polegało na wysłuchaniu i ocenieniu czytanych przez nauczyciela zachowań. Po zabawach i oczywiście umyciu rąk, dzieciaki przystąpiły do przygotowywania owocowych jeżyków i szaszłyków. Z pozostałych owoców, których dzieci nie były w stanie już zjeść został przygotowany koktajl, który uczniowie wypili ze smakiem. Po tak obfitym, zdrowym śniadaniu wszyscy uczniowie mieli dużo energii do nauki i zabawy:) Było pysznie i zdrowo !
Joanna Mankiewicz
Anna Tyszka
OBCHODY HALLOWEEN
Dzień przed Świętem Zmarłych - 31 października w szkolnej świetlicy dzieci uczestniczyły w zabawach Halloween. Zwyczaj ten związany jest z maskaradą oraz dobra zabawą, konkursami i prześciganiem się w pomysłowości. Nauczycielki świetlicy dołożyły wszelkich starań, aby świetliczaki dobrze się bawiły.
Dzieci przed przystąpieniem do zabaw poznały pochodzenie i obchody tego też zwyczaju w innych kulturach. Po krótkiej rozmowie rozpoczęliśmy zabawy, pierwsza z nich bardzo dzieci zaskoczyła... była to zabawa przy muzyce miotłą wróżki. Kolejna konkurencja powiązana była z przysmakiem Halloween, czyli chwytaniem i zjedzeniem jabłek bez użycia rąk. Zwyczaj ten sprawił dzieciom dużo radości i wszczepił w nich pozytywną rywalizację.
To nie koniec zabawy ... przed uczestnikami była także do przebycia "przeprawa przez bagno", która miała na celu ćwiczenie zręczności, sprytu i szybkości świetliczaków. Nauczycielki przygotowały także zabawy rysunkowe, które polegały na namalowaniu najstraszniejszej miny na balonach. Kolejnym wyzwaniem okazały się zadania umieszczone w środku nadmuchanych balonów. Dzieci miały różne zadania m.in. udawanie kota wróżki, odpowiedzi na pytania związane z Halloween, a także zadania zręcznościowe.
Po wykonaniu wszystkich zadań związanych z obchodami Halloween na dzieci czekała najfajniejsza i najsmaczniejsza konkurencja "poszukiwanie skarbów". Uczestnicy żwawo przystąpili do szukania smakołyków pochowanych w różnych zakamarkach świetlicy szkolnej. Poszukiwaniom nie było końca... i kolejna taka impreza dopiero za rok!
Aleksandra Jurowska
Joanna Mankiewicz
Anna Tyszka
"... pamiętajmy kochać ludzi,
tak szybko odchodzą..."
Dnia 31 października z okazji zbliżających się obchodów "Wszystkich świętych" nauczyciele świetlicy szkolnej zorganizowali wyjście pod pomnik papieża, aby zapalić znicz ku czci zmarłego Jana Pawła II. Przed wyjściem odbyła się rozmowa na temat uroczystości przypadającej na pierwsze dni listopada. Dzieci żwawo włączały się do dyskusji, a podsumowaniem było zapalenie zniczy pod pomnikiem papieża.
Aleksandra Jurowska
Joanna Mankiewicz
Anna Tyszka
"Mój zwierzak"
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie mieli okazję uczestniczyć w konkursie "Mój zwierzak" organizowanym przez nauczycieli świetlicy szkolnej. Konkurs polegał na dostarczeniu zdjęcia swojego zwierzątka domowego do dnia 20 października. Napłynęło do nas 33 fotografii z czego 6 zostało nagrodzonych. Zwycięzców nominowały dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną. Wybór nie był prosty, ponieważ każdy pupil był wyjątkowy. Po długich namysłach komisja w dniu 24 października nagrodziła:
I miejsce - chomika Leny Złotkowskiej z IId
II miejsce - rybki Antoniego Łupkowskiego z IIf
III miejsce - psa Julii Iwanowicz z "zerówki"
IV miejsce - chomika Natalii Mierzejewskiej z IVf
V miejsce - psa Polii Gregorowicz z "zerówki"
VI miejsce - chomika Mateusza Solnik z 1"i"
Pupile zwycięzców dostały smakołyki, a dzieci słodki upominek. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.
Aleksandra Jurowska
Anna Tyszka
"SPOTKANIE Z BAŚNIAMI ANDERSENA"
Dnia 23 października 2014 uczestnicy konkursu plastycznego "Moja postać baśniowa" wzięli udział w "Spotkaniu z baśniami Andersena" w Czytelni dla Dzieci w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Podczas spotkania Panie przeczytały dzieciom baśń "Dziewczynka z zapałkami", następnie uczestnicy mieli za zadanie namalować pracę związaną z tematyką czytanej baśni. Na zakończenie dzieci dobrały się trzy grupy i układali jak najwyższe wieże z drewnianych klocków. To zadanie przyniosło dużo radości, śmiechu oraz pozytywnej rywalizacji. Dzieciom spodobało się "Spotkanie z Andersenem" i wyraziły ogromny entuzjazm do kolejnych tego typu zajęć. Dzieci zaproponowały Paniom kolejne spotkanie tym razem w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2. Panie miło zaskoczone przyjęły zaproszenie i odwiedzą nas już 5 listopada. 25 uczestników świetlicowego konkursu oprócz wycieczki na "spotkanie z bajkopisarzem" dostali także słodki upominek.
Aleksandra Jurowska
Anna Tyszka
"Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!"
(Konfucjusz)
"MALI BADACZE"
21 października 2014r. uczniowie ze świetlicy uczestniczyli w zajęciach "Mali badacze"- eksperymenty i doświadczenia z wodą. Głównym celem zajęć było zaciekawienie dzieci zachodzącymi zjawiskami w otaczającym ich środowisku. Świetną zabawą i pouczającą przygodą dla uczniów była możliwość samodzielnego wykonania prostych doświadczeń, mieli okazję poczuć się jak prawdziwi naukowcy i zgłębiając zagadki otaczającego je świata. Zajęcia poprzez prowadzone zabawy i doświadczenia mają zachęcić do uważnego obserwowania otaczającego świata, poznawania go i poszukiwania odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego .?"
W związku z dużym zainteresowaniem uczniów zajęciami, będą one prowadzone cyklicznie raz w miesiącu.
Joanna Mankiewicz
"ŚNIADANIE DAJE MOC"
Dnia 17 października 2014r., uczestnicy świetlicy szkolnej samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie. Hasłem naszego spotkania było "Śniadanie daje moc". Zajęcia zostały poprzedzone rozmową na temat zdrowego odżywiania, zdrowych produktów, konieczności spożywania śniadania, które daje energię na cały dzień. Dzieci po krótkiej pogadance uczestniczyły z zabawie dydaktycznej, a następnie za pomocą zmysłów: smaku, dotyku, węchu musiały odgadnąć jakie warzywo, bądź owoc spożywają. Odgadnięte produkty wpisywane zostały do krzyżówki, której rozwiązanie brzmiało ŚNIADANIE.
Po zabawach dzieci przystąpiły do robienia kanapek. Kroiły, smarowały, ozdabiały, wybierały te produkty, które im smakowały najbardziej. Z wielkim apetytem wszyscy przystąpili do jedzenia, nawet ci, którzy twierdzili, że nie lubią warzyw.... zapach świeżutkich warzyw i owoców, a także świeżego chleba prosto z piekarni sprawił, że nawet największy niejadek dał się skusić. Zajęciom towarzyszyły piosenki puszczane w tle o tematyce zdrowego odżywiania, warzyw i owoców. Na zakończenie uczestnicy dostali medale "Zdrowego zucha" i wykazali entuzjazm przy ocenie zajęć.
Na poranne spotkanie z dziećmi została zaproszona Pani Wicedyrektor Ewa Lubowiecka, jak również Pani pedagog Beata Polonis, które zaszczyciły nas swoją obecnością. Dzieciom spodobało się śniadanie i wyraziły chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu zajęciach.
Aleksandra Jurowska
Anna Tyszka