Witaj na stronie Szkoły Podstawowej!

HISTORIA SZKOŁY - BLOK A

 

 

 

Gdzie leży Mrągowo?

Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, do Mrągowa nad jezioro Czos... tak śpiewają na największym, jeszcze do niedawna, festiwalu muzyki Country w Polsce.
Tak naprawdę jednak - Mrągowo leży we wschodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, a ściślej w północno - zachodniej części Wyżyny Mrągowskiej, zwanej też Pojezierzem Mrągowskim.Natura obdarzyła Mrągowo i okolice przepięknymi krajobrazami, czystymi jeziorami, dużymi kompleksami leśnymi i nieskażoną przyrodą. I w tym malowniczo położonym miejscu znajduje się nasza szkoła - Szkoła Podstawowa nr 1, która mieści się w najstarszym budynku szkolnym w mieście.

Krótka historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie

Tak było na początku...

Budynek obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 został oddany do użytku w sierpniu 1903 roku. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, goście z sąsiednich powiatów oraz wszyscy rektorzy szkół z terenu powiatu mrągowskiego.
Do roku 1939 na parterze budynku mieściła się szkoła powszechna, a na piętrze koedukacyjna (dla dziewcząt i chłopców) szkoła średnia.Zespoły klasowe liczyły średnio od 30 do 40 uczniów, którzy nimal nie sprawiali żadnych kłopotów wychowawczych.Dlaczego? - to proste, stosowano wówczas kary cielesne.
Przerwy dziewczęta i chłopcy spędzali osobno, nie mogąc bawić się i spacerować wspólnie.
Poziom nauczania był bardzo wysoki, a absolwenci szkoły średniej, kończący szkołę w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 1, wyróżnieni medalami Albertyny Królewieckiej (ze średnią 4,6) mogli bez egzaminów wstępnych dostać się na uniwersytet.

Lata wojny 1939 - 1945

Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy wszystkie instytucje, zakłady pracy odczuły zmiany. Już w 1935 roku w szkołach wprowadzono wiele poprawek do programów nauczania, zwiększając ilość godzin na zajęcia sportowo obronne. Uczniowie obowiązkowo musieli przyglądać się paradom wojskowym, obserwować musztry i przemarsze żołnierzy.Do 1941 roku praca w szkole przebiegała bez większych zmian. Młodzież dodatkowo uczyła się, jak udzielać pomocy rannym, jak używać maski przeciwgazowej oraz gdzie i jak chronić się w czasie niebezpieczeństw. Po roku 1943 nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu szkoły. Z powodu braku nauczycieli, których wcielono do wojska, wykreślono z programu nauczania zajęcia techniczne, wychowanie fizyczne, muzykę, plastykę, a nawet biologię i geografię. Mimo trudnej sytuacji,Zajęcia w szkole odbywały się do 16 stycznia 1945 roku.

Tuż po wojnie

Budynek ucierpiał w czasie działań wojennych, zniszczony był dach i piętra. Początkowo wykorzystywano tylko pomieszczenia na parterze, w których uczyło się tylko szesnastu uczniów. Zajęcia prowadziło trzech nauczycieli zmieniających się w ciągu roku.Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Zygmunt Wieliczko. W latach 1946-47 zaczęli przyjeżdżać osadnicy i tym samym przybyło uczniów. Na przerwach słyszało się dwa języki: polski i niemiecki.
W każdej sali lekcyjnej znajdowało się 20 - 25 centymetrowe podwyższenie, na którym stała katedra nauczyciela. Był w niej przechowywany dziennik i dyscyplina, dlatego zamykano ją na na klucz.Stały dwie szafy z podręcznikami i pomocami naukowymi.
Nauczyciel na początku lekcji otwierał szafy, a dyżurni roznosili podręczniki. Uczniowie siedzieli w czteroosobowych ławkach, w których były wycięte otwory na szklane kałamarze. Pisano stalówką, szklanym piórem lub ołówkiem. Brakowało zeszytów , więc duży arkusz papieru dzielono na kilka lub kilkanaście kawałków.W każdej sali wisiała też mapa naszego państwa.

Dyrektorzy:

Dziś:
Beata Klimek

Dawniej:
Zenon KASPEROWICZ
Małgorzata BONIKOWSKA
Janusz ALICKI
Zofia WRÓBEL
Jadwiga SŁOMKOWSKA
Aleksander CYGLICKI
Alojzy TUŁODZIECKI

W 2002 r. w całej Polsce pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazety Wyborczej ruszyła akcja "Szkoła z klasą". W ciągu trzech lat ten tytuł uzyskało ponad 5000 szkół, wśród których znalazła się nasza szkoła. W ramach akcji realizowaliśmy sześć trudnych zadań:

1. Szkoła dobrze uczy każdego ucznia.
2. Szkoła ocenia sprawiedliwie.
3. Szkoła uczy myśleć i rozumieć świat.
4. Szkoła rozwija społecznie, uczy wrażliwości.
5. Szkoła pomaga uwierzyć w siebie, tworzy dobry klimat
6. Szkoła przygotowuje do przyszłości.

Udało się. W roku szkolnym 2003/2004 uzyskaliśmy tytuł "Szkoły z klasą".
W roku szkolnym 2004/2005 w ramach tej samej akcji przystąpiliśmy do realizacji programu "Trzy kolory". Zdobywaliśmy umiejętności: LEGO (czytam), COGITO (myślę), AGO (działam).
W roku szkolnym 2005/2006 nasza szkoła przystąpiła do programu "Nauczyciel z klasą". Tytuł ten w całej Polsce zdobyło 586 nauczycieli. Wśród naszego grona uzyskały go następujące osoby:

Małgorzata BONIKOWSKA
Alina BORKKIEWICZ - MARCINIAK
Anna BORKIEWICZ - ORŁOWSKA
Bożena DŁUGOZIMA
Ewa DRZYMKOWSKA - DONDAJEWSKA
Joanna DZIONEK
Alina FEDOROWICZ
Iwona HINC
Irena JEROŃSKA
Monika KAMIŃSKA
Magdalena LUDWA - JABŁOŃSKA
Agnieszka PASIUK
Teresa ROŚLEŃ
Mirosława SZARA - GAJDZIS
Jolanta ŚLUBOWSKA
Anna TABAKA
Halina TAUDUL
Jolanta WACHOWICZ
Barbara ZAKRZEWSKA
Bożena ZANIEWSKA - PRUSACZYK


 

Spis treści:

Witamy w ZS nr 1

 

Foto Foto Foto